REKLAMA

Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego podnosi opłaty. Rośnie m.in. prowizja minimalna

Adam Torchała2021-06-28 19:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-06-28 19:00
Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego podnosi opłaty. Rośnie m.in. prowizja minimalna
Biuro Maklerskie ING Banku Śląskiego podnosi opłaty. Rośnie m.in. prowizja minimalna
fot. Elzbieta Krzysztof / / Shutterstock

Od 16 sierpnia 2021 roku klientów Biura Maklerskiego ING Banku Śląskiego będzie obowiązywała nowa tabela opłat i prowizji. W górę pójdą m.in. prowizja minimalna, prowizja i opłata za konto aktywne czy opłata za transfer instrumentów.

Na stronach Biura Maklerskiego ING Banku Śląskiego pojawiły się nowe regulaminy oraz nowe tabele prowizji i opłat, które mają obowiązywać od 16 sierpnia 2021 roku. Zmiany można podzielić na kilka grup.

Pierwsza i najbardziej odczuwalna dla drobnych inwestorów to zmiana prowizji minimalnej z 3 zł do 5 zł dla podstawowego konta Maklerskie Elastyczne. Sama prowizja dla tych klientów utrzymana zostanie na poziomie 0,3 proc.

Zmiany w tym ostatnim obszarze odczują jednak posiadacze rachunku Konto Maklerskie Aktywne. Tutaj w górę pójdzie nie tylko prowizja minimalna (także z 3 zł do 5 zł), ale i same prowizje. Wcześniej przy obrocie do 2 mln zł prowizja wynosiła 0,19 proc. Po zmianach przy obrocie 0-1 mln zł prowizja skoczy do 0,25 proc. Opłaty dla obrotu z przedziału 1-10 mln zł pozostaną bez zmian. Klienci z obrotem powyżej 10 mln zł do tej pory byli specjalną kategorią i mogli liczyć na prowizję na poziomie 0,14 proc., teraz zapłacą jednak 0,16 proc.

fot. / / ING BM

Klientów konta aktywnego będzie dotyczyła jeszcze jedna istotna zmiana. Z 10 do 15 zł wzrośnie opłata miesięczna za prowadzenie konta.

Kolejna zmiana dotyczy opłaty za zmianę konta maklerskiego. Tutaj dla obu typów kont pojawi się wzrost z 10 zł na 15 zł.

Pomniejsze zmiany będą dotyczyć także uporządkowania opłat za sporządzenie różnych dokumentów i zaświadczeń (koszt 30 zł) oraz wprowadzenia wykazu opłat za wysyłkę tychże dokumentów z podziałem na sposoby dostarczenia.

Opłata minimalna 3 zł odchodzi powoli do lamusa

To nie pierwsze tego typu zmiany w popularnych domach maklerskich. Przypomnijmy, że w zeszłym roku mBank także podniósł prowizję minimalną z 3 do 5 zł dla klientów eMaklera. mBank zmienił także taryfy za wysłanie dokumentów. Wspominane zmiany weszły w życie 1 października.

Minimalna prowizja na poziomie 5 zł staje się powoli standardem w przypadku kont bez opłaty za prowadzenie. Z naszego majowego rankingu kont maklerskich wynikało, że - po podwyżkach w eMaklerze - mniej pobierali jedynie Alior oraz właśnie ING, które od sierpnia także wskoczy na poziom 5 zł.

Warto dodać, że maklerską działalność mBanku oraz ING łączy także inny element. W 2020 roku, gdy znów pojawiła się moda na giełdę, to właśnie te instytucje najlepiej przyciągały nowych inwestorów. Przyrost roczny w pierwszym biurze wyniósł aż 60 tys. rachunków, a w drugim 42,7 tys. Trzecie w rankingu opartym na danych Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych PKO BP przyciągnęło 12 tys. klientów, różnice były zatem ogromne. Jednocześnie to BM mBanku i ING doświadczały w ostatnich miesiącach najszerzej komentowanych awarii. 

Z najnowszych majowych danych KDPW wynika, że liderem pod względem liczby rachunków jest mBank BM - 362 tys. klientów. Na drugim miejscu znalazło się BM Pekao z liczbą 187 tys. rachunków. Omawiane w artykule BM ING Banku Śląskiego jest trzecie z liczbą 145 tys. klientów.

Źródło:
Tematy
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Komentarze (5)

dodaj komentarz
4mirek
W PKO już przed podwyżką jest drożej , to co narzekacie
arturosa68
Zatkało mnie, bo mam tam konto i już bez tego myślałem o przeniesieniu wszystkiego gdzieś indziej. Podsumujmy z mojego punktu widzenia jak to wygląda: częste awarie skutkujące brakiem dostępu do konta z np. spadającymi kursami akcji, których nie można sprzedać (nie można się dodzwonić podczas awarii, by złożyć Zatkało mnie, bo mam tam konto i już bez tego myślałem o przeniesieniu wszystkiego gdzieś indziej. Podsumujmy z mojego punktu widzenia jak to wygląda: częste awarie skutkujące brakiem dostępu do konta z np. spadającymi kursami akcji, których nie można sprzedać (nie można się dodzwonić podczas awarii, by złożyć dyspozycję telefoniczną), brak IPO czołowych firm, jak Allegro, Pepco itp., brak dostępu do akcji firm zagranicznych, lagi w programie makler ING i wolny pulpit.

Do zalet należą: 5 ofert gratis od obrotu zaledwie 80tys., pełen arkusz od 250tys zł. no i do tej pory prowizja 0,19%, która zamieni się wkrótce na 0,25%.

Wszystkie wady ING były częściowe uzasadnione niską prowizją, ale ten czas też dobiegł końca. Dla mnie oferta staje się absolutnie nieatrakcyjna.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ryszard-taryfiarz
ing podnosi opłaty a w xtb dalej prowizja 0.0% od akcji na gpw

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki