Forum Giełda +Dodaj wątek
Może się deko uspokoi po wywiadach?

Protektor liczy na ok. 10 proc. wzrost zysku netto w I półroczu '11 (wywiad)

19.05. Warszawa (PAP) - Protektor, którego zysk netto spadł w pierwszym kwartale tego roku do 1,3 mln zł z 2,4 mln zł przed rokiem, liczy, że drugi kwartał będzie lepszy rok do roku i w całym pierwszym półroczu zysk netto grupy może wzrosnąć o około 10 proc. rdr. Spółka podtrzymuje, że w całym 2011 roku zysk netto może wzrosnąć o ok. 20 proc. rdr, a przychody o ok. 10 proc. - powiedział w rozmowie z PAP Piotr Skrzyński, prezes grupy.

"Wyniki za poszczególne kwartały będą się wahać w przedziale pomiędzy 1,5 a 2 mln zł na poziomie zysku netto. To wynika z faktu, że będzie znacznie mniejsza amplituda zmian w porównaniu z ubiegłym rokiem. W I kwartale 2010 roku mieliśmy bardzo dużo zdarzeń jednorazowych i rozliczanych kontraktów, których nie było w kolejnych kwartałach, stąd 2,4 mln zł zysku netto" - powiedział PAP Skrzyński.

W I kwartale 2011 roku zysk netto grupy Protektor wyniósł 1,3 mln zł wobec 2,4 mln zł w
analogicznym okresie 2010 roku. Zysk operacyjny wyniósł 3,3 mln zł wobec 3,85 mln zł przed rokiem, a przychody spadły do 38 mln zł z 42 mln zł rok wcześniej.

"Już po połowie roku powinniśmy pokazać lepszy wynik netto rok do roku. Wydaje się, że
dynamika powinna być dwucyfrowa. Przewidujemy, że wzrost zysku netto powinien wynieść po sześciu miesiącach co najmniej ok. 10 proc. rdr" - powiedział prezes.

Wyjaśnił, że część kontraktów rozliczana będzie w drugim kwartale, a część w trzecim
kwartale.

"Po drugie, choć liczba przetargów jest mniejsza niż w tamtym roku, to znacznie większy
udział ma sprzedaż bieżąca, która rośnie. Dlatego wynik będzie coraz bardziej powtarzalny" - powiedział.

Prezes Skrzyński podtrzymał, że w całym roku dynamika wzrostu zysku netto może wynieść ok. 20 proc., a przychodów o ok. 10 proc.

"Na koniec roku powinniśmy mieć ok. 20 proc. wzrost wyniku netto. Pierwsza połowa roku powinna to potwierdzić, a druga połowa roku jest historycznie zawsze lepsza" - powiedział prezes Protektora.

"Przychody w II kwartale będą wyższe rok do roku, a w układzie całego roku założyliśmy
wzrost przychodów o ok. 10 proc." - dodał.

Poinformował, że w tym roku spółka pracuje przede wszystkim nad poprawą rentowności.

"Szacujemy, że w pierwszej połowie roku powinniśmy mieć rentowność na poziomie ok. 4 proc." - powiedział prezes.

W 2010 roku Protektor miał 160,3 mln zł skonsolidowanych przychodów, 12,2 mln zł zysku operacyjnego i 6,7 mln zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki
dominującej.

Po wynikach I półrocza spółka oceni skuteczność restrukturyzacji przeprowadzonej w
ubiegłym roku w zakładzie produkcyjnym w Lublinie.

"Na tej podstawie zdecydujemy o ostatecznym zakresie produkcji w Polsce" - powiedział
prezes Skrzyński.


cz.2
Protektor planuje długiem sfinansować ewentualny zakup spółki Befado od MSP (wywiad)

19.05. Warszawa (PAP) - Grupa Protektor, specjalizująca się w produkcji i sprzedaży obuwia ochronnego, militarnego oraz specjalistycznego, prowadzi due diligence prywatyzowanej spółki Befado. Wartość ewentualnej transakcji szacuje na kilkanaście mln zł, finansowałaby ją długiem. Dla potencjalnych kolejnych akwizycji konieczna byłaby emisja akcji - powiedział w rozmowie z PAP Piotr Skrzyński, prezes grupy.

"Jesteśmy w trakcie due diligence spółki Befado. Zakończyliśmy już pierwszą,
finansowo-prawną część badania. Do 14 czerwca powinniśmy złożyć ofertę wiążącą. Decyzja ostateczna zapadnie po analizie due diligence i po walnym zwołanym na 30 maja, gdzie powołana będzie rada nadzorcza" - powiedział PAP Skrzyński.

Ministerstwo Skarbu Państwa chce sprzedać 85 proc. kapitału Bielskich Zakładów Obuwia Befado. Do ograniczonego badania spółki dopuściło poza Protektorem dwie inne firmy: Maksimum Holding i Zakłady Produkcji Obuwia Lemigo, Mirosław Garbacz.

Termin składania wiążących propozycji warunków umowy zakupu udziałów Befado upływa 14 czerwca 2011 r.

Befado miała w 2009 roku 1,4 mln zł zysku netto, 3 mln zł EBITDA przy przychodach na
poziomie prawie 37 mln zł. W 2010 roku szacowany zysk netto wyniósł 1,45 mln zł, EBITDA 3,2 mln zł, a przychody 40,3 mln zł.

"Befado jest producentem obuwia dziecięcego i młodzieżowego, ale 25 proc. jego obrotów jest realizowana na rynku niemieckim, spółka sprzedaje dla tych samych klientów co my" - powiedział prezes.

"Rozbudowujemy park maszynowy, zamówiliśmy dużą maszynę za ok. 1 mln euro. Jeśli nie kupimy Befado, to będziemy musieli w 2012 roku zainwestować dodatkowe 1 mln euro w zakup drugiej maszyny. Uważamy, że zamiast inwestować w drugą maszynę, lepiej kupić firmę z maszynami, z rynkiem, porównywalną technologicznie. Szukamy też synergii produkcyjnych" - powiedział.

"Organizacja pracy w tej firmie jest taka jak oczekujemy, co do technologii, to czekamy na
ekspertyzy" - dodał.

Prezes poinformował, że zakup Befado finansowany byłby z kredytów, a wartość transakcji może wynieść do 20 mln zł.

"Znacząca część środków własnych przeznaczona została już na rynek niemiecki, bo tam są największe marże, m.in. dlatego nasza spółka Abeba ma największy udział w tamtejszym rynku" - powiedział Skrzyński.

"Wartość transakcji może wynieść kilkanaście milionów złotych, do 20 mln zł" - dodał.

Gdyby przejęcie spółki Befado doszło do skutku, ewentualne następne większe akwizycje musiałyby być finansowane z emisji akcji.

"Ze względu na swoją wielkość spółka nie jest w stanie prowadzić jednocześnie dwóch
akwizycji. Jeśli kupimy Befado, to bez emisji akcji niemożliwe będą kolejne akwizycje tej
wielkości" - powiedział prezes.

Protektor podtrzymuje, że tegoroczne inwestycje wyniosą 6-8 mln zł. Spółka zamówiła
niedawno maszynę za ok. 1 mln euro, która będzie produkowała na rynek zachodnioeuropejski.

Spółka zamierza sprzedać nieruchomość w Lublinie o powierzchni ok. 1,3 ha.

"Rozpoczęliśmy działania w kierunku sprzedaży. Wartość księgowa nieruchomości to ok. 11 mln zł" - powiedział prezes.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
PROTEKTOR -1,96% 1,20 2026-06-26 17:00:00