REKLAMA

Premier: pieniądze OFE są wirtualne

2013-06-11 18:58
publikacja
2013-06-11 18:58
- Odpowiedzmy sobie, czy dzisiaj ludzie dysponują środkami z OFE. Jeśli tak, to spróbujcie nimi zadysponować. To nie są wasze pieniądze. To tylko zapisana promesa, identycznie jak w ZUS-ie - powiedział premier podczas dzisiejszej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

W najbliższych dniach ma pojawić się raport dotyczący sytuacji w OFE. Jak zapewnił premier, nie będzie zawierał rekomendacji - te będą zaprezentowane dopiero jako efekt raportu. Poinformował też, że jest co najmniej 6 możliwych wariantów dalszego postępowania, jeśli chodzi o Otwarte Fundusze Emerytalne.

Trwa kampania anty-OFE przed ostatecznym demontażem» Trwa kampania anty-OFE przed ostatecznym demontażem

- Nikt nie mówi o tym, żeby państwo zawłaszczyło pieniądze, które ludzie odkładali w ramach OFE - powiedział Donald Tusk. - Kiedy będziemy zmieniać ramy systemu, chciałbym uzyskać znacznie większą swobodę dysponowania tymi środkami przez ludzi, a nie przez państwo - stwierdził szef rządu.

Premier powiedział też, że system wygenerował zbyt duże koszta, a pieniądze wpłacone przez ludzi to jedynie zapisana promesa. - Jedyne niewirtualne pieniądze w tym systemie to te, które zarobili pośrednicy, bo OFE to de facto pośrednicy - mówił premier.

Reklama

ms/ mż/ Bankier.pl

Komentuje Piotr Lonczak, analityk obszaru Inwestowanie Bankier.pl

Reforma OFE jest potrzebna

Po rozpoczęciu przemian po upadku komunizmu reforma systemu emerytalnego jest jedną z naszych największych porażek. Chociaż uruchomienie OFE było krokiem we właściwym kierunku, to był on obarczony wieloma niedoskonałościami. Zwłaszcza ostatnie lata pokazały, że przyjęty model systemu emerytalnego jest niewłaściwy z perspektywy interesu zarówno obywateli, jak i państwa. Jednak system OFE wymaga udoskonalenia, lecz nie likwidacji.

OFE są ze swojej istoty znacznie korzystniejsze niż ZUS, ponieważ są nastawione na budowanie długoterminowych oszczędności oraz inwestowanie, podczas gdy ZUS przeznacza bieżący dochód bezpośrednio na konsumpcję. Dlatego to OFE poprawia potencjał naszej gospodarki w długiej perspektywie, co zaowocuje wyższym dobrobytem, kiedy przejdziemy na emeryturę.

Źródło:
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (72)

dodaj komentarz
~MacGawer
Jak widzę ciągle są osoby podatne na rządową manipulację. Dla przypomniania podstawy:

- Jak REALNE pieniądze co miesiąc potrącane z NASZYCH pensji i via ZUS przekazane do OFE za które kupują one AKCJE i OBLIGACJE moga zniknąć (stać się wirtualnymi)?
- Dlaczego posiadając PRYWATNE konto w OFE gdzie możemy zobaczyć ile tam
Jak widzę ciągle są osoby podatne na rządową manipulację. Dla przypomniania podstawy:

- Jak REALNE pieniądze co miesiąc potrącane z NASZYCH pensji i via ZUS przekazane do OFE za które kupują one AKCJE i OBLIGACJE moga zniknąć (stać się wirtualnymi)?
- Dlaczego posiadając PRYWATNE konto w OFE gdzie możemy zobaczyć ile tam wpłynęło i ile aktualnie jest ktoś (konkretnie TK) ma czelność mówić, że to nie są NASZE pieniądze? A czyje skoro właśnie z tych pieniędzy mają być wypłacane NASZE emerytury. Nawet przy założeniu, że kasa tych, co umrą wcześniej przypadnie tym, co dłużej pożyją są to pieniąsze NASZE (przyszłych emerytów), a nie rządu!
- Obligacja to papier który ktoś (rząd) zobowiązał się wykupić. Akcja to papier który GWARANTUJE udział w pewnej REALNEJ fabryce. Jeżeli obligacja ma stracić swoja wartość to znaczy, że rząd ma zamiar zbankrutować. Jeżeli akcje stracą swoją wartość, to znaczy, że fabryki zostaną zburzone lub (puk, puk w niemalowane) ZNACJONALIZOWANE! A morze rząd ma właśnie takie plany, najpierw zbankrutować a później znacjonalizowac co się da?
- Wiązanie zadłużenia Polski z OFE nie ma sensu, bo prawdę na długo przed OFE Janusz Korwin Mikke walnął prosto z mostu. Powiedział w sejmie, że jedynie zakaz zadłużania może uchronić nas przed spiralą zadłużeniową gdzie nowe obligacje są emitowane tylko po to, aby wykupić stare. Wyśmiano go i teraz mamy to co mamy. Rząd znalazł doskonałego chłopaka do bicia, a lemingowata gawiedź mu kibicuje. No cóż lemingi, za przewodnikiem, za przewodnikiem, za przewodnikiem... Niech tylko i wyłącznie ta myśl każdemu przyświeca, przewodnik wie co robi...
~power
Dokąd idziesz Polsko?

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Rekordowe-zadluzenie-Hiszpanii-2861059.html
~rt odpowiada ~power
Do kolegi MacGawer, odpowiemi ci po kolei bo widzę nie wiele zrozumiałeś:

"Jak REALNE pieniądze co miesiąc potrącane z NASZYCH pensji i via ZUS przekazane do OFE za które kupują one AKCJE i OBLIGACJE moga zniknąć (stać się wirtualnymi)?"

- Tak samo jak każde realne pieniądze tam zainwestowane które zostają
Do kolegi MacGawer, odpowiemi ci po kolei bo widzę nie wiele zrozumiałeś:

"Jak REALNE pieniądze co miesiąc potrącane z NASZYCH pensji i via ZUS przekazane do OFE za które kupują one AKCJE i OBLIGACJE moga zniknąć (stać się wirtualnymi)?"

- Tak samo jak każde realne pieniądze tam zainwestowane które zostają stracone stają się tylko wirtualnym elektronicznym zapisem na koncie a nie niosą za sobą żadnej wartości. Przeżyłeś już jakiś krach na giełdach? albo wiesz co może stać się z obligacjami kiedy Polska nie przestanie się zadłużać jak za ostatnich lat m.in dzięki OFE właśnie?

"Dlaczego posiadając PRYWATNE konto w OFE gdzie możemy zobaczyć ile tam wpłynęło i ile aktualnie jest ktoś (konkretnie TK) ma czelność mówić, że to nie są NASZE pieniądze? A czyje skoro właśnie z tych pieniędzy mają być wypłacane NASZE emerytury. Nawet przy założeniu, że kasa tych, co umrą wcześniej przypadnie tym, co dłużej pożyją są to pieniąsze NASZE (przyszłych emerytów), a nie rządu! "

- Pisałem na innym wątku że zastanawiąjące jest to jak sądy orzekają w ostatnich latach, dzwinie jest to że zawsze z korzyścią dla rządu albo jego członków (przypomnę tu tylko Amber Gold). Jeżeli nawet ty to zauważyłeś to inni też powinni to zauważyć.


"Obligacja to papier który ktoś (rząd) zobowiązał się wykupić. Akcja to papier który GWARANTUJE udział w pewnej REALNEJ fabryce. Jeżeli obligacja ma stracić swoja wartość to znaczy, że rząd ma zamiar zbankrutować. Jeżeli akcje stracą swoją wartość, to znaczy, że fabryki zostaną zburzone lub (puk, puk w niemalowane) ZNACJONALIZOWANE! A morze rząd ma właśnie takie plany, najpierw zbankrutować a później znacjonalizowac co się da?"

- to akurat bez komentarza, bo co tu napisać?

"Wiązanie zadłużenia Polski z OFE nie ma sensu, bo prawdę na długo przed OFE Janusz Korwin Mikke walnął prosto z mostu. Powiedział w sejmie, że jedynie zakaz zadłużania może uchronić nas przed spiralą zadłużeniową gdzie nowe obligacje są emitowane tylko po to, aby wykupić stare. Wyśmiano go i teraz mamy to co mamy. Rząd znalazł doskonałego chłopaka do bicia, a lemingowata gawiedź mu kibicuje. No cóż lemingi, za przewodnikiem, za przewodnikiem, za przewodnikiem... Niech tylko i wyłącznie ta myśl każdemu przyświeca, przewodnik wie co robi... "

- No i udowodniłeś że nie wiele zrozumiałeś z poprzednich wpisów a twoja wypowiedz lekko nie trzyma się kupy. W tym co napisałem wcześniej o OFE chodzi o interes Polski i nas Polaków. OFE wysysa z nas kasę. To że ten rząd zaczyna się do nich dobierać wynika wyłacznie z tego że Rostowski i kolesie już kompletnie nie ma wziąść skąd kasy na budżet i nie udadzą mu się sztuczki z kreatywną księgowością które stosował w poprzednich latach. Ostatnie lata ich rządów doprowadzą nas do zguby, widać to po szybkości zadłużania się Polski, a tzn. że my wszyscy za to zapłacimy. Ty też. I ja. A co do lemingów, to by zasłużyć sobie na miano leminga to trzeba było głosować najpierw na PO. Nie wiem kto był takim durniem ale na pewno nie ja. Od samego początki wiedziałem jak te rządy liberałów i pseudo liberałów się skończą, już mieliśmy przecież kiedyś Kongres Liberalno-Demokratyczny - to ci sami ludzie, zwani potem aferałami. To że społeczeństwo dało się oszukać to spora zasługa mediów typu TVN, GW itp. itd. Dopiero kilka porządnych kopniaków w tyłek jest w stanie obudzić ludzi z letargu.
~MacGawer odpowiada ~rt
Co oznacza zwrot "krach na giełdach"? Jeżeli pęknięcie bańki, to przeżyłem kilka, od bańki internetowej po ostatnią na nieruchomościach. Ale po owych "krachach" ani nie został zlikwidowany internet, ani nie zaorano USA, ani tym bardziej nie zniknęły wszystkie giełdowe pieniądze. Wiele firm obecnych na giełdzie Co oznacza zwrot "krach na giełdach"? Jeżeli pęknięcie bańki, to przeżyłem kilka, od bańki internetowej po ostatnią na nieruchomościach. Ale po owych "krachach" ani nie został zlikwidowany internet, ani nie zaorano USA, ani tym bardziej nie zniknęły wszystkie giełdowe pieniądze. Wiele firm obecnych na giełdzie ma realną wycenę, a to oznacza, że tylko ich bankructwo może pozbawić inwestorów pieniędzy. Przeżyłem także krach opartej na długach gospodarki gierkowskiej i wiem, że nawet bankructwo całego państwa nie oznacza likwidacji fabryk. Każdy musi coś zjeść, w coś się ubrać itd. Twierdzenie, że pieniądze zamienione na papier wartościowy stwierdzający nasze prawo do częsci danej fabryki stają sie wirtualne jest ekonomicznym fałszem. Szybciej wirtualne staną się banknoty gdy rząd wzorem lat 80-tych zacznie je drukować na potęgę.

Największym grzechem OFE jest to, że państwo określiło przymus. Ale to nie OFE są temu winne lecz konkretne osoby piszace ustawę i głosujące za nią. Faktem jest to, że w ekonomii nie istnieje pojęcie hamburgera za darmo. A to oznacza, że ZUS także "wysysa z nas kasę" aby zapewnić wypłaty emerytom. Róźnica jest taka, że ZUS ssie je tylko i wyłącznie z wypłat i w coraz szybszym tempie. Od zabranej kasy odlicza koszt obsługi (nie ważne bezpośrednio czy pośrednio, z podatków) i wypłaca emerytom. Mamy lekko ujemny bilans. Dobrze zaprojektowane fundusze emerytalne do kasy którą wypłacają emerytom moga dodać zyski firm jakie mają w portfelu. I nie jest w tym wypadku ważne, czy to firma polska, czy zagraniczna. Nie jest też ważne to, czy w Polskiej firmie pracują Polacy płacący na ZUS, czy Ukraińcy bądź Chińczycy nie objęci ubezpieczeniem. Wszyscy tworzą zysk, a ten poprzez dywidendę trafia do emerytów - bilans lekko dodatni.

Kasa z OFE stanie się wirtualna tylko wtedy, gdy rząd nie wykupi swoich obligacji (krótko mówiąc splajtuje) albo zniszczy bądź znacjonalizuje nasz przemysł. BO PRAWDZIWE pieniądze są w produktach tego przemysłu a nie na jakichś tam rachunkach w ZUS czy KRUS.
~pOLSKA odpowiada ~MacGawer
Wirtualne to są obietnice PO przed wyborami.
~owocżywotatwegojeZUS odpowiada ~MacGawer
Za to 'pieniądze' w ZUS są jak najbardziej wirtualne, bo natychmiast wydawane na bierzące potrzeby, a my zyskujemy jedynie cyferki w rubryczkach. Które to cyferki najdalej za 20 lat przestaną się zamieniać na głodowe emerytury bo nadchodzi nieuchronny kres tej piramidy ponziego jaką jest ZUS
~śpioch
co to za down na tej fotce?
~centurion z Galicji
Za dwa lata będziemy mieli taką możliwość ... Zazdroszczę Warszawiakom... bo oni znacznie wczejśniej mogą się POzbyć ... HGW czyli : "Hluby Gminy Warszawa" ....
~sokrates
Pieniądze w OFE są wirtualne, a OFE w większości mają obligacje SP, z tego wniosek, że obligacje SP to wirtualne aktywa. A powiedział to sam Premier.
~Merlin98
ZLIKWIDUJMY OFE. Albo dajmy ludziom możliwość swobodnego wyboru pomiędzy ZUS, a OFE.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki