Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie jest łatwym zadaniem. Codziennie należy troszczyć się o różne aspekty funkcjonowania firmy, a zwłaszcza o jej finanse. Niestety, nie zawsze posiadamy wystarczające środki na to, aby opłacić wszystkie bieżące zobowiązania przedsiębiorstwa. Co zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązań problemu jest co najmniej kilka, ale kredyt obrotowy może okazać się najlepszym z nich. Na czym zatem polega taka pożyczka i na jakich zasadach można ją pozyskać? Oto garść najważniejszych faktów.

Kredyt obrotowy - co to jest?

Płynność finansowa to podstawa właściwego działania przedsiębiorstwa. Wszelkiego typu zadłużenia mogą spowodować destabilizację funkcjonowania firmy, co wpływa na jakość oferowanych usług i produktów. Warto zatem ciągle trzymać rękę na pulsie i walczyć o to, by sytuacja finansowa naszego biznesu była cały czas dobra.

Kredyt obrotowy dla firm - co to jest? Jak pozyskać?

W utrzymaniu takiego stanu rzeczy pomóc nam może kredyt obrotowy dla firm, który jest obecnie bardzo popularną formą finansowania bieżącej działalności firmy. Należy szczególnie podkreślić tutaj słowo "bieżąca", gdyż ma ono duże znaczenie w kontekście kredytu obrotowego. Środki otrzymane w jego ramach nie mogą być bowiem przeznaczone na spłatę jakichkolwiek długów czy faktur z przekroczonym terminem płatności. Z pieniędzy tych możemy natomiast na przykład opłacać aktualne rachunki, czy zakupić niezbędny do działania firmy towar.

Być może niektórym wyda się to mało przydatne, ale przecież lepiej jest wziąć kredyt na bieżące opłaty, niż popadać w długi albo wstrzymywać produkcję z powodu braku materiałów potrzebnych do wykonania towaru. Kredyt obrotowy jest zatem bardzo dobrym rozwiązaniem, z którego bardzo chętnie korzystają przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa. Tak naprawdę, w przypadku wielu z nich, sprawne funkcjonowanie firmy nie byłoby możliwe, gdyby nie kredyty tego typu. Jeśli zatem mamy problem z płynnością finansową naszego biznesu, warto zainteresować się taką formą wsparcia finansowego.

Kredyt obrotowy na rachunku bieżącym

Firmy decydujące się na zaciągnięcie kredytu obrotowego, mogą zdecydować się na jeden z jego dwóch wariantów. Warto w związku z tym dokładnie przyjrzeć się możliwościom jakie otrzymujemy od konkretnego banku. To na jaki rodzaj kredytu powinniśmy się zdecydować, zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb naszej firmy. Dobrze jest przeanalizować jej aktualną kondycję finansową i zastanowić się jaka forma wsparcia finansowego będzie dla przedsiębiorstwa najbardziej korzystna.

Pierwsza opcja to kredyt obrotowy na rachunku bieżącym, który zazwyczaj nie wymaga od nas założenia oddzielnego konta dla takiego finansowania. W tym przypadku, firma otrzymuje limit zadłużenia, który jest częścią jej rachunku. To jak wysoki jest taki limit jest kwestią indywidualną i zależy od ustaleń pomiędzy bankiem a klientem. Kredyt obrotowy w takiej formie pozwala nam na korzystanie z dodatkowych pieniędzy na spłatę bieżących zobowiązań firmy do określonego limitu kredytowego.

Bardzo istotne jest to, że w momencie, gdy dokonujemy wpłat na taki rachunek, saldo zadłużenia automatycznie się zmniejsza, a my znów możemy korzystać z debetu. Co więcej, odsetki w tym przypadku są również naliczane wyłącznie od kwoty, jaką rzeczywiście wykorzystaliśmy. Dużą zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż nie musimy zwracać się do banku o pomoc i tłumaczyć na co chcemy wydać pieniądze za każdym razem, gdy potrzebujemy wsparcia finansowego. A na jak długo można zaciągnąć kredyt obrotowy? Zależy to przede wszystkim od banku do którego się zwrócimy oraz od kondycji przedsiębiorstwa. Najczęściej jest to jednak okres od 12 miesięcy do 5 lat. Dodatkowo, takie zobowiązanie możemy zaciągnąć zarówno w złotówkach, jak i w innych walutach, gdy zajdzie taka potrzeba.

Kredyt obrotowy na rachunku kredytowym

Drugie rozwiązanie wymaga od nas już nieco więcej zachodu, ale podjęcie działania w tym kierunku również może być dla nas bardzo opłacalne. Kredyt obrotowy dla firm na rachunku kredytowym jest opcją wykorzystywaną przez przedsiębiorców, którzy planują jakiegoś rodzaju inwestycje w swojej firmie. Może być to chociażby wymiana komputerów w biurze albo zakup nowych urządzeń produkcyjnych. Niezależnie od tego, jakie zakupy planujemy zrobić, konieczne jest stworzenie biznes planu, który będzie zawierał wszystkie szczegółowe informacje na temat celu, na który przeznaczymy pieniądze pozyskane w ramach kredytu.

Jeśli zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu obrotowego na rachunku kredytowym, nie będziemy mieli możliwości swobodnego dysponowania środkami na bieżąco. W tym przypadku podpisujemy z bankiem umowę, której musimy się ściśle trzymać. Pieniądze muszą być wydane na określony przez nas cel. W sytuacji, gdy środki przeznaczymy na coś innego, będziemy musieli oddać od razu pieniądze i dodatkowo zapłacić wysoką karę. Warto o tym pamiętać już na etapie starania się o kredyt obrotowy. Należy się też zastanowić czy chcemy, aby pieniądze pozyskane od banku zostały nam wypłacone jednorazowo czy może w transzach.

Kredyt obrotowy - warunki

Wysokość oraz koszty kredytu obrotowego są zależne między innymi od tego w jakiej kondycji finansowej jest firma i jak wysokimi zabezpieczeniami dysponuje. Warto też podkreślić, że wiele banków posiada w swojej ofercie kredyt obrotowy dla nowych firm oraz start-upów, co pozwala na rozwój przedsiębiorstw, które dopiero próbują przebić się na rynku. Jak zatem można się domyślić, w tym i w innych przypadkach warunki kredytowania są dopasowywane indywidualnie do potrzeb i możliwości danej firmy.

Jeśli chodzi o kredyt obrotowy oprocentowanie takiego zobowiązania to stawka WIBOR oraz marża, która jest określana indywidualnie dla danego klienta. Podczas wyboru oferty należy też zwracać uwagę na wszelkie opłaty stałe, jednorazowe i dodatkowe. Pozwoli nam to obliczyć, ile będzie nas naprawdę kosztował taki właśnie kredyt.

Warto więc zaznajomić się z jak największą liczbą ofert zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Rozważając kredyt obrotowy kalkulator wysokości kosztów z nim związanych może być bardzo pomocny. Bez problemu znajdziemy takie narzędzia w sieci i zdecydowanie powinniśmy z nich skorzystać.

Sponsorowane

2020-08-12

Podpis kwalifikowany. Czym jest kwalifikowany podpis elektroniczny?

Świat nowoczesnych technologii daje nam wiele możliwości. Jedną z nich jest możliwość zdalnego podpisywania dokumentów. W tym celu w wielu sytuacjach przydatny okaże się podpis kwalifikowany.

2020-05-11

Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych. Wniosek RSP

Rządowa propozycja tarczy antykryzysowej daje spore możliwości osobom prowadzącym własną firmę. Jedną z nich jest świadczenie postojowe, z którego mogą skorzystać także samozatrudnieni.

2020-04-23

Pożyczki dla firm - jak wybrać najlepszą pożyczkę firmową?

Każdy przedsiębiorca prędzej czy później będzie potrzebował pożyczki na firmę. Pożyczka firmowa umożliwia rozwój działalności, wdrożenie innowacji, nabycie nowego, niezbędnego do prowadzenia firmy sprzętu. Sprawdź, o czym należy pamiętać, wybierając pożyczki dla firm.

Leasing operacyjny. Na czym polega leasing?

Przedsiębiorcy mogą korzystać z wielu modeli finansowania wykorzystywanych w firmie sprzętów. Jedną z nich jest leasing operacyjny lub finansowy. Warto dowiedzieć się, jak działają i kto może z nich skorzystać.

Jednoosobowa działalność gospodarcza: prowadzenie firmy jednoosobowej

Jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostszy sposób na rozwój samodzielnego biznesu. Wyróżnia się przede wszystkim ograniczonymi procedurami i dużą swobodą.

Zawieszenie działalności. Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Prowadzenie firmy to spore wyzwanie i odpowiedzialność. Czasami konieczne jest zawieszenie działalności. Warto dowiedzieć się, jak z niego skorzystać i z czym się wiąże.

Kredyt inwestycyjny - co to jest i jak go dostać?

Nie każde przedsiębiorstwo posiada odpowiednie środki do tego, aby zakupić wszystko, co konieczne. Dlatego też wielu właścicieli firm szuka najlepszego rozwiązania, którym może być kredyt inwestycyjny.