Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!

Konto bankowe jest jednym z najbardziej popularnych i dostępnych produktów finansowych. Banki, aby zachęcić klienta do założenia rachunku ułatwiają procedury jego otwarcia. Obecnie klient może otworzyć konto bankowe już nie tylko w tradycyjny sposób, ale również przez internet czy aplikację mobilną.

Zakładanie konta w banku jest czynnością, która nie przysparza większych problemów, tym bardziej, że banki systematycznie upraszczają procedury z tym związane. Obecnie klienci nie muszą fatygować się do oddziału banku w celu wypełnienia wniosku i podpisania umowy rachunku rozliczeniowego, instytucje, bowiem umożliwiają wykonanie tych czynności przez internet czy aplikację mobilną.

Jak założyć konto w banku? W Polsce, za granicą, subkonto Jak założyć konto w banku? W Polsce, za granicą, subkonto (YAY Foto)

Przejrzyste procedury i dostępność są czynnikami, na które potencjalni klienci zwracają dużą uwagę wybierając konto bankowe. Dlatego też banki wprowadzają nowe rozwiązania, które czynią je konkurencyjnymi. Jeszcze do niedawna otwarcie konta bankowego wiązało się z wizytą w oddziale, obecnie można tego dokonać korzystając z wirtualnego oddziału, infolinii czy aplikacji mobilnej, przez co cały proces przebiega bardzo szybko i bez zbędnych formalności.

Jak założyć konto w banku? Dostępne metody

W dalszym ciągu najbardziej kojarzonym sposobem zakładania konta bankowego jest wizyta w oddziale banku. Korzystając z niej możemy liczyć na pomoc doradcy w dobraniu produktu, który będzie najbardziej odpowiadał naszym potrzebom. Na miejscu dopełnimy wszystkich formalności, a w razie pytań – uzyskamy wyczerpującą odpowiedź. Dodatkowo zostaną nam przedstawione usługi powiązane z kontem, z których możemy skorzystać, tj. bankowość internetowa czy karta płatnicza.

Kolejną, już dość rozpowszechnioną metodą jest zakładanie konta bankowego przez internet. W tym przypadku nie musimy udawać się do placówki banku, mało tego możemy taką czynność wykonać z dowolnego miejsca. Wystarczy wejść na stronę banku i wypełnić znajdujący się na niej wniosek o otwarcie rachunku. Podobnie działa aplikacja mobilna, która umożliwia założenie konta korzystając z telefonu.

Niektóre banki również umożliwiają klientom zakładanie konta poprzez infolinię czy wideoweryfikację. Podczas rozmowy z konsultantem składamy ustny wniosek, co oznacza, że jesteśmy zobowiązani do podania tych samych danych, co w przypadku wypełniania wniosku przez internet czy w placówce banku. Natomiast wideoweryfikacja wymaga od klienta zbliżenia twarzy wraz z dowodem osobistym do kamery, na podstawie czego doradca dokona weryfikacji tożsamości.

Dodatkowo banki dają możliwość założenia dodatkowych rachunków. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak założyć subkonto w banku, wystarczy zajrzeć do regulaminu instytucji, który określa liczbę kont, jaką może posiadać klient. Subkonto do rachunku głównego można otworzyć bez problemu – poprzez bankowość internetową czy udając się do oddziału banku. Jest to wygodny sposób na rozdzielenie bieżących wydatków bądź oszczędzania drobnych kwot.

Zobacz także: Konto za zero złotych - jakie darmowe konto bankowe wybrać?

Jak założyć konto bankowe przez internet?

Zakładanie konta online cieszy się dużą popularnością wśród klientów, ponieważ jest to metoda szybka oraz bardzo wygodna. Po dokonaniu wyboru rachunku bankowego wystarczy wejść na stronę internetową banku oraz wypełnić elektroniczny wniosek o otwarcie konta, który zamieszczony jest przy opisie danego produktu.

Klient zostanie poproszony o podanie wymaganych przez bank danych, m.in. imię i nazwisko, numer PESEL, seria i numer dowodu osobistego, dane teleadresowe. Po wypełnieniu wniosku, zostaje on przesłany automatycznie do banku. Przy czym nie będzie to możliwe, jeśli klient nie zaznaczy, że zapoznał się z regulaminem oraz tabelą opłat i prowizji.

Wypełnienie formularza jest pierwszym etapem zakładania konta bankowego przez internet. Kolejnym jest podpisanie umowy, co może dobywać się na dwa sposoby. W zależności od procedur przyjętych przez bank, dokumenty zostaną klientowi wysłane za pośrednictwem kuriera bądź instytucja wymagać będzie wykonania przelewu weryfikacyjnego. Zakładanie konta bankowego przelewem, wymaga od klienta wykonania zwykłego przelewu na dowolną kwotę ze swojego konta w innym banku na rachunek wskazany we wniosku. Przelew jest traktowany jako oświadczenie woli o zawarciu umowy oraz potwierdzenie danych, a środki po dopełnieniu formalności wracają na konto klienta.

Ile trwa zakładanie konta w banku?

Zakładanie konta bankowego online czy też w tradycyjny sposób nie zajmuje wiele czasu. Dopełniając formalności bezpośrednio w placówce banku, konto uruchamiane jest od ręki, co zabiera około 15 minut. Podobnie jest w przypadku otwarcia rachunku  przez internet za pośrednictwem przelewu weryfikującego. Jeśli natomiast dokumenty zostaną wysłane przez bank kurierem, czas otwarcia rachunku wydłuży się do 1-2 dni.

Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzemy do założenia konta bankowego, należy pamiętać, aby posiadać ważny dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport). Warto również zwrócić uwagę na promocje banków przy zakładaniu konta. Wiele instytucji finansowych bowiem prowadzi akcje zachęcające do przeniesienia rachunku, za co klient może otrzymać bonusy pieniężne, upominki, zniżki czy promocyjne warunki.

Jak założyć konto bankowe za granicą?

Dla osób wyjeżdżających za granicę w celach turystycznych czy służbowo wygodnym rozwiązaniem jest założenie konta bankowego w danym kraju. Jednak należy mieć na uwadze, że procedury każdego kraju są różne, dlatego w zależności od miejsca pobytu zostaniemy poproszeni o spełnienie innych formalności.

Jak założyć konto bankowe w Anglii czy Niemczech? Otóż w przypadku chęci założenia konta bankowego w jednym z państw UE, przepisy gwarantują obywatelom państw członkowskich prawo do otwarcia podstawowego rachunku płatniczego. W związku z tym nie powinniśmy mieć żadnych problemów z jego założeniem, nawet jeśli nie zamieszkujemy na terenie kraju, w którym planowane jest otwarcie rachunku.

Dodatkowo, fakt założenia konta poza granicami kraju nie wymaga specjalnych pozwoleń oraz nie trzeba go zgłaszać do żadnej instytucji. Wyjątkiem są osoby zamożne (suma aktywów i zobowiązań zagranicznych wynosi 7 mln zł), które są zobowiązane przekazać Narodowemu Bankowi Polskiemu kwartalne sprawozdania o stanie konta.

Jednak wymogi formalne, jakie należy spełnić w celu założenia konta za granicą, zależą od już konkretnego banku. Klient może zostać poproszony o przedstawienie dowodu osobistego bądź paszportu, aktu urodzenia, dokumentu potwierdzającego miejsce zamieszkania, umowę najmu mieszkania, zaświadczenia o dochodach czy potwierdzenie o braku długów wydane przez bank w Polsce.

Sprawdź też: Porównanie najlepszych kont walutowych

Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-05-23

Jak założyć bezpiecznie konto bankowe przez internet?

Obecnie klienci mają możliwość nie tylko korzystania z bankowości internetowej, ale również zlożenia wniosku o konto przez internet.

2019-05-19

Jak wyczyścić raport BIK?

Informacje znajdujące się w bazie BIK są ważne z perspektywy każdej instytucji finansowej, a zwłaszcza banku, która musi zdecydować czy klient starający się o kredyt jest godny zaufania. To właśnie raport BIK może zdecydować o tym czy otrzymamy wsparcie finansowe o jakie wnioskujemy. Dlatego też, jeśli znajdują się w nim informacje, które przedstawiają nas w nie najlepszym świetle, zaczynamy się zastanawiać jak wyczyścić taki raport i czy w ogóle jest to możliwe?

2019-05-16

Co to jest raport BIK i jak go można sprawdzić?

Każda osoba starająca się o pożyczkę, zdaje sobie sprawę z tego, iż bank lub firma pożyczkowa będzie chciała skrupulatnie sprawdzić jej wiarygodność jako pożyczkobiorcy. W związku z tym, dla instytucji finansowych bardzo ważne są informacje dotyczące przeszłych zadłużeń takiego klienta oraz sposobu w jaki je spłacał. I właśnie z tego powodu, tak duże znaczenie mają dane na nasz temat zgromadzone w BIK. Warto więc dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej bazy, a także poznać sposoby na sprawdzenie naszego własnego raportu BIK.

Jak złożyć i napisać reklamację w banku?

Reklamacja w banku jest tak samo możliwa jak reklamacja u każdego innego sprzedawcy. Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, aby ją złożyć. 

Kredyt na rachunku bieżącym - czym jest i jak go otrzymać?

Wśród zalet posiadania konta osobistego znajdują się nie tylko możliwość dysponowania swoimi środkami, ale również skorzystania z kredytu w rachunku.

Darmowe przelewy zagraniczne i natychmiastowe

Większość banków oferuje darmowe przelewy, jeśli zlecamy je samodzielnie za pomocą bankowości internetowej lub mobilnej. Takie transfery ograniczone są jednak do terenu Polski i trafiają do odbiorcy z pewnym opóźnieniem. Darmowe przelewy natychmiastowe i zagraniczne znajdziemy tylko w niektórych instytucjach.

Jak sprawdzić właściciela konta bankowego? Sposoby

Wysłanie przelewu na zły rachunek rozliczeniowy to w zasadzie błąd społeczny, który każdemu kiedyś się przydarzył. Wówczas pojawia się problem, jak sprawdzić właściciela konta bankowego? Jest na to kilka sposobów, warto sprawdzić je.

Ikona informacji
poradniki