Jak zamknąć konto w banku? Zamknij konto bez stresu

Spis treści
Advertisement
Advertisement

Oferta kont osobistych w bankach jest bardzo bogata. Czasami siłą rzeczy koniecznością staje się likwidacja dotychczasowego rachunku. Warto dowiedzieć się, jak zamknąć konto w banku.

W dzisiejszych czasach większość aktywności w obszarze bankowości jest bardzo prosta, a aby załatwiać formalności czy korzystać z najważniejszych produktów często nie musimy nawet wychodzić z domu. Coraz większe możliwości dają nam zarówno serwisy internetowe instytucji, jak i aplikacje mobilne. Wykorzystujemy przy tym coraz łatwiej dostępne metody weryfikacji, wykorzystujące np. selfie zrobione przy pomocy smartfona i przelewy autoryzacyjne. W ten sposób z powodzeniem otworzymy chociażby konto w wielu bankach, a nawet złożymy wniosek o kredyt czy kartę kredytową. Często jednak jesteśmy zmuszeni do zamknięcia rachunku, z którego już nie korzystamy, a ten wciąż generuje dodatkowe koszty. W wielu przypadkach ta czynność jest zdecydowanie trudniejsza i nie zawsze możemy zrobić to w intuicyjny sposób. Warto dowiedzieć się więc, jak zamknąć konto.

Wniosek o zamknięcie konta: różne podejście banków

Instytucje dbają o to, aby nowi klienci mogli w jak najłatwiejszy sposób rozpocząć współpracę z bankiem i otworzyć w nim rachunek osobisty. Z drugiej strony nie zawsze przekłada się to również na możliwość zamknięcia konta. Ta czynność może być sama w sobie zdecydowanie bardziej skomplikowana i wiązać się np. z koniecznością osobistego stawienia się w oddziale lub wysłania wniosku o zamknięcie konta listownie. Jednocześnie jednak rozpoczynając korzystanie z usług wybranej instytucji rzadko sprawdzamy, jak podchodzi do kwestii potencjalnego rozstania. Warto to zrobić, zwłaszcza jeżeli korzystamy z promocji bankowych lub często zmieniamy bank prowadzący nasz podstawowy rachunek. Jest to także szczególnie ważna wiedza w dobie zmieniających się w szybkim tempie ofert: te stają się coraz bardziej atrakcyjne, jednak zmiana konta będzie opłacalna w większości przypadków wtedy, kiedy najpierw złożymy wniosek o zamknięcie konta.

Sprawdź możliwości i zamknij konto

Każdy klient ma oczywiście prawo do złożenia wniosku o zamknięcie konta. Wbrew oczekiwaniom nie zawsze będzie to jednak równie proste, co jego założenie. Warto przeanalizować, jak do tej procedury pochodzą największe banki obecne na rynku. Przed złożeniem dokumentów trzeba również upewnić się, jak ta procedura prezentuje się w konkretnej instytucji. W większości przypadków umowy są zawierane przy tym na czas określony, a okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc. Należy więc uwzględnić ten termin i złożyć wniosek o zamknięcie konta w odpowiednim momencie.

Jak zamknąć konto w banku PKO BP?

Największy polski bank oferuje dwa sposoby złożenia wniosku o zamknięcie konta:

  • Osobiście w placówce
  • Listownie, wysyłając wniosek o zamknięcie konta na adres oddziału, w którym zostało otwarte, lub centrali banku.

We wniosku należy przy tym wskazać, w jaki sposób bank ma przekazać zgromadzone na koncie środki: możliwa jest zarówno wypłata w oddziale, jak i przekazanie ich na inne konto. Sam wniosek o zamknięcie konta można natomiast pobrać bezpośrednio ze strony internetowej PKO.

Zamknięcie konta w ING

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku banku ING. Instytucja również umożliwia zamknięcie konta osobiście w placówce banku, jak i drogą korespondencyjną. Równolegle należy również zlikwidować kartę płatniczą. Dobrą informacją dla klientów jest możliwość dopięcia wszelkich formalności podczas jednej wizyty. W jej trakcie wypłacone mogą być również zdeponowane na rachunku środki. ING nie udostępnia wzoru wniosku o zamknięcie konta. Można jednak stworzyć go samodzielnie, nie zapominając przy tym o wskazaniu numeru konta, numeru rachunku, na który mają trafić fundusze, i podstawowych danych klienta.

Bank Pekao: jak podchodzi do zamknięcia konta?

Podobne procedury przewidział dla swoich klientów również bank Pekao. Mogą zrobić to w oddziale lub przekazać wniosek listownie. W trakcie okresu wypowiedzenia należy natomiast dokonać transferu środków. Jeżeli do niego nie dojdzie, fundusze zostaną przekazane na nieoprocentowany rachunek techniczny. Złożenie wniosku o zamknięcie konta wiąże się również z likwidacją przypisanej do niego karty płatniczej.

Jak zamknąć konto w Millennium?

Zdecydowanie łatwiej o zamknięcie konta w banku Millennium. Na klientów czekają aż cztery alternatywne sposoby:

  • Osobiście w oddziale banku
  • Listownie, wysyłając wniosek do centrali banku
  • Telefonicznie, korzystając z numeru infolinii
  • Za pośrednictwem systemu internetowego Millenet.

Bank Millennium pozwala na łatwe i szybkie zamknięcie konta przez internet. W ten sam sposób zrezygnujemy również z innych powiązanych z nim produktów, w tym limitu w rachunku czy karty debetowej.

Zamknięcie konta w mBanku

Podobne możliwości oferuje również bank, który szczególny nacisk kładzie na wykorzystanie technologii w codziennym życiu. Klienci mBanku wniosek o zamkniecie konta mogą złożyć w standardowy sposób – udając się do jednego z oddziałów lub przesyłając go pocztą – lub elektronicznie. W tym celu należy zalogować się w serwisie transakcyjnym i wybrać odpowiednią opcję. Do dyspozycji klientów, którzy decydują się na rezygnację z rachunku, pozostaje także infolinia. Po złożeniu wypowiedzenia umowy zastrzeżone zostaną również karty przypisane do konta, a środki trafią na wskazany numer rachunku lub zostaną zdeponowane w przypadku braku takiej dyspozycji.

Możliwość przeniesienia konta do innego banku

Jeżeli decydujemy się na skorzystanie z oferty innej instytucji, możliwe jest również przeniesienie konta. W ten sposób nie tylko skutecznie zamkniemy dotychczasowy rachunek i założymy nowy, ale w łatwy sposób przeniesiemy również m.in. zlecenia stale, a nawet poinformujemy instytucje czy pracodawcę o nowym numerze rachunku. Zmiana banku może być bardzo prosta i nie wiązać się z dodatkowymi problemami. Pracownicy instytucji zajmą się natomiast wszystkimi formalnościami. W wielu przypadkach będzie to prostsze i łatwiejsze od złożenia wniosku o zamknięcie konta i otwierania równolegle nowego rachunku.

Poradniki