SMART > Poradniki > Pieniądze dla domu > Kredyt gotówkowy dla Ukraińców – krok po kroku

Kredyt gotówkowy dla Ukraińców – krok po kroku

Pochodzisz z Ukrainy, ale żyjesz w Polsce i chciałbyś postarać się o dodatkowe środki na dowolny cel? A czy wiedziałeś, że możesz ubiegać się o kredyt gotówkowy w polskich bankach, a procedury przy jego udzielaniu będą niemalże identyczne z tymi, jakie stosowane są w przypadku polskich obywateli? W niniejszym artykule podpowiadam co zrobić, aby uzyskać kredyt gotówkowy dla Ukraińców. Zapraszam do lektury!

Kredyt gotówkowy dla Ukraińców – krok po kroku
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Straż Graniczna informuje, że od początku agresji Rosji granicę polsko-ukraińską przekroczyło prawie 17,4 miliona ukraińskich uchodźców. Ponad 15,5 miliona z nich zdecydowało się już wrócić do swojego kraju. Nie należy jednak zapominać o tym, że również przed wojną Ukraińcy wybierają Polskę, jako miejsce do życia i pracy. Zgodnie z danymi podawanymi przez raport Warsaw Enterprise Institute (WEI): “Migracje: niewykorzystana (na razie) szansa Polski”, łączną liczbę imigrantów w Polsce można oszacować na około 3,5-4 miliona. Aż 60-75% z nich to właśnie Ukraińcy.

Według danych za kwiecień 2023 roku podawanych przez GUS, pracę w Polsce wykonuje 687,3 tysiąca obywateli Ukrainy. Niemal wszyscy oni mogą ubiegać się o kredyt gotówkowy w Polsce, a oferta takiego zobowiązania będzie identyczna z tą przedstawioną obywatelom Polski. Procedura udzielania zobowiązania również będzie bardzo zbliżona do tej, jaka stosowana jest w przypadku Polaków. Jedyna różnica będzie polegała na rodzaju koniecznych do przedstawienia dokumentów formalno-prawnych oraz ewentualnym języku obsługi klienta i języku dokumentów kredytowych. Pochodzisz z Ukrainy i chciałbyś wziąć kredyt gotówkowy w Polsce? Jeśli tak, to ten artykuł powstał specjalnie z myślą o Tobie! Serdecznie zapraszam do lektury!

Czy obywatel Ukrainy ma szansę na kredyt w Polsce?

Jeszcze jakiś czas temu kredyty gotówkowe w polskich bankach były praktycznie niedostępne dla cudzoziemców. Obecnie sytuacja ta zmieniła się diametralnie i w zdecydowanej większości instytucji nie powinno być żadnego problemu z uzyskaniem finansowania dla obywateli innych krajów. Obcokrajowcom proponowane są kredyty na dokładnie takich samych zasadach jak w przypadku Polaków. Warunkiem jest oczywiście posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej.

Jakie warunki musi spełnić obywatel Ukrainy, aby móc otrzymać kredyt gotówkowy w Polsce?

Każdy potencjalny kredytobiorca musi spełnić szereg warunków, aby w ogóle móc się starać o uzyskanie finansowania od banku. Wśród najważniejszych warunków znajdują się:

 • pełnoletność;

 • posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych;

 • posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej;

 • okazanie szeregu niezbędnych do udzielenia finansowania dokumentów;

 • brak negatywnych wpisów w bazach dłużników.

Kredyt gotówkowy dla obywateli Ukrainy – na jaki cel?

Kredyt gotówkowy możesz przeznaczyć na dowolny cel. Bank nie będzie rozliczał Cię z tego, na co wydałeś pożyczone pieniądze. Dla niego najważniejsze jest to, abyś płacił raty w terminie.

Kredyt gotówkowy dla Ukraińców – niezbędne dokumenty

Pierwszym krokiem przy wnioskowaniu o kredyt gotówkowy jest sprawdzenie tożsamości klienta. W tym celu konieczne będzie wylegitymowanie się dowodem osobistym, a w przypadku jego braku – paszportem.

Kolejno bank będzie chciał zbadać zdolność kredytową, dlatego poprosi klienta o oświadczenie lub zaświadczenie o zatrudnieniu. Aby potwierdzić poprawność danych zapisanych na dokumencie, bank poprosi również o wyciąg z konta bankowego klienta, na które wpływa jego wynagrodzenie. Najczęściej wystarczającym będzie wyciąg z trzech ostatnich miesięcy. W zależności od polityki stosowanej przez konkretną instytucję będzie to musiał być wyciąg pełny (zawierający wszystkie transakcje, jakie miały miejsce na koncie w danym okresie) lub skrócony (zawierający jedynie wpływy tytułem wynagrodzenia).

Ukraińcy dodatkowo będą musieli przedstawić:

 • kartę pobytu lub zezwolenie na pobyt;

 • zaświadczenie o nadaniu numeru PESEL;

 • zaświadczenie o posiadaniu czasowego lub stałego adresu zameldowania.

Czasami banki proszą również o raport z bazy danych kredytowych odpowiadającej polskiemu raportowi BIK. Najważniejszymi bazami ukraińskimi są:

 1. Ukrainian Bureau of Credit Histories;

 2. International Bureau of Credit Histories.

Jak wnioskować o kredyt dla Ukraińca?

Ukraińcy mogą wnioskować o udzielenie kredytu na kilka sposobów:

 1. w oddziale stacjonarnym banku;

 2. za pośrednictwem infolinii;

 3. za pośrednictwem doradcy kredytowego;

 4. online.

Najlepszym sposobem będzie osobista wizyta w oddziale stacjonarnym wybranego banku lub odwiedzenie eksperta kredytowego posiadającego w swoim portfelu oferty wielu instytucji. Doradca pomoże w wyborze odpowiedniej oferty, zebraniu dokumentów, wypełnieniu i złożeniu wniosków kredytowych. Wiele banków doceniło potencjał klientów z Ukrainy i poszerzyło swoje szeregi o doradców posługujących się językiem ukraińskim lub rosyjskim.

O kredyt możesz również zapytać na infolinii banku. Większość instytucji uruchomiła infolinię w języku ukraińskim, co zdecydowanie ułatwi Ci współpracę. Niestety umowę najprawdopodobniej będziesz musiał podpisać osobiście w placówce banku.

Najwygodniejszym sposobem jest wnioskowanie online. Niestety obecnie jedynie nieliczne instytucje pozwalają przeprowadzić cały proces zdalnie. To raczej opcja zarezerwowana dla obywateli Ukrainy długo przebywających w Polsce i posiadających konto ze stałymi wpływami wynagrodzenia w konkretnym banku. Pozostałe osoby otrzymają możliwość złożenia wniosku o kredyt online, ale ostatecznie będą musieli udać się do banku osobiście, aby przedstawić tam dokumenty finansowe oraz te potwierdzające tożsamość i podpisać umowę kredytową.

Jesteś Ukraińcem? O tym musisz pamiętać, starając się o kredyt gotówkowy w Polsce!

 1. Przelewaj wynagrodzenie na rachunek bankowy! Banki preferują wynagrodzenia za pracę przelewane na konto bankowe. W ten sposób, prosząc o wyciąg z takiego konta, mogą zweryfikować poprawność wypełnienia zaświadczenia o wynagrodzeniu. Dodatkowo klienci wewnętrzni konkretnego banku najczęściej zupełnie nie muszą przedstawiać zaświadczeń o zatrudnieniu przy staraniach o kredyt w instytucji, do której wpływa ich pensja.

 2. Karta pobytu. Banki wymagają, aby wnioskodawcy kredytowi posiadali aktualną kartę pobytu. Najlepiej by było, aby był to pobyt stały, ale z tym czasowym również nie powinno być problemu, szczególnie jeśli mowa o niewysokich kwotach zobowiązań i krótkich okresach kredytowania.

 3. Dokumenty po polsku. Oczywiste jest, że będąc obcokrajowcem, możesz nie posiadać dowodu osobistego czy paszportu w języku polskim. Inne dokumenty niezbędne do wnioskowania o kredyt powinny jednak być w języku polskim. Jeśli tak nie jest, to bank będzie wymagał ich tłumaczenia.

 4. Wybierz najlepszą ofertę! Pamiętaj, że wcale nie musisz zaciągać kredytu w banku, w którym posiadasz konto. Możesz wybrać ofertę innego banku, jeśli uznasz, że ta jest dla Ciebie korzystniejsza. Jak wybrać najlepszą ofertę? Najłatwiej skorzystać z porównywarki kredytowej. Naszą znajdziesz tutaj!

Na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając kredyt gotówkowy?

Raty kredytu stanowią spore obciążenie dla budżetu domowego, dlatego warto postarać się o to, aby były możliwie najniższe. Jak to zrobić? Oczywiście najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wzięcie jak najniższej kwoty kredytu. Dodatkowo warto wybrać najtańszą ofertę. Wybierając taką, kieruj się poniższymi parametrami:

 1. wysokość oprocentowania;

 2. wysokość Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (RRSO);

 3. całkowitym kosztem kredytu;

 4. wysokością prowizji;

 5. wysokością opłat dodatkowych.

Czy wiedziałeś, że Ukraińcy mogą się starać o kredyt hipoteczny w Polsce? Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Kredyt gotówkowy dla obywatela Ukrainy – najważniejsze informacje

 1. Ukraińcy mogą starać się o kredyt gotówkowy w Polsce. Muszą przy tym jednak spełnić szereg wymagań.

 2. Banki będą wymagać, aby Ukrainiec wnioskujący o zobowiązanie posiadał: aktualną kartę pobytu, paszport, numer PESEL, miejsce zameldowania oraz zatrudnienie.

 3. Banki będą chciały ocenić zdolność kredytową wnioskodawcy. W tym celu będą posługiwać się tymi samymi danymi i narzędziami, co w przypadku Polaków.

 4. Kredyt gotówkowy jest zobowiązaniem niecelowym, co oznacza, że można je wydać na cel dowolny.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.

Wsparcie dla kredytobiorców

Obywatel Ukrainy może starać się o przyznanie kredytu gotówkowego w polskim banku, jeśli posiada stabilne źródło dochodu i odpowiednią zdolność kredytową. Zdecydowana większość polskich banków posiada w swojej ofercie kredyt gotówkowy, z którego mogą skorzystać obywatele Ukrainy. Przeznaczenie kredytu gotówkowego jest dowolne.

Większość banków będzie wymagała, aby wnioskodawca o kredyt gotówkowy pochodzący z Ukrainy, posiadał aktualną kartę pobytu. Co więcej, instytucje te często określają minimalny termin ważności karty pobytu. Istnieją jednak pewne wyjątki od tej zasady. Przykładowo bank Santander dopuszcza wnioskowanie bez aktualnej karty pobytu, ale bezwzględnie wymaga podania numeru PESEL.

Paszport to podstawowy dokument, na podstawie którego weryfikowana jest tożsamość obywateli Ukrainy starających się o przyznanie kredytu gotówkowego.

Banki nie przewidują przyznawania produktów kredytowych dla obywateli Ukrainy, którzy nie posiadają zdolności kredytowej. Zdolność ta jest bowiem podstawowym wymogiem przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny czy kredyt gotówkowy.

Numer PESEL należy podać przy składaniu wniosku o kredyt gotówkowy. Również obywatel Ukrainy chcący otrzymać od banku finansowanie, powinien go posiadać.

Komentarze

Potwierdź że nie jesteś robotem!
Dziękujemy za zadanie pytania!
Nasi Redaktorzy odpowiedzą tak szybko jak to możliwe a informację o udzieleniu odpowiedzi prześlemy na podany adres e-mail .
Coś poszło nie tak. Prosimy spróbować ponownie później.
KING
29.01.2024
Jakim prawem " nasz brat " kredyt dostanie ? A Polak nie i to przy tych samych zarobkach ?
Justyna Redzik
Redaktor
Dzień dobry, banki nie faworyzują Klientów z uwagi na ich obywatelstwo. Przedstawiona różnica może wynikać z odmiennych stosunków pracy, czasu zatrudnienia, sytuacji materialnej, czy historii kredytowej.

Poradniki