REKLAMA
NIE PRZEGAP

Poniedziałek to ostatni dzień, by zgłosić się do Małego ZUS Plus

2020-03-02 11:42
publikacja
2020-03-02 11:42

Poniedziałek to ostatni dzień, by zgłosić się do Małego ZUS Plus - przypomina Ministerstwo Rozwoju. Od początku lutego do ulgi, dzięki której można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie, zgłosiło się ponad 111 tys. przedsiębiorców.

fot. / / Shutterstock

Dodano, że w sumie Mały ZUS Plus obejmuje już ponad 268 tys. przedsiębiorców.

Mały ZUS Plus to rozszerzenie ulgi wprowadzonej w 2019 r. Wszedł w życie 1 lutego br. Są to niższe, proporcjonalne do dochodu składki na ubezpieczenie społeczne dla najmniejszych przedsiębiorców. Mogą z niego korzystać te firmy, których roczny przychód w roku ubiegłym nie przekroczył 120 tys. zł. Rozwiązanie to łączy wysokość składek ubezpieczeniowych z dochodem osiąganym w roku poprzednim, a nie - jak w przypadku Małego ZUS-u - z przychodem.

Jak zaznaczył w poniedziałkowym komunikacie resort, Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił specjalną infolinię dot. Małego ZUS-u Plus (tel.: 22 560 16 00).

Konsultanci Zakładu odpowiadają na pytania dotyczące zasad korzystania z ulgi. "Zainteresowane osoby otrzymują też pomoc w wypełnianiu dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych oraz obsłudze kalkulatora ZUS, który służy do obliczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe" - podkreślono.

Jak zaznaczyło MR, podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku. Podstawa wymiaru składek, jak wyjaśniono, musi się mieścić pomiędzy 30 proc. minimalnego wynagrodzenia krajowego, a 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (czyli w 2020 roku między 780 zł a 3136,20 zł).

"W wyliczeniu nowej podstawy wymiaru składek za luty pomoże przedsiębiorcy kalkulator Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na stronie eSkladka.pl. Od lutego zawiera on dane potrzebne do obliczeń na Małym ZUS-ie po zmianach" - zaznaczył resort rozwoju. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Mały ZUS Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki