Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  14,45 zł , zmiana od tamtej pory: -6,57%

Re: Pokaz na poligonie

Zgłoś do moderatora
Dnia 2026-06-10 o godz. 22:47 ~Mroczny napisał(a):
> Chyba masz złe pojęcie o minach. Po pierwsze, w czasie pokoju trzymasz je w magazynie. W razie konfliktu zaminowujesz teren przy pomocy pojazdów minowania narzutego (polskie baobaby). Zaminowujesz linie frontu i masz bezpieczne strefy, przez które nie przejdzie wróg. Po drugie możesz podczepiać miny pod drony i zrzucać je na teren wroga.
> > W Ukrainie masz zaminowane 174 tys km2, czyli teren o powierzchni 60% Polski.
> > I skoro miny są niepotrzebne, to po co AU zgłasza zapotrzebowanie na 15 mln szt (nie mówiąc już o innych krajach bałtyckich)?
> >
> > https://defence24.pl/wojna-na-ukrainie-raport-specjalny-defence24/ukraina-najbardziej-zaminowany-kraj-swiata

Wszyscy macie blade pojęcie o minach, temacie szerokim jak rzeka, ja zresztą też niewiele lepszy.

Systemy do minowania narzutowego to jest raczej opcja awaryjna, bo pole minowe znacznie lepiej przygotować wcześniej — tak przynajmniej twierdził publicznie ś.p. gen. Skrzypczak. Zresztą akurat Niewiadów nie ma i w bliskiej przyszłości nie będzie miał w ofercie niczego, co byłoby kompatybilne z Baobabem (Belma ma, ale na razie tylko przeciwpancerne).

Pole minowe to sposób na wyłączenie terenu z działań, a nie zasadzka na nieprzyjaciela. Pola minowe wyraźnie się oznacza, można je też ogrodzić, żeby nikt niepowołany tam nie łaził. Ponadto nowoczesne miny mogą sobie czekać ułożone na zdalny sygnał aktywacji i dopóki wojsko nie nada takiego sygnału, to intruzowi krzywdy nie zrobią. (Takich Niewiadów też, niestety, nie oferuje). Zatem pola minowe nie muszą być dużo bardziej niebezpieczne od poligonów, które w Polsce nie są nowością. Lokalne społeczności, jak sądzę, przyjmą je chętnie, bo w razie wojny to one są najbardziej narażone na działanie nieprzyjaciela.

Wreszcie są też miny kierunkowe, które mają swoje zastosowania taktyczne, jak np. zabezpieczanie stanowisk snajperskich. Tutaj akurat Niewiadów oferuje MON-100 oraz Claymore.

Z biznesowego punktu widzenia istotne jest, że Agencja Uzbrojenia deklarowała duże zapotrzebowanie na miny różnych typów, i że owe potrzeby zdają się korespondować z ofertą Niewiadowa. Choć jednocześnie mam wrażenie, że AU jeszcze nie całkiem wie, czego chce.

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
NIEWIADOW -2,17% 13,50 2026-06-24 17:03:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.