To jest kwestia sposobu liczenia marży przez przedsiębiorstwa. Jeżeli masz względnie stały wolumen sprzedaży (a tak będzie w przypadku Orlenu w krótkim okresie) to wyższy koszt oznacza nie tylko wyższe przychody, ale też wyższe zyski w ujęciu absolutnym. Jak masz koszt dajmy na to 10, a produkt sprzedajesz po 20 to masz 50% marży. Jak sprzedasz 100 jednostek to zarobisz na czysto 1000. Jak teraz koszt wzrośnie o 10%, czyli do 11, a ty dalej chcesz mieć 50% marzy, to cenę podniesiesz do 22. Czyli procentowo 10% podwyżki. Marża % nie ulega zmianie, ale przy stałym wolumenie zamiast zarobić 1000 na sprzedaży 100 jednostek, na nagle zaczynasz zarobić 1100 na sprzedaży tych samych 100 jednostek.