Wczorajsza prowokacja spekułu, czyli transkacja na 52 k akcji, która miała wywołac popyt, nie udała się. gdyby sie udała, gdyby drobni inwestorzy uwierzyli, że to naprawdę, wówczas dziś, a nawet już wczoraj rzuciliby się na akcje. A tu efektu brak. Anie wpczraj nie by.lo ruchu w interesze, ani dziś zainteresowania akcjami nie widać. Zero transakcji.
A wszystko dlatego, że tu jest niewielu inwestorów,a spekuła ma cąłkiem sporo akcji do sprzedania. I gdyby jeszcze perspektywy spółki były zachęcająco, to może byłby ruch na parkiecie. A tu co? Niebawem kolejna emisja obligacji na maks. 70 mln złotych. Te wykluczaja jakąkolwiek dywodendę, gdyby były pieniądze. A pieniędzy bedzie wprawdzie sporo, ale potrzeby gotówkowe spółki na najbliższe kilka lat jeszcze większe i bedziemy zadowoleni, jesli prezes w ciagu 2 lat wykona skup za 8 mln złotych. Dlaczego w ciagu dwóch lat? Dlatego, że w ciagu roku może wydac na skup, takie sa uzgodniena z obligatariuszami, spółka może wydąc na skup maks. 4 mln złotych. W sumie skup ma kosztowac 8 mln złotych, więc dwa lata. Czy wszystko jest jasne? No to po co kupowac akcje dzis po 6 złotych, jesli za rok będa byc może kosztowac 3 złote? A dlaczego np. 3 złote, a nie 10 złotych? Dlatego, że nie ma chętnych an akcje po 6 złotych, to skąd będa po 10 złotych? Żeby w najbliższym czasie czekały nas rewelacyjne informacj ei przypływ ogromnej gotówki, dzieki której spółka mogłaby spłacic długi i zostało jeszcze 50 mln zł na dywidende, wtedy inwestorzy interesowaliby sie akcją. Ale tak nie będzie. Czy ktoś potrafi wskazac żródło istotnych przychodów w najblizszych 2-3 latach poza sprzedażą Konesera? Nikt nie potrafi. A przeciez pieniądze ze sprzedaży udziałow w RT oraz Konesera nie wystarczą na spłate długów, nowe inwestycje i wypłatę np. 50 mln złotych dywodendy? gdyby prezes uważał, ze sprzeda wiadome aktywa, spłaci obligatariuszy, będzie miał pieniądze na inwestycje oraz np.50 mln złotych na dywdidende, to WZA uchwaliłoby nowe obligacje na 70 mln złotych? oczywiście, że nie ucvhwalioby, poniewaz obligacje sa bardzo drogie (słowa prezes) i byłyby nie potrzebne do fuinansowania działalności spólki, gdyby miała ona np. 120 mln złotych gotówki netto, po spłacie długów.
Każdy inwestor może dojść do takiego samego wniosku i dlatego nie ma ruch w interesze. ten pojawi sie, gdy kurs spadnie do 3 zł. A potem, gdy kurs urośnie o 100% zacznie sie sprzedaz, tak jak dzieje sie teraz.
Taka jest moja spekulacja.:)