Premier: pieniądze OFE są wirtualne
2013-06-11 18:58
publikacja
2013-06-11 18:58
- Odpowiedzmy sobie, czy dzisiaj ludzie dysponują środkami z OFE. Jeśli tak, to spróbujcie nimi zadysponować. To nie są wasze pieniądze. To tylko zapisana promesa, identycznie jak w ZUS-ie - powiedział premier podczas dzisiejszej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.
W najbliższych dniach ma pojawić się raport dotyczący sytuacji w OFE. Jak zapewnił premier, nie będzie zawierał rekomendacji - te będą zaprezentowane dopiero jako efekt raportu. Poinformował też, że jest co najmniej 6 możliwych wariantów dalszego postępowania, jeśli chodzi o Otwarte Fundusze Emerytalne.
- Nikt nie mówi o tym, żeby państwo zawłaszczyło pieniądze, które ludzie odkładali w ramach OFE - powiedział Donald Tusk. - Kiedy będziemy zmieniać ramy systemu, chciałbym uzyskać znacznie większą swobodę dysponowania tymi środkami przez ludzi, a nie przez państwo - stwierdził szef rządu.
Premier powiedział też, że system wygenerował zbyt duże koszta, a pieniądze wpłacone przez ludzi to jedynie zapisana promesa. - Jedyne niewirtualne pieniądze w tym systemie to te, które zarobili pośrednicy, bo OFE to de facto pośrednicy - mówił premier.
Reklama
ms/ mż/ Bankier.pl
Komentuje Piotr Lonczak, analityk obszaru Inwestowanie Bankier.pl |
Reforma OFE jest potrzebna
Po rozpoczęciu przemian po upadku komunizmu reforma systemu emerytalnego jest jedną z naszych największych porażek. Chociaż uruchomienie OFE było krokiem we właściwym kierunku, to był on obarczony wieloma niedoskonałościami.
Zwłaszcza ostatnie lata pokazały, że przyjęty model systemu emerytalnego jest niewłaściwy z perspektywy interesu zarówno obywateli, jak i państwa. Jednak system OFE wymaga udoskonalenia, lecz nie likwidacji.
OFE są ze swojej istoty znacznie korzystniejsze niż ZUS, ponieważ są nastawione na budowanie długoterminowych oszczędności oraz inwestowanie, podczas gdy ZUS przeznacza bieżący dochód bezpośrednio na konsumpcję. Dlatego to OFE poprawia potencjał naszej gospodarki w długiej perspektywie, co zaowocuje wyższym dobrobytem, kiedy przejdziemy na emeryturę.
|
Źródło: