Skorzystaj z pomocy eksperta

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Bonnier Business (Polska) informacji handlowych drogą elektroniczną dotyczących:

Wyrażam zgodę na inicjowanie przez Bonnier Business (Polska) połączeń telefonicznych w celu marketingu bezpośredniego:

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Dziękujemy!

Oprocentowanie kredytu hipotecznego może opierać się na jednej z dwóch formuł – stałej albo zmiennej stopie. Zdecydowanie popularniejsze na polskim rynku są hipoteki z ruchomym oprocentowaniem. Składa się na nie niezmienna marża i wskaźnik z rynku międzybankowego WIBOR. Podpowiadamy, jak sprawdzić oprocentowanie kredytu.

Kredyt hipoteczny to jedno z najtańszych źródeł finansowania dostępnych dla klientów indywidualnych. Z punktu widzenia banku jest to najbezpieczniejsza forma pożyczania. Dług jest zabezpieczony wpisem w księdze wieczystej nieruchomości. Hipoteka daje kredytodawcy pierwszeństwo do zaspokojenia się z kwoty uzyskanej ze sprzedaży domu lub mieszkania.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych – jak obliczyć oprocentowanie? Oprocentowanie kredytów hipotecznych – jak obliczyć oprocentowanie? (YAY Foto)

Oprocentowanie kredytu hipotecznego w większości ofert dostępnych obecnie na rynku jest zmienne. Oznacza to, że bank regularnie aktualizuje wysokość tego parametru i w razie konieczności przelicza harmonogram spłaty, podnosząc lub obniżając wysokość raty.

Zobacz: Jak wyjść z długów?

Jakie jest oprocentowanie zmienne kredytu hipotecznego?

Najczęściej spotykaną formułą ustalania zmiennego oprocentowania kredytu hipotecznego jest wzór „WIBOR + marża”. Marża kredytowa ustalana jest w umowie i jest niezmienna w całym okresie kredytowania (np. 2 punkty procentowe). Od zasady niezmienności marży są jednak wyjątki. Jeśli w kontrakcie zgodziliśmy się na korzystanie z dodatkowych produktów banku w zamian za obniżenie marży (tzw. cross sell, czyli sprzedaż krzyżowa), to złamanie tego zobowiązania może spowodować, że marża zostanie podwyższona do wyjściowego poziomu. W treści umowy powinny znaleźć się jasno oznaczone – poziom wyjściowy marży oraz obniżki naliczane za każdy z dodatkowych warunków.

Drugim składnikiem zmiennego oprocentowania kredytu hipotecznego jest wskaźnik WIBOR. Jest to parametr, który odzwierciedla warunki, na jakich banki pożyczają sobie środki na rynku międzybankowym. Odczyt WIBOR podawany jest w każdy dzień roboczy na podstawie ofert składanych przez grupę banków pełniących rolę „animujących” rynek, czyli gotowych do pożyczania i przyjmowania lokat od innych instytucji.

Wskaźnik WIBOR podawany jest dla różnych okresów pożyczek – od jednego dnia do roku. Banki udzielające kredytów hipotecznych przy ustalaniu oprocentowania stosują zwykle WIBOR 3M (okres trzymiesięczny) lub WIBOR 6M. W umowie kredytowej wskazane jest jak często bank będzie aktualizował ten składnik oprocentowania – np. co kwartał.

Aktualne oprocentowanie kredytu hipotecznego obliczymy dodając do siebie marżę i wskaźnik WIBOR stosowany przez bank. Przykładowo, jeśli marża wynosi 2 pp., a aktualny WIBOR 3M 1,7 pp., to oprocentowanie kredytu hipotecznego wynosi 3,7 proc.

Od czego zależy oprocentowanie kredytu hipotecznego?

Banki udzielające kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem mają bezpośredni wpływ tylko na jeden składnik – marżę kredytową. Jest to parametr, którego wysokość możemy w pewnych granicach negocjować lub obniżyć poprzez np. nabycie dodatkowych produktów lub zwiększenie wkładu własnego. Zwykle wysokość marży zależy od:

  • wysokości zaciąganego kredytu,
  • typu nieruchomości i rynku (pierwotny, wtórny),
  • przeznaczenia kredytu (mieszkaniowy, budowlany, pożyczka hipoteczna na dowolny cel),
  • wysokości wkładu własnego klienta,
  • wiarygodności finansowej kredytobiorcy (ryzyka),
  • zestawu produktów nabywanych razem z kredytem (cross sell).

Zmiany wskaźnika WIBOR zwykle podążają za zmianą podstawowej stopy procentowej ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej. Rada ta ma za zadanie dbać o stabilność siły nabywczej waluty. Gdy ceny rosną powyżej założonej wartości, może podwyższyć stopę. W okresach, kiedy stopa referencyjna NBP jest stabilna (nie ma podwyżek ani obniżek), WIBOR zmienia się w niewielkim stopniu. Warto jednak być świadomym, że od tej zasady mogą być wyjątki – np. gdy pojawia się kryzys w sektorze bankowym (banki nie ufają sobie nawzajem i nie chcą sobie pożyczać środków) lub gdy uczestnicy rynku międzybankowego spodziewają się rychłej zmiany stopy referencyjnej (wtedy wskaźnik WIBOR „wyprzedza” zmiany).

Ile wynosi dziś średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego?

Jeśli chcemy sprawdzić, jakie stawki oprocentowania stosują obecnie banki dla nowych kredytów hipotecznych, możemy skorzystać z porównywarki kredytów hipotecznych Bankier.pl. Wystarczy wpisać podstawowe parametry naszego przyszłego zobowiązania – pożyczaną kwotę, wartość nieruchomości, cel oraz okres spłaty.

Wyniki podawane są w oparciu o RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Uwzględnia ona dodatkowe koszty związane z pożyczaniem środków (np. prowizję). Jeśli interesuje nas wyłącznie nominalne oprocentowanie kredytu, zwróćmy uwagę na marżę w poszczególnych ofertach i dodajmy do niej wskaźnik WIBOR.

Jakie jest oprocentowanie kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem?

Kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem są rzadko spotykane w bankowych ofertach. Zwykle okres obowiązywania stałej stawki jest ograniczony do maksymalnie kilku lat. Po tym czasie kredytobiorca może znowu zdecydować się na stałe oprocentowanie lub przejść na zmienne.

Stawki stałego oprocentowania są wyższe o 0,5-1,5 pp. od obowiązującego oprocentowania zmiennego dla nowych umów. Szczegóły oferty powinniśmy sprawdzić w poszczególnych bankach. W tym przypadku kredytodawcy sami ustalają warunki i nie muszą odnosić się do aktualnych stawek WIBOR.

Przeczytaj także:

Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-02-19

Kredyt konsolidacyjny – jakie rodzaje zadłużenia można połączyć w jeden kredyt?

Nie w każdym banku uda się zaciągnąć kredyt konsolidacyjnych na spłatę dowolnego rodzaju zadłużenia. Szczególnie uważnie trzeba prześwietlać oferty banków pod kątem konsolidacji pożyczek spoza sektora bankowego – nie każdy będzie chciał je uwzględnić.

2019-02-05

Ranking kredytów konsolidacyjnych

Dlatego warto dobrze przeanalizować oferty bankowe, żeby jak najlepiej ulżyć swojemu portfelowi każdego kolejnego miesiąca.

2018-10-14

Kredyt na zakup ziemi – rolnej, pod budynek. Zasady i oferta

Nie każdy bank udzielający kredytów hipotecznych będzie skłonny skredytować zakup ziemi rolnej. Zwykle decyzja podejmowana jest indywidualnie, w zależności od atrakcyjności działki i jej statusu prawnego. Jeśli grunt ma służyć działalności rolniczej, banki proponują kredyty dla rolników, w tym produkty preferencyjne.

Ryzyko kredytowe – ocena, analiza i zarządzanie ryzykiem kredytowym

Ryzyko kredytowe to niebezpieczeństwo, że druga strona transakcji nie wywiąże się terminowo ze swoich zobowiązań w całości. W działalności banku ocena ryzyka kredytowego i zarządzanie nim to jeden z najważniejszych obszarów decydujących o bezpieczeństwie i zyskowności biznesu.

Kredyt na budowę domu – jak wziąć bez wkładu własnego?

Kredyt hipoteczny na budowę domu to popularne rozwiązanie dla osób, które chcą rozpocząć inwestycję systemem gospodarczym. Podobnie jak zobowiązanie na zakup mieszkania wymaga on jednak wkładu własnego. Nie oznacza to, że konieczne będzie wyłożenie gotówki.

Zadatek a zaliczka. Jakie są różnice? Co jest zwracane?

Danie pieniędzy na „przód” to rozwiązanie w praktyce często spotykane. Mówimy, że dajemy zadatek lub zaliczkę.  Czy wiesz, co je różni? Jak przebiega ich zwrot? Przekonaj się już teraz.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – w jakim banku?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego jeszcze kilka lat temu nie wymagało posiadania wkładu własnego. Banki były skłonne pożyczyć nawet na 130 proc. wartości nieruchomości. Obecnie nie jest to możliwe, ale w niektórych przypadkach można nadal skorzystać z finansowania bez angażowania własnych oszczędności.

Ikona informacji
poradniki