Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Wybór najtańszego kredytu gotówkowego nie zawsze jest łatwy. Gdzie najkorzystniej wziąć kredyt? Żeby odpowiedzieć na to pytanie powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, jak długiego i dużego kredytu potrzebujemy.

Najtańsze kredyt gotówkowe z reguły są na niższe kwoty i krótsze okresy spłaty. Wszystko zależy jednak od polityki kredytowej konkretnych banków i ta zasada nie sprawdzi się w każdym – niektóre mogą np. stosować niższe stawki oprocentowania kredytu gotówkowego zaciąganego na dłuższy czas. Na co zwracać uwagę w poszukiwaniu taniego kredytu gotówkowego?

Najtańszy kredyt gotówkowy - gdzie najkorzystniej jest wziąć kredyt? (YAY Foto)

Tani kredyt gotówkowy – na co zwracać uwagę?

Szukając najtańszego kredytu gotówkowego, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na podstawowe parametry cenowe – wysokość oprocentowania kredytu i stawkę prowizji. To one w największym stopniu wpływają na koszt kredytu.

Nie należy jednak łatwo ulegać promocjom i reklamom kredytów na 0% - ta stawka często dotyczy oprocentowania nominalnego, które nie uwzględnia kosztów pozaodsetkowych, takich jak właśnie prowizja. W takich przypadkach często prowizja jest bardzo wysoka, żeby zrekompensować bankowi niską stawkę oprocentowania kredytu gotówkowego.

Dlatego wprowadzono nowe regulacje prawne, które nakazują obecnie bankom reklamowanie kredytów gotówkowych nie poprzez stawkę oprocentowania nominalnego, a RRSO – oprocentowanie, które uwzględnia prowizję i dodatkowe koszty kredytu.

Sprawdź: Korzystna oferta pożyczek gotówkowych ŁatwyKredyt

Szukasz kredytu lub pożyczki?
  • Jesteś zmęczony szukaniem?
  • Masz dość porównywania i analizowania?
  • Zależy Ci na czasie?

Jak wybrać najtańszy kredyt gotówkowy

To właśnie RRSO będzie najlepszym parametrem do porównywania ofert kredytów gotówkowych pomiędzy bankami. Sposób jego wyliczania jest określony w ustawie o kredycie konsumenckim i każdy bank musi go stosować bez żadnych odstępstw.

RRSO uwzględnia nie tylko różnice w wysokości oprocentowania i prowizji, ale także to, jak są one naliczane. Np. który kredyt gotówkowy wybrać, jeśli oprocentowanie i prowizja są takie same, ale różnic się sposób pobierania prowizji? Droższy zawsze będzie ten kredyt gotówkowy, w którym prowizja jest kredytowana – bank dolicza ją do kredytowanej kwoty i tym samym zwiększa bazę, od której naliczane są odsetki.

Podobna zasada dotyczy rodzaju rat kredytu gotówkowego. Kredyt z ratami równymi choć jest łatwiejszy do uzyskania, to ostatecznie płaci się za niego więcej niż za kredyt z ratami malejącymi. Czym się różnią raty malejące od rat równych? Najprościej mówiąc, przy ratach równych spłacamy pożyczony kapitał wolniej, a więc bank w każdym miesiącu spłaty ma większą bazę, od której nalicza odsetki. W ratach malejących co miesiąc spłacamy taką samą część kapitału, a część odsetkowa maleje szybciej.

Gdzie najlepiej wziąć kredyt gotówkowy?

Tanie kredyty gotówkowe można znaleźć w większości banków. Zarówno w tych większych, jak PKO BP, Banku Pekao, BZ WBK czy mBanku, jak i mniejszych – eurobanku, Citi Handlowym czy Getin Banku. Oferty kredytów gotówkowych często się jednak zmieniają, dlatego warto za każdym razem porównywać wszystkie dostępne opcje, np. porównywarkach kredytów gotówkowych, które są na bieżąco aktualizowane. Tego typu narzędzia mają także wbudowane kalkulatory, które wyświetlają wysokość raty i całkowitego kosztu kredytu – wtedy łatwiej i szybciej można zweryfikować, który spośród prezentowanych faktycznie jest najtańszym kredytem gotówkowym.

Tani kredyt gotówkowy – na różne cele

Kredyt gotówkowy – co do zasady – może zostać przeznaczony na dowolny cel. W związku z tym wiąże się również z największą wolnością wyboru. Można przeznaczyć go zarówno na zakup samochodu lub innego pojazdu, jak i na wsparcie realizacji codziennych potrzeb lub marzeń. Aby kredyt gotówkowy był korzystny, musi zostać jednak umiejętnie dobrany. W tym celu warto posłużyć się porównywarką kredytów gotówkowych. Weryfikacja oferty kilku banków pozwoli na odnalezienie najlepszej, a więc najtańszej oferty. Wiele instytucji w ramach akcji promocyjnych udostępnia nowym oraz obecnym klientom preferencyjne warunki kredytów gotówkowych – warto z nich skorzystać: są tanim i bezpiecznym źródłem dodatkowych środków.

Ranking kredytów gotówkowych

Świetnym źródłem wiadomości o dostępnej ofercie kredytów gotówkowych są porównywarki kredytów rankingujące wybrane zapytania. Dzięki temu każdy klient banku błyskawicznie uzyska informację na temat atrakcyjności konkretnych propozycji. Dzięki możliwościom, które daje Internet, weryfikacja poszczególnych kredytów gotówkowych przygotowanych przez banki nie wiąże się już z koniecznością odwiedzenia oddziału i dopytywania o szczegółowe warunki spłaty pożyczki. Wszystko, co potrzebne, to dostęp do sieci, kilka chwil i precyzyjne określenie potrzeb w oknie porównywarki kredytów.

Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń

Zwykle procedura udzielania kredytu gotówkowego na mniejszą kwotę jest zdecydowanie prostsza od tej, którą przewidziano dla pożyczek na większą sumę. W niektórych przypadkach możliwe jest nawet uzyskanie kredytu gotówkowego bez zaświadczeń. Dzieje się tak zwłaszcza jeśli korzystamy z oferty banku, w którym prowadzimy standardowe konto osobiste. W większości przypadków konieczne stanie się jedynie dostarczenie zaświadczenia o zarobkach, wystawianego przez pracodawcę. Sama decyzja kredytowa jest podejmowana bardzo szybko i nie zabiera zbyt wiele czasu.

Najważniejsze bezpieczeństwo

Kredyty gotówkowe od pożyczek chwilówek najbardziej odróżnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Nawet najtańszy kredyt gotówkowy będzie poprzedzony weryfikacją możliwości klienta, pozwoli to na dobranie oferty, która nie pozwoli na zadłużanie się ponad realne możliwości. Poza tym – podpisując umowę z bankiem dokładnie wiemy, czego możemy oczekiwać. Instytucje finansowe nie mogą zatajać żadnych informacji albo formułować oferty w sposób niezrozumiały. W przypadku firm spoza sektora bankowego niestety często się to zdarza, a korzystna – zdawałoby się – pożyczka okazuje się zdecydowanie droższa od kredytów gotówkowych na taką samą kwotę.

Przeczytaj również:

Skorzystaj z pomocy eksperta

2020-07-02

Jak oszczędzać prąd? Skuteczne oszczędzanie prądu

Świadome prowadzenie domowego budżetu zakłada szukanie oszczędności wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Jednym ze znacznych obciążeń są ceny energii elektrycznej. Warto dowiedzieć się, jak zredukować koszty z tego tytułu.

2020-07-01

Podatek od pożyczki. Kiedy należy zapłacić pcc od pożyczki?

Poszukując dodatkowych środków, do naszej dyspozycji zostają nie tylko kredyty bankowe i pożyczki udzielane przez firmy spoza sektora bankowego. Często sięgamy również po pożyczki prywatne. Warto dowiedzieć się, kiedy będzie się to wiązało z koniecznością zapłacenia podatku od pożyczki.

2020-06-30

Samochód na raty: jak kupić nowe auto na raty?

Zakup samochodu to spory wydatek. Nie musimy jednak ponosić go w całości. Dobrym rozwiązaniem okaże się rozłożenie płatności na raty.

Koszty eksploatacji samochodu. Ile kosztuje utrzymanie samochodu?

Sam zakup pojazdu to jeszcze nie wszystko. Koszty eksploatacji samochodu również potrafią być bardzo wysokie, a wielu z nich nie uda się uniknąć. Warto przeanalizować je przed finalizacją transakcji.

Jak zapłacić mandat? Zapłata mandatu przez Internet

Otrzymanie mandatu karnego to niemiłe doświadczenie. Nie kończy jednak całej sprawy. Trzeba jeszcze dowiedzieć się, jak zapłacić mandat i uregulować zobowiązanie, aby uniknąć dalszych konsekwencji.

Ile kosztuje prawo jazdy? Prawo jazdy: cena

Prawo jazdy to dokument uprawniający do poruszania się po drodze wybranym typem pojazdów. Jego zdobycie wiąże się jednak z kosztami. Te zależą od kilku czynników. Warto poznać je przed przystąpieniem do kursu i wybraniem oferty konkretnej szkoły nauki jazdy.

Twisto: jak działa karta Twisto? Sklepy z płatnością Twisto

Na rynku wciąż pojawiają się nowe rozwiązania, pozwalające jeszcze efektywniej wykorzystywać potencjał finansowego świata. Jednym z nich jest Twisto.

Ikona informacji
poradniki