SMART > Poradniki > Pieniądze dla domu > 6 sposobów na podwyższenie zdolności kredytowej

6 sposobów na podwyższenie zdolności kredytowej

Odpowiednia zdolność kredytowa będzie niezbędna, jeśli planujesz zaciągnąć jakiekolwiek zobowiązanie finansowe. Na szczęście istnieją proste sposoby na jej poprawienie. Chcesz dowiedzieć się, jakie? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

6 sposobów na podwyższenie zdolności kredytowej
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Mianem zdolności kredytowej określa się wysokość zobowiązania możliwą do spłaty przez osobę wnioskującą o produkt kredytowy. Każdy z banków posiada własny sposób wskazania takiej zdolności, a więc posługuje się odmiennymi algorytmami, które służą określeniu wysokości prawdopodobieństwa, z jakim potencjalny kredytobiorca będzie w stanie terminowo regulować zobowiązanie o określonej wysokości. Zbyt niska zdolność kredytowa jest największą zmorą moich klientów, dlatego postanowiłam stworzyć listę rzeczy, które można zrobić, aby taką zdolność poprawić.

Kliknij przycisk poniżej i już teraz porównaj najlepsze oferty kredytów gotówkowych!

Reklama

 1. Zamknij lub skonsoliduj posiadane zobowiązania – kredyty, pożyczki, karty kredytowe i limity w koncie

Czy zdawałeś sobie sprawę z tego, że posiadane i zupełnie niewykorzystane limity w koncie oraz na kartach kredytowych obniżają Twoją zdolność kredytową? Bank uważa, że w każdej chwili możesz skorzystać z pieniędzy udostępnionych w taki sposób, dlatego, kiedy wnioskujesz o kredyt, przyjmuje do obliczeń kwoty udostępnionych w ramach limitów środków. Jeśli planujesz zwiększyć swoją zdolność kredytową, wypowiedz umowy o limity w koncie i karty kredytowe.

Kolejną kwestią są posiadane już kredyty i pożyczki. Ich raty systematycznie obciążają domowy budżet. Jeśli chciałbyś zwiększyć zdolność kredytową, spłać w całości zobowiązania opiewające na niskie kwoty, a jeśli rozwiązanie to będzie niewystarczającym, to pomyśl o konsolidacji pozostałych kredytów i pożyczek. Wydłużenie okresu kredytowania i połączenie kilku rat w jedną przyczyni się do znacznego zmniejszenia obciążenia budżetu domowego.

 2. Wybierz bank, który najlepiej obliczy Twoją zdolność

Różne banki posiadają odmienną politykę kredytową, a więc inny profil docelowego klienta. Różnie liczą zdolność kredytową. W praktyce oznacza to, że będą akceptować różne źródła dochodów i cele kredytowe. Warto też mieć świadomość, że instytucje są w różnym stopniu asekuracyjne – jedne akceptują odstępstwa od przyjętych zasad, inne nie.

Jak w takim razie odnaleźć się w gąszczu banków i ich ofert? Najlepiej poprosić o pomoc niezależnego eksperta kredytowego. Można też zdać się na siebie i skorzystać z naszego kalkulatora zdolności kredytowej.

Reklama

 3. Postaraj się zwiększyć swój dochód

Nielegalne źródła dochodów nie podwyższą Twojej zdolności kredytowej, ale dodatkowe środki za nadgodziny, premie, czy podwyżki już tak.

Jeśli do potrzebnego poziomu zdolności brakuje Ci sporo środków, to warto pomyśleć też o dodatkowym źródle dochodu – pracy na część etatu lub dochodzie z wynajmu nieruchomości. Pamiętaj jednak, że banki określają minimalny okres, przez jaki ten dodatkowy dochód musi być uzyskiwany, aby mógł zostać wzięty pod uwagę.

 4. Poproś kogoś bliskiego o wsparcie

Najszybszym sposobem na podwyższenie zdolności kredytowej jest poproszenie o pomoc innej osoby. Czasami konieczne jest, aby osoba ta była dodatkowym wnioskodawcą, ale zdarzają się sytuacje, kiedy wystarczy Ci poręczenie. Ważne, aby wybrana osoba osiągała stabilny dochód, który nie będzie nadmiernie obciążony wydatkami.

 5. Rozważ rozdzielność majątkową

Niestety dodatkowy kredytobiorca może również zaszkodzić. Jeśli myślisz o większej kwocie kredytu gotówkowego lub kredycie hipotecznym, to bank będzie wymagał, aby na wniosku pojawił się Twój współmałżonek. Oczywiście jedynie w sytuacji, jeśli nie posiadacie rozdzielności majątkowej.

Czasami jednak zdarza się, że żona lub mąż nie pracują lub osiągają bardzo niskie dochody i zamiast podwyższyć zdolność, to ją obciążają. W takiej sytuacji warto rozważyć rozdzielność finansową i wnioskowanie o kredyt samodzielnie.

 6. Wybierz odpowiednie parametry kredytu – wydłuż okres kredytowania, wybierz raty równe i oprocentowanie zmienne

Czy wiedziałeś o trzech podstawowych zależnościach, którymi należy się kierować przy wybieraniu oferty kredytowej?

  1. Im dłuższy okres kredytowania, tym wyższa zdolność kredytowa.

  2. Zdolność kredytowa jest wyższa przy ratach równych niż przy ratach malejących.

  3. Twoja zdolność kredytowa będzie wyższa, jeśli wybierzesz oprocentowanie zmienne.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci otrzymać potrzebne finansowanie na realizację tych niewielkich oraz całkiem sporych planów i marzeń.

Komentarze

Potwierdź że nie jesteś robotem!
Dziękujemy za zadanie pytania!
Nasi Redaktorzy odpowiedzą tak szybko jak to możliwe a informację o udzieleniu odpowiedzi prześlemy na podany adres e-mail .
Coś poszło nie tak. Prosimy spróbować ponownie później.

Poradniki