Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Konieczność pozostania w domu nie zawsze musi oznaczać nudę. Warto spojrzeć na nią jak na szansę, umożliwiającą realizację ciągle odkładanych na później planów.

W życiu zdarzają się sytuacje, w których musimy pozostać na dłużej w domu. Jedną z nich jest kwarantanna wprowadzona w związku z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa. Kiedy ruch na ulicach zamiera, my nie możemy skorzystać z bogatej oferty kin, teatrów, restauracji czy pubów, a w grę nie wchodzą również spotkania z przyjaciółmi, często kończy się to po prostu… potworną nudą. Nic w tym dziwnego: na zmianę dotychczasowemu tempu życia przychodzi w końcu stagnacja. O ile do tej pory narzekaliśmy na to, jak niewiele wolnego czasu mamy, teraz okazuje się, że jest go wręcz za dużo. Czy oznacza to jednak, że powinniśmy bezczynnie przeleżeć cały ten okres? Absolutnie nie! To znakomita szansa na nadrobienie wielu rzeczy, które wcześniej planowaliśmy, ale nigdy nie znaleźliśmy wolnej chwili. Sposobów na nudę jest naprawdę sporo, warto więc poczytać o tym, co można robić w domu.

Sposoby na nudę. Co można robić w domu? (Pexels)

Co robić na nudę? Żyć aktywnie!

Chociaż aktywne życie kojarzy nam się z koniecznością opuszczenia domu, wcale nie musi tak być. We własnych czterech kątach możemy w końcu rozwijać się zarówno intelektualnie, jak i fizycznie. Co więcej – izolacja może przełożyć się na osiągnięcie zdecydowanie lepszych efektów: w końcu pozbędziemy się wszystkich czynników, które do tej pory odciągały nas od pełnego skupienia na samorozwoju. Zastanawiając się nad tym, co można robić w domu, warto więc wybrać przede wszystkim te zajęcia, które pozwolą nam rozwinąć skrzydła. Dobrym pomysłem może być sporządzenie listy rzeczy, które ciągle odkładaliśmy na później aż w końcu… nigdy do nich nie wróciliśmy. Teraz nadszedł najlepszy czas na to, aby w końcu je z niej wykreślić.

Nadrobienie lektury

Ze wszystkich stron słyszymy narzekania na poziom czytelnictwa w Polsce. Okrutna prawda jest jednak taka, że w większości przypadków nie sięgamy po książki nie ze względu na brak chęci, ale brak czasu. Czytanie jest znakomitym sposobem na nudę: nie tylko pozwala oderwać się od szarej rzeczywistości, ale również ćwiczy wyobraźnie, rozwija zasób słownictwa i poszerza horyzonty. Oczywiście wiele zależy od tego, jaką lekturę wybierzemy. Wiele osób ma jednak osobistą „półkę wstydu”, na której piętrzą się tytuły oczekujące w kolejce na przeczytanie. Warto pamiętać o tym, że nie zawsze musimy posiadać fizyczną kopię ulubionego tytułu. Przy pomocy czytnika ebooków i sklepów internetowych bez wychodzenia z domu nabędziemy niemal dowolną książkę i w mgnieniu oka będziemy mogli zagłębić się w jej świecie. Oczywiście przez internet możemy kupić również samo urządzenie, które w ciągu kilku dni znajdzie się w naszych rękach. To wydatek rzędu 500-1000 zł, jednak warto pomyśleć o nim jak o znakomitym sposobie na tanie, wygodne i praktycznie nieskończone czytanie.

Filmy i seriale

Co można robić w domu? Wiele osób niemal odruchowo odpowie, że nadrabianie filmów i seriali będzie idealnym sposobem na nudę. Rzeczywiście, dzięki serwisom streamingowym, takim jak Netflix czy HBO GO, zyskujemy za bardzo rozsądne pieniądze dostęp do olbrzymiej liczby wciągających i znakomicie zrealizowanych produkcji. Wśród nich znajdziemy zarówno światowe hity, takie jak „Gra o Tron”, „Rodzina Soprano”, „Dom z papieru” czy „Narcos”, jak i polskie seriale, z „Ślepnąc od świateł” oraz „Watahą” na czele. Dzięki wykupieniu subskrypcji zyskamy także dostęp do wielu filmów, w tym najnowszych tytułów, które jeszcze do niedawna zobaczyć można było tylko w kinach. Ich obejrzenie to nie tylko świetny sposób na nudę, ale również szansa na nadrobienie zaległości.

(fot. Manuel Esteban / Shutterstock)

Skuteczne porządki

Co robić samemu w domu? Warto w końcu wziąć się na poważnie za długo odkładane porządki. Szafy, półki i regały z pewnością potrzebują porządnego wietrzenia. Jeżeli do tej pory nie potrafiliśmy się za to zabrać, teraz ilość wolnego czasu idealnie sprzyja spełnieniu tego obowiązku. To także dobry punkt wyjścia do dalszych zmian: poczucie świeżości dodaje energii i pozwala na nowo zorganizować przestrzeń wokół siebie.

Radość ze świata gier video

Warto pamiętać o tym, że dzisiejsza kultura ma nam do zaoferowania zdecydowanie więcej niż tylko książki, filmy i seriale. Znakomitym sposobem na nudę jest zanurzenie się w świecie wirtualnej rozrywki. Gry video są coraz bardziej rozbudowane i wciągające, zapewniają nam setki godzin znakomitej zabawy. Co więcej – jak pokazują badania naukowców – wpływają także na rozwój mózgu, przekładając się na zdolność logicznego myślenia, refleks i wyobraźnię przestrzenną. Nie bez znaczenia pozostają również fantastyczne narracje, które często stoją za scenariuszami do najlepszych produkcji. Co robić samemu w domu? Grać w najlepsze gry. Dzięki rozwojowi cyfrowych kanałów dystrybucji w ciągu kilku minut nabędziemy wybrany tytuł i ściągniemy go wprost na dysk wybranego urządzenia. Najpierw jednak musimy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. W tym celu warto zajrzeć do naszego poradnika dotyczącego wyboru laptopów gamingowych. A może poszukując sposobów na nudę, odkryjemy potencjał drzemiący w konsolach? Już za niewiele ponad 1000 zł nabędziemy podstawowe urządzenia najnowszej generacji, umożliwiające ogranie wspaniałych tytułów. Taki wydatek nie musi przy tym obciążyć naszego portfela: warto pomyśleć o korzystnym kredycie gotówkowym, który umożliwi rozłożenie płatności na wiele niskich rat.

Co robić w Internecie?

Idealnym sposobem na nudę w domu jest oczywiście korzystanie z możliwości, które daje nam Internet. Zasoby sieci są praktycznie nieskończone: nie opuszczając własnych czterech kątów, zrobimy więc zakupy (może warto spędzić trochę więcej czasu na poszukiwaniach niebagatelnych produktów?), skontaktujemy się z ludźmi, zagramy w gry lub znajdziemy tysiące inspiracji dotyczących np. wystroju wnętrz, gotowania czy rozwoju naszej pasji. Potencjał Internetu powinniśmy więc wykorzystać zgodnie z indywidualnymi preferencjami.

Inwestowanie w siebie

Co robić na nudę? Dbać o rozwój osobisty. Zwykle w natłoku obowiązków nie mamy czasu na podwyższanie swoich kwalifikacji i zdobywanie nowej wiedzy. Warto więc wykorzystać każdy wolny moment na to, aby dowiedzieć się czegoś nowego i nabyć nowe kompetencje. Nigdy nie wiemy w końcu, kiedy te nam się przydadzą. To, co można robić w domu samodzielnie, to przede wszystkim czytanie, oglądanie wykładów i prelekcji, słuchanie podcastów czy nauka języków obcych. Na tym jednak możliwości dzisiejszej technologii wcale się nie kończą: warto skorzystać także z e-learningu, aby wziąć udział w kursach i szkoleniach, a nawet pełnych studiach, które zakończą się nadaniem pełnoprawnego dyplomu. To nie tylko skuteczny sposób na nudę, ale również znakomity sposób na przekształcenie jej w bardzo kreatywny czas, który z pewnością pozwoli nam odnieść sukces w przyszłości.

(Pexels)

Oferta kursów dostępnych w pełni online jest bardzo szeroka i różnorodna, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Naukę można natomiast rozpocząć natychmiast bez wychodzenia z domu. To dobry sposób np. na naukę lub odświeżenie sobie języka obcego. Warto także pomyśleć o rozwoju zawodowym: z pewnością jest sporo informacji, które mogły nam umknąć. Podjęcie kursów może być natomiast asumptem do dalszego rozwoju i nowych perspektyw zawodowych.

Rozwój hobby lub znalezienie nowego

Oczywiście najbardziej sprawdzonym sposobem na nudę pozostaje hobby. We własnych czterech kątach możemy realizować naprawdę sporo pasji: w końcu uda nam się np. złożyć dawno czekające na nas puzzle, skleić modele czy wziąć się za rysowanie. To także optymalny czas na poszukiwanie nowych inspiracji: przy użyciu dostępnych w domu środków możemy odkryć urok decoupage’u albo zająć się rękodziełem artystycznym. Nawet jeżeli nasze hobby wymaga wyjścia na zewnątrz, sposobem na nudę w domu może być pogłębianie wiedzy teoretycznej albo kompletowanie listy sprzętu niezbędnego do dalszego rozwoju.

Rozwój marki osobistej i firmy

Przedsiębiorcy (lub przyszli przedsiębiorcy) zastanawiający się, co robić na nudę, powinni pomyśleć przede wszystkim o rozwoju swojej działalności. Zwykle natłok obowiązków nie pozwala nam skupić się na niektórych aspektach jej funkcjonowania, takich jak odpowiednia promocja czy opracowywanie nowych planów rozwoju. Tymczasem jest to właśnie to, co robić w Internecie może każdy z nas. Co więcej – wybierając odpowiednie narzędzia możemy osiągnąć naprawdę znakomite rezultaty i sposoby na nudę przekuć w nowe perspektywy dla biznesu. Warto pomyśleć np. o utworzeniu bloga lub vloga, na którym będziemy dzielić się z innymi fachową wiedzą. Dzięki temu nie tylko wpłyniemy na popularność firmy, ale również popracujemy nad swoją marką osobistą. Nie bez znaczenia pozostaje także aktywność w mediach społecznościowych. Poświęcając na nią czas, możemy osiągnąć fantastyczne efekty. W warunkach domowych warto również rozważyć potrzeby przeprowadzenia inwestycji w tym zakresie.

Co można robić samemu w domu? Niemal wszystko

Poszukując sposobów na nudę w domu, przede wszystkim warto odkryć zalety tej sytuacji. Ta nie musi wcale wiązać się z rozleniwieniem i brakiem perspektyw. Jest zupełnie na odwrót. Więcej czasu możemy wykorzystać na rozwój osobisty: świetnym pomysłem będzie więc skorzystanie z kursów, szkoleń, a nawet kompletnych studiów realizowanych dzięki e-learningowi. Sposobem na nudę będzie również korzystanie ze świata rozrywki: dzięki nowoczesnym sposobom przekazu filmy, książki, gry i seriale są na wyciągnięcie ręki. Wystarczy kilka chwil i niezbyt wysokie inwestycje, aby przenieść się do zupełnie innego świata i poznać wciągające historie.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2020-08-11

Kredyt konsumencki - kredyt konsumpcyjny a konsumencki. Różnice

Określenia kredyt konsumencki oraz kredyt konsumpcyjny brzmią bardzo podobnie. Jednak nie jest to to samo. Kto może zawrzeć umowę kredytu konsumenckiego oraz konsumpcyjnego, czego dotyczą oraz jakie są różnice?

2020-08-10

Intercyza: co to? Intercyza a długi

Widmo zadłużenia może spędzać sen z powiek, zwłaszcza jeżeli może dotyczyć majątku obojga małżonków. Warto dowiedzieć się, jak działa intercyza oraz w jakich sytuacjach okaże się skuteczna.

2020-08-10

Koszty utrzymania dziecka. Ile kosztuje utrzymanie dziecka?

Rodzicielstwo to nie tylko olbrzymia odpowiedzialność, ale również spore wydatki. Aby dobrze przygotować się do tego zadania, warto więc przeanalizować, ile kosztuje wychowanie dziecka.

Ogrzewanie gazowe - ile kosztuje? Koszt ogrzewania gazem

Ogrzewanie gazowe staje się coraz bardziej popularne zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Przed decyzją o jego montażu warto poznać przede wszystkim koszty z jakimi się wiąże.

Kredyt z poręczycielem. Jakie są obowiązki żyranta?

W niektórych przypadkach zdolność kredytowa nie pozwala na uzyskanie finansowania we wnioskowanej wysokości. Wówczas z pomocą może przyjść poręczyciel, zwany również żyrantem.

Zwrot towaru. Odstąpienie od umowy zawartej na odległość

Zakupy przez internet są niezwykle proste i dają nam dużo nowych możliwości. Z drugiej strony wiążą się jednak z dodatkowym ryzykiem. Warto mieć świadomość, że na określonych warunkach konsumentowi przysługuje prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość i zwrotu towaru.

Egzekucja komornicza - jak wygląda? Ile wynoszą koszty komornicze?

Zetknięcie się z komornikiem jest bardzo stresujące. Niestety przekłada się nie tylko na komfort życia, ale również dodatkowe koszty komornicze, które w większości przypadków ponosi dłużnik.