Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  21,60 zł , zmiana od tamtej pory: -39,35%

Re: Komentarz BM PKO BP

Zgłoś do moderatora
Czuje wywołanie do tablicy, więc poniżej daje 3 wywiady z zarządem (przypomnę że stal zbrojeniowa skoczyła w kwietniu i lipcu, tarcica kwiecień i maj. Dorzucę też zestawienie z innego wątku (1q - 8 nowych umów znaczących, 2q - 8 nowych umów znaczących, 3q 4 nowe umowy znaczące, póki co wciąż mało). Widać że podwyżka marż (wywiad z 27 września mówi że od przełomu lipca i sierpnia Pekabex ma wyższe ceny) ograniczyła ilość kontraktów, za to złapali ich dużo w momencie kiedy składowe żelbetu i produkcji szły już bardzo w górę i wciąż są wyższe niż przed startem wzrostów. Jeśli dobrze śledzę wszystkie wpisy to Pekabex ma zablokowane ceny WYŁĄCZNIE na cement, a jeśli na inne materiały też, to prawdopodobnie w niskim wolumenie z gwarantem ceny. I ten dysonans w wypowiedziach martwi mnie najbardziej.

Marzec: "Pekabez nie obawia się wzrostów cen stali"
"Pandemia sprawiła, że jest coraz mniej ludzi do pracy. W budowlance ludzi nie przybywa, do tego dochodzą zwolnienia lekarskie i kwarantanny - wciąż brakuje rąk do pracy. Technologia prefabrykowana jest odpowiedzią na to zapotrzebowanie. Inna istotna przewaga budowania w tej technologii to czas - inwestorzy chcą mieć obiekty zrobione szybko, bo nikt nie wie, co będzie za rok, jaka będzie koniunktura" - powiedziała wiceprezes. Pekabex nie obawia się wzrostów cen stali, zakłada stabilizację kosztów w tym zakresie.
SIERPIEŃ: "część materiałów zabezpieczone kontraktami np. cement"
"Nasze kontrakty są jednak stosunkowo krótkie, wiec dość szybko jesteśmy w stanie przełożyć wzrosty cen materiałów na ceny sprzedaży dla klientów. Ceny części materiałów mamy zabezpieczone kontraktami długoterminowymi podpisywanymi jeszcze w okresie niższych cen - dotyczy to np. cementu" - powiedziała wiceprezes Pekabeksu.
"Wyższe ceny nie są problemem w perspektywie długoterminowej, problemem jest gwałtowność wzrostów" - dodała.
2 WRZESIEŃ: "zaskoczenie"
Pogorszenie wyników w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzedzającym, spowodowane jest w największym stopniu bezprecedensowymi podwyżkami cen materiałów i usług budowalnych głównie takich jak stal, wełna mineralna, blacha, sklejka, itp., przykładowo:
a) cena stali – wzrost o ok. 120%
b) cena wełny mineralnej – wzrost o ok. 100%
c) cena sklejki - wzrost o ok. 120%
Dodatkowym problemem jest znacząco utrudniony dostęp do wspomnianych materiałów oraz wzrost kosztów logistycznych.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
PEKABEX 0,77% 13,10 2022-05-26 12:11:23
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.