Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Skorzystaj z pomocy eksperta
Brak wyników
Niestety nie znaleziono produktów

Spróbuj zmienić kryteria wyszukiwania lub sprawdź oferty promocyjne

Ikona smutnej miny

Lokaty bankowe to doskonała forma oszczędzania nawet przy zainwestowaniu niewielkiego kapitału. To nie tylko dobry sposób na odkładanie pieniędzy, ale nawet na ich pomnażanie. Dlatego podczas wyboru odpowiedniej lokaty ważna jest również wysokość oprocentowania. Czym jest dokładnie lokata oszczędnościowa? I jak wybrać najlepszą?

Lokata bankowa to bardzo bezpieczne miejsce do przechowywania pieniędzy. Bank po okresie umownym nie dość, że zwraca zainwestowaną sumę, to dolicza do niej odsetki. Ba, w przypadku jego niewypłacalności lub bankructwa oszczędności do 100.000 euro są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Możesz założyć lokatę zarówno w salonie banku, jak i w wygodnej formie przez internet. Przed wyborem konkretnego produktu porównaj ze sobą lokaty bankowe proponowane przez różne instytucje i podejmij właściwą decyzję: oszczędzanie powinno być jak najbardziej korzystne.

Lokata doskonały produkt inwestycyjny

Lokata bankowa, nazywana przez profesjonalistów depozytem terminowym, przechowuje konkretną sumę pieniędzy na określony czas. W zamian za “pożyczenie” bankowi swojego kapitału otrzymujemy wynagrodzenie w postaci odsetek, które wypłaca na koniec okresu umowy. Dlatego, jeśli szukamy najlepszej lokaty oszczędnościowej, warto wziąć pod uwagę najnowszy ranking lokat, korzystając z porównywarki, oraz kilka ważnych czynników. To, jaki będzie nasz zysk z lokaty, oprócz wysokości oprocentowania zależy od sposobu, w jaki odbywa się kapitalizacja odsetek (czyli częstotliwości doliczania do środków naliczonych odsetek), rodzaju oraz długości trwania lokaty. Oczywiście pamiętajmy również o tym, że nasze oszczędności są opodatkowane tzw. podatkiem od zysków kapitałowych (czyli podatkiem Belki), który wynosi 19% i zostanie automatycznie pobrany przez bank prowadzący lokaty bankowe.

Oprocentowanie lokat – od czego zależy?

Lokata to produkt, który gwarantuje korzyści zarówno klientowi, jak i bankowi. Ten pierwszy może cieszyć się z zabezpieczenia swoich środków oraz ich efektywnego pomnażania, drugi natomiast, dzięki powierzeniu mu w ten sposób funduszy, otrzymuje pieniądze umożliwiające mu prowadzenie działalności, w tym m.in. udzielanie kredytów. Na tym jednak możliwości zdobywania środków przez banki się nie kończą. Mogą również pożyczać środki bezpośrednio z banku centralnego po kursie stopy lombardowej, której wysokość wyznacza Rada Polityki Pieniężnej. Niskie stopy procentowe oznaczają więc tańsze pozyskiwanie funduszy bezpośrednio z NBP, siłą rzeczy przekłada się to na oprocentowanie lokat. Im wyższe stopy, tym korzystniejsza oferta dla osób, które szukają oszczędności, a nie inwestycji. Najlepsze lokaty z punktu widzenia klienta niekonieczne są więc takie również dla instytucji, która je oferuje. Nie oznacza to jednak, że w okresie prosperity nie znajdziemy interesujących propozycji – banki często oferują je, aby znaleźć nowych klientów lub zatrzymać tych, którzy już się z nimi związali, lokaty bankowe to przy tym jeden z najlepszych sposobów na znalezienie nowego grona odbiorców zainteresowanych efektywnym oszczędzaniem.

Najlepsze lokaty bankowe: na co zwrócić uwagę?

Lokaty bankowe są bardzo powszechnym produktem, dostępnym w ofercie praktycznie każdego banku. Często korzystamy z propozycji instytucji zajmującej się prowadzeniem konta osobistego. Nie zawsze jest to jednak logiczne z finansowego punktu widzenia. Lokaty bankowe są bardzo zróżnicowane, a szukając możliwości efektywnego pomnażania kapitału, warto zaznajomić się ze wszystkimi dostępnymi opcjami. Dowiedz się, czym wyróżniają się najlepsze lokaty i załóż lokatę tam, gdzie będzie się to wiązać z największym zyskiem:

  • Oprocentowanie lokat bankowych: z punktu widzenia klienta zależność jest prosta: najlepsze lokaty bankowe charakteryzują się najwyższym oprocentowaniem, to ona przekłada się bowiem bezpośrednio na zyski osiągnięte z tego tytułu. Z drugiej strony nie zawsze tak jednak jest. Warto mieć przy tym świadomość, że lokaty bankowe są silnie uzależnione od wysokości stóp procentowych, ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Rekordowo niskie stopy oznaczają niski zysk z lokaty.
  • Maksymalna kwota lokaty: drugim czynnikiem wpływającym na to, czy lokaty bankowe będą opłacalne, jest suma pieniędzy, jakie możemy wpłacić. Często produkty promocyjne, oferujące wysokie oprocentowanie, przekładają się na ten warunek i kwota lokaty jest stosunkowo niska, co wymiernie wpływa również na zyski z tego tytułu.
  • Okres trwania lokaty: zależność jest stosunkowo prosta - im dłużej trwają lokaty bankowe, tym większe zyski na koniec okresu. Podobnie jak w przypadku maksymalnej kwoty, oferty promocyjne również mogą wiązać się z krótszymi maksymalnymi okresami trwania. Najkrótszy okres zwykle wynosi 2-3 miesiące. Najdłuższy może trwać nawet kilka lat.
  • Kapitalizacja odsetek: najlepsze lokaty charakteryzują się częstą kapitalizacją odsetek. Oznacza to, że na koniec okresu wypracowane odsetki są doliczane do kapitału, a ten jest jeszcze efektywniej pomnażany, przez co większy jest także zysk z lokaty.

Jak obliczyć zysk z lokaty?

Praktycznie każdy bank posiada w swojej ofercie lokaty, dlatego absolutnie kluczowe jest sprawdzenie wysokości oprocentowania, które podawane jest w skali roku. Zasada jest bardzo prosta - im wyższe oprocentowanie, tym lepiej dla nas, bo wyższy zysk zgromadzi się na naszym depozycie. Dlatego wyróżniamy oprocentowanie stałe, zmienne lub progresywne. Zazwyczaj instytucje finansowe oferują lokaty oszczędnościowe ze stałym oprocentowaniem, wahającym się w granicach 1-4%. Te z wyższym oprocentowaniem, bardzo często kierowane są do nowych klientów banku, zakładających lokatę na minimum 3 miesiące. Oprocentowanie stałe charakteryzuje się więc bezpiecznym zyskiem przez cały okres trwania lokaty, niezależnym od czynników zewnętrznych. Z kolei oprocentowanie zmienne to większe ryzyko - bowiem możemy stracić bądź zyskać w zależności od sytuacji gospodarczej na świecie oraz od aktualnej zmiany stóp procentowych. W dodatku odsetki naliczane mogą być co konkretny okres, np. co miesiąc, a nawet co rok. W przypadku oprocentowania progresywnego, zyski rosną wraz z długością “zamrożenia pieniędzy” na depozycie. Bywa że pod koniec okresu lokaty, oprocentowanie szybuje nawet do 10-12% w górę. Jednak warto pamiętać, że we wcześniejszych miesiącach odsetki rosną bardzo powoli, średnio o 1-2% i pracują tylko, np. przez miesiąc lub dwa. Dlatego, zdecydowanie większy zysk odniesiemy, lokując pieniądze na oprocentowaniu stałym. Aby jeszcze bardziej to uprościć, możemy skorzystać z kalkulatora online, który pomoże nam obliczyć zysk już po kapitalizacji odsetek, pokaże także wysokość podatku i tego co zostało objęte podatkiem Belki, a co nie.

Trening dla cierpliwości - lokaty terminowe

Decydując się na wariant lokaty, poza wyborem najlepiej oprocentowanej warto zwrócić uwagę także na jej rodzaj. Dużą popularnością cieszą się lokaty krótkoterminowe, do których należą: lokaty tygodniowe (trwające 7 dni), lokaty 14-dniowe, lokaty 1-miesięczne czy lokaty 3-miesięczne. Wszystko tak naprawdę zależy od naszych potrzeb i tego, na jaki czas chcemy “zamrozić pieniądze”. Możemy również wybrać lokaty długoterminowe na np. 12 miesięcy lub 2-3 lat. Wybierając lokatę terminową, warto więc zastanowić się, jaka kwota lokaty nas interesuje, oraz na jaki czas jesteśmy w stanie "zamrozić" środki. Rzecz jasna im wyższa suma, częstsza kapitalizacja odsetek oraz dłuższy okres spłaty, tym większe zyski z tego tytułu.

Niektóre banki oferują także lokaty internetowe, które zakładamy bez ponoszenia dodatkowych kosztów operacyjnych. Wówczas warto sprawdzić płatność ewentualnej obsługi lokaty oraz to, czy nie poniesiemy żadnych konsekwencji, w przypadku wyciągnięcia kapitału przed czasem (chodzi tu przede wszystkim o możliwość utraty odsetek). W bardzo łatwy sposób lokatę bankową utworzymy w instytucji zajmującej się prowadzeniem naszego konta osobistego. Możemy również pokusić się o lokaty bankowe bez konta, które nie wymagają od nas założenia rachunku w banku i korzystania z jego innych produktów finansowych.

Lokata rentierska i strukturyzowana

Ciekawym produktem są aktualne lokaty strukturyzowane oraz lokaty rentierskie. Te pierwsze łączą w sobie cechy standardowej lokaty bankowej (czas inwestycji i bezpieczeństwo powierzonego kapitału) oraz inwestycji. Dzięki temu gwarantują zwrot wkładu tuż po zakończeniu okresu umowy oraz osiągnięcie dochodu wyższego od gwarantowanego. Natomiast lokaty rentierskie to szczególny rodzaj depozytu, w którym naliczane odsetki nie są kapitalizowane jak na typowej lokacie, lecz przelewane na podany przez klienta rachunek bankowy. Jest to korzystna oferta dla osób o sporych oszczędnościach, gdyż zdeponowane środki można przeznaczyć na bieżące wydatki.

A co w przypadku niespodziewanych sytuacji, w których będziemy pilnie potrzebować kapitału? Jeśli chcemy umieścić na lokacie dość pokaźną sumę, warto rozdzielić ją na kilka depozytów o różnym okresie trwania. Wtedy nie będziemy zmuszeni wypłacać przed czasem całej gotówki, a jedynie zlikwidujemy jedną lokatę.

Lokata walutowa: sposób na inne oszczędzanie

Ulokowanie wolnej gotówki w banku wcale nie oznacza, że musimy gromadzić ją w walucie złotowej. Do wyboru mamy: frank szwajcarski, euro, dolar … wszystko zależy od tego, w jakiej walucie posiadamy wolne środki zagraniczne lub otrzymujemy stałe wpływy, np. z tytułu alimentów, renty czy pracy za granicą. Są to najlepsze lokaty na rynku dla osób, które posiadają zobowiązania walutowe w krajowych bankach. Wówczas środki z lokat mogą być przydatne do obsługi zadłużenia.

Lokata walutowa w dużym stopniu zależy od warunków umowy oraz wahań kursowych. Warto się na nią zdecydować, gdy jesteśmy pewni, że kurs zainwestowanej waluty “poszybuje” w górę. Jeśli w momencie “zamrażania” środków, waluta jest tańsza niż podczas zamknięcia lokaty, to zyskujemy również nie tylko oprocentowanie, ale i różnicę cen kupna-sprzedaży. Jednak w taki sam sposób możemy dużo stracić, gdy kurs waluty spadnie. Czy lokata walutowa jest opłacalna? Jak już wspomnieliśmy, wszystko zależy od aktualnej prognozy kursu walutowego. Możemy ją sprawdzić na serwisach makroekonomicznych wielu polskich banków. Jednak na pewno jest to lepsze rozwiązanie niż trzymanie środków na nieoprocentowanym rachunku bankowym.

Zobacz: Oferta lokat w EURO

Lokata: łatwe oszczędzanie i wysokie bezpieczeństwo

Osoby poszukujące produktów umożliwiających oszczędzanie i pomnażanie kapitału mają do dyspozycji wiele różnego typu narzędzi. Ich skuteczność i efektywność zależy w głównej mierze od ryzyka, które jesteśmy w stanie podjąć. Lokata bankowa jest pod tym względem najbezpieczniejsza i najprostsza w obsłudze: zasadniczo nie wymaga od nas praktycznie żadnej aktywności: wszystko, co musimy zrobić, to otworzyć lokatę. Można to zrobić najczęściej w wygodny sposób przez Internet lub bezpośrednio w oddziale. Po wybraniu sumy i interesującego okresu pieniądze zaczynają pracować, a my po ustalonym czasie zobaczymy wpływ na rachunek, lokatę możesz przy tym otworzyć w łatwy sposób np. korzystając z aplikacji banku czy załatwiając formalności przez internet. Oszczędzanie na lokacie to bardzo skuteczny sposób na pomnożenie kapitału. Jedyne, co musimy wziąć pod uwagę, to oprocentowanie lokat. Warto skorzystać z porównywarki ofert, aby znaleźć najlepszą lokatę, a więc taki produkt, który pozwoli najwięcej zarobić w wybranym okresie.

Jak założyć lokatę? Zrób to przez internet

Współczesna bankowość pozwala nam na jeszcze wygodniejsze korzystanie z produktów. Zakładając lokatę bankową, mamy do dyspozycji kilka różnych kanałów. Możesz założyć lokatę zarówno stacjonarnie, jak i przez internet, wybierając odpowiednią opcję w rankingu. Dzięki niemu nie tylko bardzo prosto wybrać najlepszą lokatę, ale również przejść przez wszystkie formalności i zacząć natychmiast oszczędzać. Oferta lokat bankowych jest rozbudowana, wybór najatrakcyjniejszej opcji nie powinien jednak sprawić problemów dzięki rankingowi. Łatwo obliczysz także zysk z lokaty i zdefiniujesz czas trwania lokaty (np. 3 miesiące, 6 miesięcy, rok a nawet kilka lat).

Ikona informacji Najnowsze poradniki finansowe:

2021-03-12

Kapitalizacja odsetek: na czym polega?

Efektywne oszczędzanie środków nie jest proste. Wybierając lokatę lub konto oszczędnościowe, uwagę należy zwrócić nie tylko na oprocentowanie, ale również kapitalizację odsetek.

2020-05-15

Inflacja: jak inflacja w Polsce wpływa na Twój portfel?

Część terminów używanych przez ekonomistów wydaje nam się obca lub wręcz kompletnie nieprzydatna. Inaczej jest z inflacją, która w znaczącym stopniu wpływa na nasze codzienne życie.

2020-02-03

BFG. Co daje Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

Wiele osób obawia się o to, co stanie się z ich środkami w przypadku bankructwa banku. Pieniędzy nie należy jednak składować w skarpecie – o bezpieczeństwo dba Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Lokaty internetowe - z kontem i bez konta. Oferty lokat online

Lokaty internetowe dostępne są w dwóch wariantach – z kontem osobistym i bez konta. Osoby, które zdecydują się założyć lokatę internetową z kontem, mogą liczyć na nieco lepsze oprocentowanie depozytu.

Lokaty w euro - jakie oprocentowanie? Najlepsze oferty

Lokaty w euro znajdziemy w ofercie niemal każdego banku. Ich oprocentowanie zależy od stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego. Zakładając lokatę walutową należy pamiętać, że oprócz oprocentowania wpływ na zysk mają kursy walut.

Lokata jednodniowa - jak działa? Ranking i porównanie ofert

Lokata jednodniowa jest to depozyt zakładany na okres jednego dnia. Lokatę jednodniową najwygodniej jest obsługiwać z poziomu bankowości elektronicznej. Zaletą lokat jednodniowych jest dzienna kapitalizacja odsetek.

Jak złożyć i napisać reklamację w banku?

Reklamacja w banku jest tak samo możliwa jak reklamacja u każdego innego sprzedawcy. Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, aby ją złożyć.