SMART > Poradniki > Pieniądze na dowolny cel > Kredyt na Święta: czy warto postawić na kredyt świąteczny lub pożyczkę?

Kredyt na Święta: czy warto postawić na kredyt świąteczny lub pożyczkę?

Kredyt gotówkowy na Święta lub wsparcie się pożyczką to jedne z coraz częstszych rozwiązań w okresie Bożego Narodzenia. Ze względu na wciąż rosnącą inflację oraz ogólny kryzys gospodarczy Polacy obawiają się, jak przebiegną tegoroczne zakupy gwiazdkowe. Jakie jest rozwiązanie? Zastanówmy się, czy warto postawić na kredyt świąteczny, albo pożyczkę, aby wesprzeć domowe finanse.

Kredyt na Święta: czy warto postawić na kredyt świąteczny lub pożyczkę?
Spis treści
więcej Ikona strzałki


Kredyt świąteczny, czyli…?

Kredyt gotówkowy na Święta (czasami nazywany “kredytem świątecznym”) może być:

 • “klasycznym” kredytem gotówkowym, zaciąganym zgodnie ze standardową ofertą banku, ale z zaznaczeniem, że będzie wykorzystany na wydatki świąteczne.
 • specjalnym (często tańszym niż standardowy) produktem z katalogu banków w okresie Bożego Narodzenia z zastrzeżeniem, że dana kwota będzie wydana podczas Świąt.

Tym samym tak jak każdy kredyt również kredyt gotówkowy na Święta musi mieć swój określony cel. Nie możemy zaciągnąć takiego zobowiązania bez podawania przyczyny decyzji przedstawicielowi banku. Dlatego też bardzo często różne instytucje w okresie Bożego Narodzenia wychodzą nieco naprzeciw oczekiwaniom klientów i w umowach już na wstępie zaznaczają cel wydatkowania. Tak też powstały tzw. kredyty świąteczne.

Aby poznać szczegóły, przeczytaj: Co to jest kredyt?

Jak zaciągnąć kredyt gotówkowy na Święta? Wystarczy wykazać dwie rzeczy – swoją tożsamość i odpowiednią zdolność kredytową. Aby to zrobić, należy przedstawić bankowi:

 • ważny dowód osobisty – w celu weryfikacji tożsamości; 
 • zaświadczenie o zarobkach lub wyciąg z konta bankowego – w celu oszacowania zdolności kredytowej.

Warto pamiętać, że nie musimy się udawać do konkretnego banku, aby zaciągnąć jakikolwiek kredyt na Święta. Obecnie większość instytucji pozwala przejść całą procedurę całkowicie przez internet. Powstały nawet specjalne zestawienia, które dobierają najlepsze kredyty online w kraju.

Ile czeka się na wypłatę środków po zaciągnięciu kredytu? W przypadku wnioskowania stacjonarnie niektóre banki potrafią przelać środki już w ciągu jednego dnia roboczego. Zaciągając kredyt online z kole, pieniądze trafią do nas chwilę po weryfikacji naszej tożsamości i zatwierdzeniu warunków umowy.

Alternatywa na Boże Narodzenie? Pożyczka świąteczna

Pewną alternatywą dla kredytu gotówkowego na Święta może być pożyczka. Ta z kolei różni się od kredytów kilkoma cechami – m.in.:

 • brakiem celowości – zaciągając pożyczkę, nie musimy wskazywać konkretnego celu wydatkowania środków;
 • większym zróżnicowaniem ofert – pożyczek mogą udzielać nie tylko banki, ale również firmy pożyczkowe, więc naturalnie na rynku jest więcej ofert;
 • okresem obowiązywania umowy – co do zasady umowy pożyczkowe nie są rozciągane na tak długi okres, jak umowy kredytów gotówkowych;
 • wysokością udzielonej kwoty – m.in. ze względu na długość umowy również wysokość udzielonej kwoty będzie mniejszy w przypadku pożyczki niż kredytu gotówkowego.

Zdarza się, że pożyczki świąteczne bywają nieco atrakcyjniejsze od kredytów w krótkim terminie, jednak warunkiem jest spłata w terminie. W innym przypadku potencjalne kary mogą być ogromnym ciosem w nasz rodzinny budżet. Kredyty gotówkowe dużych banków z kolei mają więcej środków zabezpieczających w sytuacjach kryzysowych. Niemniej oba produkty są ciekawym rozwiązaniem właśnie w okresie Bożego Narodzenia – pytanie jednak: czy warto postawić na pożyczkę lub kredyt świąteczny?

Sprawdź również: Wakacje kredytowe w przypadku pożyczek i kredytów gotówkowych

Kiedy warto wziąć kredyt gotówkowy na Święta?

Oczywiście ogólna odpowiedź brzmi – to zależy. Świąteczny kredyt gotówkowy nie będzie najlepszym wyjściem przy małych kwotach, przeznaczonych na niewielkie zakupy. Co do zasady taki produkt sprawdzi się jednak przy:

 • finansowaniu droższego wyjazdu rodzinnego – ostatnio dużym trendem są Święta w egzotycznych krajach, takich jak Tanzania, Madagaskar, Tajlandia, czy Indonezja; 
 • dużych prezentach – świąteczny kredyt gotówkowy będzie świetnym rozwiązaniem przy np. zakupie samochodu dla dziecka (w tym przypadku istnieją również wyjątkowo atrakcyjne, dedykowane produkty);
 • wsparciu imprez okolicznościowych i prezentów – mowa np. o weselach, ślubach i dużych decyzjach życiowych, takich jak wsparcie młodych w gromadzeniu wkładu własnego (grudzień jest jednym z najczęściej wybieranych miesięcy przez nowożeńców).

Pamiętajmy jednak, że kredyt gotówkowy to duże zobowiązanie, ale przy racjonalnym zaplanowaniu i dostosowaniu jego spłaty do naszej sytuacji życiowej – może być świetnym rozwiązaniem w okresie świątecznym. Aby to zrobić, w pierwszej kolejności warto przeanalizować swoje potrzeby, a także skorzystać z dwóch bardzo przydatnych narzędzi. Chodzi o:

 • ranking kredytów gotówkowych – to narzędzie pozwoli nam na szybkie porównanie wszystkich ofert banków w Polsce, a system sam zaproponuje najatrakcyjniejsze propozycje. Dzięki temu oszczędzamy bardzo dużo czasu, a w perspektywie – także pieniędzy. Największym błędem przy wyborze kredytu na Święta jest właśnie brak porównania ofert innych instytucji. Bez tego, łatwo o zobowiązanie, które będzie nas słono kosztować.
 • kalkulator kredytów gotówkowych – dzięki temu narzędziu będziemy w stanie oszacować miesięczne wydatki związane z danym kredytem, a także realne koszty, jakie poniesiemy przez cały okres kredytowania. Jest to na tyle istotne, że daje nam możliwość przeprowadzenia symulacji życia z danym produktem i dostosowania innych decyzji do tego wydatku.

Sprawdź również: Symulacja kredytu hipotecznego i gotówkowego. Jak zrobić symulację kredytu?

Kiedy warto wziąć pożyczkę na Święta?

W jakich sytuacjach z kolei kredyt gotówkowy na Święta będzie mniej atrakcyjną opcją niż pożyczka? Przede wszystkim w przypadku, gdy chcemy szybko i relatywnie tanio uzyskać dodatkowe środki. Warunkiem jest jednak równie szybka spłata takiego zobowiązania. Ponadto, pamiętajmy, że pożyczka na Święta będzie opiewać na mniejszą kwotę niż standardowy kredyt gotówkowy. Biorąc pod uwagę te cechy pożyczki, taki produkt sprawdzi się w przypadku:

 • mniejszych (doraźnych) zakupów świątecznych – jeśli faktycznie nie mamy wolnych środków, a terminy gonią – właśnie kapitał z pożyczki może uratować niejedne Święta; 
 • świątecznych city–breaków – pożyczka może realnie wspomóc nasze plany wyjazdowe, jednak nie będą to dwutygodniowy urlop bożonarodzeniowy na Malediwach, a raczej kilkudniowy wypad do np. czeskiej Pragi (która w grudniu zachęca coraz większą liczbę turystów!); 
 • nieco droższych niż standardowe prezentów – nie chodzi o samochód dla nastoletniego dziecka, a raczej skuter lub quad. 

Sprawdź również: Pożyczka krótkoterminowa – na co zwrócić uwagę?

Ciekawym rozwiązaniem (i często przytaczanym jako przewaga takich produktów nad np. kredytami) są również “darmowe” pożyczki”. Te z kolei cieszą się ogromną popularnością właśnie w okresie świątecznym, ponieważ mamy do oddania wyłącznie pożyczony kapitał bez odsetek. Z drugiej zaś strony najczęściej musimy zwrócić kapitał w jednej racie. Istnieją oczywiście też pożyczki ratalne, chociaż rzadko pozbawiona prowizji czy oprocentowania.

Sprawdź również: Pierwsza pożyczka za darmo. Na czym polega darmowa pożyczka?

Podsumowując, stawiając na pożyczkę mamy tak naprawdę 3 najciekawsze opcje:

Pożyczka i kredyt świąteczny to jedyne rozwiązania?

Wydatki na tegoroczne Święta przewyższą koszty poprzedniej Gwiazdki – takie dane przedstawia Związek Banków Polskich. W raporcie dokładnie opisano produkty i usługi, na które wydamy najwięcej pieniędzy. Z czego wynikają wzrosty? Oczywiście z inflacji oraz powszechnej “drożyzny”. Ta w okresie Świąt potrafi naprawdę dokuczyć, ale nie zawsze kredyty lub pożyczki są koniecznością.

Aby poznać przewidywane wydatki na tegoroczne Święta, a także alternatywne sposoby na pozyskanie dodatkowych środków, przeczytaj: Ile wydamy na Święta i jak wesprzeć przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia produktami bankowymi?

Poradniki