Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!

Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że prowadzenie własnego gospodarstwa rolnego nie należy do łatwych zadań. Coraz mniejsza liczba młodych ludzi decyduje się na podjęcie tego wyzwania, dlatego państwo często stara się ich do tego zachęcić. Jednym ze sposobów jest przygotowywanie dla nich specjalnych ofert dotyczących dopłat do kredytów zaciąganych w celu założeniu lub rozwijania swojej działalności rolniczej. Takie kredyty z częściową spłatą kapitału cieszą się coraz większą popularnością wśród osób zajmujących się rolnictwem.

Na czym polega kredyt z częściową spłatą kapitału? (fot. simpson33 / YAY Foto)

Co to jest kredyt z częściową spłatą kapitału?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa co jakiś czas ogłasza możliwość ubiegania się o tak zwane kredyty preferencyjne. W ich ramach, ARiMR deklaruje spłatę za rolnika części kapitału zaciągniętego przez niego kredytu. Oczywiście Agencja określa także jakie może być przeznaczenie tego typu zobowiązań oraz jakie warunki należy spełnić, aby wniosek o przyznanie takiego kredytu mógł zostać rozpatrzony pozytywnie. Konieczne jest wówczas spełnienie wszelkiego typu formalności, które są wymagane zarówno przez samą Agencję, jak i przez bank udzielający rolnikowi pożyczki.

Z tego typu kredytu mogą zatem skorzystać wszyscy rolnicy, którzy prowadzą działy produkcji określone w odpowiednim czasie przez ARiMR. Również same inwestycje, a właściwie ich rodzaje, które mogą zostać objęte takim wsparciem finansowym, muszą gwarantować osiągnięcie celów ustalanych przez Agencję. Zazwyczaj, rolnicy mogą także liczyć w tym przypadku na dość preferencyjne oprocentowanie pożyczek oraz niską prowizję. Oczywiście rolnik musi przy tym dysponować środkami własnymi, których udział może być wyznaczony na różnym poziomie. Za każdym razem ARiMR określa procent kwoty kapitału, do którego może udzielić wsparcia rolnikowi, a także jego maksymalną sumę.

Co więcej, z reguły dopłata jest dzielona na dwie transze. Pierwsza z nich i przy tym również ta większa rata (może wynosić nawet 80% całej sumy), przekazywana jest na poczet kredytu po zrealizowaniu inwestycji. Druga rata natomiast trafia do rolnika pod koniec okresu jego spłaty, aby możliwe było ostateczne uregulowanie zadłużenia. Okres kredytowania w przypadku tego typu zobowiązań zwykle wyznaczany jest na minimum 5 lat.

Kredyt z częściową spłatą kapitału - przeznaczenie

Tak jak już wspomniano, kredyt z dopłatą od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może być przeznaczony na różne cele. Wszystko zależy od tego, które z nich Agencja w danym roku uzna za najważniejsze. Tego typu wsparcie finansowe może być chociażby przeznaczone na budowę, przebudowę lub remont nieruchomości niezbędnych do prowadzenia gospodarstwa rolnego, ale także na zakup wszelkiego typu wyposażenia lub maszyn i urządzeń, które są potrzebne rolnikowi do właściwego wykonywania swojej pracy. Pieniądze z kredytu z częściową spłatą kapitału często można również wykorzystać na zakup użytków rolnych czy budynków lub budowli.

Agencja w wielu przypadkach umożliwia rolnikom sfinansowanie z kredytu założenia lub wyposażenia sadów i plantacji wieloletnich, a także pastwisk albo wybiegów dla zwierząt. Za pieniądze z banku można również zadbać o to, by w gospodarstwie był dostęp do bieżącej wody. Może tutaj chodzić o budowę ujęć wody, rozbudowanie instalacji albo zakup urządzeń, które uzdatniają wodę. Oprócz tego, Agencja wspiera również projekty, których celem jest ulepszenie gospodarstwa pod względem tego, aby było ono bardziej przyjazne dla środowiska oraz by zwierzęta mogły mieć lepsze warunki życia.

Dość istotne dla wielu rolników jest także to, że bardzo często cel kredytu z częściową spłatą kapitału przez ARiMR obejmuje również inwestycję w znaczące unowocześnienie gospodarstwa rolnego. Chodzi tutaj szczególnie o zakup komputerów oraz oprogramowań, które mogą w bardzo dużym stopniu ułatwić zarządzanie gospodarstwem i ogólnie pojętą działalnością rolniczą. Mogą to być również programy księgowe, które są bardzo przydatne dla rolników. Część kredytu można także przeznaczyć na pokrycie kosztów związanych z przygotowaniem i realizacją inwestycji, takich jak stworzenie dokumentacji technicznej, nadzór budowlany czy opłaty za wszelkie licencje.

Kredyt z dopłatą ARiMR - czy warto?

Chyba żaden rolnik nie ma wątpliwości co do tego, że kredyt z częściową spłatą kapitału jest bardzo atrakcyjną ofertą. Nie bez powodu przecież, za każdym razem, gdy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłasza możliwość ubiegania się o takie wsparcie finansowe, osoby prowadzące działalność rolniczą tak chętnie wypełniają wnioski o kredyt tego typu.

Jest to idealne rozwiązanie w sytuacji, gdy planujemy przeprowadzenie inwestycji w naszym gospodarstwie rolnym. Po pierwsze, możemy liczyć na spłatę części zobowiązania przez Agencję, a po drugie otrzymujemy bardzo preferencyjne warunki kredytowania. Oczywiście wiele zależy w tym przypadku od oferty samego banku, jednak obecnie niemal każdy z nich przygotowuje propozycję dla rolników, dzięki czemu możemy swobodnie w nich przebierać.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-08-16

Kredyt samochodowy 50/50 - oferta, warunki

Jednym z popularniejszych produktów pozwalających na finansowanie zakupu samochodu jest kredyt 50/50. Na czym dokładnie polega i czy warto się nim w ogóle zainteresować?

2019-08-13

Jak działa kredyt oddłużeniowy (dla bardzo zadłużonych)?

Wbrew pozorom nie jest trudno wpaść w spiralę zadłużeń. Niespodziewane wydatki, które spadają na nas jak grom z jasnego nieba są w stanie mocno namieszać w budżecie domowym. Problemy ze spłatą jednego zadłużenia generują kolejne i tak w kółko.

2019-08-09

Kredyt gotówkowy 100 tys. na 10 lat - warunki, zarobki, rata

Zmieniający się styl życia i rosnące potrzeby konsumenckie sprawiają, że staramy się ciągle podnosić standard naszego życia, na co nie zawsze mamy wystarczająco dużo pieniędzy. Nie można się zatem dziwić temu, że coraz większa grupa osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu.

Pożyczka na wkład własny do kredytu hipotecznego

Jednym z warunków otrzymania kredytu hipotecznego jest posiadanie odpowiedniego wkładu własnego. Czy i jak można otrzymać pożyczkę na wkład własny?

Jak wybrać najlepszy kredyt na samochód?

Kupno samochodu, zarówno dla osoby prywatnej, jak i dla firmy, bywa dość poważną inwestycją. Niewielu kupujących dysponuje gotówką, którą mogliby przeznaczyć na taki cel. Jedynym rozwiązaniem wydaje się zatem być zaciągnięcie kredytu na samochód. Jaki kredyt będzie jednak najlepszym wyborem?

Kredyt gotówkowy na oświadczenie - co musisz wiedzieć?

Jednym z najpopularniejszych kredytów jest kredyt gotówkowy na oświadczenie. Co powinniśmy o nim wiedzieć, zanim podpiszemy umowę?

Czy nadal jest sens brać coś na raty, żeby budować historię kredytową?

Od wielu lat panuje przeświadczenie o tym, że osoba, która ma czystą kartę w historii kredytowej, nie ma szans na otrzymanie większego kredytu. Zapytałam banki, jak oceniają swoich klientów i czy ci bez rat na mały sprzęt RTV/AGD nadal nie mają co liczyć na większy kredyt.  

Ikona informacji
poradniki