Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Kredyt gotówkowy jest jedną z najpopularniejszych form pożyczania pieniędzy od instytucji finansowych. Dzięki niemu, dostajemy możliwość sfinansowanie remontu mieszkania, zakupu sprzętu AGD, czy wymarzonego wyjazdu na wakacje. Zanim zdecydujemy się na zaciągniecie takiego zobowiązania, pojawia się mnóstwo pytań dotyczących kredytów gotówkowych, na które odpowiemy.

Kredyt gotówkowy - odpowiadamy na pytania czytelników (YAY Foto)

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy?

Jedna z pierwszych obaw osób, które zamierzają się starać o kredyt gotówkowy, dotyczy wysokości ich zarobków. O kredyt gotówkowy może się starać każdy, niezależnie od tego ile zarabia.

Każdy bank ustala własne kryteria udzielania pożyczek, dokładnie analizując i poddając ocenie zdolność poszczególnych klientów do spłacenia kredytu. Z perspektywy instytucji finansowej, najważniejsze jest nie to ile zarabiamy, a jaka jest nasza zdolność kredytowa w momencie, gdy ubiegamy się o pożyczkę.

W sytuacji, gdy zarabiamy stosunkowo niewiele, ale do tej pory w terminie spłacaliśmy wszystkie nasze zobowiązania finansowe i aktualnie nie jesteśmy zadłużeni, mamy wciąż spore szanse na otrzymanie kredytu gotówkowego. Znacznie gorzej przedstawia się natomiast sytuacja osób, które zarabiają bardzo dobrze, ale jednocześnie mają problemy ze spłatą swoich dotychczasowych zadłużeń.

Gdzie najlepiej wziąć kredyt gotówkowy?

Kredyty gotówkowe są nam oferowane praktycznie przez wszystkie banki. Ich oferty często znacząco się od siebie różnią, chociażby pod względem pobieranej prowizji, oferowanego oprocentowania zadłużenia, czy RRSO. Decyzja o tym, w której z takich instytucji finansowych starać się o pożyczkę, powinna zatem być poprzedzona dokładną analizą. Przydatnymi narzędziami, które pomogły już wielu osobom w wyborze, są porównywarki kredytów gotówkowych online oraz kalkulatory kredytowe. W dość klarowny sposób przedstawiają one oferty różnych instytucji, w zależności od naszych indywidualnych potrzeb oraz wymagań.

Ile się czeka na kredyt gotówkowy?

Najdłużej musimy czekać na podjęcie przez bank decyzji o przyznaniu nam kredytu gotówkowego. To ile potrwa taka procedura zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest wysokość kredytu o jaki się ubiegamy. W przypadku mniejszych kwot, decyzja może zostać podjęta w przeciągu kilkunastu minut, ale jeśli staramy się o nieco większy kredyt gotówkowy, zwykle konieczne jest już dostarczenie dodatkowych dokumentów, co zajmuje więcej czasu. Zdecydowanie szybciej możemy także liczyć na decyzję w banku, w którym mamy już konto osobiste, gdyż posiada on informacje na temat naszej sytuacji finansowej.

Kiedy jednak decyzja już zapadnie i będzie ona pozytywna, pieniądze mogą trafić na nasze konto nawet tego samego dnia. Oczywiście, wiele zależy też od pory dnia w jakiej zostanie zlecony przelew środków. Jeśli są to godziny popołudniowe, na pieniądze zazwyczaj będziemy musieli poczekać do kolejnego dnia roboczego. Na szybki odbiór kredytu możemy także liczyć w sytuacji, gdy decydujemy się na jego wypłatę w gotówce.

Jak szybko spłacić kredyt gotówkowy?

Każda osoba zaciągająca kredyt gotówkowy musi spłacić go w terminie, który zostaje ustalony na etapie podpisywania stosownej umowy. Zazwyczaj, co miesiąc jesteśmy zatem zobowiązani do przekazania bankowi stosownej kwoty wraz z odsetkami. Każdy z nas może jednak zdecydować się na szybszą niż zakładana spłatę kredytu. Jest to zalecane zwłaszcza w przypadku, gdy dysponujemy nadwyżką w naszym budżecie, którą możemy przekazać na rzecz takiej pożyczki.

Niektórzy obawiają się, że poniosą koszty wcześniejszej spłaty kredytu. Niepotrzebnie, gdyż ustawa z 2011 daje kredytobiorcom prawo do spłacenia całość lub części zadłużenia przed terminem zawartym w umowie. A ewentualna rekompensata dla banku z tego tytułu, nie powinna być wyższa niż 1 proc. kwoty spłacanej przedterminowo.

Na co trzeba zwrócić uwagę biorąc kredyt gotówkowy?

Decydując się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego, przede wszystkim powinniśmy określić nasze możliwości, gdy chodzi o jego spłatę. Przeanalizujmy zatem nasz budżet i określmy maksymalną wysokość rat miesięcznych, na jakie możemy sobie pozwolić. Zastanowić się nad, tym czy potrzebujemy ubezpieczenia kredytu gotówkowego.

Przeglądając oferty kolejnych banków, dokładnie sprawdzajmy proponowane nam warunki, skupiając się w dużej mierze na tym jaki jest całkowity koszt kredytu. Chodzi tutaj zarówno o jego oprocentowanie i pobierane prowizje, ale także RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania.

Warto pamiętać również o tym, że każdy bank ma obowiązek przedstawienia nam formularza informacyjnego, jeszcze zanim podpiszemy z nim umowę. Jest to bardzo ważne, ponieważ dokument ten zawiera wszystkie informacje dotyczące każdej opłaty, którą ponosimy w związku z kredytem.

Zanim podpiszemy umowę z bankiem, dobrze jest także zastanowić się nad tym, czy lepszym rozwiązaniem będą dla nas raty równe, czy też malejące. W tym pierwszym przypadku, co miesiąc wpłacamy na rzecz swojego kredytu gotówkowego taką samą kwotę. Takie raty zawierają wówczas spłacany dług wraz z odsetkami. Na początku trwania kredytu spłacamy więcej odsetek, a mniej kapitału. Natomiast na kolejnych etapach, proporcje zostają odwrócone.

Jeśli chodzi o raty malejące, wraz z upływem czasu stają się one coraz niższe. Składają się one ze stałej kwoty kapitału (spłacanego długu) oraz z odsetek, które są naliczane od pozostałego do spłaty zadłużenia. W krótszym czasie spłacamy zatem kapitał, a dodatkowo, suma odsetek jest niższa, niż w przypadku rat równych.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2020-01-20

RRSO - co to jest i jak obliczyć dla kredytu? Wzór | Poradnik SMART Bankier.pl

Każdy, kto zastanawia się nad wzięciem kredytu czy chwilówki, ma dylemat, co do kosztów zobowiązania. W formularzach informacyjnych pojawia się RRSO – nie każdy jednak wie, co to oznacza, jak wpływa na koszt kredytu.

2020-01-20

Kredyt bez zdolności kredytowej - jak i gdzie dostać?

Posiadanie zdolność kredytowej jest podstawowym warunkiem otrzymania kredytu bankowego. Jeśli natomiast nie da się jej poprawić w krótki czasie, a potrzebujemy środków finansowych możemy skorzystać z oferty firm pożyczkowych.

2020-01-17

Smartfon do 1000 – jaki wybrać?

Szybki rozwój technologii sprawia, że dobry telefon wcale nie musi być drogi. Podpowiadamy, jaki smartfon do 1000 zł wybrać, aby cieszyć się niezawodnym i nowoczesnym urządzeniem.

Hot hatche do 10, 15, 20 tys. Ranking sportowych aut

Hot Hatche, używane sportowe samochody coupe, można kupić już za mniej niż 10 tys. zł. Przeglądając setki ofert na serwisach ogłoszeniowych, wybraliśmy po siedem aut typu hot hatch w trzech przedziałach cenowych - do 10 tys. zł, 15 tys. zł i 20 tys. zł. Kryteriami, które posłużyły za podstawę naszego wyboru, było przyspieszenie, osiągi silnika przy jednocześnie niskiej cenie, a także dostępność danego modelu w Polsce w oparciu o ogłoszenia sprzedaży w najpopularniejszych serwisach ogłoszeniowych.

Jak obliczyć, sprawdzić i zwiększyć zdolność kredytową?

Jak można sprawdzić, ile wynosi własna zdolność kredytowa? Czy trzeba z tym zagadnieniem udać się do banku? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Kredyt gotówkowy 50 tys. na 10 lat

Jest to już dość duża kwota, dlatego przed zaciągnięciem takiego kredytu, warto zastanowić się, czy na pewno jesteśmy w stanie go spłacić. Kto właściwie ma szanse na otrzymanie tak wysokiego kredytu?

Kredyt na dowód - kredyty na dowód bez zaświadczeń o dochodach

Kredyt na dowód znacznie ułatwia wnioskowanie o dodatkowe pieniądze w ramach oferty kredytów gotówkowych w banku i pożyczek w firmach pożyczkowych. Jak sama nazwa wskazuje, w oddziale banku wystarczy dowód do otrzymania kredytu gotówkowego.

Ikona informacji
poradniki