Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  6,50 zł , zmiana od tamtej pory: -17,23%

Zaczynamy nowy tydzień:)

Zgłoś do moderatora
Nie spodziewam się, aby w tym tygodniu obraz sesji uległ znaczacej zmianie. Uważam, że tak jak w poprzednich tygodniach, będziemy świadkami mikrowolumenów obortów, spadków kursu w trakcie sesji i wyciągania go za uszy pod koniec sesji traknasakcjami na wolumenie jednej lub kilku akcji.
Dlaczego tak się dzieje? Podjerzewam, że spekuła, która pozbywa się systematycznie akcji przed 17 września, ma coraz większe problemy ze sprzedażą, ponieważ popyt, i tak mikry, ustawiony jest kilkanaście, kilkadziesiąt akcji poniżej najlepszej ceny sprzedaży, transakcje odbywaja się zatem w większości po lewej stronie karnetu, w efekcie kurs w trakcie sesji jest zwykle 3-5% niżej od zamkniecia z poprzedniego dnia. Dla zatarcia złego wrażenia i ukrycia, że kurs spada, kupowana jest na fixie jedna lub kilka akcji po prawej stronie i kurs jest juz na zielono. I tak na przykłąd w piatek wolumen obrotów był mikry, wyniósł 460 akcji, kurs zamknięcia 6,50, ale średni na tym wolumenie 6,42 zł. W czwartek, wolumen obrotów całkiem przyzwoity, kurs zamknięcia 6,42 (transakcja na wolumenie 112 akcji), ale średni kurs 6,33 zł. Wcześniej nie bywało inaczej, wolumen obrotów 374 akcje, kurs zamknięcia 6,44 (wolumen transkacji 1 akcja), ale średni kurs 6,40.
I widać to w trendach, prezentowanych np. tu: https://www.biznesradar.pl/notowania/BBI-DEVELOPMENT#1d_lin_lin
O ile jeszcze niedawno, kilka tygodni temu, mieliśmy w ujęciu 3 miesięcznym mocny trend wzrostowy, to juz od ponad tygodnia mamy trend boczny. To samo czeka prawdopodobnie trend w ujęciu 6 i 12 miesięcznym, a jeśli po 17 września nie pojawi się znaczacy popyt, np. wywołany pojawieniem się nowego, znaczącego akcjonariusza z planami wrogoiego przejecia, wówczas wrócimy bardzo szybko do kursu na poziomie 3-4 zł. Dlaczego tak uważam? Dlatego, że w mojej ocenie akcjonariat BBI, poza instytucjonalnymi i takimi, którzy twardo trzymaja akcje od dawna w nadziei, że trend się odwróci szybko, to krótkoterminowa spekuła, która od lat tłucze kurs, wykorzystuje wzrosty do sprzedaży akcji z kilkunasto% zyskiem, po czym, gdy kurs spadnie o kilkadziesiąt %, zaczyna je ponownie zbierać. Tak dzieje się od lat.
Dlaczego spodziewam się spadków, być może znaczących i na sporyuch woluneach akcji? Dlatego, że do 17 wrzesnia dowiemy sie o tym, czego możemy się spodziewać, to znaczy spóka sprzeda częśc udziałów (ok. połowy?) za być może 60 mln złotych. I bedzie to ostania prawdopoodbie dobra informacja do końca roku 2022, kiedy spodziewam się sprzedaży Konesera. Nie będzie ztaem impulsów do wzrostu kursu przez kilkanaście miesięcy. A kilkanasci miesięcy na tej akcji oznacza z dużeym prawdopodobieństwem znaczacy spadek kursu, byc może na niewielkim wolumenie, ale jednk spadek. Im mniejszy bedzie popyt akcji, tym głębsze będa spadki. A poyt w karnecie nie jest imponujący, jest żenująco niski w kontekście sprzedaży części udziałów w RT i dopływie do kasy znaczącej gotówki. Na K mamy zlecenia o wolumenie ok. 8 k akcji, a na S 130-140 k.
Dlaczego tak się dzieje, dlaczego nie ma wielu chętnych do kupowania akcji? Dlatego, że, o ile nie zmieni się układ w akcjonariacie i nie pojawi się duzy znaczący inwestor, który dokona zmian w zarzadzie, nie spodziewam się niczego dobrego. Spodziewam sie kontynuacji modelu biznesowego, w którym jedynymi czerpiącymi pozytki z faktu posiadani akcji, są członkowie zarzadu. Majatku w spółce ubywa, akcjonariusze nidgy nie zobaczyli grosza dywoidendy, natomiast czlonkowie zarzadu pobieraja rok w rok milionowe wynagrodzenia oraz transferują całkiem legalnie miliony złotych do spółek, w których niektórzy z nich posiadaja udziały (spólka wynajmując ogromne biura za ogromne pieniądze) lub udziały posiadaja członkowie rodzin (spólka Serenus). Tylko spółce Serenus prezes Skotmnciki pożyczył kilkanaście milionów złotych, wartośc bilansowa tej pozyczki, uwzględniając wczesniejszy odpis na > 3 mln złotych, wynosi ok. 35 mln złotych, podczas gsy zabezpieczniem tej pożyczki jest kamienica kina Wars o wartości ok. 9 mln złotych. To, że spólka nie odzyska tej kwoty jest oczywiste i dlatego prezes pozyczy spólce będa cej własności m.in jego własnego brata, kolejne 20 mln złotych na zamiane na PS. W rezultacie BBI przejmie Pasaż Simonsa o wartości ok. 29 mln złotych. 55 mln złotych za nieruchomość wartą 29 mln złotych. Czy czegoś nam to nie przypomina. Mnie przypomina inmwestycje w Szczecinie, która zakończyła się gigantyczna stratą idącą w dziesiatki milionów złotych. Myslę, że tu będzie podobnie, będzie start, choć nie tak duża, ponieważ inwestycja bedzie mniejsza. To wszystko wiemy ze sp[rawzdań finansowych oraz wypowiedzi prezesa, więc nie jest to wiedza sekretne, dostepna tylko wtajemniczonym (członkowie zarządu czy RN).każdy, kto spodziewa się tera zi w przyszłosci dywidendy, srogo się rozczaruje. Spółka prowadzi bardzo kosztowną działność, zyski, a raczej przepływy, sa bardzo rządko, raz na kilka lat, co powoduje, że sa pone przeznaczane na spłatę długów zaciagnietych wcześniej, czyż nie? Z czego spólka płaciłaby wyoskie pensje prezesowi i kumplom, gdyby nie emitowała obligacji na dziesiatki milionów złotych? Koszty ogólen zarzadu w ujęciu rocznym to obecnie > 11 mln złotych. Brak regularnych i dużych przychodów, które pozwalłaby wyjśc na przysłowiowe "0".powoduje, że niezbędne sa kolejne emisje obligacji, kolejne kosztowne długi. Nie wykluczam, że planowana emisja na maks. 70 mln złotych bedzie jeszcze droższa niz ostatnia i nie obedzie sie bez 10% odsetek, a może i więcej, wszak inflacja rośnie. Nie wykluczam, że emsija nie znajdzie chętnych nawet przy wysokim oprocentowaniu, ponieważ nowe inwestycje (RT i PS) potrwaja prawdopodobnie kilkanaście lat w sumie i mogą pojawić sie problemy z płynnoscią wobec braku znaczacych przychodów. Jeśli spółce uda sie sprzedac Konesera za rok, to z zysków trzeba będzie uregulować zobowiązania, obecnie ok. 88 mln złotych, a za rok, bez emisji nowych obligacji, pozostanie jeszcze ok. 27 mln netto obligacji plus klika milionów odsetek. Z nadwyżki spólka byc może wyda 8 mln złotych na skup akcji, a resztę na bieżacą działność, co wystarczy być może na 2-3 lata. I co dalej, jeśli nie znajdą sie chętni na obligacje w przyszłym roku? Na każdą z nowych inwestycji (RT i PS), spólka będzie musiała przeznaczyć miliony złotych, zanim uzyska kredyt budowlany. Widzmi, że nawet zyski z Konesera mogą okazac się za małe. Zarząd również to widzi i stąd mamy uchwałe WZA o emsiji obligacji na maks. 70 mln złotych.
I dlatego nie mamy większego zainteresownia akcją na rynku, ponieważ bez zmiany zarządu nie ma szans, w moje ocenie, na efektywne, to znaczy pozytkiem dla akcjonariuszy, wykorzystanie majatku spólki.
I dlatego spodzieam sie dzis kontynuacji spadków.
Taka jest moja spekulacja.:)

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
BBIDEV 0,75% 5,38 2026-06-19 17:00:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.