Forum Giełda +Dodaj wątek

Re: TERAZ CZAS NA EMC - ODPAŁ!!!

Zgłoś do moderatora
Recepta na sukces w szpitalach
Maciej Zbiejcik, Kamil Zatoński
Puls Biznesu, pb.pl,11.09.2009 07:09
Czytaj komentarze (8)
Zobacz na forum ()
3dcc87c3-669d-4a55-a66c-5eb7b7b18fc9
EMC Instytut Medyczny i Swissmed udowodniły, że usługi lecznicze mogą być intratnym biznesem.

Niewiele spółek ma receptę na dobre wyniki w kryzysie. Giełdowe szpitale mają. Zarówno EMC Instytut Medyczny, jak też Swissmed popisały się w pierwszym półroczu dynamicznym wzrostem przychodów i bardzo wyraźną poprawą rentowności. Obie spółki zanotowały w tym okresie ponad 50-procentowy wzrost przychodów, a straty z pierwszych sześciu miesięcy 2008 r. zamieniły w zyski.

Swissmed pochwalił się prawie 60-proc. dynamiką przychodów osiągniętą w lecznictwie zamkniętym (szpitale), co jest wynikiem realizacji kontraktu z NFZ. Przy tej okazji warto zauważyć 52-procentowy wzrost liczby wykonanych procedur medycznych (zabiegów) przy jednoczesnym 31-procentowym wzroście średniej wartości realizowanego zabiegu. W drugim segmencie przychodów, czyli lecznictwie otwartym (przychodnie), motorem wzrostu przychodów jest pacjent prywatny (wzrost przychodów o 74,4 proc.). Tu Swissmed obsługuje coraz więcej pacjentów przy coraz wyższej średniej cenie. Dzięki optymalizacja kosztów marża na sprzedaży brutto wzrosła z 16 do ponad 22 proc.
Reklama:


EMC w pierwszym półroczu poprawił przychody o ponad 52-proc. Ekspansja i cięcie kosztów przyniosły wyraźną poprawę opłacalności sprzedaży. Przed rokiem rok temu po pierwszych sześciu miesiącach rentowność brutto sprzedaży spółki (wynik brutto ze sprzedaży do przychodów) wynosiła 4,3 proc. Dziś ponad 11 proc.

Dobre wyniki i dobre nie pozostają bez wpływu na notowania giełdowych spółek świadczących usługi medyczne. W minionym miesiącu notowania EMC i Swissmedu wzrosły ponad 20 proc. Większe zainteresowanie tymi spółkami nie powinno dziwić, bo branża należy do najbardziej perspektywicznych w naszej gospodarce. Świadczą o tym spore inwestycje w tym zakresie funduszy private equity. Pod względem wskaźników atrakcyjniejsze są walory EMC. Wskaźnik EV/EBITDA nie przekracza 9. Dla Swissmedu jest on dwukrotnie wyższy (18,1), ale ta spółka dopiero zaczyna wykazywać przyzwoite zyski.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
EMCINSMED 0,00% 12,50 2021-10-26 16:31:44
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.