Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Szerząca się na całym świecie epidemia koronawirusa to wyzwanie nie tylko dla ludzi, ale również gospodarki. Poczucie humoru z pewnością wpłynie jednak na obniżenie poziomu stresu.

W warunkach przymusowej izolacji nietrudno o zły nastrój i poczucie przygnębienia. Akcja #zostanwdomu w niezwykły sposób wpływa jednak na kreatywność internautów. Poświęcone koronawirusowi memy biją rekordy popularności i w trafny sposób opisują sytuację, w której się znaleźliśmy. Ostatecznie poczucie humoru jest najlepszą bronią w walce z otaczającymi nas ze wszystkich stron zagrożeniami. Te mają jednak nie tylko medyczną naturę: w znaczącym stopniu zagroziły również naszym finansom osobistym i całej gospodarce. W czasie przymusowej izolacji warto zachować dobry nastrój. Z pewnością pomoże w tym zapoznanie się z przeglądem koronawirusowych memów. Pamiętajmy jednak: dystans do całej sytuacji nie może oznaczać lekceważenia problemu. Zostańmy więc w domach, bawmy się najlepiej, jak to możliwe, i nabierzmy sił do odbudowy domowego budżetu.

Koronawirus: skąd się wzięły memy?

Poświęcone koronawirusowi memy towarzyszyły nam od samego początku epidemii. W polskim Internecie zaczęły się pojawiać jeszcze w czasie, kiedy koronawirus z Wuhan był tylko dalekim zagrożeniem, którego skutków nie mogliśmy ocenić. Wówczas wiele osób sądziło, że jego wpływ na nasze życie będzie bardzo ograniczony. Niestety, bardzo się mylili.

Koronawirus: memy w walce z epidemią, także tą finansową (fot. znaleziono na portalu Wykop.pl / )

Oczywiście pierwszym obiektem żartów stał się nietoperz, którego zjedzenie miało podobno doprowadzić do zarażenia człowieka. Potem na celowniku internautów znalazł się sam koronawirus z Wuhan. Twórcy memów wyśmiewając go, w świetny sposób propagują jednocześnie podstawowe środki bezpieczeństwa, które mogą ochronić nas przed zakażeniem. Do tych należy przede wszystkim częste mycie rąk przez przynajmniej 20 sekund.

(fot. znaleziono na portalu Wykop.pl / )

Reakcja na koronawirusa

Po potwierdzeniu pierwszych w Polsce przypadków koronawirusa memy skupiły się na opisywaniu sytuacji, z którą przyszło nam się zmierzyć. W pierwszym okresie mieliśmy bez wątpienia do czynienia z paniką, która wyprzedziła nawet oficjalne zalecenia rządu. Koronawirus z Chin przede wszystkim wpłynął na zawartość sklepowych półek. Polacy wyruszyli do sklepów, aby zrobić zapasy i przygotować się na czekającą ich kwarantannę.

(fot. znaleziono na portalu Memy.pl / )

Błyskawicznie przełożyło się to na problemy z pozyskaniem części produktów. W pierwszej kolejności w koszykach lądowały towary pierwszej potrzeby oraz artykuły spożywcze z dłuższą datą ważności. Osoby, które przegapiły godzinę otwarcia hipermarketów, mogły się więc srogo rozczarować i pożegnać z wizją kupna makaronu, ryżu czy kaszy. Co gorsza – epidemia koronawirusa z Wuhan wpłynęła również na dostępność innego, zdecydowanie ważniejszego produktu…

(fot. znaleziono na portalu Wykop.pl / )

Koronawirus a światowe rynki

Z pewnością do tej pory kryzys najbardziej odczuli inwestorzy. 12 marca WIG20 spadł łącznie o 13,28 proc., co było najgorszym wynikiem w jego historii, a w ciągu zaledwie jednego tygodnia spadek wyniósł aż 26 proc. Pod tym względem nie jesteśmy osamotnieni: giełdowa panika ogarnęła niemal wszystkie rynki. Sytuacja jest bardzo trudna, nie pomagają również pojawiające się co jakiś czas plotki o zawieszeniu notowań. Osoby, których oszczędności w mgnieniu oka straciły wartość, trudno pocieszyć. Pewną osłodą mogą stać się jednak poświęcone koronawirusowi memy, które idealnie oddają stan napięcia panujący na parkietach.

(fot. Znaleziono na stronie Trading Jam (facebook.comtradingjampl) / )

Jeżeli sytuacja jest na tyle zła, że trudno już nawet o wymuszony uśmiech, warto dostrzec nowe perspektywy inwestorskie. W końcu pandemia pokazała, że istnieją producenci, którzy nie muszą martwić się o swoje przychody w okresie kwarantanny. Koronawirus z Chin sprawił, że gdy cała giełda solidarnie pokryła się czerwienią, one zachowały wyróżniający się zielony kolor. Takim wynikiem mogła poszczycić się m.in. spółka Makarony Polskie, której akcje wystrzeliły aż o 25%.

(fot. Znaleziono na stronie Trading Jam (facebook.comtradingjampl) / )

Twórcy poświęconych koronawirusowi memów nie zapomnieli również o przywołanym już wcześniej cichym bohaterze, czyli papierze toaletowym. Jego wartość docenili nie tylko prości konsumenci. Stał się również okrutnym, ale trafnym porównaniem, pozwalającym najlepiej opisać katastrofę, rozgrywającą się na warszawskim parkiecie.

(fot. Znaleziono na stronie Trading Jam (facebook.comtradingjampl) / )

Koniec końców: dobrze, że inwestorzy potrafią z humorem odnosić się do trudnej sytuacji giełdowej. Pozytywne nastawienie z pewnością pomoże dotrwać im do wzrostów, na które wszyscy czekamy.

(fot. Znaleziono na stronie Trading Jam (facebook.comtradingjampl) / )

Skazani na izolację

Następnym etapem epidemii koronawirusa w Polsce stało się wprowadzenie częściowej kwarantanny i zachęcenie obywateli do pozostawania w domach. Akcja #zostanwdomu stała się bardzo popularna, a wiele osób sumiennie stosuje się do zaleceń, ograniczając do minimum kontakty z innymi ludźmi. Znalazło to jednak przełożenie na wysyp poświęconych koronawirusowi memów.

(fot. znaleziono na portalu Wykop.pl / )

Jednym z największych fenomenów tego okresu stała się praca zdalna. W trosce o bezpieczeństwo pracowników wyraziło na nią zgodę wielu pracodawców. Szybko okazało się jednak, że Polacy dzielą się na dwa obozy: jedni nie potrafią znieść nowych warunków, inni… nie zauważyli żadnej różnicy.

(fot. znaleziono na portalu Wykop.pl / )


Dla tej pierwszej grupy już wcześniej przygotowaliśmy poradniki ułatwiające walkę z nudą. Ostatecznie w domu można robić wiele naprawdę interesujących rzeczy. Coś dla siebie znajdą miłośnicy filmów i seriali oraz osoby, które wolą zanurzyć się w świecie wirtualnej rozgrywki. Szczególne zadanie czeka na rodziców, którzy muszą zająć czas swoim dzieciom, jednak i oni mają do dyspozycji wiele możliwości. Dzięki Internetowi niemal wszystko możemy zrobić online: zaliczają się do tego zarówno małe i duże zakupy, jak i wzięcie kredytu gotówkowego, który wesprze nas w trudnych chwilach.

(fot. znaleziono na portalu Joemonster.org / )

Uroki e-learningu

Dorośli mają pracę zdalną, dzieci i studenci w mgnieniu oka poznali natomiast zalety e-learningu. Oczywiście wprowadzane naprędce programy nie zawsze spełniają swoją rolę. Nie wydaje się to jednak szczególnie martwić samych uczniów.

(fot. znaleziono na portalu Wykop.pl / )

Również ten aspekt kwarantanny może przeobrazić się w sporą szansę. W końcu pomimo rozwoju usług sieciowych przez lata nie udało nam się wypracować skutecznych platform edukacyjnych. Teraz w ciągu kilku tygodni Polacy zaczęli dostrzegać olbrzymi potencjał drzemiący w tym modelu komunikacji. Być może kiedy poświęcone koronawirusowi memy odejdą do lamusa, a my zapomnimy o kwarantannie, e-learning i znacznie powszechniejsza możliwość pracy zdalnej pozostaną z nami jako oczywiste elementy naszej codzienności? Może okazać się w końcu, że przywykliśmy do nowych warunków i wcale nie tęsknimy za światem sprzed epidemii koronawirusa z Wuhan.

(fot. znaleziono na portalu Wykop.pl / )

Co będzie potem?

Skupione na koronawirusie memy odnoszą się nie tylko do komentowania bieżących zdarzeń. W wielu przypadkach zarysowują również wizje przyszłości. Co nas czeka? Trudno powiedzieć. Według analityków Morgan Stanley polskie PKB obniży się o 3,6-5,6 proc. Europejski Bank Centralny szacuje, że europejska gospodarka skurczy się w przyjętym scenariuszu o 5%. Te liczby, oznaczające w rzeczywistości wprost niewyobrażalne straty, wydają się jednak bardzo odległe. Warto mieć przy tym świadomość, że konsekwencje epidemii koronawirusa z Chin odczuje także przeciętny Kowalski.

(fot. znaleziono na portalu Wykop.pl / )

Zagrożone są miliony miejsc pracy, istnienie wielu przedsiębiorstw staje pod olbrzymim znakiem zapytania. Rząd wdrożył jednak specjalny pakiet, nazywany „tarczą antykryzysową”, którego zadaniem jest wsparcie wyniszczonej gospodarki. Jego wartość szacowana jest na kwotę 212 mld zł. Dzięki niemu uzyskać będzie można m.in. dopłaty do odsetek spłacanych kredytów oraz specjalne kredyty z gwarancją de minimis. Wiele banków zdecydowało się natomiast na wprowadzenie wakacji kredytowych ułatwiających spłatę kredytów hipotecznych. Na sytuację kredytobiorców z pewnością wpłynie również obniżenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.

(fot. znaleziono na portalu Wykop.pl / )

Przed nami inny świat


Jaki będzie rzeczywisty wpływ epidemii koronawirusa z Wuhan na gospodarkę i nasze życie? W obecnej sytuacji nie da się tego określić. Nikt nie wie w końcu, jak długo trwać będzie przymusowa kwarantanna i jaką formę przybierze. Wszystkie dane podawane w tym momencie przez ekonomistów i analityków są jedynie szacunkami, odpowiadającymi konkretnym scenariuszom. Nam pozostaje uzbrojenie się w cierpliwość i skrupulatne dostosowywanie się do zaleceń ekspertów.

(fot. znaleziono na portalu Wykop.pl / )

Warto zadbać w tym okresie o swoje finanse: sporo wolnego czasu to w końcu znakomita szansa na ich uporządkowanie. W trakcie kwarantanny uzupełnijmy wiedzę, zastanówmy się nad długofalową strategią oszczędzania, zajmijmy się kontrolowaniem wydatków i prowadzeniem domowego budżetu. Jedno jest pewne: świat po zakończeniu kwarantanny będzie zupełnie inny, jednak my możemy dzięki niej dobrze przygotować się na czekające nas wyzwania.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2020-03-27

Karta kredytowa - co to jest? Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa to bardzo wygodny produkt kredytowy, pozwalający na uzyskiwanie taniej dodatkowej gotówki. Jak korzystać z kart kredytowych, żeby korzystać z darmowego kredytu?

2020-03-25

Odroczenie spłaty rat w Volkswagen Banku w związku z COVID-19

Epidemia koronawirusa z Wuhan zagroziła wypłacalności wielu osób, zwłaszcza tych spłacających kredytu. Specjalną ofertę przygotował dla nich między innymi Volkswagen Bank.

2020-03-20

Epidemia koronawirusa. Recepta na kryzys: tarcza antykryzysowa

Rozwijająca się epidemia koronawirusa i towarzysząca jej kwarantanna niszczą nie tylko nasze zdrowie, ale również gospodarkę. Aby przeciwdziałać recesji, rząd wprowadził tarczę antykryzysową.

Sposoby na nudę dla dzieci. Najlepsze zabawy w domu

Konieczność pozostania w domu potrafi skutecznie znudzić nawet osoby dorosłe. Siłą rzeczy jest szczególnie dokuczliwa dla dzieci. Warto poznać skuteczne sposoby na nudę.

Koronawirus: memy w walce z epidemią, także tą finansową

Szerząca się na całym świecie epidemia koronawirusa to wyzwanie nie tylko dla ludzi, ale również gospodarki. Poczucie humoru z pewnością wpłynie jednak na obniżenie poziomu stresu.

Kredyt na PIT. Jak uzyskać pożyczkę na PIT?

Deklaracja podatkowa to nie tylko symbol zobowiązania względem państwa. To również cenne źródło informacji o naszych finansach. Dzięki niemu możemy ubiegać się o kredyt na PIT.

Wieczór kawalerski. Sprawdzone pomysły na wieczór kawalerski

Wieczór kawalerski to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdego mężczyzny. Nie warto więc na nim oszczędzać. Ostatecznie dobrym sposobem na zdobycie środków będzie kredyt gotówkowy.

Ikona informacji
poradniki