Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  0,62 zł , zmiana od tamtej pory: -64,84%
Drony wleciały w „dolinę śmierci”
publikacja: 30.01.2017
aktualizacja: 31.01.2017, 06:15

Polska branża dronów jest mocno niedoinwestowana.

Firmom, pracującym nad tzw. bezzałogowcami, brakuje pieniędzy, by przejść z etapu badań do fazy wdrożeń.
 

We wtorek w Ministerstwie Rozwoju dojdzie do pierwszego w Polsce spotkania raczkującej branży dronów. W trakcie tzw. sejmiku przedstawiciele sektora mają powołać organizację (Polską Izbę Systemów Bezzałogowych), która już na starcie będzie musiała zmierzyć się z gigantycznym wyzwaniem. Warta ponad 200 mln zł branża dronów w Polsce, mimo że dopiero się kształtuje, już znalazła się w kryzysie. Liczy więc na współpracę państwa i kapitału prywatnego.

Zasypać lukę
Rynek dronów w Polsce jest niezwykle perspektywiczny – rośnie w tempie 20 proc. rocznie, a pod względem liczby wydanych licencji na pilotowanie bezzałogowców jesteśmy w światowej czołówce (wyprzedza nas tylko Japonia). Rodzime firmy mają jednak poważny problem. – Ledwo co się wykluły, pozyskały pierwszych klientów i wypracowały przychody, gdy trafiły do tzw. doliny śmierci – mówi Sławomir Kosieliński, prezes Instytutu Mikromakro, inicjatywy zrzeszającej przedstawicieli tej branży.

„Dolina śmierci" to luka kapitałowa, która powstaje między publicznym a prywatnym finansowaniem projektów badawczo-rozwojowych. Teraz właśnie wpadły w nią rodzime firmy. – Skończyły się im pieniądze na wdrożenia, a inwestorzy nie są skorzy, by finansować projekt w chwili wejścia produktu na rynek i rozpoczęcia walki konkurencyjnej – zaznacza Kosieliński.

Szacuje się, że owa luka w przypadku pojedynczej firmy sięga dziś od 4 do nawet kilkudziesięciu milionów złotych. Eksperci ostrzegają, że jeśli tej luki nie zasypiemy, rodzimym spółkom ciężko będzie dogonić rywali. O skali wyzwań może świadczyć fakt, że w 2015 r. przeciętny zagraniczny konkurent polskich producentów dronów mógł liczyć na inwestycje rzędu nawet 150 mln zł. Takie pieniądze dostawały innowacyjne firmy m.in. w USA czy Izraelu. Dla porównania w Polsce zakończony w listopadzie konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju opiewał na 50 mln zł. I to do podziału na 11 firm.

Nauka inwestowania
Eksperci podkreślają, że luka kapitałowa w Polsce to zjawisko szersze i nie dotyczy tylko dronów. Według Marcina Kowalika, partnera Black Pearls VC, rodzima branża inwestycyjna opanowała już rozwijanie projektów na etapie przedzalążkowym i zalążkowym, a dzięki współpracy z kapitałem publicznym, fundusze venture capital (VC) nauczyły się inwestować w innowacyjne projekty wysokiego ryzyka skupiające się na badaniach i rozwoju (B+R).

– Jednak kolejny etap, czyli komercjalizacja B+R, wymaga często znacznie wyższych nakładów. Przed branżą VC stoi poważne zadanie przyciągnięcia kapitału prywatnego do sektora innowacji – tłumaczy nam partner Black Pearls.

Przekonuje, że branża VC jest w stanie przyczynić się do zasypania luki kapitałowej, przyciągając kapitał prywatny. – Pamiętajmy jednak, że kapitał lubi trwałe reguły gry. Nasze starania odniosą skutek tylko wtedy, gdy inwestorzy prywatni będą operować w stabilnej rzeczywistości prawnopodatkowej – dodaje.

http://www.rp.pl/Telekomunikacja-i-IT/301309871-Drony-wlecialy--w-doline-smierci.html#ap-1
  • CB-R Autor: ~sb
  • Re: CB-R Autor: ~cierpliwy
  • Re: CB-R Autor: ~Max
  • Re: CB-R Autor: ~src
  • Re: CB-R Autor: ~Cienki_Bolek
  • Re: CB-R Autor: ~sb
  • Re: CB-R Autor: ~qaz
  • Re: CB-R Autor: ~sb
  • Re: CB-R Autor: ~marek
  • Re: CB-R Autor: ~marek
  • Re: CB-R Autor: ~qaz
  • Re: CB-R Autor: ~Re
  • Re: CB-R Autor: ~Olender
  • Re: CB-R Autor: ~qaz
  • Re: CB-R Autor: ~Re
  • Re: CB-R Autor: ~sb
  • Re: CB-R Autor: ~sb
  • Re: CB-R Autor: ~Cienki_Bolek
  • Re: CB-R Autor: ~sb
  • Re: CB-R Autor: ~Krystyna

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
SOFTBLUE -4,80% 0,22 2026-06-26 16:18:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.