Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Rachunek firmowy jest niezbędnym narzędziem do prowadzenia własnego biznesu. Pozwala oddzielić finanse osobiste od prowadzonej działalności gospodarczej. Jednak w związku z tym, że dla przedsiębiorców najważniejsza jest możliwość ograniczenia kosztów, firmowe konto bankowe powinno być tanie i funkcjonalne, a najlepiej przynosić dodatkowe korzyści.

Przedsiębiorcy na każdym kroku szukają oszczędności oraz bez wytchnienia zastanawiają się nad kondycją finansową swojej firmy. Jedną z możliwości obniżenia wydatków jest założenie najtańszego konta firmowego. Jednak jego wybór może być problematyczny, ponieważ na rynku jest bogata oferta. To powoduje, że właściciel biznesu musi dokonać indywidualnego wyboru, kierując się potrzebami firmy. Bez problemu może znaleźć bezpłatne konto firmowe, jednak z innymi podstawowymi opłatami bywa już różnie. Najczęściej banki stawiają wygórowane wymagania, których spełnienie warunkuje ich obniżenie. Dlatego na pytanie, jakie konto firmowe wybrać, odpowiedź brzmi – taki, które posiada najniższe opłaty za usługi, z których przedsiębiorstwo korzysta najczęściej.

Najlepsze konto firmowe – w jakim banku założyć konto firmowe? Najlepsze konto firmowe – w jakim banku założyć konto firmowe? (YAY Foto)

Sprawdź: Czym jest stopa referencyjna?

Bezpłatne konto firmowe – wysyp ofert na rynku

Banki prowadzą zaciekłą batalię o klienta firmowego. Nie trudno zatem znaleźć na rynku darmowy rachunek. Jednak bezpłatny, nie oznacza, że jest całkowicie pozbawiony opłat. Za hasłami „konto za 0 zł” najczęściej kryje się jedynie brak opłat za jego założenie oraz prowadzenie. Natomiast za pozostałe usługi nierzadko przyjdzie przedsiębiorcy zapłacić.

Wybierając najtańsze konto firmowe należy, zatem dokładnie zapoznać się z opłatami pobieranymi przez bank. Istotne są również zapisy występujące pod ofertą drobnym druczkiem, ponieważ to one informują o dodatkowych warunkach, jakie przedsiębiorca musi spełnić, aby nie płacić za konto.

Wśród dostępnych ofert na rynku można wyróżnić trzy rodzaje kont firmowych:

  • gwarantujące bezwarunkowe 0 zł za ich prowadzenie,
  • posiadające warunkowe 0 zł, czyli konieczność spełnienia określonych obostrzeń stawianych przez bank w celu obniżenia opłaty,
  • ze stałą opłatą za użytkowanie, niepodlegającą zniesieniu.

Bezwarunkowe 0 zł oferują nieliczne banki. Znaczna większość instytucji wymaga od przedsiębiorcy pewnego rodzaju aktywności, za którą zostanie wynagrodzony niższymi prowizjami. Najczęściej spotykanym obostrzeniem koniecznym do spełnienia jest wykonanie transakcji bezgotówkowych na określoną kwotę, dzięki czemu przedsiębiorca może liczyć na obniżenie opłaty za użytkowanie karty płatniczej wydanej do konta. Jednak obniżenie opłaty za prowadzenie konta firmowego przeważnie wymaga spełnienia większej liczby warunków, tj. wykonanie przelewu do ZUS, utrzymanie miesięcznego wpływu na konto w określonej wysokości oraz dokonanie transakcji bezgotówkowych kartą.

Jakie konto firmowe wybrać?

Oprócz kryterium wysokości podstawowych opłat, jakie należy ponieść za posiadanie konta firmowego, istotne jest również w jaki sposób przedsiębiorca prowadzi większość rozliczeń – bezgotówkowo czy gotówkowo.  

I choć obecnie trudno sobie wyobrazić biznes bez dostępu do bankowości internetowej czy aplikacji mobilnej, to okazuje się, że tylko nieliczne banki oferują darmowe, nielimitowane przelewy krajowe w ramach posiadanego rachunku. Dlatego wybierając konto firmowe trzeba zwrócić uwagę jakie rozwiązanie stosuje bank, a mianowicie czy oferuje nielimitowaną liczbę darmowych przelewów, tylko określmy ich pakiet, po którego przekroczeniu za każdą kolejną operację należy płacić, a może każda transakcja to dodatkowy koszt dla przedsiębiorcy. Właściciele biznesów, którzy cenią sobie swobodny dostęp do bankowości internetowej powinni zatem szukać rachunków, które oferują taką usługę bez dodatkowych opłat, a przynajmniej otrzymają duży darmowy pakiet przelewów.

Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy posługują się wyłącznie transakcjami internetowymi. Ci, którzy opierają swoją działalność gospodarczą na obrocie gotówkowym powinni sprawdzić, jakie instytucje posiadają najtańsze wpłaty i wypłaty z kas banku. Niestety obecnie na rynku trudno o ofertę, która obejmuje bezpłatne, nielimitowane wypłaty i wypłaty z konta. Podobna sytuacja jest w kwestii darmowych bankomatów. Dostęp do bezpłatnych wypłat ze wszystkich bankomatów na terenie całego kraju oferuje wyłącznie kilka instytucji.

Warto wiedzieć: Na czym polegają przelewy natychmiastowe?

Dodatkowe korzyści z posiadania konta firmowego

Wybierając najlepsze konto firmowe warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego funkcjonalność, opłaty za prowadzenie, wysokość prowizji za podstawowe usługi. Dobre konto firmowe powinno również pełnić funkcje inwestycyjną, czyli ofertować podwyższone oprocentowanie bądź możliwość założenia rachunku lokacyjnego. Dla wielu przedsiębiorców ważne są również możliwości finansowania, czyli dostępność limitów w koncie czy warunki otrzymania karty kredytowej.

Najważniejszą jednak cechą najlepszego konta firmowego powinna być kompleksowość, czyli możliwość korzystania z usług, które ułatwiają prowadzenie firmy. Dlatego obok łatwego dostępu do konta przez internet czy aplikację mobilną, w ramach rachunku powinny być dostępne usługi dodatkowe.

Przedsiębiorcy mogą obecnie wybierać z szerokiego ich wachlarza. Banki bowiem w ramach zachęty do otwarcia konta firmowego oferują m.in. bezpłatną księgowość online, doradztwo prawne, darmowe rachunki walutowe oraz rachunki pomocnicze, mobilne wpłatomaty, bezpłatny dostęp do przestrzeni coworkingowych. Wśród usług, które mogą mieć znaczenie w prowadzeniu biznesu można również wskazać na darmowe powiadomienia sms, promocje na terminale płatnicze, usługi cocncierge, assistance czy dostęp do platformy wymiany walut, która umożliwia zawieranie transakcji wymiany walut, przeglądanie informacji rynkowych oraz inwestowanie środków na lokacie terminowej.

Przeczytaj także: Jak wybrać najlepszą pożyczkę firmową?


2020-06-08

Mastercard czy Visa. Którą kartę płatniczą wybrać?

Wiele banków umożliwia nam wybór pomiędzy kartami Visa a Mastercard. Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie kwestia samego oznaczenia plastiku. Wiąże się również z innymi kosztami i korzyściami.

2020-06-08

Karta płatnicza - co to jest karta płatnicza? Definicja, rodzaje, kolory

Karta płatnicza to obecnie jeden z podstawowych instrumentów płatniczych wykorzystywanych do płatności. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, z jakiej konkretnie karty korzystamy – karty debetowej czy karty kredytowej? Popularne stały się także wirtualne karty płatnicze.

2020-06-08

Wspólne konto bankowe - zasady wspólnego konta dla par

Możliwość założenia wspólnego rachunku oferują niemal wszystkie banki. Nie jest to rozwiązanie przeznaczone wyłącznie dla par czy małżeństw, choć te zakładają je najczęściej. Wspólne konto bankowe pozwala na efektywne zarządzanie domowymi finansami, jednak nie jest wolne od wad. 

Google Pay – bankowość w kieszeni

Nowoczesne technologie ułatwiają nam życie na każdym kroku, dotyczą także bankowości. Jednym z rozwiązań tego typu jest Google Pay.

Przeniesienie konta bankowego: zmiana banku nie musi być trudna

Na rynku obecnych jest wiele ofert kont osobistych. Często przed zmianą banku powstrzymuje nas jednak wizja wysiłków towarzyszących przeniesieniu konta bankowego. Wbrew pozorom nie zawsze musi oznaczać niedogodności.

Apple Pay - jak działa i jak wygląda w Polsce?

Smartfon staje się dziś potężnym narzędziem. Jednym z systemów, które możemy wykorzystać w celu dokonywania błyskawicznych płatności, jest Apple Pay.

Smartwatch: płatności zbliżeniowe. Garmin Pay, Apple Pay, Wear OS

Dokonywanie codziennych płatności staje się coraz łatwiejsze, nie musimy w tym celu nosić ze sobą nie tylko gotówki czy karty, ale nawet telefonu. Wystarczy nam zegarek z NFC.

Ikona informacji
poradniki