Forum Giełda +Dodaj wątek

Zapytaliśmy analityków, które spółki skorzystają na zbliżającym się Euro

Zgłoś do moderatora
Zapytaliśmy analityków, które spółki skorzystają na zbliżającym się Euro 2012. Wskazano przede wszystkim firmy restauracyjne, spożywcze, hotelarskie i... Intersport. Emitenci studzą jednak optymizm

Analitycy nie przewidują, że czerwcowe mistrzostwa w piłce nożnej będą wydarzeniem, które w radykalny sposób poprawi wyniki jakiejkolwiek giełdowej spółki. – Jedynie w przypadku AmRestu szacuję, że Euro będzie miało pozytywny wpływ na wyniki w wysokości 2–3 proc. rocznej EBITDA. To i tak niewiele. W przypadku takich spółek, jak LPP, NG2 czy NFI EMF, nie uwzględniam w ogóle efektu turnieju. Skorzystać może natomiast Intersport – mówi Kamil Szlaga z KBC Securities.
– Uważamy, że kilka spółek z pewnością zyska na Euro 2012, czyli m.in. Intersport, Orbis, Sfinks, AmRest i Fortuna. Raczej nie przełoży się to jednak na wzrost kursu akcji firm, który uwzględnia już spodziewane korzyści, chyba że sytuacja makro znacznie się poprawi – dodaje Renata Miś z DM AmerBrokers.
Marże zostaną utrzymane

Dla Intersportu czerwiec będzie z pewnością okresem żniw. Artur Mikołajko, prezes spółki posiadającej wyłączność na sprzedaż gadżetów z logo Euro podczas meczów na stadionach oraz w strefach kibica, zakłada, że udział sprzedaży tych artykułów w łącznych obrotach tego miesiąca będzie bardzo znaczący. Ale w miesiącach poprzedzającyh turniej już niekoniecznie. – Sprzedaż artykułów z logo Euro prowadzimy już od dłuższego czasu, ale głównego uderzenia popytu spodziewamy się tylko w czerwcu – mówi. Dla spółki i tak najważniejsza jest dobra sprzedaż sprzętu zimowego. Widać to było po gwałtownym wzroście kursu akcji po udanym dla firmy styczniu i lutym, kiedy sprzyjała mroźna aura.
Oferty dla kibiców przygotowały m.in. LPP i Redan. Dariusz Pachla, wiceprezes LPP, podkreśla jednak, że marże uzyskiwane na tych wyrobach będą zbliżone do marż na innych produktach. Z kolei Bogusz Kruszyński, prezes Redanu, dodaje, że sprzedaż produktów piłkarskich nie będzie miała istotnego wpływu na wyniki grupy.
Wątpliwy wzrost konsumpcji

Branża restauracyjna liczy na zwiększone obroty. – Nie przesadzałbym z hurraoptymizmem, chociaż niewątpliwie należy starać się wykorzystać to wydarzenie – mówi Sylwester Cacek, prezes Sfinksa. Uważa, że obroty w najlepiej zlokalizowanych restauracjach wzrosną. – Trudno jednak z góry określić, jak duży wpływ będzie miała ta impreza na wyniki naszych sieci. Pamiętajmy, że już pod koniec lipca całkiem blisko nas odbywa się inna, i to o wiele większa, impreza sportowa, jaką jest olimpiada w Londynie. To może trochę osłabić zainteresowanie zagranicznych turystów przyjazdem do Polski po mistrzostwach.
Różne są z kolei szacunki dotyczące możliwego poziomu konsumpcji alkoholi. Według firmy badawczej International Wine & Spirits Research, w tym roku sprzedaż piwa może się zwiększyć w Polsce głównie za sprawą imprezy piłkarskiej o ok. 13 proc. Bardziej powściągliwe są browary. Xavier Belison, prezes Grupy Żywiec, szacuje, że dzięki Euro wzrost sprzedaży piwa w 2012 r. wyniesie 1–2 proc. Jednak nawet taki wzrost kusi producentów piwa. Żywiec, którego Warka jest sponsorem polskiej drużyny, chce m.in. otworzyć co najmniej dziesięć piwiarni Warki. Obecnie ma ich ponad 100.
Ostrożne muszą też być hotele. Pojawiają się sygnały, że przy wygórowanych cenach pokoje w okresie mistrzostw mogą pozostać puste.
andrzej.kazimierczak@parkiet.com
Oni powinni skorzystać na czerwcowym Euro

1. Intersport | Spółka handlująca odzieżą i sprzętem sportowym będzie miała wyłączność na sprzedaż gadżetów z logo Euro 2012 na stadionach oraz w wydzielonych strefach kibica. Intersport już od jesieni zeszłego roku oferuje takie artykuły w swoich 31 salonach w naszym kraju, ale jak przyznaje zarząd firmy, główny wpływ na wyniki będzie miała czerwcowa sprzedaż.
2. Orbis | Grupa hotelarska posiada w Polsce łącznie 53 obiekty. Z tego w czterech miastach, gdzie odbywać się będą mecze: Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku, jest ich 17. Jeszcze przed mistrzostwami zostaną otwarte cztery nowe hotele, w tym dwa w stolicy. Zarząd Orbisu podkreśla, że na rynku hotelowym utrzymuje się tendencja umiarkowanego wzrostu. Najlepsze wyniki niezmiennie osiągają hotele warszawskie.
3. AmRest | Firma jest najszybciej rozwijającym się graczem w branży gastronomicznej w Polsce. Obecnie zarządza na naszym rynku 258 lokalami działającymi m.in. pod marką KFC i Pizza Hut. W tym roku zamierza otworzyć 100 nowych – z tego połowę prawdopodobnie w naszym kraju.
4. Sfinks | Spółka zarządza teraz 115 restauracjami. Największa – bo licząca 97 lokali – jest sieć Sphinx. W związku z mistrzostwami spółka przygotowała specjalną promocję, która potrwa do 1 lipca. Oferuje specjalne segregatory i zeszyty w ramach tzw. kolekcji kibica. Ich nakład wynosi 70 tys. egzemplarzy.
5. Eurocash | Dystrybutor żywności w tym roku otworzy 100 delikatesów Centrum i 6–8 hurtowni. Wzrost konsumpcji spowodowany mistrzostwami może się przełożyć na dodatkową zwyżkę obrotów grupy.
6. LPP | Odzieżowa grupa (marki Reserved, Cropp, House i Mohito) przygotowała łącznie około 200 tysięcy sztuk odzieży w ponad 40 wzorach z emblematami związanymi z Euro 2012. Sprzedaż tych wyrobów stanowić będzie jednak poniżej 1 proc. obrotów grupy realizowanych do zakończenia turnieju.
7. Hygienika | Firma przygotowała edycję chusteczek nawilżanych i szamponów dla dzieci z logo czerwcowego turnieju. Zarząd szacuje, że w skali całego roku mogą zapewnić do 10 proc. obrotu spółki szacowanego na około 60 mln zł.
8. Calatrava Capital | Spółka inwestycyjna ma, jako jedyna, prawo do tego, aby umieszczać znak mistrzostw m.in. na odświeżaczach zapachowych. Prawa obejmują całą Europę. Paweł Narkiewicz, prezes Calatrava Capital, szacuje, że projekt powinien przynieść co najmniej 20 mln zł przychodów.
9. Grupa Żywiec | Należąca do koncernu piwowarskiego marka Warka jest sponsorem polskiej reprezentacji w piłce nożnej. Specjaliści z branży spodziewają się w tym roku kilkuprocentowego wzrostu sprzedaży piwa.
10. Redan | W sieci odzieżowej marki Top Secret kilka procent męskiej wiosenno-letniej kolekcji stanowią wyroby dedykowane kibicom futbolu. Z kolei w sieci Textilmarket, poza odzieżą, od połowy marca dostępne będą produkty galanterii i gadżety – szaliki, czapki, kapelusze, trąbki, okulary, flagi, breloki, a nawet ubranka dla dzieci i grzechotki.
  • Zapytaliśmy analityków, które spółki skorzystają na zbliżającym się Euro Autor: ~trolll

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
NORTCOAST 0,00% 14,95 2020-09-29 16:35:50
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.