Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Większość Polaków posiada własne konto w banku, na którym odkłada pieniądze i wydaje je w miarę swoich potrzeb. Nie wszyscy wiedzą jednak, że na rachunku bieżącym można także zaciągnąć kredyt. W jaki sposób to działa i jak taki kredyt otrzymać?

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że warto posiadać konto osobiste w banku. To właśnie na takie konto przychodzą wszystkie wypłaty, to dzięki niemu można w łatwy sposób opłacić wszystkie rachunki, wybrać gotówkę w bankomacie i płacić kartą przypisaną w sklepach, restauracjach, kinach... Taki rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy może być nawet w całości darmowy. Dodatkową zaletą konta osobistego może być możliwość skorzystania z limitu na koncie dostępnego zawsze pod ręką. 

Kredyt na rachunku bieżącym - czym jest i jak go otrzymać? Kredyt na rachunku bieżącym - czym jest i jak go otrzymać? (fot. badmanproduction / YAY Foto)

Czym jest rachunek bieżący?

Rachunek bieżący jest rodzajem rachunku bankowego, który przeznaczony jest zarówno do gromadzenia na nim środków pieniężnych, jak i do przeprowadzania różnych rozliczeń pieniężnych. Środki mogą wpływać na taki rachunek między innymi przez dokonanie wpłaty gotówkowej, otrzymanie przelewu lub przez kapitalizację odsetek z depozytu. Z kolei wypłaty można dokonać po prostu wybierając środki w bankomacie banku, płacąc kartą za towary i usługi, albo też na przykład zlecając polecenie przelewu czy opłacając odsetki od kredytu. Rachunek bieżący może być prowadzony przez osoby prawne, jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej, o ile posiadają zdolność prawną, a także przez osoby fizyczne prowadzące działalność zarobkową na własny rachunek, w tym działalność gospodarczą. 

Czym jest kredyt na rachunku bieżącym?

Zdarza się, że klient banku potrzebuje pieniędzy. W życiu mogą pojawić się różne, nieprzewidziane wydatki, które stwarzają konieczność szybkiego zdobycia dodatkowych środków pieniężnych. Czasem jednak nie można pożyczyć gotówki od rodziny czy znajomych, a wymagana kwota nie jest na tyle duża, żeby trzeba było zaciągać kredyt gotówkowy wypełniać liczne formalności w banku, wiążąc się z nim dodatkową umową. W takich chwilach warto pamiętać o możliwości zaciągnięcia kredytu na rachunku bieżącym. Jest to też dosyć popularny sposób zdobywania dodatkowych funduszy, stosowany powszechnie w różnych krajach - w tym także i w Polsce. Oczywiście, by móc ubiegać się o taki kredyt, trzeba posiadać konto w banku.

Banki zabezpieczają się przy tym na okoliczność zakładania konta jedynie po to, by zaciągnąć dług. W większości z nich obowiązuje zasada, że kredyt może zostać zaciągnięty dopiero po upływie 3 miesięcy od momentu otwarcia konta. Taki kredyt jest udzielany jednak na wypadek różnych, przejściowych trudności. Dlatego też możliwość jego zaciągnięcia jest związana z dochodami i możliwościami kredytowymi konkretnego klienta banku. Taki kredyt jest swego rodzaju zwiększonym debetem, dostosowanym do konkretnej osoby na podstawie wszystkich informacji o niej. Bank udziela tej osobie możliwości korzystania z dodatkowych środków wykraczających poza środki zgromadzone przez tę osobę na koncie. 

Ile wynoszą koszty kredytu na rachunku bieżącym?

Zaciągnięcie kredytu na rachunku bieżącym jest relatywnie łatwe, ponieważ to bank wychodzi z inicjatywą ewentualnego przyznania danej osobie możliwości kredytowych w wybranej wysokości. Taka osoba może z tej oferty skorzystać lub nie. Jeśli jednak zdecyduje się na skorzystanie z tej opcji, musi się liczyć z koniecznością opłacania odsetek. Wysokość kwoty, jaką trzeba spłacić jest uzależniona nie od całego limitu kredytowego, ustalonego dla tej konkretnej osoby, ale od sumy, która została pobrana dodatkowo. Chodzi zatem o część tego limitu kredytowego, która została wykorzystana.

Jeśli na przykład ktoś posiada 5 tysięcy limitu kredytowego, ale w związku z problemami z samochodem musiał wybrać z konta dodatkowe 400 złotych ponad limit własnych środków zgromadzonych na koncie, odsetki będą naliczane od tych 400 złotych. Taki kredyt jest o tyle wygodny, że nie trzeba pamiętać o spłacie, ponieważ środki są automatycznie pobierane z konta przy zasileniu rachunku bieżącego wpływem. Jeśli na rachunek trafia na przykład pensja, wszystkie odsetki są terminowo pobierane, a klient wiarygodny. Następnym razem może więc otrzymać jeszcze lepszą ofertę. Od czego konkretnie zależą koszty kredytu? Oprocentowanie takiego kredytu w rachunku bieżącym ustalane jest przez bank w tabeli oprocentowania. Zwykle jest to zmienna stopa procentowa, której wysokość określa się w oparciu o stawkę WIBOR, a także w oparciu o marżę banku.

Jak otrzymać kredyt na rachunku bieżącym?

Możliwość kredytowa konkretnego klienta jest ustalana indywidualnie przez bank dla jego rachunku bieżącego. Bank analizuje wszystkie informacje do których ma dostęp, prowadząc konto klienta. Na podstawie tych danych może oszacować wiarygodność kredytową danej osoby i dopasować do niej ofertę. Możliwości kredytowe są w zasadzie przypisywane do rachunku bieżącego automatycznie razem z informacjami o ewentualnych kosztach. Kwestią klienta jest tylko czy skorzysta z takiej oferty, a także kiedy to zrobi. 


2019-09-03

Jak założyć profil zaufany?

Już na samą myśl o konieczności załatwienia jakiejś sprawy w urzędzie, wiele osób zaczyna się denerwować. Ogromne kolejki, dziesiątki dokumentów do wypełnienia i niezbyt przyjaźnie nastawieni urzędnicy to strata czasu, na którą nie możemy sobie pozwolić

2019-07-26

Kantory online zyskują na popularności. Dlaczego coraz więcej Polaków wymienia walutę przez internet?

Internet bez wątpienia zawładnął branżą finansową, nic więc dziwnego, że przyszedł czas na rynek wymiany walut

2019-06-06

Ograniczenia karty EKUZ w krajach Unii Europejskiej. Uważaj na haczyki

Już w momencie planowania podróży warto pomyśleć o bezpieczeństwie. Karta EKUZ może być dobrym rozwiązaniem w momencie, gdy ulegniemy wypadkowi i będziemy musieli skorzystać z pomocy medycznej. Czy to jednak wystarczy, aby nie wrócić z wakacji z dodatkowymi kosztami? Sprawdzamy.

Przelew na telefon - jak działa? Sposoby korzystania, BLIK

Obecnie powstaje wiele innowacji w dziedzinie realizowania przelewów. Mają one na celu dopasowanie jeszcze bardziej oferty banków do oczekiwań Klientów. Nowością jest przelew na telefon. Sprawdź, jak go zrealizować

Darmowe konto bankowe - czy na pewno jest bezpłatne?

Ci, którzy już posiadają konto bankowe wiedzą doskonale, że w 100% darmowe konta praktycznie nie istnieją. Banki dawniej oferowały możliwość prowadzenia darmowego rachunku po spełnieniu określonych w regulaminie warunków, a w tej chwili nie płacimy do określonego momentu. Dlaczego więc tak wiele firm reklamuje swoje oferty jako konto darmowe? Co warto wiedzieć na ten temat?

Jak założyć bezpiecznie konto bankowe przez internet?

Obecnie klienci mają możliwość nie tylko korzystania z bankowości internetowej, ale również zlożenia wniosku o konto przez internet.

Kredyt na rachunku bieżącym - czym jest i jak go otrzymać?

Wśród zalet posiadania konta osobistego znajdują się nie tylko możliwość dysponowania swoimi środkami, ale również skorzystania z kredytu w rachunku.

Ikona informacji
poradniki