Prezent ślubny: jaki wybrać? Ile dać na wesele?

Spis treści

Ślub i wesele to olbrzymie wyzwanie nie tylko dla pary młodej. Porządny ból głowy mają również goście, którzy muszą zadbać o odpowiedni prezent ślubny. Ten często wiąże się ze sporym wydatkiem.

Otrzymanie zaproszenia na ślub to wyjątkowo radosna chwila, zwłaszcza jeżeli młoda para należy do grona najbliższej rodziny czy znajomych. Z drugiej strony: to także spore zobowiązanie. Uroczystość weselna oznacza znaczne koszty nie tylko dla nowożeńców, którzy muszą sprostać bardzo wysokim wydatkom, ale również ich gości. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na przekazanie gotówki (która jest coraz bardziej popularna i często oczekują jej sami młodzi), czy kupno prezentu ślubnego, może okazać się dużym wyzwaniem dla domowego budżetu. W tym pierwszym wariancie pojawiają się natomiast inne dylematy. Często zastanawiamy się, ile dać na wesele, aby równocześnie pokryć wydatki związane z zaproszeniem i okazać wsparcie nowożeńcom na nowej drodze życia. Dylematów jest sporo, ale rozsądne podejście do tej materii pozwoli na wybór odpowiedniego rozwiązania i dostosowanie prezentu na ślub do indywidualnych możliwości i preferencji najważniejszych osób w tym dniu.

Prezent ślubny czy gotówka?

Jeszcze do niedawna weselni goście bardzo często wręczali parze młodej praktyczne podarunki, takie jak przybory kuchenne, sprzęt AGD czy zestawy eleganckich sztućców przydatnych na nowej drodze życia. Rodziło to jednak pewne problemy: nie zawsze możliwe było trafienie w gust czy realne potrzeby nowożeńców, a po imprezie często – oprócz pięknych wspomnień – zostawały nietrafione prezenty, które były na dobrą sprawę bezużyteczne. Dziś zdecydowanie większą popularnością cieszy się przekazywanie gotówki. Pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel i w przeciwieństwie do przedmiotów po prostu nie mogą być nietrafionym prezentem ślubnym. Pary młode coraz częściej sugerują zresztą swoim gościom takie rozwiązanie, zaznaczając to w dowcipny sposób w zaproszeniach. Nie oznacza to jednak, że standardowy prezent ślubny traci całkowicie rację bytu.

A może jednak prezent na ślub?

Wciąż istnieje sporo scenariuszy, w których prezent ślubny okaże się lepszym rozwiązaniem niż przekazywanie koperty z pieniędzmi. To dobry pomysł zwłaszcza w sytuacjach, w których nie dysponujemy większymi środkami, a jednocześnie chcemy sprawić parze młodej przyjemność. Z pewnością nie należy jednak stawiać na stronę praktyczną, która znakomicie sprawdzała się w czasach, w których wybór towarów w sklepach był bardzo ograniczony, a nowożeńcy potrzebowali wielu przedmiotów niezbędnych do funkcjonowania. Dziś coraz częściej ślub nie oznacza wcale początku samodzielnego życia, a młodzi dawno zdążyli już nabyć wszystko, co potrzebne w gospodarstwie domowym. Zdecydowanie lepiej poszukać więc niebanalnych propozycji, które nie obciążą przesadnie portfela, ale pokażą, że zależy nam na sprawieniu parze młodej przyjemności i wspólnym świętowaniu tego wyjątkowego dnia. Prezent ślubny można także wykonać samodzielnie, co zawsze zostanie docenione, a przy okazji pozwoli na zaoszczędzenie środków.

Szukasz dodatkowej gotówki? Sprawdź ofertę najlepszych kredytów gotówkowych na 10000 zł

Pomysły na prezent ślubny

Efektowny prezent ślubny nie zawsze musi dużo kosztować. Przede wszystkim para młoda powinna mieć jednak świadomość, że nie wszystkich gości będzie stać na duży wydatek i musi podejść do tego ze zrozumieniem. W doborze idealnego prezentu dla nowożeńców pomocna okaże się przede wszystkim znajomość preferencji pary młodej. Do dyspozycji pozostaje naprawdę dużo rozwiązań:

  • Wyjazd dla dwojga: w internecie znaleźć można sporo ciekawych propozycji luksusowych wyjazdów za naprawdę atrakcyjne pieniądze. Już kilkaset złotych pozwoli na weekend spędzony w hotelu ze spa. Może być to więc ciekawym pomysłem na prezent na ślub, ponieważ nowożeńcy sami wybiorą odpowiadający im termin.
  • Zabiegi w spa: oczywiście parze młodej można również zaserwować relaks w gabinecie spa. Pielęgnacyjne procedury pomogą im odstresować się po wyjątkowo wyczerpującym okresie, a promocyjną ofertę uda się znaleźć już za 200 zł.
  • Sporty ekstremalne: skok ze spadochronem lub na bungee, paralotnia albo szalony wyścig motorówką. Opcji dla nowożeńców spragnionych mocnych wrażeń jest naprawdę dużo. Sam pomysł będzie bardzo kreatywny a przy okazji nie powinien przesadnie obciążyć kieszeni.
  • Ciekawy gadżet: oryginalny prezent ślubny może również przybrać formę gadżetu: fotoksiążki, czyli nowoczesne albumy w formie standardowej książki, skrzyneczki z bibelotami, mapy świata pozwalające na oznaczanie wspólnych podróży nie będą drogie, a jednocześnie staną się bardzo efektownym i interesującym podarunkiem.
  • Pasja młodej pary: znakomitym pomysłem na prezent dla nowożeńców będzie bilet na długo wyczekiwany koncert lub inne wydarzenie, wymarzona książka czy inne przedmioty związane z ich pasją.

Zawartość koperty, czyli ile dać na wesele

Oczywiście największą popularnością cieszy się przekazywanie nowożeńcom gotówki. Nie bez przyczyny często można spotkać się z pytaniami, ile się daje na wesele. Niestety nie istnieje jedna odpowiedź na to pytanie, ponieważ zależy to od wielu czynników. Najpierw warto jednak sprecyzować kilka kwestii:

  • Stopień pokrewieństwa lub zażyłości: prezent dla nowożeńców powinien być tym większy, im bliższa relacja nas z nimi łączy. Oczywiście najwięcej przekazują rodzice, chrzestni, dziadkowie, najbliżsi przyjaciele czy rodzeństwo. Standardowo mniejsze środki przekazuje się natomiast kolegom czy dalszemu kuzynostwu.
  • Możliwości finansowe: podobnie jak w przypadku tradycyjnego prezentu ślubnego, również w tym przypadku należy wziąć pod uwagę własne możliwości finansowe, a młodzi powinni podejść do tego ze zrozumieniem. Osoby na starcie kariery zawodowej czy borykające się z poważnym zadłużeniem zwykle ofiarowują mniej niż te, które dysponują znacznymi środkami, a ich sytuacja życiowa jest stabilna.
  • Miejsce i długość wesela: często to, ile się daje na wesele, zależy od kosztów poniesionych przez parę młodą w związku z uroczystością. Wesele dwudniowe będzie droższe od tego bez poprawin, koszty w dużym mieście czy reprezentacyjnym miejscu będą także zdecydowanie wyższe od tych w mniej popularnych lokalizacjach.
  • Samemu czy z osobą towarzyszącą: im więcej osób, tym wyższa suma w kopercie. Zazwyczaj osoby, które przychodzą na wesele samotnie, ofiarowują więc zdecydowanie mniej od tych, którzy pojawiają się z towarzyszem, nawet jeżeli nie zna on pary młodej.

Ile się daje na wesele?

Według wielu osób minimalna suma, która powinna znaleźć się w kopercie, to równowartość „talerzyka”, czyli kosztów poniesionych w przeliczeniu na jednego weselnika. Te wynoszą średnio 200-300 zł, jednak oczywiście zależą od wielu czynników, w tym m.in. standardu domu weselnego, dodatkowych atrakcji, zakwaterowania gości czy transportu. 200-300 zł prezentu ślubnego w przeliczeniu na jedną osobę to jednak najczęściej pojawiające się kwoty w przypadku kuzynostwa czy znajomych, którzy nie dysponują większymi funduszami. Wartość prezentu ślubnego zdecydowanie rośnie jednak w przypadku blisko spokrewnionych lub zaprzyjaźnionych osób. Nieco inaczej wygląda to natomiast w odniesieniu do rodziców, chrzestnych czy dziadków: często w ramach prezentu dla nowożeńców finansują wesele lub jego część (co może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych) albo ofiarują nowożeńcom cenne przedmioty, takie jak samochód czy sprzęt AGD/RTV. Coraz częściej najbliżsi członkowie rodziny uczestniczą również w zakupie mieszkania lub domu albo kupując nieruchomość, albo przekazując darowiznę na wkład własny. Prezent ślubny może więc w takim przypadku być naprawdę olbrzymim wydatkiem, z drugiej strony stanie się jednak najlepszym sposobem na wsparcie pary młodej na nowej drodze życia.

Ikona informacji Najnowsze poradniki finansowe:

2021-01-18

Minimalne wynagrodzenie 2021. Najniższa krajowa netto i brutto

Wysokość dochodów to jeden z najważniejszych bodźców skłaniających do podjęcia zatrudnienia. Jednocześnie te nie mogą być niższe od pensji minimalnej. Warto dowiedzieć się, ile wynosi najniższa krajowa netto i brutto.

2021-01-11

Jak zapłacić mandat? Zapłata mandatu przez Internet

Otrzymanie mandatu karnego to niemiłe doświadczenie. Nie kończy jednak całej sprawy. Trzeba jeszcze dowiedzieć się, jak zapłacić mandat i uregulować zobowiązanie, aby uniknąć dalszych konsekwencji.

2020-12-07

RRSO - co to jest i jak obliczyć dla kredytu? Wzór | Poradnik SMART Bankier.pl

Każdy, kto zastanawia się nad wzięciem kredytu czy chwilówki, ma dylemat, co do kosztów zobowiązania. W formularzach informacyjnych pojawia się RRSO – nie każdy jednak wie, co to oznacza, jak wpływa na koszt kredytu.

Pożyczka hipoteczna - znajdź najtańszą pożyczkę hipoteczną

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel z niskim oprocentowaniem i długim okresem kredytowania. Sprawdź, gdzie znaleźć najtańszą pożyczkę hipoteczną.

Black Week: kiedy wypada tydzień promocji? Co warto kupić?

Koniec roku to standardowo czas dużych wyprzedaży. Jednym z najważniejszych wydarzeń jest Black Friday, który coraz częściej przekształca się w Black Week, a więc okrągły tydzień pełen świetnych okazji.

Czarny piątek. Kiedy jest Black Friday? Co warto kupić?

Ostatni tydzień listopada kojarzy się z czasem atrakcyjnych sklepowych wyprzedaży. Black Friday, czyli Czarny Piątek, to okazja do osiągnięcia sporych oszczędności. Warto dowiedzieć się, kiedy dokładnie wypada i co warto w tym okresie kupić.

Kredyt dla nowych firm na start - jak dostać? Warunki

Własna działalność gospodarcza to marzenie bardzo wielu osób. Poważnym problemem może stać się jednak brak funduszy na start. Warto wówczas pomyśleć o kredycie dla nowych firm.