Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Nie da się ukryć, że kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa pokazał, że Polacy jeszcze nie do końca wyszli z finansowej ignorancji 

Brak wiedzy finansowej oraz nieufność wobec banków i postępu technologicznego przyczyniła się do takich zachowań jak szturm na oddziały bankowe w celu wypłaty gotówki, czy nawet całkowita likwidacja kont bankowych. Spójrzmy na to, co dzieje się na co dzień. Wielu z nas od lat posiada to samo konto bankowe, nie wiedząc ile za nie płaci - 18% Polaków nie wie, ile miesięcznie kosztuje ich prowadzenie rachunku*. Pieniądze wolimy trzymać przy sobie w przysłowiowej skarpecie niż na koncie oszczędnościowym czy lokacie - 17% Polaków nie posiada nawet konta bankowego**. Żyjemy z dnia na dzień, nie kontrolując naszych wydatków - 8,5% Polaków ma problem z regulowaniem rachunków, a 38,4% obywateli nie stać na wakacje***. Nie wiemy jak kontrolować nasze finanse online - 20% Polaków nie ma dostępu do bankowości internetowej i nie chce z niej korzystać*.

Sytuacja wygląda na przerażającą, ale statystyki z roku na rok są coraz lepsze. Wielu z nas ma coraz większą świadomość własnych finansów, a banki przygotowują dla nas coraz lepsze oferty. Teraz kiedy na zewnątrz szaleje kryzys, a my siedzimy w domach - jesteśmy wręcz zmuszeni do spojrzenia na własne finanse z większą świadomością i to wszystko online- za pomocą bankowości internetowej. Nagle wyjdzie to, że płacimy np. 5 zł za kartę lub skończyło nam się promocyjne oprocentowanie na rachunku oszczędnościowym. Być może zaczniemy rozglądać się za nowym kontem czy lokatą, aby pomóc naszym finansom w trakcie trwania kryzysu. Do tej pory mogło brakować motywacji, ale teraz gdy codziennie myślimy o naszych pieniądzach, sytuacja się zmieni. Można wnioskować, że kryzys wywołany koronawirusem wpłynie na poszerzenie naszej wiedzy finansowej oraz zaufanie do banków i postępu technologicznego- bo teraz mamy większą motywację.

79% Polaków zakłada konta bankowe stacjonarnie, tymczasem zakładając je online można zarobić nawet kilkaset złotych

Polacy wciąż najchętniej zakładają konta bankowe stacjonarnie. Tylko 17% z nas otworzyło je online, podczas gdy w oddziałach banku aż 79%*. Tymczasem w internecie banki prześcigają się w ofertach promocyjnych, dzięki którym nie tylko można wybrać dobre konto bankowe, ale także zarobić od kilkunastu do nawet kilkuset złotych. Na stronie internetowej Moniaki.pl można znaleźć wiele z takich ofert. Każda z nich jest dokładnie opisana z wyjaśnieniami odnośnie do opłat czy realizacji warunków, jakie trzeba spełnić, aby uzyskać premię. Moniaki.pl odwiedza kilkaset tysięcy osób rocznie, które dotychczas zarobiły prawie 6 milionów złotych! Rekordziści uzbierali z promocji już ponad 20 tysięcy złotych. Oprócz zdobywania premii uczą się także porównywać między sobą produkty bankowe i świadomie je wybierać. Autorzy serwisu Moniaki.pl wyjaśniają, że klienci korzystający z promocji bankowych zarabiają na premiach i poszerzają wiedzę finansową, zarządzając kilkoma kontami i kartami na raz. Banki organizują takie promocje, ponieważ pozyskanie klienta jest znacznie tańsze niż w tradycyjnych mediach, dzięki czemu mogą zaoferować premię.

Płacenie zbliżeniowe to nie tylko mniejsze ryzyko zarażenia koronawirusem

Z wszystkich płatności Polaków w sklepach i za usługi - 63% płatności wykonywana jest gotówką, 33% kartami płatniczymi, a 4% przelewem**. Liczba ta powoli rośnie w stronę kart oraz płatności telefonem, które stają się coraz popularniejsze. 14 mln Polaków ma swój bank w komórce w postaci aplikacji na telefon****. Co pokazuje, że chcemy ułatwiać sobie życie i mieć wgląd do naszych finansów na zawołanie. Z drugiej jednak strony nie do końca zdajemy sobie sprawę jak wiele możliwości, dają płatności kartami czy to debetowymi, czy kredytowymi. Cashback w postaci zwrotu za zakupy, zniżki czy programy lojalnościowe gdzie zdobyte za płatności kartą punkty można wymienić na atrakcyjne nagrody jak, chociażby telefony komórkowe. Użytkownicy wspomnianego serwisu Moniaki.pl zarządzają kilkoma kartami (można je podpiąć pod nasz telefon) na raz płacąc za codzienne zakupy i usługi. W ten sposób korzystają ze wspomnianych benefitów, nie wydając więcej pieniędzy niż zazwyczaj. Robiąc tak nie tylko, zyskujemy na samych produktach bankowych, ale wiemy gdzie dokładnie, uciekają nasze pieniądze, bo wszystko widzimy po zalogowaniu się do bankowości internetowej czy aplikacji mobilnej. W obecnej sytuacji warto kontrolować każdy wydatek.

Czy w końcu zaczniemy planować wydatki?

Kontrolowanie wydatków to już duży krok w stronę ustalenia domowego budżetu. Michał Szafrański autor bloga Jakoszczędzaćpieniądze.pl pisze: „Planując i realizując nasz budżet, przejmujemy kontrolę nad własnymi finansami. Aktywnie planujemy, na co pójdą nasze pieniądze. Na bieżąco możemy weryfikować, czy możemy sobie pozwolić na konkretny wydatek, a nie zastanawiać się potem skąd wziąć pieniądze (albo gdzie się zadłużyć), żeby związać koniec z końcem”. 40% Polaków nie zastanawia się z wyprzedzeniem nad tym, jakie wydatki ich czekają i jak je sfinansują*****. Czy w erze kryzysu zmotywowani pustym portfelem zaczniemy wnikliwiej przyglądać się własnym finansom? Całkiem możliwe.

Co z zaufaniem do banków? 

Nasza historia i kryzys z 2008 roku nie napawają optymizmem. Jednak od tamtego czasu sporo się zmieniło, wprowadzono mnóstwo nowych regulacji. Samym bankom zależy na stabilizacji i dobrej opinii. Nie można też zapominać o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, jest to instytucja gwarantująca depozyty banków. Użytkownicy serwisu Moniaki.pl rozdzielają swoje oszczędności na kilka kont bankowych, co również wpływa na większe bezpieczeństwo środków. W końcu „Nie wkłada się wszystkich jajek do jednego koszyka”.

Obecna sytuacja powinna być motywacją do podejmowania lepszych decyzji finansowych

Obecna sytuacja z pewnością wpłynie lub już wpłynęła negatywnie na nasze finanse- powodując to, że staliśmy się bardziej świadomi. Mając motywację do poprawy stanu naszych finansów, być może zaczniemy patrzeć na nie uważniej- wybierając odpowiednie produkty bankowe, za które nie płacimy- a nawet możemy na nich zyskać czy podejmując lepsze decyzje, jeśli chodzi o wydawanie pieniędzy. Być może bardziej zaufamy bankowości internetowej, a centrum zarządzania naszymi pieniędzmi stanie się telefon komórkowy. Z pewnością obecna sytuacja jest zimnym kubłem wody, który obnażył nasze słabości finansowe. Zawsze należy pamiętać o tym, że wszystkiemu da się zaradzić- a zmiany w ostateczności wyjdą na lepsze.

Materiał zewnętrzny

* Na podstawie badania instytutu Kantar Millward Brown: „Eksploracja postaw i potrzeb klientów indywidualnych oraz mikroprzedsiębiorców w kategorii bankowej” 

** Na podstawie raportu NBP: „Postawy Polaków wobec obrotu bezgotówkowego luty 2017”

*** Na podstawie danych z Eurostatu za 2017 rok 

**** Na podstawie raportu PRNews.pl: „Liczba użytkowników bankowości mobilnej - IV kw. 2019” 

***** Na podstawie badań: Barometr Providenta 2018


2020-05-29

Smartwatch: płatności zbliżeniowe. Garmin Pay, Apple Pay, Wear OS

Dokonywanie codziennych płatności staje się coraz łatwiejsze, nie musimy w tym celu nosić ze sobą nie tylko gotówki czy karty, ale nawet telefonu. Wystarczy nam zegarek z NFC.

2020-05-28

Przeniesienie konta bankowego: zmiana banku nie musi być trudna

Na rynku obecnych jest wiele ofert kont osobistych. Często przed zmianą banku powstrzymuje nas jednak wizja wysiłków towarzyszących przeniesieniu konta bankowego. Wbrew pozorom nie zawsze musi oznaczać niedogodności.

2020-05-28

Kredyt odnawialny (rewolwingowy) - na czym polega? Jak spłacić?

Kredyt odnawialny zwany też rewolwingowym to dodatkowe środki podpięte do konta osobistego. Gdy na rachunku skończą nam się pieniądze, schodzimy pod kreskę i zaczynamy korzystać z pieniędzy banku. Zobacz, jak działa i jak spłacić kredyt odnawialny.

Google Pay – bankowość w kieszeni

Nowoczesne technologie ułatwiają nam życie na każdym kroku, dotyczą także bankowości. Jednym z rozwiązań tego typu jest Google Pay.

Apple Pay - jak działa i jak wygląda w Polsce?

Smartfon staje się dziś potężnym narzędziem. Jednym z systemów, które możemy wykorzystać w celu dokonywania błyskawicznych płatności, jest Apple Pay.

SEPA: co trzeba wiedzieć o przelewie europejskim?

Wykonywanie przelewów międzynarodowych kojarzy się z nieco bardziej skomplikowaną procedurą i dłuższym czasem oczekiwania. Dzięki przelewowi SEPA wszystko jest jednak prostsze.

Jak bezpiecznie robić e-zakupy? 5 porad dotyczących zakupów online

Internet sprawia, że niemal wszystkie produkty znajdują się w zasięgu zaledwie kilku kliknięć. Aby z zakupów online czerpać wyłącznie korzyści, trzeba wiedzieć, jak przeprowadzać je bezpiecznie.

Ikona informacji
poradniki