Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  1,59 zł , zmiana od tamtej pory: 268,87%

Re: Refinans zaczyna śmierdzieć

Zgłoś do moderatora
Rok temu zaczęła się o refinansowaniu, rocznych oszczędnościach na poziomie 25 mln PLN i dywidendzie. Pisałem, że to ściema, że jedyny powód nowych emisji po obniżonej wartości nominalnej to chęć zwiększenia udziałów przez Sztuczkowskiego. Jak jest ? Wszyscy widzą. Co na to zarząd COG ? Zupełnie nic bo jest tak jak miało być.
W lutym spółka zapłaci kupon od obligacji wg oprocentowania na poziomie 12,5%. Na kontach spółka ma ponad 100 mln PLN oprocentowanych na 1-2%. Warunki kredytu bankowego to pewnie okolice 5-7%. Czemu zarząd zwleka z wykupem ? Jak nie wiadomo o co chodzi to zawsze chodzi o to samo. Sztuczkowski sprzedał obligacje COG by kupić akcje nowej emisji. Sprzedał je po cenie wyższej niż nominał. Ktoś kto je kupił musi na nich zarobić więc dostanie kupon odsetkowy i dopiero wtedy nastąpi wykup wszystkich obligacji oczywiście z dodatkową premią.

Cały proces refinansowania obligacji kredytem bankowym jest dla spółki zupełnie nieopłacalny. Gdyby nie całe zamieszanie, w 2017 roku spółka spokojnie mogłaby wykupić obligacje własne za kolejnych kilka mln EUR z przynajmniej 10% dyskontem. Niestety zamieszanie z wykupem skutecznie ograniczyło podaż i spółka zamiast dyskontu, będzie musiała teraz płacić kilka procent premii.

Dług obligacyjny jest dużo tańszy niż wynika to z wartości kuponu. Przypomnę, że prawie 20% długu spółka skupiła po 50-60% wartości nominalnej. Gdyby rok temu zamiast kombinować z nowymi emisjami, ogłosiliby chęć wykupu części obligacji po 80-90% to oszczędności na płatnościach odsetkowych do tej pory wyniosłyby kilka mln PLN ale przecież nie o oszczędności tu chodziło.

Jak dla mnie obecne utrzymywanie kursu na na celu "przekonanie" do sprzedaży obligatariuszy posiadających warranty. Warunki wykupu obligacji zabezpieczonych powinny być już ustalone.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
COGNOR -1,35% 5,87 2026-06-24 17:03:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.