Forum Giełda +Dodaj wątek

Re: TERAZ CZAS NA EMC - ODPAŁ!!!

Zgłoś do moderatora
EMC planuje zainwestować w rozbudowę trzech szpitali ponad 70 mln zł (wywiad)


Dodał, że EMC prowadzi rozmowy na temat kolejnych akwizycji szpitali i przychodni na rynku publicznym oraz komercyjnym. Plan do 2015 roku zakłada objęcie opieką medyczną 2 mln Polaków, czyli 5 proc. populacji.
"Nasze najbliższe plany inwestycyjne obejmują trzy duże projekty. Pierwszy z nich to kompleksowa modernizacja szpitala w Kowarach. Planujemy wzmocnić część rehabilitacyjną, jako że kiedyś w tym obiekcie było uzdrowisko i zamierzamy skorzystać z walorów tego miejsca. Szacujemy, że inwestycja ta kosztować będzie około 20 mln zł" - powiedział prezes.
Pod koniec 2008 roku spółka kupiła za 1,5 mln zł podmiot prowadzący szpital powiatowy w Kowarach. W okresie 3 lat zobowiązana jest do podwyższenia jej kapitału zakładowego o 8 mln zł i do zainwestowania łącznie co najmniej 18,5 mln zł. Środki na ten cel pochodzić będą m.in. z ostatniej emisji akcji, z której EMC IM SA pozyskał 9,6 mln zł.
"Drugi projekt to rozbudowa szpitala geriatrycznego w Katowicach, gdzie w ciągu dwóch lat planujemy zbudować drugi, nowy budynek z 40 łóżkami i połączyć go z istniejącym. Koszt tej inwestycji szacujemy na ponad 20 mln zł" - dodał.
Trzeci projekt to rozbudowa szpitala w podwarszawskim Piasecznie, który od 1 października 2009 roku został wydzierżawiony przez spółkę od Powiatu Piaseczyńskiego na 25 lat.
"W szpitalu w Piasecznie już rozpoczęto prace modernizacyjne. W perspektywie trzech lat planujemy dobudować budynek z 70-80 łóżkami. Dzisiaj w tym powiatowym szpitalu jest tylko interna z kardiologią, my chcemy otworzyć oddział chirurgiczny, ginekologiczny z położnictwem oraz pediatryczny. Koszt tej inwestycji to około 30 mln zł" - powiedział prezes.
"Obecnie zakładamy, że finansowanie tych 3 projektów pochodzić będzie głównie ze środków własnych i długu" - dodał.
W ramach grupy EMC funkcjonuje 8 szpitali. Są to: Szpital Specjalistyczny z Przychodnią EuroMediCare we Wrocławiu, Szpital Św. Rocha w Ozimku koło Opola, Szpital Św. Antoniego w Ząbkowicach Śląskich, Szpital Św. Jerzego w Kamieniu Pomorskim, Szpital "Mikulicz" w Świebodzicach., Szpital "Bukowiec" w Kowarach oraz Szpital Geriatryczny im. Jana Pawła II w Katowicach i Szpital Św. Anny w Piasecznie.
Do grupy należą też przychodnie przyszpitalne oraz "Przychodnia przy Łowieckiej" we Wrocławiu, zespół przychodni "Lubmed" w Lubinie, a także przychodnie w Dublinie i Waterford w Irlandii.
EMC informował wcześniej, że poprzez akwizycje oraz uruchamianie nowych szpitali i przychodni, chce objąć do 2015 roku opieką medyczną 2 mln Polaków, czyli 5 proc. populacji.
"Plan 5 proc. populacji jest nadal aktualny. Według naszych szacunków obecnie obejmujemy nasza opieką medyczną 50-75 tys. Polaków" - powiedział Gerber.
"Prowadzimy rozmowy o kolejnych przejęciach szpitali i przychodni zarówno w sektorze państwowym i komercyjnym" - dodał, nie precyzując, kiedy może dojść do kolejnych akwizycji.
Spółka zakładała także dalszą ekspansję zagraniczną.
"Planujemy dalszy rozwój naszej zagranicznej sieci przychodni, choć obecny kryzys w Irlandii, spowodował wyhamowanie projektów inwestycyjnych. Tymczasem przyglądamy się sytuacji na tamtych rynkach" - powiedział Gerber.
Dodał, że obie zagraniczne przychodnie są rentowne.
Po pierwszym półroczu przychody grupy EMC wzrosły do 57,3 mln zł z 37,5 mln zł, zysk netto wyniósł 3,5 mln zł wiobec 0,2 mln zł straty przed rokiem.
"Trudno jeszcze przewidywać, czy drugie półrocze będzie równie udane jak pierwsze" - powiedział prezes, pytany o prognozy na ostatnie dwa kwartały 2009 roku.
Ewa Pogodzińska (PAP)
epo/ gor/

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
EMCINSMED -0,85% 11,70 2021-10-15 12:50:53
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.