Bon turystyczny 500 plus. Dla kogo bon turystyczny?

Bon turystyczny 500 plus. Dla kogo bon turystyczny?
Spis treści

Pandemia koronawirusa i idący w ślad za nią kryzys w sposób szczególny dotknęły branżę turystyczną. Jedną z propozycji rządu, która okaże się interesująca zarówno dla przedsiębiorców, jak i konsumentów, jest bon turystyczny 500 plus.

Praktycznie nikt na początku roku nie mógł przewidzieć takiego rozwoju sytuacji. Koronawirus z Wuhan początkowo wydawał się dalekim zagrożeniem. Szybko okazało się jednak, że nie są w stanie sprostać mu nie tylko europejskie systemy opieki zdrowotnej, ale również gospodarki. Trudności doświadczyła niemal każda branża, szczególne wyzwania dotyczą jednak turystyki. Surowe przepisy sanitarne oraz mniejszy ruch turystyczny i zasobność portfeli klientów sprawiają, że wiele firm tej branży przeżywa wyjątkowo trudne chwile. Po drugiej stronie znajdują się oczywiście wczasowicze, którzy często muszą rezygnować z wypoczynku ze względu na ograniczenie lub utratę źródeł dochodu. Dosyć szybko ten problem zauważył jednak rząd, który przygotował rozliczany przez ZUS bon turystyczny. Dzięki niemu wsparcie ma otrzymać zarówno krajowo turystyka, jak i obywatele, którzy będą chcieli skorzystać z jej oferty.

500 plus na wakacje: dla kogo?

Koncepcja bonu turystycznego kształtowała się od dłuższego czasu i wielokrotnie się zmieniała. Pierwotnie w ramach programu dodatkowe 1000 zł miała otrzymać każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, następnie rozmawiano również o włączeniu do projektu emerytów i rencistów. Ostatecznie jednak rząd zdecydował, że bon turystyczny 500 plus trafi do beneficjentów programu 500+ na niemal takich samych zasadach: jeden bon o takiej wartości będzie przysługiwał rodzinie w przeliczeniu na jedno dziecko poniżej 18 roku życia. Kwota ta zostanie podwojona w przypadku dzieci niepełnosprawnych. Bon jest przy tym zwolniony od podatku i nie wlicza się do dochodu.

Co ważne: z bonu turystycznego 500 plus skorzystać mogą nie tylko osoby, które aktualnie posiadają dzieci i korzystają z programu 500+, ale również dzieci, które przyjdą na świat przed 31 grudnia 2021 roku. Z samego voucheru korzystać można natomiast do końca marca 2022 roku. Jest to więc nie tylko dobre źródło dofinansowania wyjazdów wakacyjnych w tym roku, ale również wsparcie w okresie ferii zimowych w sezonie 2020/2021, wakacji w roku 2021 i sezonie zimowym 2021/2022.

Sprawdź który bank oferuje najtańszy kredyt
Dalej

Bon turystyczny 500 plus w liczbach

Z bonu turystycznego korzystać można od 18 lipca 2020 roku. Rozwiązanie to szybko zdobyło stosunkowo dużą popularność. Według zapewnień Ministerstwa program ma trafić do niemal 2.6 mln rodzin i 6 mln dzieci. Do połowy sierpnia w platformie ZUS aktywowano natomiast 610 tys. bonów turystycznych opiewających na łączną kwotę 522 mln zł. W ciągu niepełnego miesiąca miejsce miało 79 tysięcy płatności o wartości 56 mln zł. Do tej pory do programu dołączyło także 15 tysięcy przedsiębiorców, którzy umożliwiają wykupowanie usług turystycznych w granicach kraju za pomocą bonu turystycznego 500 plus. Warto mieć jednak świadomość, że baza ta z każdym dniem rośnie, a przyjęty horyzont czasowy jest stosunkowo długi, w związku z czym można spodziewać się dołączania do programu kolejnych firm.

Jak aktywować bon turystyczny 500 plus?

Bony przybierają postać voucheru na wakacje. W przeciwieństwie do samego świadczenia 500+ nie są więc przekazywane w gotówce, ale umożliwiają rozliczenie bezgotówkowe z wybranymi przedsiębiorcami, którzy zdecydują się na dołączenie do programu. Są również dystrybuowane w sposób cyfrowy: aktywować udostępniany przez ZUS bon turystyczny można na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Po zalogowaniu należy przejść do zakładki „Ogólny”, a następnie podstrony „Polski Bon Turystyczny” i „Mój bon”. Nie trzeba przy tym składać żadnego wniosku: voucher na wycieczki w granicach kraju będzie tam już udostępniony. Jedynie rodzice dzieci niepełnosprawnych powinni złożyć za pośrednictwem Platformy stosowne oświadczenie. Będzie to jednak proste dzięki przygotowanemu kreatorowi.

Osoby nieposiadające konta w PUE ZUS nie mają powodów do obaw. Można je aktywować w bardzo prosty sposób, korzystając w tym celu np. z profilu zaufanego. Wystarczy posłużyć się posiadanym kontem w kanałach bankowości elektronicznej. Taką opcję umożliwia większość operujących na polskim rynku banków.

Szukasz gotówki na wakacje? Sprawdź ofertę najlepszych kredytów gotówkowych na 5000 zł

ZUS: bon turystyczny krok po kroku

Dużą zaletą bonu turystycznego jest przy tym prosty sposób korzystania ze środków. Można sfinansować w ten sposób różne przedsięwzięcia, w tym opłacić usługi hotelarskie czy imprezy turystyczne (np. zorganizowane wycieczki, obozy czy kolonie). Ważne jednak, aby odbywały się w całości na terenie kraju. Osoby uprawnione zyskają dostęp do unikalnego 16 cyfrowego kodu, który należy podać przedsiębiorcy sprzedającemu usługi turystyczne. Następnie transakcja będzie wymagała autoryzacji: osoba uprawniona otrzyma na wskazany numer telefonu SMS ze specjalnym kodem. Co ważne: bon turystyczny 500 plus przekazywany jest w celu realizacji potrzeb wypoczynkowych dziecka. Warunkiem skorzystania ze świadczenia jest więc jego udział w wycieczce, nawet jeżeli jego uczestnictwo samo w sobie jest bezpłatne (np. przedsiębiorca pobiera opłatę jedynie za nocleg osób dorosłych). Środków nie trzeba również spożytkować w jednej transakcji: jeżeli w ramach konkretnego wyjazdu nie wyczerpią udostępnionej puli, możliwe stanie się skorzystanie z nich ponownie aż do zamknięcia limitu. W przypadku w którym voucher na wycieczkę nie pozwoli na pokrycie wydatku, możliwe będzie natomiast dopłacenie w tradycyjny sposób, a więc np. kartą czy gotówką.

Sprawdź który bank oferuje najtańszy kredyt
Dalej

Bon z perspektywy przedsiębiorcy

Ważnym aspektem działania bonu turystycznego 500 plus jest również wsparcie rodzimego rynku turystycznego. Firmy mogą rejestrować się do programu w łatwy sposób, wykorzystując w tym celu portal ZUS. Następnie, aby obsługiwać klientów, muszą natomiast wskazać uprawnionych managerów oraz recepcjonistów. Ci zyskają dostęp do specjalnego portalu, który umożliwi na rejestrowanie bonów turystycznych 500 plus w bardzo łatwy sposób. Co ważne: wiele aspektów będzie odbywać się automatycznie, ponieważ unikalny kod odbiorcy usługi zawiera informacje m.in. na temat wysokości pozostałej kwoty oraz konkretnych dzieci, do których przypisany jest bon. Sama płatność będzie natomiast zrealizowana przez ZUS w ciągu 14 dni.

Poradniki