Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Chociaż jeszcze do niedawna nie cieszyła się zbyt dużą popularnością, obecnie coraz chętniej korzystamy z dobrodziejstw klimatyzacji w mieszkaniu. Wbrew pozorom nie musi wiązać się to ze zbyt dużym wydatkiem i zakresem prac.

Jednym z najbardziej widocznych efektów ogólnego ocieplenia klimatu stają się upały towarzyszące nam nie tylko podczas letnich miesięcy. Według danych IMGW rok 2019 był najcieplejszym w historii prowadzonych pomiarów. Średnia temperatura wyniosła aż 10,2°C, a średnia temperatura miesięcy letnich 19,8°C. Nie jest to jednak żaden ewenement. Od 2014 roku mamy do czynienia z tendencją wzrostową, a ocieplenie jest obserwowane już od przeszło 20 lat. W większej skali wiąże się to z licznymi zagrożeniami, takimi jak susze czy powstawanie gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Dla przeciętnego Kowalskiego oznacza to jednak przede wszystkim uciążliwy upał, z którym trudno poradzić sobie zwłaszcza w przypadku zamieszkiwania w budownictwie wielorodzinnym. Aby zagwarantować sobie większy komfort i przetrwać bez wyrzeczeń najcieplejsze miesiące w roku, warto pomyśleć o klimatyzacji do mieszkania. Coraz częściej staje się podstawowym wyposażeniem wielu lokali i wsparciem na długie lata. Na rynku dostępnych jest wiele opcji, różniących się zarówno pod względem cenowym, jak i montażem.

Klimatyzacja do mieszkania. Ile kosztuje i jaką wybrać? (fot. Astapkovich Vladimir / FORUM)

Klimatyzacja do mieszkania nie musi być droga

Wiele osób zainteresowanych klimatyzacją do mieszkania obawia się wysokich kosztów oraz uciążliwej instalacji, która mogłaby się wiązać z potrzebą przeprowadzenia kompleksowego remontu całego pomieszczenia. Na szczęście rozwój technologii umożliwia dobór różnych rozwiązań i dostosowanie ich zarówno do kondycji finansowej, jak i możliwości technicznych. Do wyboru mamy zasadniczo dwie opcje:

  • Klimatyzatory przenośne: co oczywiste ich podstawową zaletą jest bardzo prosty montaż oraz możliwość ustawienia w tym pomieszczeniu, w którym chcemy korzystać z potencjału klimatyzacji do mieszkania. Z drugiej strony ucierpi na tym efektywność i zapotrzebowanie na energię elektryczną. Warto również pamiętać o tym, że nieodłącznym elementem klimatyzatora przenośnego jest rura wyrzutowa, którą należy odprowadzić na zewnątrz. Klimatyzatory przenośne bez rury w rzeczywistości nie mogą być nazywane mianem klimatyzatorów, ponieważ mechanizm ich działania prezentuje się zupełnie inaczej.
  • Klimatyzator stacjonarny split: drugą możliwością jest montaż klimatyzacji do mieszkania typu split. W tym celu będziemy musieli znaleźć miejsce do zamontowania jednostki wewnętrznej na ścianie oraz zewnętrznej (np. na balkonie). W tym segmencie znajdziemy jednak wiele atrakcyjnych opcji, które będą wykazywały się przede wszystkim wysoką skutecznością oraz niższym kosztem pracy.

Klimatyzacja w mieszkaniu: na co zwrócić uwagę?

Wybór klimatyzacji do mieszkania powinien być przemyślany i przede wszystkim dostosowany do konkretnych oczekiwań oraz specyfikacji pomieszczenia, które będziemy chcieli schładzać. Warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:

  • Efektywność energetyczna: w przypadku klimatyzacji cena to nie tylko samo urządzenie oraz montaż. Rzecz jasna z kosztami będzie wiązało się również samo użytkowanie. Wybór klimatyzatora z jak najlepszą klasą energetyczną pozwoli nam nie tylko zaoszczędzić, ale również ograniczyć koszty dla środowiska naturalnego. Najwyższa klasa energetyczna A+++ jest oznaczona kolorem ciemnozielonym.
  • Odpowiednia moc: aby klimatyzacja do mieszkania zdała egzamin, musi zagwarantować odpowiednią wydajność. Niedoszacowanie tego aspektu może więc przełożyć się na niesatysfakcjonujące rezultaty. Standardowo w obliczeniach przyjmuje się, że do efektywnego schłodzenia powierzchni należy pomnożyć ją razy sto. W przypadku pokoju mierzącego 25 m2 będzie to więc 2500 W, czyli 2,5 kW. Oczywiście wpływ na realne zapotrzebowanie ma zdecydowanie więcej czynników, w tym m.in. liczba okien i profil cieplny pomieszczenia. Za mały klimatyzator może więc okazać się bezużytecznym obciążeniem i złą inwestycją.
  • Cicha praca: zasada działania klimatyzatora pod wieloma względami przypomina lodówkę. Wiąże się to także z głośnością pracy. Wybierając klimatyzację do mieszkania, warto zwrócić uwagę również na ten aspekt. Zbyt głośne urządzenia mogą być uciążliwe, zwłaszcza w nocy.
  • Funkcja ogrzewania: coraz więcej klimatyzatorów umożliwia również dogrzewanie pomieszczeń, co może być wyjątkowo przydatne zwłaszcza w okresie przejściowym.
  • Oczyszczanie powietrza: wiele klimatyzatorów umożliwia również oczyszczanie lub nawilżanie powietrza. Warto rozważyć takie propozycje. Ich zalety docenimy nie tylko w sezonie letnim.
  • Sterowanie i ustalanie temperatury: ważnym czynnikiem podczas doboru klimatyzacji w bloku czy kamienicy będą również kwestie praktyczne. Nieintuicyjne sterowanie urządzeniem może utrudnić korzystanie z niego. Z drugiej strony: coraz łatwiej znaleźć systemy klimatyzacji w mieszkaniu, którymi zarządzać możemy np. za pośrednictwem smartfona. Z punktu widzenia użytkownika najważniejsza jest możliwość łatwego decydowania o temperaturze w pomieszczeniu.

Szukasz środków na montaż klimatyzacji? Sprawdź ofertę najlepszych kredytów gotówkowych na 5000 zł

Klimatyzator przenośny bez rury to nie klimatyzator

W okresie letnim pojawia się wiele ofert klimatyzatorów przenośnych bez rury. Kuszą nie tylko niską ceną, ale przede wszystkim prostym montażem, niewymagającym jakichkolwiek ingerencji w obiekty architektoniczne w mieszkaniu. W rzeczywistości jednak takie rozwiązanie wykorzystuje zupełnie inną technologię i bazuje zazwyczaj na przepuszczaniu powietrza przez nawilżony materiał, do którego możemy np. dodać kostki lodu. Efektywność klimatyzatorów przenośnych bez rury jest wobec tego bardzo niska, często wręcz niezauważalna lub odczuwalna jedynie w bezpośrednim pobliżu urządzenia. Do tego ich użytkowanie wiąże się z dodatkowymi problemami, takimi jak uzupełnianie cieczy odpowiedzialnej za chłodzenie. Siłą rzeczy brak również możliwości regulowania temperatury.

Klimatyzacja w bloku? Nie ma powodu do obaw

Jednym z najczęstszych mitów dotyczących klimatyzacji w bloku lub mieszkaniu znajdującym się w kamienicy jest trudność instalacji klimatyzatora typu split. W rzeczywistości w większości przypadków zarówno montaż jednostki wewnętrznej, jak i zewnętrznej nie stanowi większego problemu. Jeżeli będzie dotyczyć elewacji zewnętrznej, konieczne może być także uzyskanie zgody spółdzielni, wspólnoty mieszkaniowej lub właściciela budynku. Sama instalacja nie jest natomiast długotrwałym procesem i zwykle zamyka się w ciągu kilku godzin, po których możemy już w pełni korzystać z potencjału klimatyzacji do mieszkania.

Sporym plusem jest w takim przypadku posiadanie balkonu, ponieważ zwykle wspólnoty i spółdzielnie nie widzą wówczas problemu w montażu klimatyzacji w bloku. Jeżeli natomiast będzie wymagało to większej ingerencji i nie uzyskamy pozytywnej opinii zarządcy, jedyną alternatywą pozostanie mobilny klimatyzator stojący. Jaki klimatyzator przenośny wybrać? W tym przypadku również pod uwagę musimy wziąć m.in. parametry mieszkania oraz wszystkie wskazane wyżej czynniki.

Klimatyzacja: cena nie jest wysoka

Kolejnym mitem jest pozornie wysoka cena klimatyzacji. Od dłuższego czasu nie jest to już luksus, na który stać wyłącznie nielicznych. W praktyce może pozwolić sobie na nią niemal każdy. Dobrym rozwiązaniem może stać się również wzięcie kredytu gotówkowego w tym celu: pozwoli to rozłożyć płatność na wygodne i proste w spłacie raty i szybko wcielić plany w życie. Ceny klimatyzacji do mieszkania kształtują się następująco:

  • Klimatyzatory przenośne: koszt urządzenia to wydatek rzędu 1500-3000 zł.
  • Klimatyzatory do mieszkania typu split: dobry klimatyzator kosztuje od 2000 do 4000 zł, często w tej cenie otrzymamy również montaż wykonany przez profesjonalny zespół.

Jednocześnie na klimatyzacji w mieszkaniu nie warto oszczędzać za wszelką cenę. Tańsze urządzenie może być zdecydowanie droższe w eksploatacji lub okazać się mniej funkcjonalne, przez co inwestycja nie da oczekiwanych rezultatów. Dobrze dobrany klimatyzator i sprawdzona ekipa to gwarancja satysfakcji i realnej ulgi nawet podczas najbardziej upalnych dni.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2020-10-07

Minimalne wynagrodzenie 2020. Najniższa krajowa netto i brutto

Wysokość dochodów to jeden z najważniejszych bodźców skłaniających do podjęcia zatrudnienia. Jednocześnie te nie mogą być niższe od pensji minimalnej. Warto dowiedzieć się, ile wynosi najniższa krajowa netto i brutto.

2020-10-07

Średnia krajowa: ile wynoszą średnie zarobki w Polsce?

Jednym ze wskaźników, pozwalających na ocenę zarobków i ich poziom na przestrzeni lat, jest przeciętne wynagrodzenie, czyli popularna średnia krajowa. Warto dowiedzieć się, jak jest ustalana oraz na co ma wpływ.

2020-09-29

Kredyt dla nowych firm na start - jak dostać? Warunki

Własna działalność gospodarcza to marzenie bardzo wielu osób. Poważnym problemem może stać się jednak brak funduszy na start. Warto wówczas pomyśleć o kredycie dla nowych firm.

Jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Choć zaciągnięcie pożyczki nie należy do trudności, to banki udzielą ją po spełnieniu kilku warunków. Brak stałego dochodu może być w tej sytuacji kłopotliwy.

Zaświadczenie o zarobkach: kiedy będzie potrzebne?

Procedury związane z kredytami wiążą się z obowiązkiem dostarczenia różnych dokumentów. Jednym z najważniejszych z nich jest zaświadczenie o zarobkach.

Bon turystyczny 500 plus. Dla kogo bon turystyczny?

Pandemia koronawirusa i idący w ślad za nią kryzys w sposób szczególny dotknęły branżę turystyczną. Jedną z propozycji rządu, która okaże się interesująca zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów, jest bon turystyczny 500 plus.

Liga Mistrzów: gdzie oglądać? Liga mistrzów w TV i internecie

Piłka nożna to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych sportów na świecie. Uwagę milionów kibiców przykuwa przede wszystkim Liga Mistrzów. Gdzie oglądać mecze? Istnieje kilka sprawdzonych, legalnych sposobów.