Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że prowadzenie własnego gospodarstwa rolnego nie należy do łatwych zadań. Coraz mniejsza liczba młodych ludzi decyduje się na podjęcie tego wyzwania, dlatego państwo często stara się ich do tego zachęcić. Jednym ze sposobów jest przygotowywanie dla nich specjalnych ofert dotyczących dopłat do kredytów zaciąganych w celu założeniu lub rozwijania swojej działalności rolniczej. Takie kredyty z częściową spłatą kapitału cieszą się coraz większą popularnością wśród osób zajmujących się rolnictwem.

Na czym polega kredyt z częściową spłatą kapitału? (fot. simpson33 / YAY Foto)

Co to jest kredyt z częściową spłatą kapitału?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa co jakiś czas ogłasza możliwość ubiegania się o tak zwane kredyty preferencyjne. W ich ramach, ARiMR deklaruje spłatę za rolnika części kapitału zaciągniętego przez niego kredytu. Oczywiście Agencja określa także jakie może być przeznaczenie tego typu zobowiązań oraz jakie warunki należy spełnić, aby wniosek o przyznanie takiego kredytu mógł zostać rozpatrzony pozytywnie. Konieczne jest wówczas spełnienie wszelkiego typu formalności, które są wymagane zarówno przez samą Agencję, jak i przez bank udzielający rolnikowi pożyczki.

Z tego typu kredytu mogą zatem skorzystać wszyscy rolnicy, którzy prowadzą działy produkcji określone w odpowiednim czasie przez ARiMR. Również same inwestycje, a właściwie ich rodzaje, które mogą zostać objęte takim wsparciem finansowym, muszą gwarantować osiągnięcie celów ustalanych przez Agencję. Zazwyczaj, rolnicy mogą także liczyć w tym przypadku na dość preferencyjne oprocentowanie pożyczek oraz niską prowizję. Oczywiście rolnik musi przy tym dysponować środkami własnymi, których udział może być wyznaczony na różnym poziomie. Za każdym razem ARiMR określa procent kwoty kapitału, do którego może udzielić wsparcia rolnikowi, a także jego maksymalną sumę.

Co więcej, z reguły dopłata jest dzielona na dwie transze. Pierwsza z nich i przy tym również ta większa rata (może wynosić nawet 80% całej sumy), przekazywana jest na poczet kredytu po zrealizowaniu inwestycji. Druga rata natomiast trafia do rolnika pod koniec okresu jego spłaty, aby możliwe było ostateczne uregulowanie zadłużenia. Okres kredytowania w przypadku tego typu zobowiązań zwykle wyznaczany jest na minimum 5 lat.

Kredyt z częściową spłatą kapitału - przeznaczenie

Tak jak już wspomniano, kredyt z dopłatą od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może być przeznaczony na różne cele. Wszystko zależy od tego, które z nich Agencja w danym roku uzna za najważniejsze. Tego typu wsparcie finansowe może być chociażby przeznaczone na budowę, przebudowę lub remont nieruchomości niezbędnych do prowadzenia gospodarstwa rolnego, ale także na zakup wszelkiego typu wyposażenia lub maszyn i urządzeń, które są potrzebne rolnikowi do właściwego wykonywania swojej pracy. Pieniądze z kredytu z częściową spłatą kapitału często można również wykorzystać na zakup użytków rolnych czy budynków lub budowli.

Agencja w wielu przypadkach umożliwia rolnikom sfinansowanie z kredytu założenia lub wyposażenia sadów i plantacji wieloletnich, a także pastwisk albo wybiegów dla zwierząt. Za pieniądze z banku można również zadbać o to, by w gospodarstwie był dostęp do bieżącej wody. Może tutaj chodzić o budowę ujęć wody, rozbudowanie instalacji albo zakup urządzeń, które uzdatniają wodę. Oprócz tego, Agencja wspiera również projekty, których celem jest ulepszenie gospodarstwa pod względem tego, aby było ono bardziej przyjazne dla środowiska oraz by zwierzęta mogły mieć lepsze warunki życia.

Dość istotne dla wielu rolników jest także to, że bardzo często cel kredytu z częściową spłatą kapitału przez ARiMR obejmuje również inwestycję w znaczące unowocześnienie gospodarstwa rolnego. Chodzi tutaj szczególnie o zakup komputerów oraz oprogramowań, które mogą w bardzo dużym stopniu ułatwić zarządzanie gospodarstwem i ogólnie pojętą działalnością rolniczą. Mogą to być również programy księgowe, które są bardzo przydatne dla rolników. Część kredytu można także przeznaczyć na pokrycie kosztów związanych z przygotowaniem i realizacją inwestycji, takich jak stworzenie dokumentacji technicznej, nadzór budowlany czy opłaty za wszelkie licencje.

Kredyt z dopłatą ARiMR - czy warto?

Chyba żaden rolnik nie ma wątpliwości co do tego, że kredyt z częściową spłatą kapitału jest bardzo atrakcyjną ofertą. Nie bez powodu przecież, za każdym razem, gdy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłasza możliwość ubiegania się o takie wsparcie finansowe, osoby prowadzące działalność rolniczą tak chętnie wypełniają wnioski o kredyt tego typu.

Jest to idealne rozwiązanie w sytuacji, gdy planujemy przeprowadzenie inwestycji w naszym gospodarstwie rolnym. Po pierwsze, możemy liczyć na spłatę części zobowiązania przez Agencję, a po drugie otrzymujemy bardzo preferencyjne warunki kredytowania. Oczywiście wiele zależy w tym przypadku od oferty samego banku, jednak obecnie niemal każdy z nich przygotowuje propozycję dla rolników, dzięki czemu możemy swobodnie w nich przebierać.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2020-01-23

Kredyt na dowód - kredyty na dowód bez zaświadczeń o dochodach

Kredyt na dowód znacznie ułatwia wnioskowanie o dodatkowe pieniądze w ramach oferty kredytów gotówkowych w banku i pożyczek w firmach pożyczkowych. Jak sama nazwa wskazuje, w oddziale banku wystarczy dowód do otrzymania kredytu gotówkowego.

2020-01-23

Wynajem długoterminowy, leasing czy kredyt – co wybrać?

Zdobycie wymarzonego samochodu wcale nie musi oznaczać jego kupna. Rynek oferuje wiele opcji, w tym kredyt na samochód, leasing i wynajem długoterminowy.

2020-01-20

RRSO - co to jest i jak obliczyć dla kredytu? Wzór | Poradnik SMART Bankier.pl

Każdy, kto zastanawia się nad wzięciem kredytu czy chwilówki, ma dylemat, co do kosztów zobowiązania. W formularzach informacyjnych pojawia się RRSO – nie każdy jednak wie, co to oznacza, jak wpływa na koszt kredytu.

Kredyt konsolidacyjny - co to jest? Rodzaje i warunki

Kredyt konsolidacyjny polega na połączeniu wszystkich posiadanych zobowiązań w jedno. Zamiast kilku rat kredytowych płacimy tyko jedną. Skonsolidować możemy kredyt gotówkowy, samochodowy, ratalny, karty kredytowe czy zadłużenie rachunków bieżących.

Jak obliczyć, sprawdzić i zwiększyć zdolność kredytową?

Jak można sprawdzić, ile wynosi własna zdolność kredytowa? Czy trzeba z tym zagadnieniem udać się do banku? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Leasing konsumencki – na czym polega i dla kogo jest?

Leasing kojarzy się z korzystnym sposobem nabywania pojazdów i urządzeń dla przedsiębiorców. Dzięki leasingowi konsumenckiemu mogą jednak skorzystać z niego również osoby prywatne.

Hot hatche do 10, 15, 20 tys. Ranking sportowych aut

Hot Hatche, używane sportowe samochody coupe, można kupić już za mniej niż 10 tys. zł. Przeglądając setki ofert na serwisach ogłoszeniowych, wybraliśmy po siedem aut typu hot hatch w trzech przedziałach cenowych - do 10 tys. zł, 15 tys. zł i 20 tys. zł. Kryteriami, które posłużyły za podstawę naszego wyboru, było przyspieszenie, osiągi silnika przy jednocześnie niskiej cenie, a także dostępność danego modelu w Polsce w oparciu o ogłoszenia sprzedaży w najpopularniejszych serwisach ogłoszeniowych.

Ikona informacji
poradniki