SMART > Poradniki > Kupno nieruchomości > Domek letniskowy: finansowanie i koszt budowy domku letniskowego
   Aktualizacja:

Domek letniskowy: finansowanie i koszt budowy domku letniskowego

W górach, nad jeziorem czy morzem albo na spokojnej wsi czy na obrzeżu miasta. Domek letniskowy może zagwarantować wypoczynek w każdych warunkach, bez potrzeby uzależniania się od biur podróży, hoteli czy linii lotniczych.

Domek letniskowy: finansowanie i koszt budowy domku letniskowego
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Posiadanie własnego domku letniskowego to marzenie wielu osób. Warto dowiedzieć się, z jakimi kosztami i trudnościami może się wiązać oraz jakie sposoby finansowania będą najlepsze.

Osoby, które posiadają daczę, mogą korzystać z niej w dowolny sposób. Stanie się więc zarówno idealnym celem wakacyjnym, jak i sposobem na naładowanie akumulatorów w weekend.

A może dom całoroczny? Z drugiej strony nie brakuje również domków letniskowych całorocznych, z których można korzystać nie tylko w sezonie. Daje to dodatkowe możliwości, zwłaszcza jeżeli np. realizujemy swoje obowiązki zdalnie.

Marzeń o własnym domku letniskowym nie należy odkładać w nieskończoność. Trzeba mieć jednak świadomość, że sam w sobie wiąże się ze sporymi kosztami, wobec czego inwestycję należy dobrze zaplanować i przemyśleć również sposób jej finansowania.

(ingimage)

Domek letniskowy: cena zależy od wielu czynników

Własny domek letniskowy nie zawsze oznacza to samo. Na ostateczną cenę oraz dalsze koszty wpływ będzie miało wiele czynników. Warto przeanalizować je przed przystąpieniem do inwestycji:

 • Kupno czy budowa?
  Oczywiście koszty budowy domku letniskowego mogą pozwolić nam zarówno na spore oszczędności, jak i zdecydowanie wyższe wydatki, niż w scenariuszu, w którym kupimy już istniejący domek rekreacyjny.
  Wszystko zależy od standardu i konkretnego przypadku. Znacznie taniej będzie, jeżeli część prac wykonamy samodzielnie. Drożej, jeżeli powierzymy je profesjonalnej ekipie. Zależności będą podobne jak w przypadku budowy standardowego domu.

 • Dom letniskowy, całoroczny czy sezonowy?
  Choć z definicji domki letniskowe przeznaczone są do korzystania z nich latem, wiele osób decyduje się na ich ocieplenie, montaż ogrzewania i doprowadzenie instalacji, co pozwala czerpać z nich radość również w chłodniejszych miesiącach, a nawet całoroczne mieszkanie.
  Oczywiście przekłada się to również w wymierny sposób na cenę. Tanie domy całoroczne także istnieją, ale w ślad za ustępstwami finansowymi pójdą również ustępstwa dotyczące jakości.

 • Metraż
  Tak samo jak w przypadku każdej innej nieruchomości, koszt domku letniskowego będzie zależał w znacznej mierze od metrażu. I to niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na budowę domu letniskowego kupno czy zakup gotowego obiektu. W tym pierwszym przypadku ważne będzie również to, czy zamierzamy wybudować dom do 35m2 lub 70m2 co wiąże się z uproszczoną biurokracją, czy też większy.

 • Zastosowane technologie
  Domek letniskowy domkowi letniskowemu nierówny. Dotyczy to przy tym nie tylko metrażu, standardu i wyposażenia, ale również wykorzystanych podczas budowy materiałów i technologii.
  Obok domków letniskowych drewnianych mamy więc domy kanadyjskie, domy holenderskie, domy z bali, klasyczne domki murowane… Lista jest bardzo długa, a nawet wewnątrz tych kategorii znajdziemy droższe i tańsze propozycje.

 • Lokalizacja
  Na ostateczną cenę domku letniskowego wpływa oczywiście lokalizacja. Za domek letniskowy nad jeziorem, w górach czy nad morzem zapłacimy zdecydowanie więcej, niż w spokojnej wiosce, która nie może pochwalić się takimi atrakcjami.
  Zdecydowanie droższe nieruchomości będą także w pobliżu dużych aglomeracji. Wpłynie to rzecz jasna także na wartość działki, którą będziemy musieli nabyć, jeżeli interesuje nas budowa domku letniskowego.

Szukasz środków na domek letniskowy? Sprawdź ofertę kredytów gotówkowych na 20000 zł

Ile kosztuje budowa domu rekreacyjnego

Przed przystąpieniem do budowy domku letniskowego powinniśmy zastanowić się przede wszystkim, czy korzystać będziemy z niego jedynie w sezonie letnim czy chcielibyśmy przystosować go do pobytów w ciągu całego roku, w tym w trakcie zdecydowanie zimniejszych miesięcy.

Koszt budowy domku letniskowego całorocznego jak i sezonowego zależy głównie od metrażu. I to jest zasadnicza druga kwestia.

Parterowe i wolnostojące domy, które spełniają poniższe warunki są objęte uproszczoną procedurą budowy:

 • do 35m2;

 • powyżej 35 m2, ale nie więcej niż 70 m2, przy rozpiętości elementów konstrukcyjnych do 6 m i wysięgu wsporników do 2 m.

Natomiast liczba tych budynków na działce nie może być większa, niż jeden na każde 500 m2 powierzchni działki.

Nie wymagają one uzyskania pozwolenia na budowę, a co za tym idzie nie jest wymagany również projekt domu, gdy zamierzamy go wybudować na swojej działce. Nie ma też obowiązku zatrudniania kierownika budowy, ani prowadzenia dziennika budowy.

Łączącym się z tym faktem minusem (głównie przy większych metrażach) jest większa trudność w uzyskaniu kredytu lub ubezpieczenia na taką budowę. Należy jeszcze wziąć pod uwagę brak użytkowego poddasza oraz fakt, że zabudowa będzie musiała być zgodna z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku wymagać będzie uzyskania decyzji o warunkach zabudowy.

Potem wystarczy w tym zakresie złożyć stosowne zgłoszenie. To samo w sobie pozwala na uzyskanie bardzo wysokich oszczędności. Warto mieć jednak świadomość, że w obiektach całorocznych, w przeciwieństwie do przeznaczonych do rekreacji, musimy wykonać uzbrojenie działki, przyłącza do sieci oraz zaopatrzenie w wodę pitną.

Domy letniskowe - jak kształtuje się koszt domku letniskowego?

W przypadku domku letniskowego rekreacyjnego kompleksowa budowa na podstawie projektu będzie kosztować ok. 1,5-2 tys. zł/m2. Oznacza to, że za domek o powierzchni 25m2 zapłacimy ok. 37,5-50 tys. zł, natomiast w największym dopuszczalnym budynku bez potrzeby uzyskania zezwolenia na budowę powinniśmy zamknąć się w kwocie 70 tys. zł.

Inaczej wyglądają koszty budowy domku całorocznego: mogą być bardzo podobne do kosztów budowy standardowych domów i wynieść ok. 3 tys. zł/m2. Przy budowie domu istnieją jednak sposoby na obniżenie wydatków.

Zobacz również: Dom bez pozwolenia na budowę – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć!

Domy drewniane całoroczne

Dobrym pomysłem może stać się budowa domu drewnianego całorocznego według przygotowanego projektu na podstawie konstrukcji szkieletowej. Skorzystanie z oferty firm zajmujących się wznoszeniem budynków tego typu umożliwi szybkie załatwienie wszystkich formalności i błyskawiczne przejście przez proces budowy.

Doprowadzenie 35m2 domku drewnianego całorocznego do stanu deweloperskiego to wydatek rzędu 120 tys. zł. Z drugiej strony możemy kupić również gotowe konstrukcje, które będą zdecydowanie tańsze: stan surowy może udać się osiągnąć nawet za kwotę niewiele wyższą od 1500 zł/m2, jednak dodatkowe koszty będą związane z przystosowaniem domku do użytkowania całorocznego oraz m.in. z montażem.

Domy holenderskie: realna alternatywa

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych domków drewnianych letniskowych czy murowanych będą domy holenderskie. Ich podstawową zaletą jest łatwy transport oraz brak konieczności podjęcia jakichkolwiek działań związanych z budową: wybierając usługi sprawdzonej firmy, dom holenderski po prostu zostanie przywieziony na daną działkę.

Zarówno ich gabaryty, jak i cena znacznie się od siebie różnią. W przypadku tańszych (czyli zwykle starszych i gorzej wyposażonych) opcji realne jest kupienie domku holenderskiego nawet za kwotę 1 tys. zł/m2. Za bardziej luksusowe trzeba będzie zapłacić nawet kilkukrotność tej ceny.

Nie warto jednak oszczędzać na tym aspekcie, ponieważ dobierając odpowiedni dom na kółkach, możemy zyskać funkcjonalny domek letniskowy za stosunkowo małe pieniądze, nie martwiąc się przy tym całym procesem budowy.

Kupno domu letniskowego całorocznego z drugiej ręki

Oczywiście nie zawsze musimy decydować się na samodzielną budowę domku letniskowego (zwłaszcza, że wiąże się to dodatkowo z kosztem zakupu samej działki).

Możemy również kupić domek letniskowy z drugiej ręki. Ceny na tym rynku są jednak bardzo zróżnicowane, podobnie do całego rynku nieruchomości. Ceny domków i działek położonych w ogródkach działkowych wynoszą w aglomeracjach ok. 2 tys. zł./m2, nie są to jednak budynki przystosowane do użytkowania całorocznego. Ceny za gotowe domki letniskowe całoroczne zaczynają się od 3 tys. zł/m2 i sięgają nawet kwoty kilkunastu tysięcy w przypadku bardziej atrakcyjnych lokalizacji albo lepszego standardu wykończenia.

Jak sfinansować budowę lub zakup domku letniskowego?

Inwestycja w domek letniskowy może być naprawdę udana (warto również mieć świadomość, że domek tego typu można wynajmować, czerpiąc z tego tytułu dochód). Koszty nie są jednak najniższe, wobec czego wiele osób decyduje się na wzięcie kredytu na ten cel. W tym celu można posłużyć się standardowym kredytem hipotecznym, który pozwoli na sfinansowanie planów, gwarantując przy tym niskie oprocentowanie.

Warto mieć jednak świadomość, że przy jego pomocy nie sfinansujemy kompleksowych prac wykończeniowych czy wyposażenia domku letniskowego. W wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie wzięcie kredytu gotówkowego. Środki możemy przekazać na dowolny cel (także np. zakup domu holenderskiego), a koszty inwestycji rozłożyć na większą liczbę rat, co w odpowiedni sposób zabezpieczy domowy budżet.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.

Poradniki