Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Informacje znajdujące się w bazie BIK są ważne z perspektywy każdej instytucji finansowej, a zwłaszcza banku, która musi zdecydować czy klient starający się o kredyt jest godny zaufania. To właśnie raport BIK może zdecydować o tym czy otrzymamy wsparcie finansowe o jakie wnioskujemy. Dlatego też, jeśli znajdują się w nim informacje, które przedstawiają nas w nie najlepszym świetle, zaczynamy się zastanawiać jak wyczyścić taki raport i czy w ogóle jest to możliwe?

Jak wyczyścić raport BIK? (Wikimedia Commons)

Co znajduje się w raporcie BIK?

W bazie BIK gromadzone są wszystkie informacje na temat naszych zobowiązań kredytowych i finansowych, które są tam dostarczane między innymi przez banki, firmy pożyczkowe współpracujące z BIK oraz przez Biuro Informacji Gospodarczej. Są to bardzo dokładne dane, które dotyczą przede wszystkim zaciąganych przez nas długów oraz tego w jaki sposób są one przez nas spłacane. Jeśli wszystkie raty kredytów albo rachunki i faktury opłacamy w ustalonym terminie, tak naprawdę w zupełności nie mamy się czym martwić. Problemy zaczynają się w momencie, gdy pojawiają się spore opóźnienia lub nawet przestajemy spłacać nasze zobowiązania. Wówczas informacja o tym ląduje właśnie w raporcie BIK.

Być może nie byłoby w tym nic złego, ale niestety wgląd do raportu mają wszystkie instytucje finansowe, w których możemy starać się o pożyczkę. Oprócz firm pozabankowych udzielających tak zwanych chwilówek, każda inna instytucja z bankami na czele, dokładnie zapoznaje się z takim raportem BIK zanim podejmie decyzję o przyznaniu klientowi kredytu. Jeśli zatem znajdują się w nim informacje o braku spłaty poprzedniego zadłużenia, lub nawet problemach z jego uregulowaniem, jest to podstawa do odrzucenia wniosku o kredyt. Bank nie chce bowiem podejmować niepotrzebnego ryzyka, iż taka sytuacja się powtórzy.

Jak długo przechowuje się dane w bazie BIK?

Pierwsza informacja o tym, iż zamierzasz się zadłużyć, trafia do systemu już w momencie, gdy złożysz stosowny wniosek kredytowy w banku lub firmie pożyczkowej. Kiedy natomiast decyzja będzie pozytywna i dana instytucja zdecyduje się udzielić klientowi pożyczki, informacje o tym w jaki sposób jest ona przez niego spłacana, są przekazywane do BIK regularnie. Dane te są aktualizowane przynajmniej raz w tygodniu, dzięki czemu w raporcie na bieżąco widzimy czy kredyt jest spłacany w terminie, czy może pojawiają się opóźnienia. I tak jest aż do momentu, gdy zobowiązanie zostanie spłacone w całości.

Jeżeli dany klient wyrazi zgodę na przetwarzanie danych o spłaconych przez niego kredytach, po spłaceniu zobowiązania w terminie, informacja na ten temat jest cały czas widoczna w raporcie. Decyduje się na to wielu konsumentów, którzy chcą, aby ich historia kredytowa dobrze się prezentowała. W sytuacji jednak, gdy takiej zgody nie ma, w momencie gdy kredyt zostanie uregulowany zgodnie z harmonogramem, informacja o nim zostaje usunięta z takiego raportu BIK.

A co w sytuacji, gdy pojawiły się znaczne problemy ze spłatą zadłużenia? Jeśli opóźnienia wynosiły ponad 60 dni, informacja o takim kredycie może być przetwarzana bez zgody danej osoby przez 5 lat. Pod warunkiem, że minęło 30 dni od momentu poinformowania go o takim zamiarze. Jest to zatem dość długi okres czasu, w którym instytucje finansowe będą świadome naszych wcześniejszych problemów.

Czy można wyczyścić raport BIK?

Kiedy słyszymy o czyszczeniu raportu BIK, może nam to sugerować, że jesteśmy w stanie zdecydować o usunięciu z niego niektórych danych. I choć wiele osób z pewnością ucieszyłaby taka możliwość, w rzeczywistości nie jest to niestety realne. Gromadzenie oraz przechowywanie wszystkich informacji, a także ich modyfikowanie w jakikolwiek sposób, podlega prawu bankowemu. BIK zatem za to nie odpowiada, a tylko administruje otrzymanymi danymi.

To właśnie z tego powodu, wyczyszczenie raportu BIK w takim kontekście jak sobie to wyobrażamy jest niemożliwe. Nie ma żadnego sposobu na to, aby w dowolnie wybranym przez nas momencie zdecydować o tym, aby niewygodne dla nas informacje o niespłaconych zobowiązaniach finansowych po prostu zniknęły z raportu na nasz temat. Istnieją oczywiście pewne możliwości modyfikacji danych znajdujących się w BIK, ale są one bardzo ograniczone. Wymagają one także złożenia przez nas stosownego wniosku.

Kiedy można wnioskować o usunięcie danych z BIK?

Tak naprawdę, podstawą do usunięcia lub też zmodyfikowania danych zawartych w raporcie BIK, mogą być tylko trzy sytuacje. Pierwsza z nich dotyczy odwołania naszej zgody na przetwarzanie danych o kredytach, które udało się nam już spłacić. Oczywiście należy przy tym pamiętać, iż taka możliwość istnieje tylko wtedy, jeśli zobowiązania uregulowaliśmy w terminie.

Drugi przypadek, gdy złożenie stosownego wniosku ma jakiekolwiek podstawy, to moment, w którym mija 5 lat od spłacenia przez nas kredytu, z jakim mieliśmy poważne problemy i opóźnienia. Warto to zrobić, aby mieć pewność, że informacja o nim nie będzie już widoczna, a co za tym idzie nie będzie negatywnie wpływać na naszą historię kredytową.

Trzecia sytuacja, w której możemy wnioskować o modyfikację konkretnych informacji następuje wtedy, gdy są one nieprawdziwe lub nieaktualne. A w naszym interesie jest to, aby zostały one skorygowane lub zupełnie usunięte.

Należy przy tym jednak pamiętać, że wnioski dotycząca właśnie modyfikacji danych znajdujących się w bazie BIK, należy składać w tej instytucji finansowej, która przekazała je do BIK. Dopiero, gdy taka instytucja sporządzi odpowiedni wniosek pisemny wraz z uzasadnieniem, mogą zostać wprowadzone określone zmiany.


2020-08-07

Limit wypłaty z bankomatu i płatności kartą – czym są? Jak je zmienić?

Korzystanie z dobrodziejstw współczesnej bankowości jest niezwykle proste. Z drugiej strony często nagle zaskakują nas różnego typu dzienne limity transakcji bezgotówkowych czy wypłat z bankomatu. Warto dowiedzieć się, jak z nich korzystać.

2020-07-27

Skrytka bankowa: jak działają skrytki bankowe?

Zapewnienie bezpieczeństwa posiadanemu majątkowi to spore wyzwanie. Jednym z tradycyjnych sposobów jest skrytka bankowa. Choć cieszy się coraz mniejszą popularnością, wciąż istnieje wiele scenariuszy, w których warto się nią zainteresować.

2020-07-22

Kwota wolna od zajęcia. Ile może zabrać komornik?

Egzekucja komornicza to wyjątkowe wyzwanie dla dłużnika. Nie można jednak odebrać mu całości osiąganych dochodów. Warto dowiedzieć się, ile wynosi kwota wolna od zajęcia oraz jak się ją ustala.

Przeniesienie konta bankowego: zmiana banku nie musi być trudna

Na rynku obecnych jest wiele ofert kont osobistych. Często przed zmianą banku powstrzymuje nas jednak wizja wysiłków towarzyszących przeniesieniu konta bankowego. Wbrew pozorom nie zawsze musi oznaczać niedogodności.

Mastercard czy Visa. Którą kartę płatniczą wybrać?

Wiele banków umożliwia nam wybór pomiędzy kartami Visa a Mastercard. Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie kwestia samego oznaczenia plastiku. Wiąże się również z innymi kosztami i korzyściami.

Wirtualna karta: do czego służy i jak założyć kartę wirtualną?

Nowoczesne technologie zmieniły sposób, w jaki poruszamy się w świecie finansów. Coraz częściej nie potrzebujemy także narzędzi, które jeszcze do niedawna były oczywistością. Rosnącą popularnością cieszą się wirtualne karty płatnicze.

Smartwatch: płatności zbliżeniowe. Garmin Pay, Apple Pay, Wear OS

Dokonywanie codziennych płatności staje się coraz łatwiejsze, nie musimy w tym celu nosić ze sobą nie tylko gotówki czy karty, ale nawet telefonu. Wystarczy nam zegarek z NFC.