Forum Jak ulokować pieniądze? +Dodaj wątek

Koszty życia, zarobki, oszczędzanie - pytanie do osób z większym doświa

Dzień dobry wszystkich,
Mam do Was pytanie, ile wydajecie miesięcznie na jedzenie i ile udaje się Wam zaoszczędzić?
Mieszkam w Poznaniu, pracuję w firmie korporacji (na całym świecie zatrudnia <1000 osób), zarabiam 3000 tys. netto miesięcznie, pracuje tam rok. Teraz obcięli nam pensje o 20%, nie wiem kiedy znów będziemy mieli pełne wynagrodzenie.
Przed obcięciem, moje wydatki wyglądały tak:
1200 zł mieszkanie + rachunki/internet + telefon (mieszkam z partnerem)
1200 zł na życie (jedzenie Lidl/Auchan lub Biedronka, kosmetyki, lek 50 zł, bilet na tramwaj niecałe 120 zł, podróż do domu rodzinnego pociągiem 1 x w miesiącu, wszystkie inne wydatki poza mieszkaniem i rachunkami ale głównie te które wypisałam)
90 zł przed koronawirusem wydawałam na OK SYSTEM
510- oszczędzam .
Teraz nie wydaję 90 zł na OK SYSTEM ale ceny wzrosły i robiąc takie same zakupy wydaje więcej, od maja trochę mniej, ale z początkiem roku 2020 dało się odczuć inflację.
Gdy chce kupić jakieś ubranie, iść do fryzjera, do lekarza, dentysty, wymienić okulary, wyjść do restauracji, to muszę wziąć na ten wydatek pieniądze z puli oszczędności.
Nie narzekam, ale wydaje mi się że żyje oszczędnie, prowadzę excela z wydatkami, nie kupuję żadnego crapu, czuję że ciągle się bardzo ograniczam pod względem wydatków, nawet jedzeniowych a w szczegolności ubrań. Brakuje mi bardzo większej poduszki finansowej, szczególnie w takich czasach jak teraz. Po obcięciu o te 20% nie mam jak dalej oszczędzać.
Chciałabym się jeszcze dokształcić, iść na jakieś szkolenie, kurs (w pracy nie ma żadnych), może studia podyplomowe, zmienić pracę na lepsza w przyszłości, mam 27 lat, ale wtedy musiałaby zrezygnować z oszczędności. Chciałam Was zapytać co byście zrobili na moim miejscu zrezygnowali z oszczędzania na rzecz dokształcania?
Z zewnątrz ciągle słyszę jak ludzie w moim wieku biorą kredyty na mieszkania. Jak udało im się zaoszczędzić na wkład własny?

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl