REKLAMA

Konto walutowe Santander Bank Polska (BZ WBK) – warunki prowadzenia rachunku

Monika Dekrewicz2016-08-31 13:24, akt.2019-07-10 09:40redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-08-31 13:24
aktualizacja
2019-07-10 09:40

Konto walutowe w Santander Bank Polska (dawniej Bank Zachodni WBK) może być dobrym rozwiązaniem dla osób pracujących za granicą, dokonujących częstych rozliczeń w walucie obcej lub entuzjastów zakupów przez internet. Rachunek dostępny jest w czterech walutach i po spełnieniu warunku dotyczącego wysokości salda, może być prowadzony bezpłatnie.

Zobacz też: Bank Zachodni WBK zmienił nazwę na Santander Bank Polska »

Konto walutowe w Santander Bank Polska (BZ WBK) / fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl

Konto walutowe w Santander Bank Polska (BZ WBK) – informacje podstawowe

Konto walutowe w Santander Bank Polska (BZ WBK) występuje w czterech wariantach:

 • Konto24 walutowe w dolarach,
 • Konto24 walutowe w euro,
 • Konto24 walutowe we frankach szwajcarskich,
 • Konto24 walutowe w funtach. 

Posiadacze konta w dolarach, euro oraz funtach mogą zamówić do konta kartę debetową, a także założyć lokatę czy konto oszczędnościowe w danej walucie. Rachunek we frankach przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które spłacają kredyt bezpośrednio w tej walucie. Do tego konta bank nie wydaje karty debetowej. Klient nie może również prowadzić konta oszczędnościowego we frankach – jedynym dostępnym produktem oszczędnościowym w CHF jest lokata walutowa

Jak założyć Konto walutowe w Santander Bank Polska (BZ WBK)? 

Sposób otwarcia konta zależy od jego wariantu. W przypadku rachunków w dolarach, euro oraz funtach klient może zawnioskować o jego założenie korzystając z jednej z poniższych metod:

 • podczas wizyty w placówce – konto zostanie otwarte od razu po podpisaniu umowy przygotowanej przez doradcę,
 • przez telefon – po rozmowie telefonicznej z konsultantem, umowa zostanie wysłana do klienta kurierem,
 • przez internet – klient samodzielnie wypełnia wniosek o otwarcie konta. Podobnie jak w przypadku telefonicznego kontaktu z bankiem, ROR zostanie otwarty po podpisaniu umowy dostarczonej przez kuriera, 
 • przez serwis bankowości internetowej – po wypełnieniu formularza dostępnego w serwisie, konto zostaje od razu uruchomione. 

Aby założyć rachunek we franku szwajcarskim, nowy klient będzie musiał udać się do oddziału banku. Jedyna alternatywą jest otwarcie konta przez bankowość internetową, jednak metoda ta jest dostępna wyłącznie dla obecnych klientów Santander Bank Polska (BZ WBK). 

Konto walutowe w Santander Bank Polska (BZ WBK) – podstawowe opłaty 

Wysokość opłat za czynności bankowe jest taka sama dla wszystkich wariantów walutowych konta. 

Otwarcie konta jest darmowe. Bank oferuje również 0 zł za prowadzenie rachunku, jeśli saldo będzie wynosiło co najmniej 20 jednostek waluty rachunku. W przeciwnym razie bank pobierze z konta 2 jednostki monetarne waluty ROR-u. Wyjątkiem jest rachunek, który został wskazany przez BZ WBK jako służący do spłaty zadłużenia – w tym wypadku konto jest bezwzględnie bezpłatne.

Nie wszystkie usługi, które są uznawane za standard w przypadku kont złotówkowych, są dostępne dla właścicieli konta walutowego w Santander Bank Polska (BZ WBK). Niemożliwe będzie wysłanie przelewu na rachunek krajowy prowadzony w innym banku za pośrednictwem serwisu transakcyjnego BZWBK24 czy zrealizowanie przelewu ekspresowego w systemie Express Elixir czy Blue Cash. Za inne czynności klient zapłaci: 

 • 0 zł za przelew na rachunek w BZ WBK zlecony przez bankowość internetową, 

 • 0 zł za przelew własny zlecony w placówce,

 • 8 zł za przelew wewnętrzny i zewnętrzny zlecony w placówce. 

Karta debetowa w Koncie walutowym w Santander Bank Polska (BZ WBK)

Santander Bank Polska (BZ WBK) na wniosek klienta może wydać wypukłą kartę MasterCard do kont prowadzonych w dolarach, euro oraz funtach. Jest to jedyny dostępny typ karty.

Podstawową zaletą posiadania plastiku jest uniknięcie prowizji za przewalutowanie, naliczanej zwykle przy wypłatach z bankomatów za granicą czy płatnościach bezgotówkowych w sklepach stacjonarnych i internetowych. Karta pozwala na:

 • wypłatę środków ze wszystkich maszyn na świecie, 
 • bezpieczne zakupy w internecie dzięki technologii 3D-Secure – dokonanie płatności wymaga od klienta dodatkowej akceptacji hasłem otrzymanym w wiadomości SMS, 
 • możliwość otrzymania zwrotu płatności za zakupy w ramach usługi chargeback.

Wydanie karty do konta walutowego kosztuje 0 zł. Za jej obsługę bank pobiera opłatę roczną w wysokości 10 jednostek monetarnych waluty, w której prowadzony jest ROR. 

Konto walutowe w Santander Bank Polska (BZ WBK) – wypłata środków z konta

Zgodnie z tabelą oplat i prowizji banku ża wypłaty z bankomatów krajowych oraz zagranicznych, klient będzie musiał zapłacić. Za wypłatę z maszyn od Santander Bank Polska (BZ WBK) klient poniesie opłatę w wysokości 0,25 euro, dolara lub funta – w zależności od waluty prowadzonego rachunku. Pozostałe bankomaty traktowane są na równi - zarówno za wypłaty z obcych bankomatów krajowych, jak i bankomatów zagranicznych klient zapłaci 2,50 jednostki monetarnej waluty konta.

Obecnie bank posiada promocję, dzięki której wypłaty z bankomatów należących do Grupy Santander s są objęte zwolenieniem z opłaty. Oferta obowiązuje do 9 września br. 

Wypłaty w placówkach Santander Bank Polska (BZ WBK) są darmowe. Klient nie zapłaci również za dokonywanie wpłat na swoje konto. 

Karta MasterCard dołączana do Konta walutowego nie pozwala na dokonywanie wypłat gotówki w kasie sklepu za pomocą usługi cashback ani przez system BLIK. Niemożliwe jest także dokonywanie wpłat gotówkowych za pomocą wpłatomatów Santander Bank Polska (BZ WBK). 

Konto walutowe – pozostałe opłaty

Konto walutowe w Santander Bank Polska (BZ WBK) – najważniejsze pozostałe opłaty

Czynność

Opłata

Realizacja zlecenia stałego

-

Realizacja polecenia zapłaty

-  

Przelew SORBNET

35 zł  

Przelew europejski SEPA

8 zł

Przelew zagraniczny

0,20 proc. – min. 20 zł, maks. 200 zł

Opłata dodatkowa za opcję kosztową OUR

zależna od waluty płatności

Wyciąg elektroniczny

0 zł

Wyciąg papierowy

wysyłany listownie raz w miesiącu – 0 zł

na żądanie – 5 zł

Przewalutowanie transakcji dokonanej w walucie innej niż waluta rachunku

2,8 proc.

Wygenerowanie nowego numeru PIN w placówce

2,00*

Wygenerowanie zestawienia operacji

2,00*

SMS weryfikacyjny do przelewu

0 zł

*Stawka w walucie karty debetowej.

Źródło: Opracowanie własne Bankier.pl

Aplikacja mobilna BZWBK24 mobile

Wszyscy klienci Santander Bank Polska (BZ WBK) mają możliwość korzystania z aplikacji mobilnej udostępnionej przez bank. Funkcjonalność aplikacji jest bardzo szeroka i pozwala w przypadku konta walutowego na m.in.:

 • sprawdzenie stanu konta oraz historii rachunku,
 • zlecenie przelewu na rachunek Santander Bank Polska (BZ WBK),
 • zlecenie przelewu europejskiego lub walutowego, 
 • założenie lokaty (w tym lokaty walutowej dostępnej w EUR, GBP i USD), 
 • złożenie wniosku o kredyt gotówkowy,
 • doładowanie telefonu na kartę,
 • spłatę karty kredytowej,
 • zlokalizowanie najbliższego bankomatu lub oddziału banku.

Aplikacja mobilna będzie szczególnie przydatna dla osób, które prowadzą w banku więcej produktów finansowych. Klienci posiadający konto złotówkowe, jak np. Konto Jakie Chcę lub Konto Select, mają również możliwość wysyłania przelewów na rachunki prowadzone w innych bankach, przelewów natychmiastowych czy z wykorzystaniem numeru telefonu. Klienci ci mogą również dokonywać wypłat z bankomatów krajowych za pomocą systemu BLIK. 

Konto walutowe – usługi dodatkowe

 • Konto oszczędnościowe w walutach obcych - użytkownicy serwisu transakcyjnego oraz aplikacji mobilnej banku mogą za ich pomocą założyć konto oszczędnościowe w EUR, GBP i USD.

 • Lokata terminowa walutowa - posiadacze konta walutowego mogą za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub serwisu transakcyjnego założyć lokatę dostępną w czterech walutach - CHF, EUR, GBP i USD. 

Konto walutowe w Santander Bank Polska (BZ WBK) – zalety i wady

Konto walutowe w Santander Bank Polska (BZ WBK) – zalety i wady

Zalety

Wady

Szeroki wybór walut, w których można prowadzić rachunek

Wysoka opłata roczna za obsługę karty debetowej

Możliwość uniknięcia opłaty za prowadzenie konta

Brak możliwości wysłania przelewu krajowego na rachunek inny niż w Santander Bank Polska (BZ WBK)  za pomocą bankowości internetowej

Darmowe wpłaty oraz wypłaty gotówkowe w placówce banku

Brak możliwości wysłania przelewu natychmiastowego za pomocą bankowości internetowej

Możliwość otwarcia konta na wiele sposobów w przypadku większości walut

Kosztowne wypłaty z bankomatów krajowych i zagranicznych

Możliwość skorzystania z produktów oszczędnościowych w danej walucie

Źródło: Opracowanie własne Bankier.pl

Konto walutowe w Santander Bank Polska (BZ WBK) może przypaść do gustu zarówno aktywnym klientom, jak i tym, którzy korzystać z niego będą sporadycznie. Dla pierwszych z nich bank oferuje kartę debetową, którą można wypłacać środki z bankomatów zagranicznych oraz dokonywać płatności bezgotówkowych w walucie rachunku, unikając tym samym opłaty za przewalutowanie. Dla pozostałych klientów najważniejszą zaletą będzie możliwość posiadania konta bezpłatnie, pod warunkiem braku karty debetowej i utrzymania wskazanego przez bank poziomu salda.

Źródło:
Monika Dekrewicz
Monika Dekrewicz
redaktor Bankier.pl

Autorka rankingów Bankier.pl, w szczególności z rynku lokat i kont oszczędnościowych. Prześwietla bankowe produkty, tłumacząc czytelnikom ich szczegółowe warunki i porównuje promocje, zawsze ostrzegając przed haczykami w regulaminach. Przygotowuje autorski "Bankowy rozkład jazdy", w którym co miesiąc zapowiada najważniejsze zmiany dla klientów sektora. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~przemek
Używam konta wraz z kartami $ i € od blisko 2 lat
Podczas wizyt w USA, Karaibach i Europie brak jakichkolwiek problemów / wszelkie rezerwacje na kartę /noclegi-auto-bilety-mecze NBA/ => płatności bez zarzutu

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki