SMART > Poradniki > Kupno nieruchomości > Na czym polega konsolidacja kredytu hipotecznego?

Na czym polega konsolidacja kredytu hipotecznego?

Konsolidacja kredytu hipotecznego to rozwiązanie dla osób, które posiadają kilka zobowiązań, gdzie co najmniej jedno z nich jest kredytem hipotecznym. Dzięki konsolidacji możliwe jest połączenie ich w jeden kredyt o sumarycznie niższej racie. Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat konsolidacji kredytu hipotecznego? Zapraszam do lektury!

Na czym polega konsolidacja kredytu hipotecznego?
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Jeśli spłacasz jednocześnie raty kredytu hipotecznego oraz co najmniej jednego kredytu gotówkowego albo dodatkowo posiadasz kartę kredytową, to być może warto byłoby pomyśleć o skonsolidowaniu tych zobowiązań. Kredyt konsolidacyjny ma na celu odciążyć domowy budżet poprzez obniżenie wysokości miesięcznie spłacanych rat. Najczęściej jest to możliwe dzięki wydłużeniu okresu kredytowania i/lub zaproponowaniu korzystniejszych warunków cenowych.

Na czym polega konsolidacja kredytu hipotecznego?

Konsolidacja kredytu hipotecznego polega na połączeniu posiadanego kredytu hipotecznego z innymi spłacanymi zobowiązaniami w jeden kredyt konsolidacyjny. Z uwagi na wysokość zadłużenia w przeważającej części przypadków będzie to musiał być kredyt konsolidacyjny hipoteczny.

Oczywiście wartość zabezpieczenia będzie musiała być wystarczająco wysoka, żeby bank w ogóle zdecydował się je uznać. Takim zabezpieczeniem może być każda nieruchomość, a więc na przykład: działka, lokal mieszkalny, czy dom jednorodzinny.

Czym jest hipoteczny kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny daje możliwość połączenia kilku zobowiązań w jedno. Dzięki temu kredytobiorca może płacić jedną ratę, która najczęściej jest niższa od sumy dotychczas płaconych rat. Konsolidacja pozwala zachować porządek w finansach i odciążyć domowy budżet. W jaki sposób jest to możliwe?

Kredyty konsolidacyjne pozwalają na obniżenie miesięcznych obciążeń przede wszystkim dlatego, że zazwyczaj wykorzystywany jest tutaj dłuższy okres kredytowania. Dodatkowo niejednokrotnie oprocentowanie kredytów konsolidacyjnych jest zdecydowanie korzystniejsze niż to, które obowiązywało przy poprzednich zobowiązaniach. Różnice tę widać, szczególnie kiedy kilka kredytów gotówkowych łączy się w jeden kredyt konsolidacyjny, ale zabezpieczony hipotecznie.

Uwaga! Aby mogło dojść do konsolidacji, konieczne jest połączenie co najmniej dwóch zobowiązań. Transfer kredytu hipotecznego z jednego banku do drugiego nazywany jest “refinansowaniem”.

Hipoteczny kredyt konsolidacyjny może posłużyć do skonsolidowania (połączenia) zobowiązań zabezpieczonych (kredytów i pożyczek hipotecznych) oraz niezabezpieczonych (kredytów gotówkowych, limitów w koncie, kart kredytowych). Jego zaciągnięcie wiąże się z ustanowieniem zabezpieczenia w postaci hipoteki na posiadanej nieruchomości. Maksymalny okres, na jaki można zaciągnąć kredyt hipoteczny konsolidacyjny, uzależniony jest od polityki wewnętrznej banku oraz wieku kredytobiorcy i znajduje się w przedziale od 20 do nawet 35 lat.

Oczywiście konsolidowanie zobowiązań ma również swoją ciemną stronę, o której kredytobiorcy nie powinni zapominać. Wydłużenie okresu kredytowania co prawda obniża wysokość miesięcznych rat, ale jednocześnie wiąże się z podniesieniem całkowitych kosztów obsługi zobowiązania.

Czym się różni kredyt konsolidacyjny hipoteczny od konsolidacji kredytu hipotecznego?

Przymierzając się do napisania tego artykułu, przeczytałam wiele treści dostępnych w sieci i odkryłam, że zdecydowana większość portali traktuje w sposób jednoznaczny pojęcia “kredytu hipotecznego konsolidacyjnego” oraz “konsolidacji kredytu hipotecznego”. Tymczasem pojęcia te nie są zupełnie tożsame.

Oczywiście można skonsolidować kredyt hipoteczny z innym zobowiązaniem produktem nazywanym kredytem hipotecznym konsolidacyjnym. Tym samym produktem można jednak też skonsolidować kilka zobowiązań niezabezpieczonych. Oznacza to, że pojęcie “kredytu hipotecznego konsolidacyjnego” jest zdecydowanie szersze niż pojęcie “konsolidowania kredytu hipotecznego”.

Czy można skonsolidować kredyt gotówkowy i hipoteczny?

Połączenie kredytu gotówkowego oraz hipotecznego w jedno zobowiązanie jest jak najbardziej możliwe. To właśnie takie połączenia najczęściej występują przy kredytach hipotecznych konsolidacyjnych.

Oczywiście w takim wypadku konieczne jest spełnienie dwóch warunków. Pierwszym z nich jest posiadanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej przez wnioskodawcę. Drugim jest przedstawienie zabezpieczenia hipotecznego, którego wartość pozwoli na odpowiednie ograniczenie ryzyka kredytowego banku.

Czy można połączyć kilka kredytów gotówkowych w jeden kredyt konsolidacyjny hipoteczny?

Jeśli posiadasz kilka zobowiązań niezabezpieczonych, na przykład: kredytów gotówkowych, kart kredytowych, pożyczek ratalnych, czy limitów w koncie i konieczność regulowania miesięcznych należności z tego tytułu zaczyna Cię przerastać, to dobrym rozwiązaniem będzie pomyślenie o kredycie konsolidacyjnym. Może to być kredyt konsolidacyjny hipoteczny, ale jedynie w sytuacji, kiedy dysponujesz prawem własności do nieruchomości, która mogłaby stanowić zabezpieczenie dla takiego zobowiązania. Musisz jednak mieć świadomość, że konsolidując zobowiązania, powinieneś posiadać odpowiednio wysoką zdolność kredytową.

Kto może skorzystać z konsolidacyjnego kredytu hipotecznego?

Istnieje kilka warunków, które należy spełnić, żeby można było skorzystać z konsolidacyjnego kredytu hipotecznego. Wśród tych najważniejszych należy wymienić:

  • posiadanie stałych dochodów – to kwestia, która warunkuje posiadanie zdolności kredytowej; bank weźmie pod uwagę: rodzaj, wysokość, źródło i stabilność osiąganych dochodów;

  • posiadanie dobrej historii kredytowej bank na pewno sprawdzi historię spłat bieżących i wcześniejszych zobowiązań w Biurze Informacji Kredytowej; niedopuszczalne są duże opóźnienia w spłacie;

  • posiada zobowiązania podlegające konsolidacji konsolidacja polega na połączeniu kilku zobowiązań w jedno; warto wiedzieć, że niektóre banki nie akceptują wszystkich rodzajów zobowiązań; spod konsolidacji najczęściej wykluczone są chwilówki; problematyczne mogą okazać się również kredyty opiewające na zbyt niskie lub zbyt wysokie kwoty;

  • posiada odpowiednią nieruchomośćkredyt konsolidacyjny hipoteczny zabezpieczony jest hipoteką nałożoną na nieruchomość; nieruchomość ta musi posiadać odpowiednią wartość (wyższą niż suma kredytu); dobrze, aby nie była na nią nałożona inna hipoteka.

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny zawsze udzielany jest na niższą kwotę niż wartość nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie.

Czy kredyt konsolidacyjny pomoże zadłużonym w tarapatach finansowych?

Wszystkie rodzaje kredytów bankowych przeznaczone są dla osób, które posiadają odpowiednią zdolność kredytową. O kredyt konsolidacyjny warto zatem się postarać, kiedy jeszcze Twoja sytuacja finansowa jest stabilna, ale spodziewasz się tarapatów. Kiedy już zalegasz z płatnością rat lub straciłeś główne źródło utrzymania, to musisz poszukać innych rozwiązań.

Jak skonsolidować kredyt hipoteczny? Najważniejsze informacje

  1. Konsolidacja kredytu hipotecznego jest możliwa. Ma ona miejsce, kiedy łączysz posiadane zobowiązanie hipoteczne z innym zobowiązaniem.

  2. Przy pomocy kredytu konsolidacyjnego hipotecznego można połączyć kilka zobowiązań w jedno. Mogą to być różne rodzaje zobowiązań, na przykład: kredyty gotówkowe, kredyt hipoteczny, inny kredyt konsolidacyjny, karty kredytowe, czy limity w koncie.

  3. Aby zaciągnąć kredyt hipoteczny konsolidacyjny, konieczne jest posiadanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej.

  4. Kredyt hipoteczny konsolidacyjny jest zobowiązaniem zabezpieczonym na nieruchomości.

Komentarze

Potwierdź że nie jesteś robotem!
Dziękujemy za zadanie pytania!
Nasi Redaktorzy odpowiedzą tak szybko jak to możliwe a informację o udzieleniu odpowiedzi prześlemy na podany adres e-mail .
Coś poszło nie tak. Prosimy spróbować ponownie później.

Poradniki