Forum Giełda +Dodaj wątek
16.04. Warszawa (PAP) - North Coast zakłada, że dzięki umacniającemu się złotemu i produkcji w Latteria Tinis grupa zakończy ten rok zyskiem, a obroty wzrosną. Mleczarnia powinna być w tym roku rentowna, ale szczegółowe szacunki wyników Latteria Tinis spółka przedstawi do połowy roku. Polityka dywidendowa spółki się nie zmienia - powiedział PAP Giorgio Pezzolato, wiceprezes North Coast.

"Jesteśmy przekonani, że zarówno grupa, jak i spółka North Coast zakończy bieżący rok na plusie. W tym roku mamy możliwość polepszenia wyników dzięki umacniającej się złotówce oraz uruchomionej produkcji. Jako grupa planujemy również zwiększyć obroty" - powiedział PAP Pezzolato.

Ubiegły rok grupa zakończyła w okolicach zera, a przychody wyniosły 115,1 mln zł. W 2008 roku grupa zanotowała 4,1 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej przy przychodach w wysokości 124 mln zł.

Spółka zależna Latteria Tinis uruchomiła docelową produkcję włoskich serów w zakładzie w Rzepinie.

Zdaniem wiceprezesa do końca tego roku mleczarnia powinna przekroczyć próg rentowności, a szacunki jej wyników mają być opublikowane do połowy roku.

"Produkcja się rozwija i z miesiąca na miesiąc pozyskujemy nowych odbiorców. Obecnie produkujemy już dwa razy więcej niż pod koniec zeszłego roku. Przewidujemy, że jeszcze w tym półroczu uda nam się uzyskać satysfakcjonujący pułap produkcji - czyli wykorzystanie większości mocy" - powiedział Pezzolato.

"Docelowo mleczarnia powinna generować około 50 proc. przychodów całej grupy North Coast" - dodał.

Poinformował, że praktycznie całość produkcji obecnie i w najbliższej przyszłości będzie eksportowana.

"Latteria Tinis będzie produkować głównie ser mozzarella, a oprócz tego ricotta oraz masło. Obecnie North Coast z produktami Granarolo działa tylko w segmencie premium, dzięki własnej produkcji w Polsce firma będzie mogła zaoferować rynkowi nowe możliwości ofertowe po konkurencyjnych warunkach, np. private label lub produkty dla cateringu (mozzarella do pizzy). Obecnie obserwowany jest proces integracji ryków w Europie. Największym producentem mozzarelli na naszym kontynencie są Niemcy, gdzie również jest największy popyt. Latteria Tinis ma duże szanse na uzyskanie znaczącej pozycji w Europie z tego względu, że w Polsce ceny mleka oraz koszty produkcji są niższe niż w krajach zachodnioeuropejskich" - powiedział Pezzolato.

Produkcja Latteria Tinis będzie skierowana do dużych sieci sklepów, firm dystrybucyjnych, sektora HoReCa, przewidywana jest też produkcja mozzarelli pod marką "private label" na zlecenie dużych odbiorców.

Całkowita kwota nakładów poniesionych na Latteria Tinis wyniosła 12 mln euro.

Na ten rok North Coast nie planuje większych inwestycji.

"Główne cele na 2010 rok to pełne uruchomienie zdolności produkcyjnych w Latteria Tinis oraz reorganizacja w spółce North Coast mająca na celu obniżenie kosztów i powrót do osiąganych wcześniej poziomów rentowności. Nie planujemy nowych, istotnych inwestycji w roku bieżącym" - powiedział wiceprezes.

North Coast nie zmienia polityki dywidendowej, ale zarząd nie podjął jeszcze decyzji, czy i jakiej wielkości dywidendę będzie rekomendować.

"Nasza polityka w zakresie dywidendy jest niezmienna, choć w tym momencie jest za wcześnie, aby zadeklarować czy na pewno i w jakiej wysokości zarząd będzie rekomendował wypłatę dywidendy. Sprawa jest uzależniona od bieżącej sytuacji, osiąganych wyników, potrzeb kapitałowych i w związku z tym decyzję podejmiemy przed walnym" - powiedział Pezzolato.

Z zysku osiągniętego w 2008 roku North Coast wypłacił na dywidendę 1,6 mln zł, co dawało 0,05 zł dywidendy na akcję. Pozostałe 4,7 mln zł trafiło na zwiększenie kapitału rezerwowego.

Anna Pełka (PAP)

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
NORTCOAST 0,00% 14,95 2020-09-29 16:35:50
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.