Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Osoby starsze często mają problemy z korzystaniem z możliwości, jakie dają nam nowe technologie. Znalezienie odpowiedniego telefonu dla seniora może znacznie ułatwić mu wiele codziennych czynności.

Nowoczesna technika jest nieodłącznie związana ze zwiększaniem funkcjonalności i jednoczesnym zmniejszaniem rozmiarów urządzeń. Z punktu widzenia przeciętnego użytkownika są to niekwestionowane zalety. Dla wielu seniorów oznacza to jednak olbrzymie utrudnienia w korzystaniu chociażby z praktycznie niezbędnych w dzisiejszym życiu telefonów komórkowych. Jest to także jeden z podstawowych czynników odpowiadających za cyfrowe wykluczenie, a na tym lista technologii niedostępnych dla starszych klientów wcale się nie kończy. Producenci wiedzą jednak doskonale o problemach tej grupy odbiorców i adresują do nich bogatą ofertę telefonów komórkowych dla seniorów. Te wbrew pozorom nie zawsze muszą oznaczać nieporęczne obudowy i obecność klawiszy. Znajdziemy również sporo smartfonów dla seniora, które łączą w sobie cechy nowoczesnych urządzeń, ale jednocześnie wprowadzają sporo ułatwień cennych z punktu widzenia osób mniej biegłych w obsłudze dotykowych ekranów czy współczesnych systemów operacyjnych. Nie oznacza to przy tym wysokich kosztów.

Telefony dla seniora. Jaki smartfon dla seniora wybrać? (fot. LDprod / Shutterstock)

Telefon komórkowy dla seniora: nie zawsze oznacza to samo

Propozycji telefonów dla seniora jest naprawdę sporo. Są przy tym bardzo różnorodne, więc każdy użytkownik znajdzie coś dla siebie. Można wybierać zarówno spośród różnych półek cenowych, jak i technologii. Obok smartfonów w tej kategorii mieszczą się również telefony z klapką albo klasyczne telefony z przyciskami. Będzie to także znakomity pomysł na prezent dla starszej osoby. Właściwie dobrany model urządzenia umożliwi nie tylko uzyskanie nieograniczonego kontaktu, ale może stać się również atrakcyjną formą zachęcenia go do korzystania z innych rozwiązań oferowanych przez nowoczesne technologie, w tym bankowości mobilnej. Zakup powinien być jednak odpowiednio przemyślany. Nie warto również oszczędzać za wszelką cenę. Dobrym sposobem na sfinansowanie urządzenia będzie np. kredyt gotówkowy.

Czym charakteryzują się telefony dla seniorów?

Niezależnie od konkretnego typu urządzenia, telefon komórkowy dla seniora wyróżnia się przede wszystkim zestawem stałych cech. Do najważniejszych z nich należą:

  • Poręczność: każdy użytkownik nowoczesnego smartfona wie, że ze względu na małe gabaryty bardzo łatwo o jego upuszczenie czy przypadkowe wyślizgnięcie się. Telefony dla seniorów zwykle są większe, co być może obniża komfort użytkowania z punktu widzenia fana nowych technologii, ale jednocześnie znacznie ułatwia codzienne życie starszym osobom.
  • Wytrzymałość: delikatny smartfon jest niezwykle wyczulony na uderzenia czy upadek nawet z niezbyt dużej wysokości. Telefon dla seniorów najczęściej jest zdecydowanie bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne, wobec czego można korzystać z niego bez strachu.
  • Czytelność: starsze osoby często mają problemy ze wzrokiem, co przekłada się na utrudnione odczytywanie małych napisów lub grafik wyróżniających się słabym kontrastem. Telefon komórkowy dla seniora dba również o ten aspekt, zapewniając odpowiednią czytelność treści.
  • Dobry głośnik: w przypadku bardziej doświadczonych użytkowników kluczową rolę odgrywa również głośność. Telefony i smartfony dla seniorów muszą oferować zdecydowanie większą liczbę decybeli.

Smartfon dla seniora: czy taki istnieje?

W opinii wielu osób nowoczesnych telefonów nie da się powiązać ze starszymi użytkownikami. Nie jest to jednak prawda. Smartfony dla seniorów uwzględniają wymienione wyżej potrzeby. Mogą przy tym stać się pełnowartościową przepustką do świata internetu i nowych technologii, zapewniając seniorowi zarówno dostęp do najpotrzebniejszych funkcji, jak i znakomitej rozrywki.

Maxcom Smart MS457 LTE Strong | 599 zł

Polska firma Maxcom ma w swojej ofercie sporo urządzeń, które doceniają m.in. użytkownicy korzystający z telefonu w bardzo trudnych warunkach. Sprawdzą się także znakomicie jako smartfony dla seniorów. Wyróżnia je przede wszystkim niemal pancerna, pyłoszczelna oraz wodoodporna obudowa. Nawet krótka kąpiel w wannie nie powinna więc wpłynąć na funkcjonowanie telefonu. Jest przy tym obudowany gumą, co zapewnia dobry chwyt i ułatwia codzienne użytkowanie. Z drugiej strony Smart MS457 posiada również duży i czytelny ekran oraz mocny głośnik. Senior będzie mógł korzystać z całego potencjału systemu Android oraz wykonywać zdjęcia przy pomocy aparatu.

MyPhone Hammer Energy| 599 zł

Również telefony MyPhone z serii Hammer znakomicie sprawdzą się w roli smartfonów dla seniora. Wyróżnia je niezwykle wytrzymała obudowa oraz kształt, który ułatwi korzystanie z potencjału urządzenia starszym użytkownikom. Uwagę zwraca na siebie również rzadko spotykana pojemność baterii. Według deklaracji producenta pozwoli aż na 23h rozmów lub 19 dni czuwania. Po tym czasie, dzięki technologii express charging, smartfon błyskawicznie uzupełni pokłady energii. Do tego dochodzi bardzo dobry aparat i szybki procesor, dzięki czemu senior nie będzie musiał iść na jakiekolwiek ustępstwa.

Szukasz środków na zakup telefonu? Sprawdź ofertę kredytów gotówkowych na 4000 zł

Najlepsze telefony dla seniora

Oczywiście na ofercie smartfonów nie kończy się lista idealnych urządzeń dla seniora. Starsi użytkownicy bardzo chętnie korzystają również z klasycznych komórek, w których obudowie znajdują się klawisze. Dzięki temu wielu z nich zdecydowanie łatwiej obsługiwać urządzenie. Nie trzeba się martwić także o delikatny ekran. Z drugiej strony: telefony komórkowe dla seniorów powinny wyróżniać się specjalnymi cechami, takimi jak stosunkowo duży ekran o wysokim kontraście. Same klawisze również powinny być duże, aby ułatwić wprowadzanie numeru czy pisanie wiadomości.

Nokia 800 TA-1186| 469 zł

Chociaż nie jest to smartfon dla seniora, może zaoferować mu wiele możliwości cechujących najbardziej zaawansowane urządzenia. Telefon wykorzystuje system operacyjny KaiOS oraz obsługuje sieć LTE, dzięki czemu użytkownik będzie miał dostęp do internetu. Posiada również aparat umożliwiający robienie zdjęć oraz nagrywanie filmów. Solidna obudowa zagwarantuje także bezpieczeństwo i ułatwi przenoszenie urządzenia.

Panasonic KX-TU456EXWE| 350 zł

Telefony z klapką dla seniora cieszą się także bardzo dużą popularnością. Nic w tym dziwnego: jednocześnie są poręczne, łatwo schować je np. do kieszeni czy torebki, z drugiej: oferują stosunkowo duży ekran i łatwe korzystanie z klawiatury. Nie trzeba rezygnować również z dodatkowych funkcji, takich jak aparat czy dostęp do internetu.

Gotze & Jensen GFE36| 149 zł

Wydajne telefony dla seniorów znajdziemy również w najtańszej półce cenowej. Co prawda trzeba będzie zrezygnować np. z dostępu do internetu, aparatu czy obudowy wyróżniającej się pancerną charakterystyką, jednak takie rozwiązanie również ma wiele plusów. Przede wszystkim należą do nich duże przyciski, długi czas pracy na baterii oraz dodatkowy przycisk SOS, umożliwiający wezwanie pomocy.

Dlaczego warto kupić telefon komórkowy dla seniora?

Utrudniony kontakt z bliskimi nam starszymi osobami może okazać się znacznym problemem. Bez telefonu komórkowego senior może nie być w stanie np. wezwać pomocy. Warto więc zadbać o to, aby urządzenie nie zawiodło w krytycznym momencie i było zawsze do jego dyspozycji. Jeszcze większe możliwości może dać zakup smartfona dla seniora. Wbrew ogólnej opinii starsze osoby fantastycznie radzą sobie z nowymi technologiami, a dobrze dobrany produkt może zachęcić je do samodzielnego zdobywania nowych wiadomości i podjęcia większej aktywności.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2020-10-07

Minimalne wynagrodzenie 2020. Najniższa krajowa netto i brutto

Wysokość dochodów to jeden z najważniejszych bodźców skłaniających do podjęcia zatrudnienia. Jednocześnie te nie mogą być niższe od pensji minimalnej. Warto dowiedzieć się, ile wynosi najniższa krajowa netto i brutto.

2020-10-07

Średnia krajowa: ile wynoszą średnie zarobki w Polsce?

Jednym ze wskaźników, pozwalających na ocenę zarobków i ich poziom na przestrzeni lat, jest przeciętne wynagrodzenie, czyli popularna średnia krajowa. Warto dowiedzieć się, jak jest ustalana oraz na co ma wpływ.

2020-09-29

Kredyt dla nowych firm na start - jak dostać? Warunki

Własna działalność gospodarcza to marzenie bardzo wielu osób. Poważnym problemem może stać się jednak brak funduszy na start. Warto wówczas pomyśleć o kredycie dla nowych firm.

Ekstraklasa w tv na żywo: gdzie oglądać mecze Ekstraklasy w tv?

Rozgrywki piłkarskiej Ekstraklasy przyciągają na stadiony i przed telewizory fanów futbolu z całego kraju. Zanim sezon rozpocznie się na dobre, warto dowiedzieć się, gdzie można zobaczyć mecze ekstraklasy w TV.

Bon turystyczny 500 plus. Dla kogo bon turystyczny?

Pandemia koronawirusa i idący w ślad za nią kryzys w sposób szczególny dotknęły branżę turystyczną. Jedną z propozycji rządu, która okaże się interesująca zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów, jest bon turystyczny 500 plus.

Liga Mistrzów: gdzie oglądać? Liga mistrzów w TV i internecie

Piłka nożna to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych sportów na świecie. Uwagę milionów kibiców przykuwa przede wszystkim Liga Mistrzów. Gdzie oglądać mecze? Istnieje kilka sprawdzonych, legalnych sposobów.

Ile kosztują studia? Koszt studiów w Polsce

Edukacja wyższa w Polsce nie musi wprawdzie wiązać się z koniecznością opłacania czesnego, jednak nie oznacza to, że koszt studiów jest niski. Warto dowiedzieć się, ile kosztują studia i przygotować się na wydatki.