REKLAMA

Zapowiedź dnia - 12 lipca 2021 r.

Adam Torchała2021-07-12 07:58redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-07-12 07:58
Zapowiedź dnia - 12 lipca 2021 r.
Zapowiedź dnia - 12 lipca 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami poniedziałek, 12 lipca, 193. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Polskie płace w pogoni za warszawskimi. Ponad 7400 zł w Warszawie i 5300 zł w ostatnim na liście województwie warmińsko-mazurskim. Oto skala płacowej przepaści w Polsce, która mimo upływu lat ma się dobrze.

Zmiany w dopłatach na ogrzewanie i fotowoltaikę. W większości bolesne. Na wymianę starych pieców, ekologiczne ogrzewanie, energooszczędne budownictwo czy prąd ze słońca można otrzymać dofinansowanie. W ostatnich tygodniach zmieniły się jednak zasady dotowania inwestycji.

Polacy pokochali kampery. W pierwszy półroczu 2021 r. Polacy zarejestrowali 2854 nowych i używanych kamperów – niemal tyle, ile w całym rekordowym 2020 r.  W trzycyfrowym tempie rośnie także zainteresowanie nowymi przyczepami kempingowymi.

Do kogo po najszybszy internet mobilny i domowy? Pobieranie danych ze średnią prędkością 48,6 Mb/s w przypadku internetu mobilnego oraz 173,8 Mb/s w przypadku internetu domowego oferowali w czerwcu czołowi operatorzy działający w Polsce – wynika z raportu speedtest.pl.

Zobacz 10 wykresów o wakacjach Polaków. 63 proc. Polaków planuje najbliższe wakacje w kraju. Jedna trzecia osób chce na letni wypoczynek przeznaczyć między 2,5 tys. a 5 tys. zł, a preferowana długość głównego wyjazdu podczas urlop to pomiędzy 7 a 10 dni, wynika z raportu Związku Banków Polskich pt. "Wakacyjny portfel Polaka".

Dwa rządowe projekty mieszkaniowe już gotowe. Liczę na to, że najpóźniej w sierpniu trafią do Sejmu priorytetowe z punktu widzenia "Polskiego ładu" projekty mieszkaniowe - powiedział PAP wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Polacy przekonani o czwartej fali pandemii jesienią. Blisko trzy czwarte Polaków spodziewa się czwartej fali pandemii koronawirusa, która rozpocznie się jesienią – wynika z sondażu IBRiS dla poniedziałkowej „Rzeczpospolitej". Tylko 9 proc. ankietowanych jest zdania, że do niej nie dojdzie.

Będzie ubezpieczenie upraw i hodowli rolnej od klęsk żywiołowych, ale także od gwałtownych skoków cen - powiedział wicepremier Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, w niedzielę podczas wizyty w Mławie.

Wydarzy się w Polsce

CPK. Odbędzie się konferencja szefa KPRM Michała Dworczyka, rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera oraz sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcina Horały.

Centra Usług Społecznych. Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz przedstawicieli rządu, m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg, odbędzie się spotkanie na temat kontynuacji projektu centrów usług społecznych.

Historia. W Michniowie (woj. świętokrzyskie) prezydent Andrzej Duda weźmie udział w centralnych obchodach Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w 78. rocznicę pacyfikacji wsi Michniów. Podczas uroczystości nastąpi oficjalne otwarcie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich.

Wydarzy się na świecie

Bruksela. Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw UE z udziałem szefa izraelskiej dyplomacji Jaira Lapida.

Berlin. Kanclerz Niemiec Angela Merkel podejmie kolacją prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Wśród tematów rozmowy gazociąg Nord Stream 2 i konflikt w Donbasie. Wcześniej Zełenski spotka się z prezydentem RFN Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Paryż. Prezydent Francji Emmanuel Macron wystąpi z orędziem na temat sytuacji z pandemią Covid-19 w kraju.

Moskwa. Wizyta w Rosji specjalnego wysłannika prezydenta USA ds. klimatu Johna Kerry'ego, który m.in. przeprowadzi rozmowy z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem.

Kiszyniów. Konferencja prasowa obserwatorów OBWE po niedzielnych przedterminowych wyborach parlamentarnych w Mołdawii.

Bruksela. Spotkanie ministrów finansów państw eurolandu z udziałem szefowej resortu finansów USA Janet Yellen.

Kalendarium ekonomiczne 12 lipca 2021 r.

Wydarzeniem dnia będzie publikacja kolejnego zestawu prognoz makroekonomicznych autorstwa analityków Narodowego Banku Polskiego (w chwili publikacji artykułu nie podano jeszcze godziny - najprawdopodobniej będzie to 09:00 lub 10:00). Pewne szczegóły dokumentu poznaliśmy już za sprawą komunikatu po ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Poza publikacją raportu odbędzie się także konferencja z udziałem ekspertów NBP.

Podsumowanie sesji

PolskaZieleń na GPW. Wzrosty JSW i Shopera

USAWall Street szybko odrzuciła spadkową narrację

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

AILLERON - Dywidendy - Dzień ustalenia prawa do dywidendy 0,32 zł na akcję.

UNIBEP - Dywidendy - Wypłata dywidendy 0,30 zł na akcję.

ANALIZY - Dywidendy - Wypłata dywidendy 1 zł na akcję.

CASPAR - Dywidendy - Wypłata dywidendy 8,79 zł na akcję.

OUTDOORZY - Dywidendy Dzień ustalenia prawa do dywidendy 0,01 zł na akcję.

TRANSPOL - WZA - NWZA ws. zmiany statutu oraz odwołania członków RN.

SAKANA - Dywidendy - Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 0,01 zł na akcję.

VINDEXUS - Dywidendy - Dzień ustalenia prawa do dywidendy 0,10 zł na akcję.

INC - Dywidendy - Wypłata dywidendy 0,12 zł na akcję.

EUROTAX - Dywidendy - Wypłata dywidendy 0,16 zł na akcję.

EUROSNACK - Dywidendy - Dzień ustalenia prawa do dywidendy 0,03 zł na akcję.

ARCHICOM - Dywidendy - Dzień ustalenia prawa do dywidendy 1,18 zł na akcję.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 12 lipca

1934 – Utworzono Miejsce Odosobnienia w Berezie Kartuskiej.

1947 – Drogą lotniczą z Londynu sprowadzono część zasobów Funduszu Obrony Narodowej (350 kg złota i 2,5 mln USD) oraz trumnę z ciałem zmarłego tam 9 lipca gen. Lucjana Żeligowskiego.

1996 – Polska została przyjęta do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

1997 – Do Wrocławia dotarła powódź tysiąclecia.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Wpisz kod z karty BIZNESTANK w appkę ORLEN VITAY i korzystaj z rabatów na paliwo już dziś!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
428ustka
ble ble ble zajdzmy na ziemie wszystko na czerwono od rana od poniedzialku a moze znowu czerwony lipiec po czerwonym czerwcu tych desperatow co sprzedaja na spadkach kiedys WAM zabraknie wtedy zapraszamy do urzedu pracy

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki