Skorzystaj z pomocy eksperta

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Bonnier Business (Polska) informacji handlowych drogą elektroniczną dotyczących:

Wyrażam zgodę na inicjowanie przez Bonnier Business (Polska) połączeń telefonicznych w celu marketingu bezpośredniego:

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Dziękujemy!

Rachunek firmowy jest niezbędnym narzędziem do prowadzenia własnego biznesu. Pozwala oddzielić finanse osobiste od prowadzonej działalności gospodarczej. Jednak w związku z tym, że dla przedsiębiorców najważniejsza jest możliwość ograniczenia kosztów, firmowe konto bankowe powinno być tanie i funkcjonalne, a najlepiej przynosić dodatkowe korzyści.

Przedsiębiorcy na każdym kroku szukają oszczędności oraz bez wytchnienia zastanawiają się nad kondycją finansową swojej firmy. Jedną z możliwości obniżenia wydatków jest założenie najtańszego konta firmowego. Jednak jego wybór może być problematyczny, ponieważ na rynku jest bogata oferta. To powoduje, że właściciel biznesu musi dokonać indywidualnego wyboru kierując się potrzebami firmy. Bez problemu może znaleźć bezpłatne konto firmowe, jednak z innymi podstawowymi opłatami bywa już różnie. Najczęściej banki stawiają wygórowane wymagania, których spełnienie warunkuje ich obniżenie. Dlatego na pytanie, jakie konto firmowe wybrać, odpowiedź brzmi – taki, które posiada najniższe opłaty za usługi, z których przedsiębiorstwo korzysta najczęściej.

Najlepsze konto firmowe – w jakim banku założyć konto firmowe? Najlepsze konto firmowe – w jakim banku założyć konto firmowe? (YAY Foto)

Sprawdź: Czym jest stopa referencyjna?

Bezpłatne konto firmowe – wysyp ofert na rynku

Banki prowadzą zaciekłą batalię o klienta firmowego. Nie trudno zatem znaleźć na rynku darmowy rachunek. Jednak bezpłatny, nie oznacza, że jest całkowicie pozbawiony opłat. Za hasłami „konto za 0 zł” najczęściej kryje się jedynie brak opłat za jego założenie oraz prowadzenie. Natomiast za pozostałe usługi nierzadko przyjdzie przedsiębiorcy zapłacić.

Wybierając najtańsze konto firmowe należy, zatem dokładnie zapoznać się z opłatami pobieranymi przez bank. Istotne są również zapisy występujące pod ofertą drobnym druczkiem, ponieważ to one informują o dodatkowych warunkach, jakie przedsiębiorca musi spełnić, aby nie płacić za konto.

Wśród dostępnych ofert na rynku można wyróżnić trzy rodzaje kont firmowych:

  • gwarantujące bezwarunkowe 0 zł za ich prowadzenie,
  • posiadające warunkowe 0 zł, czyli konieczność spełnienia określonych obostrzeń stawianych przez bank w celu obniżenia opłaty,
  • ze stałą opłatą za użytkowanie, niepodlegającą zniesieniu.

Bezwarunkowe 0 zł oferują nieliczne banki. Znaczna większość instytucji wymaga od przedsiębiorcy pewnego rodzaju aktywności, za którą zostanie wynagrodzony niższymi prowizjami. Najczęściej spotykanym obostrzeniem koniecznym do spełnienia jest wykonanie transakcji bezgotówkowych na określoną kwotę, dzięki czemu przedsiębiorca może liczyć na obniżenie opłaty za użytkowanie karty płatniczej wydanej do konta. Jednak obniżenie opłaty za prowadzenie konta firmowego przeważnie wymaga spełnienia większej liczby warunków, tj. wykonanie przelewu do ZUS, utrzymanie miesięcznego wpływu na konto w określonej wysokości oraz dokonanie transakcji bezgotówkowych kartą.

Jakie konto firmowe wybrać?

Oprócz kryterium wysokości podstawowych opłat, jakie należy ponieść za posiadanie konta firmowego, istotne jest również w jaki sposób przedsiębiorca prowadzi większość rozliczeń – bezgotówkowo czy gotówkowo.  

I choć obecnie trudno sobie wyobrazić biznes bez dostępu do bankowości internetowej czy aplikacji mobilnej, to okazuje się, że tylko nieliczne banki oferują darmowe, nielimitowane przelewy krajowe w ramach posiadanego rachunku. Dlatego wybierając konto firmowe trzeba zwrócić uwagę jakie rozwiązanie stosuje bank, a mianowicie czy oferuje nielimitowaną liczbę darmowych przelewów, tylko określmy ich pakiet, po którego przekroczeniu za każdą kolejną operację należy płacić, a może każda transakcja to dodatkowy koszt dla przedsiębiorcy. Właściciele biznesów, którzy cenią sobie swobodny dostęp do bankowości internetowej powinni zatem szukać rachunków, które oferują taką usługę bez dodatkowych opłat, a przynajmniej otrzymają duży darmowy pakiet przelewów.

Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy posługują się wyłącznie transakcjami internetowymi. Ci, którzy opierają swoją działalność gospodarczą na obrocie gotówkowym powinni sprawdzić, jakie instytucje posiadają najtańsze wpłaty i wypłaty z kas banku. Niestety obecnie na rynku trudno o ofertę, która obejmuje bezpłatne, nielimitowane wypłaty i wypłaty z konta. Podobna sytuacja jest w kwestii darmowych bankomatów. Dostęp do bezpłatnych wypłaty ze wszystkich bankomatów na terenie całego kraju oferuje wytłaczanie kilka instytucji.

Warto wiedzieć: Na czym polegają przelewy natychmiastowe?

Dodatkowe korzyści z posiadania konta firmowego

Wybierając najlepsze konto firmowe warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego funkcjonalność, opłaty za prowadzenie, wysokość prowizji za podstawowe usługi. Dobre konto firmowe powinno również pełnić funkcje inwestycyjną, czyli ofertować podwyższone oprocentowanie bądź możliwość założenia rachunku lokacyjnego. Dla wielu przedsiębiorców ważne są również możliwości finansowania, czyli dostępność limitów w koncie czy warunki otrzymania karty kredytowej.

Najważniejszą jednak cechą najlepszego konta firmowego powinna być kompleksowość, czyli możliwość korzystania z usług, które ułatwiają prowadzenie firmy. Dlatego obok łatwego dostępu do konta przez internet czy aplikację mobilną, w ramach rachunku powinny być dostępne usługi dodatkowe.

Przedsiębiorcy mogą obecnie wybierać z szerokiego ich wachlarza. Banki bowiem w ramach zachęty do otwarcia konta firmowego oferują m.in. bezpłatną księgowość online, doradztwo prawne, darmowe rachunki walutowe oraz rachunki pomocnicze, mobilne wpłatomaty, bezpłatny dostęp do przestrzeni coworkingowych. Wśród usług, które mogą mieć znaczenie w prowadzeniu biznesu można również wskazać na darmowe powiadomienia sms, promocje na terminale płatnicze, usługi cocncierge, assistance czy dostęp do platformy wymiany walut, która umożliwia zawieranie transakcji wymiany walut, przeglądanie informacji rynkowych oraz inwestowanie środków na lokacie terminowej.

Przeczytaj także: Jak wybrać najlepszą pożyczkę firmową?

Skorzystaj z pomocy eksperta

2018-11-17

Przelew na telefon - jak działa? Sposoby korzystania, BLIK

Obecnie powstaje wiele innowacji w dziedzinie realizowania przelewów. Mają one na celu dopasowanie jeszcze bardziej oferty banków do oczekiwań Klientów. Nowością jest przelew na telefon. Sprawdź, jak go zrealizować

2018-11-17

Jak sprawdzić właściciela konta bankowego? Sposoby

Wysłanie przelewu na zły rachunek rozliczeniowy to w zasadzie błąd społeczny, który każdemu kiedyś się przydarzył. Wówczas pojawia się problem, jak sprawdzić właściciela konta bankowego? Jest na to kilka sposobów, warto sprawdzić je.

2018-11-17

Numer konta bankowego - gdzie jest, ile ma cyfr?

Numer konta bankowego składa się z 26 cyfr, które zapisywane są według pewnego schematu. Możemy z nich odczytać, w jakim banku dany rachunek jest prowadzony oraz sprawdzić, czy konto bankowe, na które chcemy przelać pieniądze, jest prawidłowe.

Najlepsze konto walutowe – czym się charakteryzuje?

Jak szukać najlepszego konta walutowego? Parametry konta walutowego mogą znacznie różnić się od zwykłego konta bankowego i powinniśmy zwracać uwagę na inną część cennika. Przygotowaliśmy  w tym celu krótki poradnik, żeby odpowiedzieć na pytanie czym się charakteryzuje najlepsze konto walutowe.

Darmowe konto bankowe. Internetowe czy walutowe – jakie wybrać

Darmowe konto bankowe wcale nie jest tak trudne do znalezienia, jak mogłoby się wydawać. Istotne jest jednak to, jak rozumiemy hasło „darmowe konto” – czy wystarczy do tego bezpłatne prowadzenie i darmowa karta płatnicza, czy oczekujemy jednak od rachunku bankowego także darmowych bankomatów i bezprowizyjnych transakcji za granicą.

Najlepsze konto bankowe - jakie będzie miało cechy? Które wybrać?

Banki mają różne sposoby, aby zachęcić do założenia konta bankowego. Kuszą niskimi opłatami, a nawet ich brakiem, premiami pieniężnymi, licznymi rabatami czy zwrotem części poniesionych wydatków. Jednak wśród gąszczu ofert nie jest tak łatwo wybrać najlepsze konto bankowe, jak mogłoby się wydawać.

Wspólne konto bankowe - zasady wspólnego konta dla par

Możliwość założenia wspólnego rachunku oferują niemal wszystkie banki. Nie jest to rozwiązanie przeznaczone wyłącznie dla par czy małżeństw, choć te zakładają je najczęściej. Wspólne konto bankowe pozwala na efektywne zarządzanie domowymi finansami, jednak nie jest wolne od wad. 

Ikona informacji
poradniki