Ukraińska rakieta Flamingo jest lepsza niż amerykańskie Tomahawki.
https://i.c97.org/ai/652995/aux-head-1755858363-20250822_flamingo_360.jpgAtakują już rosyjskie obiekty energetyczne.
Według The Independent nowy ukraiński pocisk manewrujący Flamingo przewyższa amerykański pocisk manewrujący Tomahawk pod wieloma względami, m.in. pod względem zasięgu i rozmiaru głowicy .
W publikacji zaznaczono, że Flamingo, z deklarowanym zasięgiem 3000 kilometrów i ładunkiem ponad tony, jest jednym z najlepszych projektów Ukrainy. Napędzany jest silnikiem turbośmigłowym z czasów ZSRR i może latać z prędkością około 900 kilometrów na godzinę.
Mimo że pocisk jest produkowany z wykorzystaniem starych radzieckich technologii w połączeniu z nowoczesnymi rozwiązaniami, kosztuje tyle samo, co amerykański pocisk manewrujący Tomahawk. Warto również zwrócić uwagę na jego znaczną przewagę w zakresie zasięgu i masy głowicy: 3000 km w porównaniu do 1500 km i 1100 kg w porównaniu do 500 kg.
Kolejną zaletą jest to, że pociski te znajdują się pod całkowitą kontrolą ukraińskich sił zbrojnych. Sojusznicy nie mogą ograniczyć ich użycia przeciwko celom położonym głęboko w Rosji, tak jak zrobiły to Stany Zjednoczone z pociskami ATACMS, a Francja i Wielka Brytania z pociskami Storm Shadow.
„Kijów może wystrzelić rakiety Flamingo w dowolny wybrany przez siebie cel. Nie ograniczają go żadne „sojusznicy” Ukrainy, którzy twierdzą, że może, a czego nie może zrobić w walce z rosyjskimi siłami inwazyjnymi” – czytamy w publikacji.
Według prezydenta Ukrainy
Wołodymyra Zełenskiego , Ukraina obecnie produkuje ponad 60% swojej broni dalekiego zasięgu w kraju. Przedstawiciele Fire Point twierdzą, że ten pocisk może nie spełniać pewnych norm, ale nikogo to nie obchodzi.
„Kiedy ktoś celuje w twoją głowę, nie myślisz o standardach; myślisz sobie: »To powinno działać«. Nie zależało nam na tym, czy spełniamy standardy NATO. Interesowało nas tylko to, aby nasza broń była skuteczna na polu bitwy, a nie na papierze. W rezultacie udało nam się stworzyć bardzo skuteczną broń” – wyjaśnił dyrektor techniczny firmy w wywiadzie dla „The Publication”.
We wrześniu prezydent Zełenski ogłosił, że Ukraina aktywnie rozwija broń dalekiego zasięgu. Ostatnie testy zakończyły się sukcesem, a kolejnym krokiem jest uruchomienie produkcji seryjnej.
Ukraina rozpoczęła również seryjną produkcję pocisków manewrujących Flamingo o zasięgu do 3000 kilometrów. Według Zełenskiego, masowa produkcja rozpocznie się pod koniec roku.
Co więcej, według niego, Ukraina przeprowadziła już dziewięć ataków przy użyciu pocisku Flamingo, który obecnie uważany jest za najlepszy ukraiński pocisk manewrujący.
Modelka wykonała utwór death metalowy na konkursie piękności: nagranie stało się viralem w Internecie.
Półfinał konkursu piękności Miss World Chile 2025 przybrał nieoczekiwany obrót, gdy jedna z uczestniczek wyszła na scenę, wykonując utwór deathmetalowy, a nawet zaśpiewała, wykorzystując nietypową technikę.