Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Wybór pierwszego kredytu jest bardzo ważny, ponieważ pozwala tworzyć historię kredytową - o ile uda się pozytywnie go spłacić. Pozwala także klientowi zaznajomić się ze specyfiką tych produktów bankowych. Przed jego wyborem warto zyskać wiedzę na co zwrócić uwagę, aby wybrać dobrą ofertę oraz co zrobić, żeby otrzymać pierwsze środki. Oto kilka porad. 

Pierwszy kredyt - co należy zrobić aby otrzymać pierwsze środki? Pierwszy kredyt - co należy zrobić aby otrzymać pierwsze środki? (fot. simpson33 / YAY Foto)

Pierwszy kredyt - jak go wybrać?

Wybór pierwszego kredytu jest bardzo ważny i warto poprzedzić go dosyć długim namysłem. Zaważy na historii kredytowej, więc powinien być dobrze dobrany. Najlepiej jest wypytać znajomych i rodzinę o ich doświadczenia - być może polecą jakiś bank, albo doradzą którego lepiej unikać. Warto także zainteresować się opiniami internautów, dobrze zapoznać się z ofertami kredytów, dostosowanych do swoich potrzeb oraz przejrzeć rankingi. Są one tworzone na bieżąco i stale aktualizowane. Dlatego też można dowiedzieć się jaki bank w danej chwili dysponuje najlepszą ofertą.

Konieczne będzie także zapoznanie się z cechami danej oferty. Warto sięgnąć po informacje udostępnione w regulaminach i na stronach banków. Później oczywiście trzeba skontaktować się z przedstawicielem wybranego banku, by dowiedzieć się, czy w ogóle możliwe jest zaciągnięcie w nim kredytu. Z nabytą już wiedzą będzie łatwiej choćby zadawać konkretne pytania. Najważniejsze kwestie, na jakie trzeba zwracać uwagę, to oczywiście informacje o oprocentowaniu i dodatkowych opłatach. Dzięki kalkulatorom online można sprawdzić ile będzie wynosić każda rata. Warto też dowiedzieć się więcej o samym kredycie - na przykład czy jego otrzymanie wiąże się z założeniem w tym banku konta osobistego. 

Pierwszy kredyt a historia kredytowa

Z udzieleniem pierwszego kredytu może być trochę trudności. Wbrew pozorom będą one wynikały z braku historii kredytowej, która zawsze dla banku jest wyznacznikiem tego jak ktoś sobie radzi ze spłatą swoich zobowiązań. Bank nie wie, czy klient regularnie będzie spłacał zaciągnięty kredyt, jeśli wcześniej nie korzystał z produktu tego typu. W takiej sytuacji udzielenie kredytu takiej osobie jest traktowane jako bardziej ryzykowne.

Wielu osobom wyda się dziwne, że bank może chętniej udzielić kredytu osobie, która już kiedyś go zaciągała, niż komuś, kto jeszcze nigdy nie musiał się o niego ubiegać. Prawda jest jednak taka, że brak konieczności pożyczania we wcześniejszym czasie nie oznacza wcale, iż taka osoba jest wiarygodna. Skoro w tej chwili trafiła do banku, to być może ma jakieś kłopoty finansowe. Kredyt może zostać udzielony, ale na przykład przy dodatkowym zabezpieczeniu. Nie można się też zrażać, jeśli któryś z banków odrzuci wniosek. 

Pierwszy kredyt a zdolność kredytowa

Banki zawsze oceniają zdolność kredytową potencjalnych klientów. Dlatego będą także sprawdzać zdolności kredytowe osoby, która przychodzi ubiegać się o swój pierwszy kredyt. Na zdolność kredytową składa się wiele różnych czynników - w tym historia kredytowa, o której już wspomniano. Prócz historii kredytowej, istotne jest posiadanie stałego miejsca zatrudnienia i dobrych zarobków. Nie trzeba koniecznie posiadać umowy o pracę na czas nieokreślony, chociaż byłaby to najlepsza opcja. Banki udzielają jednak w tej chwili kredytów także osobom pracującym na umowę zlecenie czy umowę o dzieło. Wówczas jednak wymagają dodatkowego zabezpieczenia - potwierdzenia od szefa firmy, że zamierza zatrudniać daną osobę jeszcze przynajmniej przez 12 miesięcy.

Dla banku ważne jest też o jaki kredyt się ubiegamy. W tym miejscu warto wyjaśnić, że kredyt to nie to samo co pożyczka. Pożyczkę można otrzymać na dowolny cel także w firmie pozabankowej, na dowód - z tym raczej nie będzie trudności. Z kolei kredyt udzielany jest zawsze przez bank i przeznaczony na konkretny cel. Zwykle opiewa na wyższe kwoty i może sfinansować zakup samochodu, mieszkania, domu. Dokładna kwota, którą się chce pożyczyć, oczywiście ma znaczenie. 

Pierwszy kredyt - jak otrzymać pierwsze środki?

Jest kilka sposobów na zwiększenie swojej wiarygodności dla banku, jeśli ktoś ma wątpliwości czy uda mu się otrzymać kredyt, a bardzo go potrzebuje. Jednym ze nich jest zbudowanie pozytywnej historii kredytowej dzięki spłaceniu rat za przedmiot o niższej wartości. Ponieważ bank sprawdza informacje o zarobkach z ostatnich 3 lub 6 miesięcy, warto  także postarać się o zwiększenie dochodów, o ile to możliwe. Osiąganie stałych dochodów jest kluczowe dla banku, a ich utrata mogłaby się wiązać z koniecznością przesunięcia decyzji o kredycie - przy dużych kwotach banki wymagają stabilnej sytuacji zawodowej, a o to trudno w nowym miejscu. Na pewno bank nie zgodzi się na zaciągnięcie zadłużenia, gdy ktoś jest na okresie próbnym. By otrzymać pierwsze środki, trzeba zgłosić się do banku z wymaganymi dokumentami - dowodem osobistym, zaświadczeniami o zarobkach, zaświadczeniami z miejsca pracy itp. Jeśli decyzja kredytowa będzie pozytywna, kredyt na konkretny cel zostanie udzielony. 

Skorzystaj z pomocy eksperta

2020-01-20

RRSO - co to jest i jak obliczyć dla kredytu? Wzór | Poradnik SMART Bankier.pl

Każdy, kto zastanawia się nad wzięciem kredytu czy chwilówki, ma dylemat, co do kosztów zobowiązania. W formularzach informacyjnych pojawia się RRSO – nie każdy jednak wie, co to oznacza, jak wpływa na koszt kredytu.

2020-01-20

Kredyt bez zdolności kredytowej - jak i gdzie dostać?

Posiadanie zdolność kredytowej jest podstawowym warunkiem otrzymania kredytu bankowego. Jeśli natomiast nie da się jej poprawić w krótki czasie, a potrzebujemy środków finansowych możemy skorzystać z oferty firm pożyczkowych.

2020-01-17

Smartfon do 1000 – jaki wybrać?

Szybki rozwój technologii sprawia, że dobry telefon wcale nie musi być drogi. Podpowiadamy, jaki smartfon do 1000 zł wybrać, aby cieszyć się niezawodnym i nowoczesnym urządzeniem.

Kredyt konsolidacyjny - co to jest? Rodzaje i warunki

Kredyt konsolidacyjny polega na połączeniu wszystkich posiadanych zobowiązań w jedno. Zamiast kilku rat kredytowych płacimy tyko jedną. Skonsolidować możemy kredyt gotówkowy, samochodowy, ratalny, karty kredytowe czy zadłużenie rachunków bieżących.

Karta kredytowa - co to jest? Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa to bardzo wygodny produkt kredytowy – regularne spłaty zobowiązania pozwolą uniknąć naliczania odsetek, a termin, w którym należy uregulować wykorzystany limit kredytowy jest dłuższy niż miesiąc. Jak korzystać z kart kredytowych, żeby korzystać z darmowego kredytu?

Kredyt gotówkowy 50 tys. na 10 lat

Jest to już dość duża kwota, dlatego przed zaciągnięciem takiego kredytu, warto zastanowić się, czy na pewno jesteśmy w stanie go spłacić. Kto właściwie ma szanse na otrzymanie tak wysokiego kredytu?

Jak obliczyć, sprawdzić i zwiększyć zdolność kredytową?

Jak można sprawdzić, ile wynosi własna zdolność kredytowa? Czy trzeba z tym zagadnieniem udać się do banku? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Ikona informacji
poradniki