Zapoznaj się z kilkoma ofertami
Zapotrzebowanie na pożyczki krótkoterminowe rośnie, a to przekłada się również na ilość dostępnych aktualnie ofert. Do zaciągnięcia takiego zobowiązania finansowego namawiają nas zarówno tradycyjne banki, jak i firmy pożyczkowe. Dlatego też, nie powinniśmy decydować się zbyt pochopnie na podpisanie umowy z pierwszą instytucją, której oferta nas zainteresuje. Pamiętajmy, że spora konkurencja może oznaczać walkę o klienta, dlatego warto szukać najbardziej atrakcyjnej dla nas propozycji, która będzie najlepiej dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb.
Jeśli zatem mamy zamiar zadłużyć się na krótki okres czasu, w pierwszej kolejności zorientujmy się, które instytucje posiadają ofertę takich pożyczek. Następnie, choćby pobieżnie zapoznajmy się ze szczegółami każdej z tego typu propozycji. Sprawdźmy chociażby na jak dużą pożyczkę możemy liczyć, jakie jest jej oprocentowanie oraz jakie warunki musimy spełnić, aby została nam ona przyznana. Kiedy ograniczymy liczbę ofert na przykład do trzech, wówczas możemy już dokładniej przejrzeć warunki umowy pożyczkowej i podjąć świadomą decyzję dotyczącą takiego zadłużenia.
Sprawdź całkowity koszt pożyczki
Wiele osób podczas poszukiwania najlepszej oferty pożyczkowej zwraca uwagę przede wszystkim na proponowane nam oprocentowanie takiego długu. Ale powinniśmy mieć świadomość tego, iż w wielu przypadkach nie są to wszystkie koszty jakie będziemy musieli ponieść w ramach spłaty zobowiązania wobec banku albo firmy pożyczkowej. Wystarczy nieco bliżej przyjrzeć się poszczególnym umowom kredytowym, aby szybko przekonać się, że całkowity koszt pożyczki może być znacznie wyższy niż się nam początkowo wydaje.
Kiedy zapoznajemy się z ofertą pożyczkową musimy poszukać wszelkich informacji na temat dodatkowych opłat pobieranych od klienta. Oprócz oczywistego już oprocentowania, mogą to być chociażby wszelkiego rodzaju prowizje czy ubezpieczenia zadłużenia. Warto zatem poprosić o nieco więcej czasu na zapoznanie się z ostateczną umową, aby mieć stuprocentową pewność co do tego, ile w sumie zapłacimy za wybraną przez nas pożyczkę krótkoterminową. Niskie oprocentowanie kusi wielu klientów, ale nie zawsze jest ono wyznacznikiem bardziej atrakcyjnej oferty.
Zapoznaj się z umową pożyczkową
Po rozmowie z doradcą wybranego banku czy firmy, bardzo często nawet nie czytamy podsuniętej nam umowy wierząc, iż zostaliśmy poinformowani o wszystkich szczegółach. Nie możemy jednak podpisywać żadnych dokumentów bez dokładnego zapoznania się z nimi. Tylko w ten sposób dowiemy się czy wszystkie przedstawione nam warunki zostały zawarte w umowie i czy zgadzamy się z jej zapisami. Zbyt często, klienci pochopnie podpisujący wszystko co przygotuje dla nich przedstawiciel instytucji finansowej, dopiero po fakcie dowiadują się o niekorzystnych dla nich zapisach. Może tutaj chodzić chociażby o wspomniane już opłaty dodatkowe albo kary za opóźnienia w spłacie kolejnych rat pożyczki.
Dajmy sobie zatem nieco czasu i linijka po linijce przeczytajmy całą umowę. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, dopytujmy o niezrozumiałe dla nas kwestie. Pracownicy banku oraz firm pożyczkowych są zobowiązani do udzielenia nam wszystkich informacji na temat takiej pożyczki. Oczywiście możemy także skorzystać z pomocy kogoś spoza takiej instytucji. Może być to na przykład radca prawny zajmujący się na co dzień sprawami związanymi właśnie z kwestiami finansowymi. Najważniejsze, abyśmy wiedzieli na co dokładnie się zgadzamy podpisując umowę pożyczkową.
Mierz siły na zamiary
Niezwykle istotną kwestią podczas starania się o pożyczkę krótkoterminową jest skrupulatne zastanowienie się nad tym, czy faktycznie poradzimy sobie z takim zadłużeniem. Pod uwagę należy zatem wziąć nasze comiesięczne dochody oraz wydatki, z których nie możemy zrezygnować, jak chociażby opłaty za media lub czynsz. W ten sposób ustalimy czy proponowana nam rata takiej pożyczki w jakiś sposób nie zaburzy naszej płynności finansowej, co mogłoby być katastrofalne w skutkach.
Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, dowiedzmy się jakie są konsekwencje nieterminowej spłaty zadłużenia. W wielu przypadkach okazuje się bowiem, że kara za nawet minimalne opóźnienia jest naprawdę wysoka. W takiej sytuacji warto dwa razy przemyśleć to, czy faktycznie chcemy podjąć takie ryzyko. Zorientujmy się również czy istnieje możliwość ewentualnej renegocjacji umowy pożyczkowej w razie problemów. Pamiętajmy też, że każdy klient ma prawo odstąpić od tego typu umowy w przeciągu 14 dni od jej podpisania, bez podawania żadnej przyczyny.