Ile może zająć komornik – nowe limity w 2016 roku i zmiany w przepisach

Kiedy komornik przystępuje do działania, nie może zająć wszystkich środków. Dłużnikowi powinny zostać chociaż minimalne kwoty potrzebne do przeżycia. Podajemy limity i kwoty wolne od zajęć komorniczych obowiązujące w 2016 roku. Ze względu na wprowadzone zmiany prawa, niektóre limity będą ustalane inaczej niż dotychczas.

Komornik może prowadzić egzekucję z ruchomości i nieruchomości. Jednak popularnym sposobem, wskazywanym dotąd często przez wierzycieli jest także egzekucja z wynagrodzenia za pracę, świadczeń emerytalno-rentowych ZUS czy środków pieniężnych zgromadzonych na koncie bankowym.

Przy zastosowaniu tych sposobów egzekucji komornik zawiadamia odpowiednio: zakład pracy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub bank o fakcie dokonania zajęcia. Wzywa przy tym dany podmiot, aby nie wypłacał dłużnikowi należnej kwoty, tylko przekazywał ją bezpośrednio do komornika. Dłużnik otrzymuje odpowiednie zawiadomienie zawierające jednocześnie zakaz odbioru zajętych kwot. Trzeba jednak pamiętać, że dla każdego z tych źródeł zaspokojenia wierzyciela ustanowiono prawne limity zajęć i kwoty wolne od egzekucji komorniczej. W świetle prawa nie do ruszenia przez komornika są też pewne rodzaje świadczeń, między innymi: świadczenia alimentacyjne, z pomocy społecznej czy stypendia na cele specjalne.

W 2016 roku obowiązują nowe limity zajęć komorniczych - wynikają one z aktualizacji podstaw uwzględnianych przy ich wyliczeniu, czyli np. najniższej emerytury lub renty czy płacy minimalnej w danym rok. Od września br. w życie wejdą też nowelizacje prawa zakładające inne kwoty wolne w przypadku zajmowania przez komornika rachunku bankowego.

Ile komornik może zająć z renty i emerytury?

Zgodnie z obowiązującym prawem, emerytury i renty podlegają zajęciu w wysokości 25 proc. Wolne od egzekucji i potrąceń są jednak kwoty odpowiadające 50 proc. najniższej emerytury lub renty, zależnie od rodzaju pobieranego świadczenia.

ZUS ogłosił pod koniec lutego kwoty najniższych świadczeń emerytalno-rentowych obowiązujących od 1 marca br. do końca lutego 2017. Zgodnie z najnowszym komunikatem ZUS, od marca 2016 roku najniższa emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna wynosi 882,56 zł. Oznacza to, że 441,28 zł (50% z 882,56 zł) jest wolne od egzekucji i potrąceń. Natomiast najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi od marca 676,75 zł. Wolne od egzekucji i potrąceń jest zatem w tym przypadku 338,37 zł.

Emerytury i renty – kwoty wolne od egzekucji i potrąceń

Obowiązuje od

z tytułu całkowitej niezdolności do pracy

z tytułu częściowej niezdolności do pracy

Najniższa emerytura

Kwota wolna

Najniższa renta

Kwota wolna

1 marca 2013

831,15 zł

415,58 zł

637,92 zł

318,96 zł

1 marca 2014

844,45 zł

422,83 zł

648,13 zł

324,07 zł

1 marca 2015

880,45 zł

440,23 zł

675,13 zł

337,57 zł

1 marca 2016

882,56 zł

441,28 zł

676,75 zł

338,37 zł

Źródło: Bankier.pl, opracowanie własne

Ile komornik może zająć z wynagrodzenia za pracę?

W przypadku zajmowania przez komornika wynagrodzenia za pracę, również przewidziano pewne limity i kwoty wolne od zajęć. Istotna w tym przypadku będzie jednak podstawa zatrudnienia. Inaczej komornik potraktuje wynagrodzenie otrzymywane z tytułu umowy o pracę niż np. dochody otrzymywane z tytułu umowy-zlecenia lub umowy o dzieło.

Zasadą jest, że jeżeli dłużnik jest zatrudniony na umowę o pracę, zajęciu podlega 50 proc. jego zarobków (lub 60 proc. - jeśli ściągane są zobowiązania z tytułu alimentów). Wolne od zajęcia jest jednak wynagrodzenie odpowiadające płacy minimalnej na dany rok. W 2016 roku wolne od zajęcia jest 1850 zł brutto (czyli 1335,69 zł netto). Kwota ta obowiązuje w przypadku jednego etatu, gdzie nie są stosowane podwyższone koszty uzyskania przychodu. W razie zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty wolne od potrąceń ulegają proporcjonalnemu zmniejszeniu adekwatnie do części etatu, na którą dłużnik pracuje. Inne ograniczenia są też stosowane w przypadku ściągania zobowiązania z tytułu alimentów.

Inaczej też kształtują się limity i kwoty wolne od zajęć, gdy dłużnik wykonuje pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, takich jak umowy-zlecenia czy umowy o dzieło. W tych przypadkach zajęciu podlegają kwoty w całości, a komornik może nie pozostawić z otrzymywanego wynagrodzenia ani złotówki. Jest jednak pewna możliwość. Jeśli umowa-zlecenie lub umowa o dzieło są jedynym i stałym źródłem utrzymania dłużnika, mogą być zastosowane zasady obowiązujące w przypadku umowy o pracę. Chodzi tu o sytuacje, kiedy dłużnik od dłuższego czasu pracuje u jednego pracodawcy, otrzymuje stałe i w miarę regularne dochody, ale nie ma umowy o pracę. Istotne w tym zakresie będzie, aby dłużnik zgłosił to komornikowi, składając odpowiednie dokumenty i wnioski.

Czytaj dalej: Ile komornik może zająć z rachunku bankowego - ważne zmiany w prawie

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Olsztynianka

Mnie komornik z Olsztyna bezprawnie blokuje konto bankowe.Długi dotyczyły spadku zmarłego męża mojej siostry.Wierzyciel zrezygnował po ściągnięciu ponad 10 tys.Pisałam skargę na firmę za niewłaściwe oprocentowanie 40 proc.To trwa już11 mies

! Odpowiedz
0 4 ~z14

I ustawodawca nie spalił się ze wstydu obwieszczając, że emeryt może żyć za 400 zł, a rencista to za 300 powinien przeżyć. Biorąc pod uwagę oficjalne dane o granicach ubóstwa to czy nie jest to zakamuflowany wyrok śmierci głodowej ustalony dla dłużników będących na emeryturze a kaleki to do piachu od razu ?... :-)

! Odpowiedz
0 6 ~anna

To śmieszne i żałosne pozostawić emerycie 300 zł ! Ludzie z rządu , zastanówcie się, lepiej za długi dać karę śmierci !!!

! Odpowiedz
1 0 ~Xxxxx

Witam napiszę na ten temat komornik alimenty,po pierwsze konkretnie czytajcie pisma od komorników bo 80% ludzi wogule nie rozumie pism ,albo nie czyta,do 60% może zabrać umowy o pracę (do)czyli nie musi tyle wziasc ,na umowę zlecenie jest tak samo jak umowa o pracę do 60% za alimenty(do 60%)czyli nie musi,chodzi wyłącznie oto jaka macie płacona składkę zus ,od tego wszystko zależy,jak wam komornik będzie ściągał,ja mam komornika ,zarabiam 2400zl netto,a on dostaje ino 250zl komornik,pracuje na umowę o pracę,zadluzenie mam 30tys za alimenty,w jaki sposób tyle płacę na umowę o pracę na pewno chcecie wiedzieć,i myślicie że jest to nierealne bo powinienem płacić większą połowę z 2400zl,niestety ale nieudzielę takiej informacji,bo ja zanim doszlem do takiej sumy trochę trwało,250zl,na pismach wyraźnie pisze co wam zajmuje,wyplate czy konto,prosze sobie przeczytać,i wierzyciel podaje co wam zajmie ,nie komornik,tak że nie musicie płacić 60% komornikowi,na umowę o prace.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~olsztynserv

komornik zabrał mi z kąta bankowego WSZYSTKO,a miałem zasiłek socjalny,o czym wy pieprzycie?

! Odpowiedz
1 1 ~olsztynserv odpowiada ~olsztynserv

dwa miesiące zero kasy,i co dalsze następstwa,jazda bez biletu,kradzież sklepowa i kich a komornik pomimo że ni mógł zająć środków zajął,nie pomogły odwołania do banku,do rzecznika praw ob.Dlaczegoś głupi bo biedny!!!!

! Odpowiedz
0 1 ~iwona

właśnie jestem w identycznej sytuacji też jestem sama z 14 letnią córka wynajmujemy mieszkanie i dziś już wziełam wypłatę w kasie długi po byłym mężu nie mieliśmy rozdzielności majątkowej więc wszystko co zrobił w małżeństwie wchodzi na moje konto nie pomogły żadne odwołania i gadania że to niesprawiedliwe nie chciałam zapłacić 6 lat temu 1000 to teraz mam 6000 no i jak to wygląda? gdy już wybiorę tą kwotę wolną od zajęcia muszę zwolnić się z pracy? bo już będę pracowała za darmo?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~Gośka

Mnie komornik zajmuje konto i równocześnie potrąca z wypłaty do najniższej krajowej - żyje sama z 14 letnią córką . Czynsz plus media 950 zł. i co dalej ? miało być lepiej a takim postępowaniem doprowadzą do tragedii bo jak i po co tak żyć. Człowiek raz popełnił błąd a Państwo nie ma wpływu na to żeby takim ludziom pomóc tylko pogrążyć ,zniszczyć i zabić

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~barbara

NO i mamy rząd /specjalnie pisze mała litera/ przy którym miało być lepiej????? I co mamy większe koszty na P. osłow , więcej stanowisk dla niekompetentnych ludzi a teraz mieli zrobić porządek z komornikami . No to zarobili dobrze dla komorników a ten co wpadł w długi bo miał cwanego przeciwnika -no to ZABRAC MU WIECEJ. panie Ziobro pan działa na korzyść społeczeństwa czy na korzyść roznego typu przekretasów. Cieszyłam się ,ze pan został ponownie ministrem ale teraz już nie. bo pan ludzi biednych okrada . Zmienił się pan i to na złe a komornicy już zacierają dłonie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~Justyna

W długi można popaść z różnych przyczyn nie tylko przez nie uczciwe życie .... trzeba być prostym człowiekiem żeby tego nie rozumieć ^_^

! Odpowiedz

Księgarnia Bankier.pl

Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego ilustracje: Andrzej Mleczko, Robert B. Cialdini Cena: 34,90 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl