Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  22,90 zł , zmiana od tamtej pory: 114,85%

Parkiet - Eurotel

Zgłoś do moderatora
iDream pomógł zyskom
Inwestorzy docenili wyniki grupy kontrolowanej przez Krzysztofa Stepokurę za I półrocze br. Jak na czas wybuchu epidemii były nie najgorsze. Zarząd Eurotelu poinformował w nim, że przy 188,6 mln zł przychodów (spadły o około 9,5 proc. rok do roku), grupa zarobiła na 9,7 mln zł netto, czyli o prawie 56 proc. więcej niż w I półroczu 2019 r.
Dla porównania Grupa OEX, która także prowadzi sieć sklepów operatorskich, zanotowała spadek przychodów w tym segmencie o około 13 proc., do 79 mln zł.

Dystrybutorzy nie ukrywają, że pomagali im operatorzy, ale motorem wzrostu zysków były sklepy iDream z produktami Apple'a. Odpowiadały za prawie 140 mln zł przychodu grupy (spadek z około 153 mln zł), a ich zysk brutto na sprzedaży urósł do prawie 15 mln zł z 11,8 mln zł przed rokiem.

link
Wynik poprawił się, choć w II kwartale Apple zmienił warunki umowy i teraz daje ona większe możliwości obsługi segmentu korporacyjnego, ale marże na produktach dla rynku masowego są niższe. W jaki sposób i jaki będzie bilans tej zmiany – nie podano.
O tym, że poszerza ofertę smartfonów o modele Apple'a poinformowała telewizja kablowa UPC. Tomasz Basiński, wiceprezes Eurotelu, nie chciał odpowiedzieć wprost na pytanie, czy to Eurotel jest dostawcą kablówki. – Nie mogę potwierdzić ani zaprzeczyć. Umowa z Apple'em daje nam taką możliwość – powiedział.

Pod względem rentowności lepszym biznesem jest nadal praca dla telekomów. Sprzedaż usług i urządzeń w 84 salonach Playa przyniosła grupie około 19,5 mln zł przychodu (o około 1 mln zł mniej niż przed rokiem) i 10 mln zł zysku brutto na sprzedaży. T-Mobile, historycznie najważniejszy partner Eurotelu, przyniósł dilerowi tym razem około 13,8 mln zł przychodu (także o około 1 mln zł mniej rok do roku) i 4,7 mln zł zysku brutto na sprzedaży.

Będą przejęcia i dywidenda?
W handlu panuje przekonanie, że silniejsi gracze będą beneficjentami epidemii i zyskają na kłopotach mniejszych podmiotów z nimi konkurującymi. Część osób przewiduje, że zobaczymy falę przejęć. – Nie mamy informacji o problemach innych dilerów, ani o ofertach sprzedaży innych sieci, ale jeśli takie by się pojawiły, będziemy je oczywiście analizowali. Innymi słowy, nie wykluczamy takiej możliwości, ale jej sensowność musi być uzasadniona ekonomicznie – mówi Basiński.
Nowym biznesem dla Eurotela jest sieć marketów z produktami Xiaomi – MiMarkt. Buduje ją Viamind, spółka zależna Eurotelu. – W tym roku zamroziliśmy otwarcia planowanych kolejnych sklepów MiMarkt, ale chcemy wrócić do tematu po zakończeniu roku. Obecnie koncentrujemy się na sprzedaży i podnoszeniu efektywności działania, bo przed nami najlepszy sprzedażowo okres roku – mówi Basiński.

W I połowie br. ich przychód sięgnął 7,6 mln zł. Z kolei obsługa wybierającego się na giełdę Canal+ Polska to biznes marginalny dla Eurotelu: przychód z tego tytułu to około 1 mln zł.

Zarząd Eurotelu spodziewa się, że w drugim półroczu zyski grupy będą wyższe niż w pierwszym. Tomasz Basiński nie chciał podawać kwot. – Po pierwsze nie publikujemy prognoz, a po drugie nie wiemy, jak epidemia wpłynie na wyniki. Jednak zwykle drugie półrocze było lepsze i dlatego możemy na podstawie historycznych danych takie założenie przedstawić – mówi wiceprezes.

Inaczej niż OEX w tym roku Eurotel zdecydował o niewypłacaniu dywidendy. – W przypadku braku zagrożenia i mniejszej niepewności co do przyszłości działania zarząd będzie rekomendował podział zysku zgodnie z dotychczasową praktyką i zasadami – informuje wiceprezes.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
[x]
EUROTEL 2,29% 49,20 2021-05-05 17:01:26