Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Świat finansów nieustannie się zmienia, a błędne decyzje oznaczają wysokie koszty. Warto rozważyć współpracę z doradcą finansowym, który zadba o bezpieczeństwo Twojego budżetu.

Kim jest doradca finansowy?

Chociaż kojarzy się głównie ze światem wielkich korporacji i najbardziej majętnych klientów, doradca finansowy w rzeczywistości pozostaje do usług wszystkich, niezależnie od zasobności portfela i planowanych inwestycji. Właściwie można przewrotnie stwierdzić, że w sytuacjach kryzysowych jest jeszcze bardziej niezbędny niż w okresie stabilności. Kim więc właściwie jest doradca finansowy? Nie istnieje jednoznaczna definicja i regulacja tego zawodu. Przyjmuje się, że jest to ekspert w dziedzinie zarządzania finansami, który podchodzi kompleksowo do potrzeb klienta, przedstawiając najlepsze rozwiązania inwestycyjne, kredytowe czy emerytalne. Jednocześnie jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby równolegle pośredniczył w zakupie konkretnych produktów np. jako pośrednik kredytowy.

Doradca finansowy – ile kosztuje?

Na początku należy rozwiać popularny mit dotyczący działalności doradców finansowych – w Polsce najczęściej nie przyjmują oni środków bezpośrednio od swoich klientów, utrzymują się natomiast z prowizji otrzymywanych od instytucji finansowych, z którymi współpracują. Wynika to z braku wprowadzenia osobnych regulacji, które nałożono m.in. na doradców inwestycyjnych czy podatkowych. Samo zwrócenie się po pomoc i korzystanie z usług eksperta jest więc najczęściej bezpłatne. Należy jednak pamiętać, że to, ile zarabia doradca finansowy, zależy od tego, jakie produkty uda mu się sprzedać, co rodzi uzasadnione pytania odnośnie do jego niezależności i intencji.

10 cech idealnego doradcy finansowego (fot. theta / thetaXstock)

Doradca finansowy – na co zwrócić uwagę?

Klienci zwracający się po pomoc do doradcy finansowego powierzają mu niezwykle ważną kwestię, jaką jest bezpieczeństwo ich finansów. Z tego względu kluczowe znaczenie odegra dobór odpowiedniej osoby. Warto poznać 10 cech idealnego doradcy finansowego, aby uniknąć rozczarowań i znaleźć specjalistę, dzięki któremu będziesz mógł być spokojny o stan domowego budżetu.

1. Szeroka wiedza

Z założenia doradca finansowy to ktoś więcej niż pośrednik kredytowy, którego zadaniem jest przygotowanie i przedstawienie oferty kredytów hipotecznych czy gotówkowych (chociaż nie oznacza to, że nie może jednocześnie wykonywać jego obowiązków). Jego zadaniem jest kompleksowe wsparcie przy zarządzaniu finansami, nie wystarczy więc wiedza na temat jednego typu produktów. Decydując się na współpracę z ekspertem tego typu, warto znaleźć takiego, który okaże wsparcie zarówno podczas projektów inwestycyjnych, jak i chęci oszczędzania i pomnażania kapitału. Chociaż wykształcenie to nie wszystko, warto zwrócić uwagę, czy doradca finansowy, z którym chcesz się związać, może pochwalić się przekonującym CV.

2. Niezależność

Ze względu na brak konkretnych regulacji wiele osób ma problem z zaufaniem doradcom finansowym. Przypomnijmy: to, ile zarabia doradca finansowy, w większości przypadków zależy od tego, jakie produkty uda mu się sprzedać. Rzeczywiście wielu z nich współpracuje z jedną konkretną instytucją, inni mają w swojej ofercie kilka propozycji, a zaledwie garstka może pochwalić się pełną niezależnością. Nie oznacza to jednak, że znalezienie odpowiedniego eksperta jest niemożliwe albo musi wiązać się z wysokimi kosztami. Warto w tym celu poznać opinie na jego temat. Często nieocenionym źródłem informacji będą znajomi, którzy wcześniej współpracowali z konkretną osobą i są zadowoleni z jej usług.

3. Doświadczenie

Tak ważna w tym zawodzie wiedza to jeszcze nie wszystko. Pytanie brzmi, jak doradca finansowy umie wykorzystać ją w praktyce. Oprócz ukończonych uczelni i kursów ważne jest więc to, jakie posiada doświadczenie i czy profil jego działalności zgadza się z indywidualnymi potrzebami. W końcu z im większą liczbą przypadków się spotkał i im więcej zadowolonych klientów z nim współpracuje, tym większa szansa, że sprawdzi się również tym razem.

4. Otwartość

Zawód doradcy finansowego opiera się na pracy z ludźmi. Warto wybrać więc osobę, która nie tylko znakomicie zna się na liczbach i ofercie banków czy towarzystw ubezpieczeniowych, ale potrafi także w umiejętny sposób przedstawiać ją swojemu klientowi i tłumaczyć mu zawiłe procesy.

5. Dociekliwość

Dobór odpowiedniej recepty zależy przede wszystkim od skrupulatnego poznania sytuacji klienta. Nie jest to możliwe bez zrozumienia jego faktycznych problemów i potrzeb. Doradca finansowy, który nie zdaje pytań, to zły doradca finansowy. Jeżeli w trakcie pierwszych rozmów jest zainteresowany wyłącznie produktem, a kwestie indywidualne odsuwa na dalszy plan, warto zmienić go na eksperta, który skupi się na wielu kwestiach i pomoże dobrać narzędzie, które nie tylko znakomicie się sprawdzi, ale zagwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa.

6. Przyjazność i zaufanie

Rola dobrego doradcy finansowego jest długofalowa, nie zamyka się na jednej inwestycji lub umowie. Warto więc wybrać osobę, z którą współpraca będzie się po prostu dobrze układać. Dzięki nawiązaniu bliższej relacji rozmowy na temat finansów będą zdecydowanie łatwiejsze, a Ty zyskasz pewność, że przyszłość Twojego budżetu znajduje się w dobrych rękach.

7. Zdolności nauczycielskie

Dobry doradca finansowy zdaje sobie sprawę z tego, że świat finansów jest skomplikowany i trudny do zrozumienia dla wielu klientów. Jego rola nie kończy się jednak na rekomendowaniu wybranego produktu i poinformowaniu o związanych z nim kosztach. Musi umieć również w przystępny sposób wyjaśnić wszystkie mechanizmy, które będą miały wpływ na Twoje wydatki, oraz na bieżąco wyjaśniać wszelkie pojawiające się wątpliwości.

3 najlepsze oferty kredytu na niespodziewane wydatki - 20 000zł

8. Szeroka oferta

To, że doradca finansowy współpracuje z kilkoma instytucjami finansowymi, wcale nie musi być złym znakiem – jest wręcz przeciwnie. Ostatecznie pośredniczenie przy załatwianiu formalności np. podczas wnioskowania o kredyt hipoteczny samo w sobie staje się znacznym udogodnieniem. Warto jednak wybrać takiego doradcę finansowego, który oferuje jak najwięcej różnorodnych produktów różnych instytucji. Znacznie zwiększa to szanse na odnalezienie najbardziej optymalnego rozwiązania.

9. Doradca finansowy online

W dzisiejszych czasach wszystko dzieje się szybciej, a większość problemów dzięki rozwojowi Internetu można rozwiązać bez wychodzenia z domu. Podobnie jest również z kwestiami finansowymi. Chociaż nic nie zastąpi spotkania twarzą w twarz, coraz częściej doradcy finansowi wykonują swoją pracę online. Z pewnością nie jest to coś, czego należy się obawiać. Ostatecznie dobry doradca finansowy pracujący zdalnie będzie lepszy od kiepskiego zajmującego olbrzymie biuro.

10. Dobry kontakt

Większość osób podejmujących ważne życiowe decyzje, do jakich zaliczyć należy wzięcie kredytu czy inwestowanie środków, jest zgodna: nic nie wpływa na obniżenie poziomu poczucia komfortu tak, jak brak kontaktu z doradcą finansowym. Unikanie telefonów, nieodpisywanie na maile i niestawianie się na spotkania to sygnały zapowiadające poważne problemy. Warto więc wybrać takiego eksperta, który zawsze będzie służył radą, a kontakt z nim nie będzie smutnym obowiązkiem.


2020-07-01

Przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość: jak to zrobić?

Kredyt hipoteczny to duże zobowiązanie, które zwykle wiąże nas na bardzo długi okres. Życiowe scenariusze mogą jednak ulec zmianie. Wówczas warto pomyśleć o przeniesieniu hipoteki na inną nieruchomość.

2020-06-30

Dom czy mieszkanie: co wybrać?

Poszukując własnych czterech kątów, często zastanawiamy się nad tym, czy korzystniejsza okaże się budowa lub zakup domu czy mieszkania. Warto przeanalizować argumenty i wybrać najlepszą opcję.

2020-06-29

Prolongata. Na czym polega prolongata kredytu?

Regularna spłata miesięcznych rat może w niektórych przypadkach okazać się zadaniem niemal niemożliwym do wykonania. Warto wówczas pomyśleć o prolongacie kredytu.

Flip nieruchomości. Na czym polega flip mieszkania?

Inwestycje w nieruchomości mogą okazać się nie tylko dobrym sposobem na długofalowe zabezpieczenie kapitału, ale również dochodowym przedsięwzięciem w krótszej perspektywie. Zwykle mówimy wówczas o flipie nieruchomości.

Własne mieszkanie. Jak wygląda zakup mieszkania krok po kroku?

Zakup mieszkania to duże przedsięwzięcie i poważna życiowa decyzja. Należy więc dobrze się do niego przygotować, zwłaszcza jeżeli będzie finansowany przy pomocy kredytu.

Najem instytucjonalny. Co powinna zawierać umowa najmu?

Osoby decydujące się na wynajem mieszkania mogą spotkać się z kilkoma typami umów wynajmu. Jedną z nich jest nabierający coraz większej popularności najem instytucjonalny.

Jak obliczyć, sprawdzić i zwiększyć zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa określa jeden z najważniejszych parametrów naszego finansowego życia. Choć na jej temat krąży wiele mitów, warto przekonać się, ile naprawdę wynosi. Będzie to możliwe dzięki kalkulatorowi zdolności kredytowej.

Ikona informacji
poradniki