REKLAMA

Zapowiedź dnia - 15 lipca 2021 r.

Adam Torchała2021-07-15 07:50redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-07-15 07:50
Zapowiedź dnia - 15 lipca 2021 r.
Zapowiedź dnia - 15 lipca 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami czwartek, 15 lipca, 196. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Średnio o 900 zł – o tyle niższe są płace w budżetówce od średniego wynagrodzenia w Polsce – mówił podczas spotkania Rady Dialogu Społecznego przewodniczący OPZZ Andrzej Radzikowski. W ubiegłym roku udało się wynegocjować sześcioprocentowy wzrost płac, w tym roku – pomimo nacisku ze strony pracowników – pensje będą zamrożone.

Lipiec to nie tylko początek sezonu wakacyjnego, ale także i szczyt sezonu dywidendowego na GPW. Przyglądamy się spółkom z warszawskiej giełdy, które oferują najwyższe stopy wypłat dywidend dla akcjonariuszy.

Koniec nachalnych reklam kredytów na wakacje w bankach? Podmioty bardziej subtelnie przedstawiają oferty pożyczek gotówkowych na sfinansowanie letniego wypoczynku. Przeanalizowaliśmy, gdzie i na jakich zasadach można dostać kredyt gotówkowy na lato 2021.

Rząd bierze się za piratów drogowych. Światło dzienne ujrzał projekt przepisów zaostrzających kary i podwyższających mandaty. W najnowszej sondzie pytamy naszych czytelników, czy popierają proponowane zmiany. Jakie zmiany zaproponował resort infrastryktury?

Zapisane w "Polskim ładzie" świadczenie 12 tys. zł na dziecko ma trafić na konta rodziców już na początku 2022 r. Projekt jest już gotowy, teraz czas na konsultacje społeczne.

Nowy wariant delta koronawirusa może pokrzyżować turystom urlopowe plany, także tym z Polski. Część państw - m.in. Chorwacja, Portugalia, Grecja czy Hiszpania - podjęła decyzję o zaostrzeniu obostrzeń dotyczących wjazdu osób z zagranicy. Obecnie trzeba liczyć się z możliwością wprowadzenia nowych rygorów sanitarnych z dnia na dzień. Przedstawiamy najnowsze zmiany w kilku krajach.

46 proc. ankietowanych poparło zablokowanie reprywatyzacji na drodze administracyjnej. 39 proc. opowiedziało się przeciw temu, a 16 proc. nie miało zdania - wynika z sondażu United Surveys, które przeprowadzono dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.

Wydarzy się w Polsce

Kultura. W Muzeum Narodowym w Warszawie odbędzie się dziś uroczystość przekazania kolejnych odzyskanych dzieł sztuki, które Polska straciła w czasie II wojny światowej. W wydarzeniu wezmą udział wicepremier, szef MKDNiS Piotr Gliński oraz dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Łukasz Gaweł.

Wydarzy się na świecie

Luksemburg  - Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma wydać wyrok ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego RP. W 2017 r. Polska wprowadziła nowy model odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów Sądu Najwyższego i sędziów sądów powszechnych. W ramach tej reformy ustawowej w Sądzie Najwyższym utworzono Izbę Dyscyplinarną. Do jej właściwości należą sprawy dyscyplinarne sędziów Sądu Najwyższego oraz, w instancji odwoławczej, sprawy dyscyplinarne sędziów sądów powszechnych. Komisja Europejska uznała, że ustanawiając ten nowy model odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, Polska naruszyła prawo UE, i w październiku 2019 r. wniosła skargę do Trybunału Sprawiedliwości.

Luksemburg - Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma wydać wyrok ws. odwołania Niemiec od wyroku dotyczącego gazociągu OPAL. W 2016 r. Komisja Europejska na wniosek Niemiec zmieniła warunki eksploatowania tej nitki, umożliwiając Gazpromowi korzystanie w praktyce z całej przepustowości odnogi Nord Streamu. Polska, popierana przez Łotwę i Litwę, wniosła do Sądu Unii Europejskiej o stwierdzenie nieważności decyzji KE i sprawę wygrała. Niemcy jednak wniosły do TSUE odwołanie od tego wyroku.

Rzym - Drugi dzień wizyty wicepremiera Jarosława Gowina, który spotka się z przewodniczącą Senatu Marią Elisabettą Alberti Casellati i ministrem ds. rozwoju gospodarczego Giancarlo Giorgettim.

Kijów - Wizytę na Ukrainie rozpoczyna wiceminister spraw zagranicznych RP Marcin Przydacz. Zaplanowano m.in. rozmowy z wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy Wasylem Bodnarem i zastępcą kierownika Biura Prezydenta Ukrainy Andrijem Sybihą. Wiceminister ma też spotkać się z kierownictwem Specjalnej Misji Monitorującej OBWE i zapoznać się z sytuacją bezpieczeństwa w przyfrontowej strefie w obwodzie ługańskim. Wizyta potrwa do 18 lipca.

Irkuck - Ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski odbywa wizytę w Irkuckim Okręgu Konsularnym. Przewidziano spotkanie z przedstawicielami Polonii i polskiego duchowieństwa m.in. w Irkucku i Usolu Syberyjskim i wizytę w Wierszynie - wsi założonej przez polskich osadników na Syberii. Szef polskiej placówki w Moskwie odwiedzi miejsca pamięci związane z historią zesłań Polaków i z badaniami naukowymi prowadzonymi przez polskich zesłańców na Syberii.

Ateny - Grecja wprowadza obowiązek posiadania zaświadczenia o szczepieniu dla osób chcących korzystać z zamkniętych miejsc publicznych.

Kalendarium ekonomiczne 15 lipca 2021 r.

O 04:00 Chiny zainaugurują przegląd danych o dynamice PKB w największych gospodarkach świata. Analitycy prognozują wzrost o 8 proc. r/r wobec ponad 18 proc. w pierwszym kwartale. Równolegle z Państwa Środka napłyną dane o cenach nieruchomości (03:30), inwestycjach w miastach (04:00), produkcji przemysłowej (04:00) i sprzedaży detalicznej (04:00).

O 08:00 na rynek trafią dane o kondycji brytyjskiego rynku pracy. Z polskiej perspektywy najważniejsza będzie 10:00, kiedy GUS przedstawi finalne dane o inflacji w czerwcu. Wstępny odczyt pokazał, że ceny w ubiegłym miesiącu wzrosły średnio o 4,4 proc.

W USA, jak co czwartek, pojawią się dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (14:30). Towarzyszyć im będą comiesięczne informacje o poziomach indeksów NY Empire State (14:30) i Fedu z Filadelfii (14:30) oraz produkcji przemysłowej (15:15).

Wyniki: Alcoa, BNY Mellon, Morgan Stanley, US Bancorp

Podsumowanie sesji

PolskaWIG20 wyhamował w końcówce. Spadki CD Projektu

USANiewielkie zmiany na Wall Street

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe 

SKOTAN - Prawa poboru - Dzień ustalenia prawa poboru akcji serii D.

PASSUS - Dywidendy - Wypłata dywidendy 0,07 zł na akcję.

SECOGROUP - Dywidendy - Wypłata dywidendy 0,55 zł na akcję. DORADCY24Wyniki spółek Publikacja raportu za II kwartał 2021 roku.

OEX - Wezwania - Początek zapisów na sprzedaż akcji po 21,50 zł za sztukę w wezwaniu ogłoszonym przez OEX S.A. wraz z grupą akcjonariuszy.

ODLEWNIE - Dywidendy - Wypłata dywidendy 0,25 zł na akcję.

PRYMUS - Dywidendy - Dzień ustalenia prawa do dywidendy 0,20 zł na akcję.

DELKO - Dywidendy - Dzień ustalenia prawa do dywidendy 0,65 zł na akcję.

CELTIC - Wezwania - Początek zapisów na sprzedaż akcji po 19,71 zł za sztukę w wezwaniu ogłoszonym przez CPD spółka akcyjna.

PEKABEX - Dywidendy - Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 0,41 zł na akcję.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 16 lipca

1410 – Wielka wojna: pod Grunwaldem krzyżacy ponieśli klęskę w bitwie z armią polsko-litewską pod wodzą króla Władysława II Jagiełły.

1963 – We Wrocławiu ogłoszono stan pogotowia w związku z wybuchem epidemii ospy prawdziwej.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Wpisz kod z karty BIZNESTANK w appkę ORLEN VITAY i korzystaj z rabatów na paliwo już dziś!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki