Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!

Wybór pierwszego kredytu jest bardzo ważny, ponieważ pozwala tworzyć historię kredytową - o ile uda się pozytywnie go spłacić. Pozwala także klientowi zaznajomić się ze specyfiką tych produktów bankowych. Przed jego wyborem warto zyskać wiedzę na co zwrócić uwagę, aby wybrać dobrą ofertę oraz co zrobić, żeby otrzymać pierwsze środki. Oto kilka porad. 

Pierwszy kredyt - co należy zrobić aby otrzymać pierwsze środki? Pierwszy kredyt - co należy zrobić aby otrzymać pierwsze środki? (fot. simpson33 / YAY Foto)

Pierwszy kredyt - jak go wybrać?

Wybór pierwszego kredytu jest bardzo ważny i warto poprzedzić go dosyć długim namysłem. Zaważy na historii kredytowej, więc powinien być dobrze dobrany. Najlepiej jest wypytać znajomych i rodzinę o ich doświadczenia - być może polecą jakiś bank, albo doradzą którego lepiej unikać. Warto także zainteresować się opiniami internautów, dobrze zapoznać się z ofertami kredytów, dostosowanych do swoich potrzeb oraz przejrzeć rankingi. Są one tworzone na bieżąco i stale aktualizowane. Dlatego też można dowiedzieć się jaki bank w danej chwili dysponuje najlepszą ofertą.

Konieczne będzie także zapoznanie się z cechami danej oferty. Warto sięgnąć po informacje udostępnione w regulaminach i na stronach banków. Później oczywiście trzeba skontaktować się z przedstawicielem wybranego banku, by dowiedzieć się, czy w ogóle możliwe jest zaciągnięcie w nim kredytu. Z nabytą już wiedzą będzie łatwiej choćby zadawać konkretne pytania. Najważniejsze kwestie, na jakie trzeba zwracać uwagę, to oczywiście informacje o oprocentowaniu i dodatkowych opłatach. Dzięki kalkulatorom online można sprawdzić ile będzie wynosić każda rata. Warto też dowiedzieć się więcej o samym kredycie - na przykład czy jego otrzymanie wiąże się z założeniem w tym banku konta osobistego. 

Pierwszy kredyt a historia kredytowa

Z udzieleniem pierwszego kredytu może być trochę trudności. Wbrew pozorom będą one wynikały z braku historii kredytowej, która zawsze dla banku jest wyznacznikiem tego jak ktoś sobie radzi ze spłatą swoich zobowiązań. Bank nie wie, czy klient regularnie będzie spłacał zaciągnięty kredyt, jeśli wcześniej nie korzystał z produktu tego typu. W takiej sytuacji udzielenie kredytu takiej osobie jest traktowane jako bardziej ryzykowne.

Wielu osobom wyda się dziwne, że bank może chętniej udzielić kredytu osobie, która już kiedyś go zaciągała, niż komuś, kto jeszcze nigdy nie musiał się o niego ubiegać. Prawda jest jednak taka, że brak konieczności pożyczania we wcześniejszym czasie nie oznacza wcale, iż taka osoba jest wiarygodna. Skoro w tej chwili trafiła do banku, to być może ma jakieś kłopoty finansowe. Kredyt może zostać udzielony, ale na przykład przy dodatkowym zabezpieczeniu. Nie można się też zrażać, jeśli któryś z banków odrzuci wniosek. 

Pierwszy kredyt a zdolność kredytowa

Banki zawsze oceniają zdolność kredytową potencjalnych klientów. Dlatego będą także sprawdzać zdolności kredytowe osoby, która przychodzi ubiegać się o swój pierwszy kredyt. Na zdolność kredytową składa się wiele różnych czynników - w tym historia kredytowa, o której już wspomniano. Prócz historii kredytowej, istotne jest posiadanie stałego miejsca zatrudnienia i dobrych zarobków. Nie trzeba koniecznie posiadać umowy o pracę na czas nieokreślony, chociaż byłaby to najlepsza opcja. Banki udzielają jednak w tej chwili kredytów także osobom pracującym na umowę zlecenie czy umowę o dzieło. Wówczas jednak wymagają dodatkowego zabezpieczenia - potwierdzenia od szefa firmy, że zamierza zatrudniać daną osobę jeszcze przynajmniej przez 12 miesięcy.

Dla banku ważne jest też o jaki kredyt się ubiegamy. W tym miejscu warto wyjaśnić, że kredyt to nie to samo co pożyczka. Pożyczkę można otrzymać na dowolny cel także w firmie pozabankowej, na dowód - z tym raczej nie będzie trudności. Z kolei kredyt udzielany jest zawsze przez bank i przeznaczony na konkretny cel. Zwykle opiewa na wyższe kwoty i może sfinansować zakup samochodu, mieszkania, domu. Dokładna kwota, którą się chce pożyczyć, oczywiście ma znaczenie. 

Pierwszy kredyt - jak otrzymać pierwsze środki?

Jest kilka sposobów na zwiększenie swojej wiarygodności dla banku, jeśli ktoś ma wątpliwości czy uda mu się otrzymać kredyt, a bardzo go potrzebuje. Jednym ze nich jest zbudowanie pozytywnej historii kredytowej dzięki spłaceniu rat za przedmiot o niższej wartości. Ponieważ bank sprawdza informacje o zarobkach z ostatnich 3 lub 6 miesięcy, warto  także postarać się o zwiększenie dochodów, o ile to możliwe. Osiąganie stałych dochodów jest kluczowe dla banku, a ich utrata mogłaby się wiązać z koniecznością przesunięcia decyzji o kredycie - przy dużych kwotach banki wymagają stabilnej sytuacji zawodowej, a o to trudno w nowym miejscu. Na pewno bank nie zgodzi się na zaciągnięcie zadłużenia, gdy ktoś jest na okresie próbnym. By otrzymać pierwsze środki, trzeba zgłosić się do banku z wymaganymi dokumentami - dowodem osobistym, zaświadczeniami o zarobkach, zaświadczeniami z miejsca pracy itp. Jeśli decyzja kredytowa będzie pozytywna, kredyt na konkretny cel zostanie udzielony. 

Sponsorowane
Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-05-30

Pożyczka na wkład własny do kredytu hipotecznego

Jednym z warunków otrzymania kredytu hipotecznego jest posiadanie odpowiedniego wkładu własnego. Czy i jak można otrzymać pożyczkę na wkład własny?

2019-05-23

Kredyt gotówkowy na oświadczenie - co musisz wiedzieć?

Jednym z najpopularniejszych kredytów jest kredyt gotówkowy na oświadczenie. Co powinniśmy o nim wiedzieć, zanim podpiszemy umowę?

2019-05-23

Kiedy warto wziąć kredyt gotówkowy na mieszkanie?

Kredyt hipoteczny to forma finansowania, która przychodzi klientowi pierwsza do głowy. Ale co z kredytem gotówkowym? Czy warto rozważyć tę opcję?

Jak spłacić chwilówki - sprawdzone sposoby na spłatę długów

Warto dowiedzieć się w jaki sposób można poradzić sobie z problemem, jakim jest spłata takich szybki i łatwych pożyczek.

Jak wybrać najlepszy kredyt na samochód?

Kupno samochodu, zarówno dla osoby prywatnej, jak i dla firmy, bywa dość poważną inwestycją. Niewielu kupujących dysponuje gotówką, którą mogliby przeznaczyć na taki cel. Jedynym rozwiązaniem wydaje się zatem być zaciągnięcie kredytu na samochód. Jaki kredyt będzie jednak najlepszym wyborem?

Na czym polega kredyt z częściową spłatą kapitału?

Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że prowadzenie własnego gospodarstwa rolnego nie należy do łatwych zadań. Coraz mniejsza liczba młodych ludzi decyduje się na podjęcie tego wyzwania, dlatego państwo często stara się ich do tego zachęcić. Jednym ze sposobów jest przygotowywanie dla nich specjalnych ofert dotyczących dopłat do kredytów zaciąganych w celu założeniu lub rozwijania swojej działalności rolniczej. Takie kredyty z częściową spłatą kapitału cieszą się coraz większą popularnością wśród osób zajmujących się rolnictwem.

Co to jest kredyt studencki i jak go otrzymać?

Podjęcie studiów wiąże się z dużymi kosztami. Osoby, które nie posiadają odpowiednich dochodów, mają możliwość skorzystać z kredytu studenckiego.

Ikona informacji
poradniki