Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Konieczność pozostania w domu potrafi skutecznie znudzić nawet osoby dorosłe. Siłą rzeczy jest szczególnie dokuczliwa dla dzieci. Warto poznać skuteczne sposoby na nudę.

Tekst popularnej piosenki głosi, że „w czasie deszczu dzieci się nudzą”. Sytuacji, w których nie trudno o zniecierpliwienie, nie brakuje jednak nawet, jeżeli za oknem panuje idealna pogoda. Jedną z nich z pewnością jest kwarantanna, którą wprowadzono w związku z rozwojem epidemii koronawirusa. To przede wszystkim spore wyzwanie dla rodziców, których kreatywność, cierpliwość i pogoda ducha zostały wystawione na poważną próbę. W batalii z nudą nie jesteśmy jednak skazani na porażkę. Istnieją przecież zabawy dla dzieci w domu, które nie tylko zajmą im czas i odciągną uwagę od utraconych możliwości, ale również pozwolą się rozwinąć, znakomicie zabawić i wynieść z całej sytuacji nowe cenne informacje oraz umiejętności. Warto więc zapoznać się z kilkoma sprawdzonymi sposobami na nudę dla dzieci i jak najszybciej wcielić je w życie.

Sposoby na nudę dla dzieci. Najlepsze zabawy w domu (fot. Harrison Haines Harrison Haines / Pexels)

W co można się bawić w domu?

Oczywiście najlepszym sposobem na walkę z nudą jest zaangażowanie dzieciaków w jak najbardziej angażujące zajęcia. Zabawy dla dzieci w domu wcale nie muszą być przy tym mniej atrakcyjne od tych, które można zrealizować na świeżym powietrzu. Wszystko zależy od dobrego pomysłu. Warto skorzystać z potencjału, który dają nam nowoczesne technologie. Komputer, tablet albo konsola do gier to nie tylko destrukcyjne „pożeracze czasu”. W mądrych rękach staną się narzędziami, które będą centrum zabawy w domu, dostarczając przy tym sporo nowych informacji i umiejętności.

Wspólne czytanie

O tym, jak wspaniale czytanie wpływa na rozwój dziecka, nie trzeba nikomu mówić. Zwykle nie mamy jednak zbyt wiele czasu na oddanie się tej przyjemności. W warunkach, w których musimy pozostać w domu na dłuższy okres, możemy jednak urządzić sobie wielką, rodzinną sesję czytania. Wybór bajek i odpowiednich książek jest olbrzymi. Nawet jeżeli aktualnie nie dysponujemy egzemplarzem, nie ma powodów do paniki: zawsze możemy skorzystać z e-booka, którego będziemy mogli ściągnąć w ciągu kilku sekund. W tym celu przyda nam się również czytnik, który zmieści w sobie całe biblioteki, jednak będzie się wyróżniał małymi gabarytami, wygodą czytania i dużą odpornością na warunki zewnętrzne. Możemy również pomyśleć o audiobookach. Książki czytane przez profesjonalnych lektorów, opatrzone genialną oprawą muzyczną, pozwalają w jeszcze większym stopniu przenieść się w świat zarysowany w opowieści. Mogą przy tym stać się genialną rozrywką dla całej rodziny.

Gry planszowe dla wszystkich

Kolejną znakomitą zabawą dla dzieci w domu mogą stać się gry planszowe, które w niebywałym tempie odzyskują popularność. Nic w tym dziwnego: z jednej strony oferują rozrywkę, z drugiej rozwój. Przy tym znakomicie cementują rodzinne więzi, pozwalając spędzić wspólnie czas i jeszcze bardziej pogłębić relację. Współczesne planszówki są bardzo zróżnicowane. Na rynku znajdziemy produkty adresowane do każdej grupy wiekowej – od prostych gier dla najmłodszych dzieci, po rozbudowane systemy, nawiązujące do światów znanych z RPG, książek fantasy, filmów czy seriali. Niektóre z nich wiążą się także z większymi wydatkami, jednak zdecydowanie – na rozrywce tego typu nie warto oszczędzać.

Wspólna zabawa z padem w dłoni

Idealne zabawy dla dzieci w domu zdaniem wielu osób wykluczają wykorzystanie konsoli do gier. To jednak błędne stanowisko. Oczywiście rodzic powinien mieć kontrolę nad tym, po jakie tytuły sięga jego podopieczny, jednak świadomie wybierając produkcje, można odnieść korzyści na wielu polach. Wykorzystujące potencjał konsoli zabawy w domu to nie tylko rozrywka, ale również rozwój. Badania naukowe udowadniają, że korzystanie z dobrodziejstw wirtualnego świata znakomicie rozwija mózg. Wykształca przy tym także inne niezbędne w życiu cechy, takie jak refleks czy umiejętność podejmowania decyzji pod presją czasu. Niektóre gry – takie jak ekstremalnie popularny wśród najmłodszych Minecraft – umożliwiają ponadto naukę podstaw m.in. programowania czy projektowania. Ponadto gra na konsoli wcale nie musi wiązać się z brakiem ruchu. Dzięki sensorom, takim jak dedykowany do Xboxa Kinect, możliwa staje się również angażująca ruchowo zabawa. Dzieci, które nie mogą opuszczać domu, zyskają więc idealną szansę do wyszalenia się i pozbycia cząstki zakumulowanej energii.

(fot. Jaroslav Nymburský / Pexels)

Zakup konsoli może być znakomitym sposobem na nudę dla dzieci oraz dobrą inwestycją w ich przyszłość. Nie zawsze musi być przy tym dużym obciążeniem dla portfela. Wydatek – łącznie z wybranymi tytułami – powinien zamknąć się w kwocie 2000 zł. Nie musimy jednak regulować jej jednorazowo. Dobrym pomysłem może stać się kredyt gotówkowy, który znacząco odciąży rodzinny budżet.

Wspólne prace

Zabawy dla dzieci w domu mogą przynieść także sporo pożytku. Dzieciaki warto od najmłodszych lat angażować w prostsze prace i obowiązki. Jeżeli zadbamy przy tym o radosną atmosferę, z pewnością zostaną odebrane jako dobra zabawa, a to w końcu najlepszy sposób na nauczenie maluchów nowych rzeczy. Wspólne gotowanie, sprzątanie czy porządki wypełnią czas, a jednocześnie pozwolą na zbliżenie się do pociech.

Znalezienie hobby

Świetnym sposobem na nudę dla dzieci będzie również znalezienie hobby, którym będą mogły zająć się wspólnie z rodzicami. Można więc sklejać modele samolotów, składać puzzle albo zaangażować się w rozwiązywanie logicznych zagadek. Sposobów jest bardzo wiele, świetnym sposobem na połączenie rozrywki z rozwojem będzie również wykorzystanie książek edukacyjnych i programów komputerowych, pozwalających na zdobywanie nowych informacji i kształcenie kompetencji.

Seanse filmowe

Kontakt z kulturą nie powinien kończyć się wyłącznie na książkach. Do naszej dyspozycji pozostaje wiele filmów, bajek i seriali, które nie tylko są sprawdzonym sposobem na nudę dla dziecka, ale również pozwalają mu wciągnąć się w świat wspaniałych historii, które umożliwiają wykształcenie odpowiednich postaw. Warto skorzystać z oferty platform streamingowych, dających możliwość oglądania filmów i seriali na życzenie. Dzięki nim zyskamy legalne źródło wypełnione wspaniałymi opowieściami, takimi jak te znane ze świata Disney’a. Wspólne oglądanie wartościowych tytułów to znakomity sposób na odpowiedzialne kształtowanie młodego człowieka. Przy tym niebywałą przyjemność z seansu czerpią nie tylko dzieci.

(fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

Oczywiście znaczenie będzie miało również to, w jaki sposób zadbamy o wyposażenie domowego kina. Centrum rozrywki może stać się laptop. Jeżeli zadbamy jednak o odpowiedni telewizor, widzowie będą mogli poczuć się jak w prawdziwej sali kinowej. Wydatek nie musi być wcale duży – w takim przypadku również warto pomyśleć o idealnie dostosowanym do niego kredycie gotówkowym.

Zabawy w domu nie muszą być nudne

Czas spędzony z dzieckiem w czterech kątach wcale nie musi kojarzyć się z nudą i brakiem możliwości. Kreatywne podejście umożliwia zrekompensowanie maluchowi ograniczonych możliwości wychodzenia na świeże powietrze. Wcale nie powinniśmy jednak rezygnować z nowoczesnych technologii: ich olbrzymią zaletą są olbrzymie perspektywy, jakie dają nam, kiedy korzystamy z nich w odpowiedni sposób. Warto ukształtować zabawy dla dzieci w domu w taki sposób, aby połączyć zabawę z nauką i umożliwić im prawidłowy rozwój.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2020-08-06

Kredytobiorca idealny: czym się wyróżnia? Maksymalny wiek kredytobiorcy

Nie tylko kredytobiorcy posiadają rozbudowane oczekiwania względem banków, ale również banki oczekują sporo od nich. Na ich ocenę wpływ ma wiele czynników, w tym wiek osób ubiegających się o środki.

2020-08-06

Kredyt bez prowizji. Czy zawsze będzie korzystny?

Klientom banków zależy przede wszystkim na uzyskaniu jak najtańszych zobowiązań. Bardzo dużą popularnością cieszą się więc kredyty bez prowizji. Nie zawsze oznacza to jednak realne oszczędności.

2020-08-06

Kredyt z poręczycielem. Jakie są obowiązki żyranta?

W niektórych przypadkach zdolność kredytowa nie pozwala na uzyskanie finansowania we wnioskowanej wysokości. Wówczas z pomocą może przyjść poręczyciel, zwany również żyrantem.

Prezent ślubny: jaki wybrać? Ile dać na wesele?

Ślub i wesele to olbrzymie wyzwanie nie tylko dla pary młodej. Porządny ból głowy mają również goście, którzy muszą zadbać o odpowiedni prezent ślubny. Ten często wiąże się ze sporym wydatkiem.

Ranking hulajnóg elektrycznych. Jaką hulajnogę elektryczną wybrać?

Hulajnogi elektryczne zdobywają coraz większą popularność. Wbrew pozorom nie muszą także dużo kosztować. Warto przyjrzeć się rankingowi hulajnóg elektrycznych.

Tani kredyt - gdzie najtaniej wziąć kredyt? Tanie kredyty

Co oznacza, że kredyt jest tani? Przede wszystkim wysokość oprocentowania i prowizji. W takim razie gdzie najtaniej zaciągnąć kredyt i ile kosztuje tani kredyt? Przygotowaliśmy krótki poradnik wyjaśniający, na co zwracać uwagę i gdzie szukać, żeby znaleźć tani kredyt gotówkowy.

Ogrzewanie gazowe - ile kosztuje? Koszt ogrzewania gazem

Ogrzewanie gazowe staje się coraz bardziej popularne zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Przed decyzją o jego montażu warto poznać przede wszystkim koszty z jakimi się wiąże.

Ikona informacji
poradniki