Ile może zająć komornik – nowe limity w 2016 roku i zmiany w przepisach

Kiedy komornik przystępuje do działania, nie może zająć wszystkich środków. Dłużnikowi powinny zostać chociaż minimalne kwoty potrzebne do przeżycia. Podajemy limity i kwoty wolne od zajęć komorniczych obowiązujące w 2016 roku. Ze względu na wprowadzone zmiany prawa, niektóre limity będą ustalane inaczej niż dotychczas.

Komornik może prowadzić egzekucję z ruchomości i nieruchomości. Jednak popularnym sposobem, wskazywanym dotąd często przez wierzycieli jest także egzekucja z wynagrodzenia za pracę, świadczeń emerytalno-rentowych ZUS czy środków pieniężnych zgromadzonych na koncie bankowym.

Przy zastosowaniu tych sposobów egzekucji komornik zawiadamia odpowiednio: zakład pracy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub bank o fakcie dokonania zajęcia. Wzywa przy tym dany podmiot, aby nie wypłacał dłużnikowi należnej kwoty, tylko przekazywał ją bezpośrednio do komornika. Dłużnik otrzymuje odpowiednie zawiadomienie zawierające jednocześnie zakaz odbioru zajętych kwot. Trzeba jednak pamiętać, że dla każdego z tych źródeł zaspokojenia wierzyciela ustanowiono prawne limity zajęć i kwoty wolne od egzekucji komorniczej. W świetle prawa nie do ruszenia przez komornika są też pewne rodzaje świadczeń, między innymi: świadczenia alimentacyjne, z pomocy społecznej czy stypendia na cele specjalne.

W 2016 roku obowiązują nowe limity zajęć komorniczych - wynikają one z aktualizacji podstaw uwzględnianych przy ich wyliczeniu, czyli np. najniższej emerytury lub renty czy płacy minimalnej w danym rok. Od września br. w życie wejdą też nowelizacje prawa zakładające inne kwoty wolne w przypadku zajmowania przez komornika rachunku bankowego.

Ile komornik może zająć z renty i emerytury?

Zgodnie z obowiązującym prawem, emerytury i renty podlegają zajęciu w wysokości 25 proc. Wolne od egzekucji i potrąceń są jednak kwoty odpowiadające 50 proc. najniższej emerytury lub renty, zależnie od rodzaju pobieranego świadczenia.

ZUS ogłosił pod koniec lutego kwoty najniższych świadczeń emerytalno-rentowych obowiązujących od 1 marca br. do końca lutego 2017. Zgodnie z najnowszym komunikatem ZUS, od marca 2016 roku najniższa emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna wynosi 882,56 zł. Oznacza to, że 441,28 zł (50% z 882,56 zł) jest wolne od egzekucji i potrąceń. Natomiast najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi od marca 676,75 zł. Wolne od egzekucji i potrąceń jest zatem w tym przypadku 338,37 zł.

Emerytury i renty – kwoty wolne od egzekucji i potrąceń

Obowiązuje od

z tytułu całkowitej niezdolności do pracy

z tytułu częściowej niezdolności do pracy

Najniższa emerytura

Kwota wolna

Najniższa renta

Kwota wolna

1 marca 2013

831,15 zł

415,58 zł

637,92 zł

318,96 zł

1 marca 2014

844,45 zł

422,83 zł

648,13 zł

324,07 zł

1 marca 2015

880,45 zł

440,23 zł

675,13 zł

337,57 zł

1 marca 2016

882,56 zł

441,28 zł

676,75 zł

338,37 zł

Źródło: Bankier.pl, opracowanie własne

Ile komornik może zająć z wynagrodzenia za pracę?

W przypadku zajmowania przez komornika wynagrodzenia za pracę, również przewidziano pewne limity i kwoty wolne od zajęć. Istotna w tym przypadku będzie jednak podstawa zatrudnienia. Inaczej komornik potraktuje wynagrodzenie otrzymywane z tytułu umowy o pracę niż np. dochody otrzymywane z tytułu umowy-zlecenia lub umowy o dzieło.

Zasadą jest, że jeżeli dłużnik jest zatrudniony na umowę o pracę, zajęciu podlega 50 proc. jego zarobków (lub 60 proc. - jeśli ściągane są zobowiązania z tytułu alimentów). Wolne od zajęcia jest jednak wynagrodzenie odpowiadające płacy minimalnej na dany rok. W 2016 roku wolne od zajęcia jest 1850 zł brutto (czyli 1335,69 zł netto). Kwota ta obowiązuje w przypadku jednego etatu, gdzie nie są stosowane podwyższone koszty uzyskania przychodu. W razie zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty wolne od potrąceń ulegają proporcjonalnemu zmniejszeniu adekwatnie do części etatu, na którą dłużnik pracuje. Inne ograniczenia są też stosowane w przypadku ściągania zobowiązania z tytułu alimentów.

Inaczej też kształtują się limity i kwoty wolne od zajęć, gdy dłużnik wykonuje pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, takich jak umowy-zlecenia czy umowy o dzieło. W tych przypadkach zajęciu podlegają kwoty w całości, a komornik może nie pozostawić z otrzymywanego wynagrodzenia ani złotówki. Jest jednak pewna możliwość. Jeśli umowa-zlecenie lub umowa o dzieło są jedynym i stałym źródłem utrzymania dłużnika, mogą być zastosowane zasady obowiązujące w przypadku umowy o pracę. Chodzi tu o sytuacje, kiedy dłużnik od dłuższego czasu pracuje u jednego pracodawcy, otrzymuje stałe i w miarę regularne dochody, ale nie ma umowy o pracę. Istotne w tym zakresie będzie, aby dłużnik zgłosił to komornikowi, składając odpowiednie dokumenty i wnioski.

Czytaj dalej: Ile komornik może zająć z rachunku bankowego - ważne zmiany w prawie

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~ewika

Jestem w zwiazku nieformalnym ,mieszkamy razem czy komornik moze zajac mi samochod na rzecz zadluzenia partnera

! Odpowiedz
0 0 ~xxx

Witam, jak to w koncu jest..przyszla mi wyplata..komornik zablokowal mi najpierw ponad 500zl..za kilka dni patrze a tam juz jest 725zl..kwota wolna od zajecia bylo ponad 1300zl..wczoraj juz 1100 a dzis patrze ( 6 rana juz jest okolo tysiaca)..

! Odpowiedz
0 1 ~Ja

Mi z Pekao komornik zgarnął świadczenie rodzinne i macierzyńskie z ZUS. w bardzo złym momęcie. Nie mogłam zapłacić za leki dla 10 miesięcznej córki i siebie. Z gorączką, ledwożywa załatwiałam pieniądze. po kilku dniach. Komornik kazał sobie napisać wniosek i czekać. Wysłałam mu maila o waszym artykule , że należy mi sie to minimum egzystencjale- nie odpowiedzial. Zadzwoniłam, to powiedział, że to bank decyduje. Napisałam reklamację do banku to bank rozpatruje. A ja bez pieniędzy, z małym dzieckiem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Roman

Witam wszystkich z należytą empatią i szacunkiem, komornik pozostawił mnie z emerytury 441,28PLN i to jest zgodne z aktualnie obowiązującym prawem.
Pytam jednak rządzących i ustanawiających prawo czy można przeżyć za te nędzne grosze będąc jeszcze schorowanym,samotnym,bez możliwości dorobienia?
Proszę o sugestie jak zaradzić w takiej sytuacji.

Pozdrawiam

Roman

Mój email: rzbj@wp.pl

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~baster

mi gwizdnął 1000 zł.! a zarabiam 1300 a z renty też bierze ?

! Odpowiedz
0 0 ~Kaja

Miałam problem z 500+ bank bph zablokował mi te pieniądze na koncie bo mam egzekucję komornicza oczywiście w moim mieście są tylko placówki partnerskie więc musiałam jechać 80km do miasta gdzie mają siedzibę własną banku tam założyła mi Pani sprawę o wypłatę pieniędzy na które czekałam 2h pod bankiem po czym mi wypłacił masakra bank nie warty polecenia najlepiej dac sobie z nim spokój !!!! Ostrzegam wszystkich zmieniajcie bank tylko na gm zarabiają trzymając pieniądze

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Aga

Juz to zrobiłam, tyle ze mbanku na koncie są pieniądze zablokowane od lutego pochodzące z ulgi prorodzinnej. Odsetki rosną a bank Na nich zarabia.

! Odpowiedz
0 1 ~DANEK

PIENIĄDZE Z ULGI PRORODZINNEJ MUSI BANK CI ODDAĆ.ZATEM M BANK MOŻESZ OSKARZYĆ O KRADZIERZ!

! Odpowiedz
0 1 ~lewy

To trzeba zmienic bank chyba nic innego nie pozostaje

! Odpowiedz
0 0 ~Aga

Pisałam do fakt i gazety wyborczej,ale żadnego odzewu z ich strony. Mam dziwne wrażenie ze sami nie wiedza jak to ugryźć. Z tego co wiem a dużo dzwoniłam to wszystkie banki oprócz tego jednego udostępniły wszystkim kwotę wolną......

! Odpowiedz

Księgarnia Bankier.pl

Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego ilustracje: Andrzej Mleczko, Robert B. Cialdini Cena: 34,90 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl