Czy warto kupować akcje tylko dla dywidendy?
Raczej nie, gdyż dywidenda to wypłata jednorazowa i nie powinna być głównym czynnikiem wyboru akcji. Warto pamiętać, że dywidenda jest wypłacana za rok poprzedni, a kurs akcji reaguje na bieżącą sytuację w firmie. Może się okazać, że rok za który jest wypłacana był dobry finansowo, ale sytuacja rynkowa uległa pogorszeniu i obecnie zyski spadają, a wraz z nimi kurs akcji. W praktyce może to oznaczać dla inwestującego poniesienie straty, jeśli trzyma on akcje głównie w oczekiwaniu na dywidendę. Najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się trzymanie akcji ze względu na dobre perspektywy firmy i oczekiwany stabilny wzrost kursu akcji.
Otrzymanie dywidendy to dla inwestora dodatkowy dochód. Wprawdzie obciążony 19% podatkiem, ale zawsze.
http://www.finanseosobiste.pl/artykuly/porady-dla-inwestujacych/dywidenda-czy-warto-dla-niej-trzymac-zakupione-akcje.html