Ile może zająć komornik – nowe limity w 2016 roku i zmiany w przepisach

Kiedy komornik przystępuje do działania, nie może zająć wszystkich środków. Dłużnikowi powinny zostać chociaż minimalne kwoty potrzebne do przeżycia. Podajemy limity i kwoty wolne od zajęć komorniczych obowiązujące w 2016 roku. Ze względu na wprowadzone zmiany prawa, niektóre limity będą ustalane inaczej niż dotychczas.

Komornik może prowadzić egzekucję z ruchomości i nieruchomości. Jednak popularnym sposobem, wskazywanym dotąd często przez wierzycieli jest także egzekucja z wynagrodzenia za pracę, świadczeń emerytalno-rentowych ZUS czy środków pieniężnych zgromadzonych na koncie bankowym.

Przy zastosowaniu tych sposobów egzekucji komornik zawiadamia odpowiednio: zakład pracy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub bank o fakcie dokonania zajęcia. Wzywa przy tym dany podmiot, aby nie wypłacał dłużnikowi należnej kwoty, tylko przekazywał ją bezpośrednio do komornika. Dłużnik otrzymuje odpowiednie zawiadomienie zawierające jednocześnie zakaz odbioru zajętych kwot. Trzeba jednak pamiętać, że dla każdego z tych źródeł zaspokojenia wierzyciela ustanowiono prawne limity zajęć i kwoty wolne od egzekucji komorniczej. W świetle prawa nie do ruszenia przez komornika są też pewne rodzaje świadczeń, między innymi: świadczenia alimentacyjne, z pomocy społecznej czy stypendia na cele specjalne.

W 2016 roku obowiązują nowe limity zajęć komorniczych - wynikają one z aktualizacji podstaw uwzględnianych przy ich wyliczeniu, czyli np. najniższej emerytury lub renty czy płacy minimalnej w danym rok. Od września br. w życie wejdą też nowelizacje prawa zakładające inne kwoty wolne w przypadku zajmowania przez komornika rachunku bankowego.

Ile komornik może zająć z renty i emerytury?

Zgodnie z obowiązującym prawem, emerytury i renty podlegają zajęciu w wysokości 25 proc. Wolne od egzekucji i potrąceń są jednak kwoty odpowiadające 50 proc. najniższej emerytury lub renty, zależnie od rodzaju pobieranego świadczenia.

ZUS ogłosił pod koniec lutego kwoty najniższych świadczeń emerytalno-rentowych obowiązujących od 1 marca br. do końca lutego 2017. Zgodnie z najnowszym komunikatem ZUS, od marca 2016 roku najniższa emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna wynosi 882,56 zł. Oznacza to, że 441,28 zł (50% z 882,56 zł) jest wolne od egzekucji i potrąceń. Natomiast najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi od marca 676,75 zł. Wolne od egzekucji i potrąceń jest zatem w tym przypadku 338,37 zł.

Emerytury i renty – kwoty wolne od egzekucji i potrąceń

Obowiązuje od

z tytułu całkowitej niezdolności do pracy

z tytułu częściowej niezdolności do pracy

Najniższa emerytura

Kwota wolna

Najniższa renta

Kwota wolna

1 marca 2013

831,15 zł

415,58 zł

637,92 zł

318,96 zł

1 marca 2014

844,45 zł

422,83 zł

648,13 zł

324,07 zł

1 marca 2015

880,45 zł

440,23 zł

675,13 zł

337,57 zł

1 marca 2016

882,56 zł

441,28 zł

676,75 zł

338,37 zł

Źródło: Bankier.pl, opracowanie własne

Ile komornik może zająć z wynagrodzenia za pracę?

W przypadku zajmowania przez komornika wynagrodzenia za pracę, również przewidziano pewne limity i kwoty wolne od zajęć. Istotna w tym przypadku będzie jednak podstawa zatrudnienia. Inaczej komornik potraktuje wynagrodzenie otrzymywane z tytułu umowy o pracę niż np. dochody otrzymywane z tytułu umowy-zlecenia lub umowy o dzieło.

Zasadą jest, że jeżeli dłużnik jest zatrudniony na umowę o pracę, zajęciu podlega 50 proc. jego zarobków (lub 60 proc. - jeśli ściągane są zobowiązania z tytułu alimentów). Wolne od zajęcia jest jednak wynagrodzenie odpowiadające płacy minimalnej na dany rok. W 2016 roku wolne od zajęcia jest 1850 zł brutto (czyli 1335,69 zł netto). Kwota ta obowiązuje w przypadku jednego etatu, gdzie nie są stosowane podwyższone koszty uzyskania przychodu. W razie zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty wolne od potrąceń ulegają proporcjonalnemu zmniejszeniu adekwatnie do części etatu, na którą dłużnik pracuje. Inne ograniczenia są też stosowane w przypadku ściągania zobowiązania z tytułu alimentów.

Inaczej też kształtują się limity i kwoty wolne od zajęć, gdy dłużnik wykonuje pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, takich jak umowy-zlecenia czy umowy o dzieło. W tych przypadkach zajęciu podlegają kwoty w całości, a komornik może nie pozostawić z otrzymywanego wynagrodzenia ani złotówki. Jest jednak pewna możliwość. Jeśli umowa-zlecenie lub umowa o dzieło są jedynym i stałym źródłem utrzymania dłużnika, mogą być zastosowane zasady obowiązujące w przypadku umowy o pracę. Chodzi tu o sytuacje, kiedy dłużnik od dłuższego czasu pracuje u jednego pracodawcy, otrzymuje stałe i w miarę regularne dochody, ale nie ma umowy o pracę. Istotne w tym zakresie będzie, aby dłużnik zgłosił to komornikowi, składając odpowiednie dokumenty i wnioski.

Czytaj dalej: Ile komornik może zająć z rachunku bankowego - ważne zmiany w prawie

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 ~Katarzyna

Mam zajęcie z lutego br. Z kwoty wolnej zostało mi 400zl do wykorzystania. Czy teraz kwota wolna zostaje mi po staremu czy już na nowych zasadach ? Dziękuję za odpowiedz

! Odpowiedz
1 5 ~Adam

Mam zajęcie z ubiegłego roku. Wykorzystałem kwotę wolną i na moim koncie pozostało 600zł których nie mogę ruszyć.
Czy po zmianie przepisów ING Bank Śląski powinien udostępnić mi tę kwotę?

! Odpowiedz
0 1 ~ja

niestety ne, przerabialam to na swoim przykładzie, limity dotyczą nowych tytułów wykonawczych, a starych tylko w przypadku, gdy nie został wykorzystany limit na koncie

! Odpowiedz
0 0 ~Adam odpowiada ~ja

Tylko dziwne jest to, że żaden przepis nie mówi o tym że limity dotyczą nowych tytułów wykonawczych. Wręcz przeciwnie, myślę że te pieniądze powinny być traktowane jako oszczędności i w myśl nowych przepisów zwolnione.

Tym bardziej że wierzyciel pobiera już część mojego wynagrodzenie (oczywiście bank nie ma tej wiedzy).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 ~Monika

Brak mi tutaj informacji z jakich ustaw wynikają te przepisy - ustawy o emeryturach, komornikach. Działając przed urzędami, najlepiej jest wskazać podstawę prawną, aby móc się skutecznie bronić.

! Odpowiedz
2 9 ~Jvb

To sobie pisowcy strzelili w kolano, tak jak byłem za nimi tak w najbliższych wyborach na pewno już im głosu nie dam jak i te 2 mln. zadłużonych, mam nadzieję.

! Odpowiedz
1 0 ~kasia

dnia 11.09. miałam na koncie kwotę wolną od zajęć 3100zł dzisiaj patrząc na konto mam tej kwoty na 1280zł nie robiłam zadnych wypłat ani przelewów dlaczego tak

! Odpowiedz
4 7 ~karolina

witam mam komornika na koncie od 20.06.jeszcze mu nic nie zapłaciłam bo nie wykorzystałam kwoty wolnej od zajęć po dwóch miesiącach otrzymałam pismo że on przekazuje sprawę innemu komornikowi to dlaczego na stronie banku dalej widnieje zajęcie egzekucyjne i jego dane jak już moją sprawą zajmuję sie ten drugi i mi zabiera pieniązki z wypłaty

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 7 ~zachlannosc

tak naprawde komornik jak bedzie chcial to zajmie cała kwote np.blokujac rachunek bankowy u mnie byla taka sytuacja ze wykorzystalem kwote wolna oda zajec na koncie mialem tylko 600zł a ponad 700 zostało przekazane do wierzyciela i tak tym sposobem wegetowałem za 600zł przez caly miesiac nadmienie ze druga polowe oczywiscie komornik otrzymał od pracodawcy banda zlodziei i tyle oczywiscie kasy nie zwrocono mi komornik przekazal do wierzyciela jeszcze bezczelnie sam kazal mi wystapic do wierzyciela o zwrot,jak widac komornicy potrafia tylko kase sciagac a czy to bedzie zgodne z prawem zreszta z jakim prawem ci gnoje interpretuja je sobie jak chca stale sie tym prawem zaslaniaja łamiac je nagminnie nasze polskie prawo to taka szmata do podlogi brudna,smierdzaca

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Księgarnia Bankier.pl

Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego ilustracje: Andrzej Mleczko, Robert B. Cialdini Cena: 34,90 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl