Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!

Informacje znajdujące się w bazie BIK są ważne z perspektywy każdej instytucji finansowej, a zwłaszcza banku, która musi zdecydować czy klient starający się o kredyt jest godny zaufania. To właśnie raport BIK może zdecydować o tym czy otrzymamy wsparcie finansowe o jakie wnioskujemy. Dlatego też, jeśli znajdują się w nim informacje, które przedstawiają nas w nie najlepszym świetle, zaczynamy się zastanawiać jak wyczyścić taki raport i czy w ogóle jest to możliwe?

Jak wyczyścić raport BIK? (Wikimedia Commons)

Co znajduje się w raporcie BIK?

W bazie BIK gromadzone są wszystkie informacje na temat naszych zobowiązań kredytowych i finansowych, które są tam dostarczane między innymi przez banki, firmy pożyczkowe współpracujące z BIK oraz przez Biuro Informacji Gospodarczej. Są to bardzo dokładne dane, które dotyczą przede wszystkim zaciąganych przez nas długów oraz tego w jaki sposób są one przez nas spłacane. Jeśli wszystkie raty kredytów albo rachunki i faktury opłacamy w ustalonym terminie, tak naprawdę w zupełności nie mamy się czym martwić. Problemy zaczynają się w momencie, gdy pojawiają się spore opóźnienia lub nawet przestajemy spłacać nasze zobowiązania. Wówczas informacja o tym ląduje właśnie w raporcie BIK.

Być może nie byłoby w tym nic złego, ale niestety wgląd do raportu mają wszystkie instytucje finansowe, w których możemy starać się o pożyczkę. Oprócz firm pozabankowych udzielających tak zwanych chwilówek, każda inna instytucja z bankami na czele, dokładnie zapoznaje się z takim raportem BIK zanim podejmie decyzję o przyznaniu klientowi kredytu. Jeśli zatem znajdują się w nim informacje o braku spłaty poprzedniego zadłużenia, lub nawet problemach z jego uregulowaniem, jest to podstawa do odrzucenia wniosku o kredyt. Bank nie chce bowiem podejmować niepotrzebnego ryzyka, iż taka sytuacja się powtórzy.

Jak długo przechowuje się dane w bazie BIK?

Pierwsza informacja o tym, iż zamierzasz się zadłużyć, trafia do systemu już w momencie, gdy złożysz stosowny wniosek kredytowy w banku lub firmie pożyczkowej. Kiedy natomiast decyzja będzie pozytywna i dana instytucja zdecyduje się udzielić klientowi pożyczki, informacje o tym w jaki sposób jest ona przez niego spłacana, są przekazywane do BIK regularnie. Dane te są aktualizowane przynajmniej raz w tygodniu, dzięki czemu w raporcie na bieżąco widzimy czy kredyt jest spłacany w terminie, czy może pojawiają się opóźnienia. I tak jest aż do momentu, gdy zobowiązanie zostanie spłacone w całości.

Jeżeli dany klient wyrazi zgodę na przetwarzanie danych o spłaconych przez niego kredytach, po spłaceniu zobowiązania w terminie, informacja na ten temat jest cały czas widoczna w raporcie. Decyduje się na to wielu konsumentów, którzy chcą, aby ich historia kredytowa dobrze się prezentowała. W sytuacji jednak, gdy takiej zgody nie ma, w momencie gdy kredyt zostanie uregulowany zgodnie z harmonogramem, informacja o nim zostaje usunięta z takiego raportu BIK.

A co w sytuacji, gdy pojawiły się znaczne problemy ze spłatą zadłużenia? Jeśli opóźnienia wynosiły ponad 60 dni, informacja o takim kredycie może być przetwarzana bez zgody danej osoby przez 5 lat. Pod warunkiem, że minęło 30 dni od momentu poinformowania go o takim zamiarze. Jest to zatem dość długi okres czasu, w którym instytucje finansowe będą świadome naszych wcześniejszych problemów.

Czy można wyczyścić raport BIK?

Kiedy słyszymy o czyszczeniu raportu BIK, może nam to sugerować, że jesteśmy w stanie zdecydować o usunięciu z niego niektórych danych. I choć wiele osób z pewnością ucieszyłaby taka możliwość, w rzeczywistości nie jest to niestety realne. Gromadzenie oraz przechowywanie wszystkich informacji, a także ich modyfikowanie w jakikolwiek sposób, podlega prawu bankowemu. BIK zatem za to nie odpowiada, a tylko administruje otrzymanymi danymi.

To właśnie z tego powodu, wyczyszczenie raportu BIK w takim kontekście jak sobie to wyobrażamy jest niemożliwe. Nie ma żadnego sposobu na to, aby w dowolnie wybranym przez nas momencie zdecydować o tym, aby niewygodne dla nas informacje o niespłaconych zobowiązaniach finansowych po prostu zniknęły z raportu na nasz temat. Istnieją oczywiście pewne możliwości modyfikacji danych znajdujących się w BIK, ale są one bardzo ograniczone. Wymagają one także złożenia przez nas stosownego wniosku.

Kiedy można wnioskować o usunięcie danych z BIK?

Tak naprawdę, podstawą do usunięcia lub też zmodyfikowania danych zawartych w raporcie BIK, mogą być tylko trzy sytuacje. Pierwsza z nich dotyczy odwołania naszej zgody na przetwarzanie danych o kredytach, które udało się nam już spłacić. Oczywiście należy przy tym pamiętać, iż taka możliwość istnieje tylko wtedy, jeśli zobowiązania uregulowaliśmy w terminie.

Drugi przypadek, gdy złożenie stosownego wniosku ma jakiekolwiek podstawy, to moment, w którym mija 5 lat od spłacenia przez nas kredytu, z jakim mieliśmy poważne problemy i opóźnienia. Warto to zrobić, aby mieć pewność, że informacja o nim nie będzie już widoczna, a co za tym idzie nie będzie negatywnie wpływać na naszą historię kredytową.

Trzecia sytuacja, w której możemy wnioskować o modyfikację konkretnych informacji następuje wtedy, gdy są one nieprawdziwe lub nieaktualne. A w naszym interesie jest to, aby zostały one skorygowane lub zupełnie usunięte.

Należy przy tym jednak pamiętać, że wnioski dotycząca właśnie modyfikacji danych znajdujących się w bazie BIK, należy składać w tej instytucji finansowej, która przekazała je do BIK. Dopiero, gdy taka instytucja sporządzi odpowiedni wniosek pisemny wraz z uzasadnieniem, mogą zostać wprowadzone określone zmiany.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-05-23

Jak założyć bezpiecznie konto bankowe przez internet?

Obecnie klienci mają możliwość nie tylko korzystania z bankowości internetowej, ale również zlożenia wniosku o konto przez internet.

2019-05-19

Jak wyczyścić raport BIK?

Informacje znajdujące się w bazie BIK są ważne z perspektywy każdej instytucji finansowej, a zwłaszcza banku, która musi zdecydować czy klient starający się o kredyt jest godny zaufania. To właśnie raport BIK może zdecydować o tym czy otrzymamy wsparcie finansowe o jakie wnioskujemy. Dlatego też, jeśli znajdują się w nim informacje, które przedstawiają nas w nie najlepszym świetle, zaczynamy się zastanawiać jak wyczyścić taki raport i czy w ogóle jest to możliwe?

2019-05-16

Co to jest raport BIK i jak go można sprawdzić?

Każda osoba starająca się o pożyczkę, zdaje sobie sprawę z tego, iż bank lub firma pożyczkowa będzie chciała skrupulatnie sprawdzić jej wiarygodność jako pożyczkobiorcy. W związku z tym, dla instytucji finansowych bardzo ważne są informacje dotyczące przeszłych zadłużeń takiego klienta oraz sposobu w jaki je spłacał. I właśnie z tego powodu, tak duże znaczenie mają dane na nasz temat zgromadzone w BIK. Warto więc dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej bazy, a także poznać sposoby na sprawdzenie naszego własnego raportu BIK.

Darmowe przelewy zagraniczne i natychmiastowe

Większość banków oferuje darmowe przelewy, jeśli zlecamy je samodzielnie za pomocą bankowości internetowej lub mobilnej. Takie transfery ograniczone są jednak do terenu Polski i trafiają do odbiorcy z pewnym opóźnieniem. Darmowe przelewy natychmiastowe i zagraniczne znajdziemy tylko w niektórych instytucjach.

Jak złożyć i napisać reklamację w banku?

Reklamacja w banku jest tak samo możliwa jak reklamacja u każdego innego sprzedawcy. Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, aby ją złożyć. 

Jak sprawdzić właściciela konta bankowego? Sposoby

Wysłanie przelewu na zły rachunek rozliczeniowy to w zasadzie błąd społeczny, który każdemu kiedyś się przydarzył. Wówczas pojawia się problem, jak sprawdzić właściciela konta bankowego? Jest na to kilka sposobów, warto sprawdzić je.

Konto bankowe dla otrzymujących dochód z zagranicy

Czy możliwe jest otrzymywanie dochodów z zagranicy na rachunek w Polsce? Jakie konto wybrać w takiej sytuacji? Odpowiadamy na pytania.

Ikona informacji
poradniki